جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 13
کتاب راهنمای آکسفورد توماس آکویناس: پذیرش فلسفی و کلامی کاتولیک‌ها، ارتدوکس‌ها و پروتستان‌ها از توماس آکویناس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Matthew Levering (editor), Marcus Plested (editor)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
OUP Oxford,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کتاب راهنمای پذیرش آکویناس آکسفورد بررسی جامعی از پذیرش فلسفی و کلامی کاتولیک‌ها، ارتدوکس‌ها و پروتستان‌ها از توماس آکویناس در 750 سال گذشته ارائه می‌کند. یا تاریخ الهیات و فلسفه از زمان آکویناس. بخش اول استقبال از آکویناس در اواخر قرون وسطی در میان کاتولیک ها و ارتدکس ها را در نظر می گیرد. بخش دوم دریافت‌های غربی قرن شانزدهم از آکویناس (پروتستان و کاتولیک) را بررسی می‌کند و به دنبال آن فصلی در مورد پذیرش ارتدوکس قرن شانزدهم و هفدهم ارائه می‌شود. بخش سوم پذیرایی‌های پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها در قرن هفدهم را مورد بحث قرار می‌دهد و بخش چهارم استقبال‌های قرن هجدهم و نوزدهم (پروتستان، ارتدکس و کاتولیک) را بررسی می‌کند. بخش پنجم بر قرن بیستم تمرکز دارد و تنوع جنبش های الهیاتی در قرن گذشته و همچنین بررسی فلسفی گسترده را در نظر می گیرد. بخش پایانی رویکردهای سیستماتیک معاصر به آکویناس را برمی‌گزیند و موضوعات اصلی فلسفی و کلامی را که بیشتر به آن‌ها شهرت دارد، پوشش می‌دهد. این جلد با فصل‌هایی که توسط طیف گسترده‌ای از متخصصان در زمینه‌های مربوطه نوشته شده است، سنگ محک ارزشمندی در رابطه با تحولاتی که هفت قرن گذشته الهیات مسیحی را مشخص کرده‌اند، ارائه می‌کند.
گریگوری پالاماس و شکل گیری پالمیسم در عصر مدرن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Norman Russell (نورمن راسل)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: گریگوری پالاماس، عیسیکاست و جنجال‌گرای یونانی قرن چهاردهمی، چنان با موفقیت به عنوان «دیگری» در گفتمان الهیات غرب انتخاب شده است که به سختی می‌توان شنوایی دلسوزانه برای او به دست آورد. در بخش اول این کتاب، نورمن راسل دریافت تاریخی تفکر پالامی را در ارتدکس و غرب بررسی می‌کند و بررسی می‌کند که چگونه «پالامیسم» در اوایل قرن بیستم توسط الهی‌دانان غربی و شرقی (عمدتاً مارتین جوگی و جان میندورف) ساخته شد. ) برای مقاصد جدلی یا عذرخواهی. راسل استدلال می کند که ما باید پشت این ساختارهای ایدئولوژیک حرکت کنیم تا درک درستی از آموزه گریگوری پالاماس به دست آوریم. رابرت سینکویچ در بررسی اخیر خود در مورد بورسیه Palamite خاطرنشان کرد که اکنون زمان طرح سؤالات بزرگتر فرا رسیده است. بخش دوم کتاب با پیروی از خطوط فکری پالاماس در سه حوزه: رابطه او با سنت، فلسفه و الهیات او سعی در انجام این کار دارد. راسل نشان می دهد که تفکر پالامی، زمانی که از سوء تفاهم و ارائه نادرست رها شود، این پتانسیل را دارد که درک ما از ارتباط الهی-انسانی را غنی کند. این مطالعه به تغییر پارادایم پژوهش در مورد پالاماس کمک می‌کند و آن را به سمت نقطه‌ای سوق می‌دهد که در آن اندیشه‌های پالامی می‌توانند توسط الهی‌دانان معاصر غربی و شرقی بدون نیاز به اشتراک آنچه به عنوان «پالامیسم» تلقی می‌شود، مثمر ثمر استفاده کنند.
سنتز بومه و هگل توسط باور: بازتعریف الهیات مسیحی به مثابه فلسفه دین عرفانی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Corneliu C. Simuț
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill Academic Publishers ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در این کتاب، پروفسور Simuț نشان می دهد که چگونه الهیات مسیحی به عنوان یک فلسفه دین گنوسی در اندیشه محقق قرن نوزدهم F.C.Baur شروع به درک کرد. اگرچه به طور سنتی باور به عنوان یک الهی‌دان و مفسر کتاب مقدس تلقی می‌شد، سیموئز استدلال می‌کند که او در واقع یک فیلسوف دین بود، و این قرائت فلسفی او از الهیات مسیحی بود که به مشغله‌های کتاب مقدس او اطلاع داد. به طور خاص، دیدگاه باور در الهیات مسیحی به شدت تحت تأثیر نظریه باطنی یاکوب بومه و فلسفه دینی هگل در برخی موضوعات کلیدی مانند خلقت، لوسیفر، ثنویت و ارتباط بین روح و ماده همراه با پیوند بین فلسفه و دین قرار گرفت.
از «حلقه آلکوین» تا «مکتب اکسر»: منطق، الهیات و فلسفه در قرون وسطای اولیه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Marenbon
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مطالعه اولین گزارش مدرن از توسعه فلسفه در دوران رنسانس کارولینژی است. دکتر مارنبون استدلال می‌کند که در اواخر قرن هشتم، الاهیات‌دانان با اشتیاقشان برای منطق هدایت شدند تا پرسش‌های واقعاً فلسفی را برای خود مطرح کنند. مضامین اصلی فلسفه قرن نهم - جوهر، مقولات ارسطویی، مسئله جهانی ها - این بود که متفکران را در سراسر قرون وسطی به خود مشغول کند. از این رو، نخستین دوره فلسفه قرون وسطی، دوره شکل گیری بود. این اثر مبتنی بر مطالعه تازه منابع دست‌نویس است. اندیشه‌های دانشمندانی چون آلکوین، کاندیدوس، فردگیسوس، راترامنوس کوربی، جان اسکاتوس اریوجنا و هیریک اوسر به تفصیل بررسی و با منابع آنها مقایسه شده است. و شواهد گوناگونی برای روشن کردن محیطی که این متفکران در آن شکوفا شده‌اند استفاده می‌شود. نسخه‌های انتقادی کامل بدنه مهمی از مطالب فلسفی قرون وسطی، که بسیاری از آن‌ها قبلاً منتشر نشده بودند، گنجانده شده‌اند.
عبادت کیهانی: جهان به روایت ماکسیموس معترف [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Hans Urs von Balthasar (هانس اورس فون بالتاسار)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
الهیات ریاضی: نیکلاس کوزا و میراث تیری شارتر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Albertson (دیوید آلبرتسون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: نوشته‌های متکلمان تیری شارتر (متوفی ۱۱۵۷) و نیکلاس کوزا (متوفی ۱۴۶۴) نشان‌دهنده تاریخ گمشده‌ای از برخوردهای مهم بین مسیحیت و ایده‌های فیثاغورث قبل از رنسانس است. نئوفیثاغورسیسم مسیحی قوی آنها تثلیث و تجسم را در چارچوب نظریه اعداد یونانی دوباره درک کرد و فرضیات معاصر ما را در مورد رابطه دین و علم مدرن به چالش کشید. دیوید آلبرتسون شکل گیری آهسته الهیات الهی را از آکادمی قدیمی تا نوافلاطونی باستان تا قرون وسطی بررسی می کند. در مقابل این پس‌زمینه، نوشته‌های تیری شارتر به‌عنوان اولین بازیابی اصیل نئوفیثاغورسیسم در مسیحیت غربی برجسته می‌شود. تیری با خواندن بوئتیوس و آگوستین در برابر دانه، پتانسیل سرکوب شده ای را در سنت های مسیحی باستانی فعال کرد که کلام الهی را با مفاهیم عدد الهی هماهنگ می کرد. با وجود دستیابی به شهرت در طول زندگی، ایده های تیری به خوبی خارج از جریان اصلی قرون وسطی باقی ماند. سه قرن بعد، نیکلاس کوزا، تکه‌های ناشناس تیری و خوانندگان قرون وسطایی‌اش را دوباره کشف کرد و در آثار اولیه‌اش به طور آزادانه از آنها استفاده کرد. با این حال تنش‌های میان این مجموعه از منابع، کوزانوس را وادار کرد تا درک رقیب خود از کلمه و عدد را با هم آشتی دهد. طی چندین دهه، نیکلاس سرانجام یاد گرفت که چگونه آموزه‌های سنتی مسیحی را در یک کیهان‌شناسی کاملاً ریاضی‌شده بیان کند که وضعیت تفکر مسیحی مدرن پس از قرن هفدهم را پیش‌بینی می‌کرد. الهیات ریاضی به طرز ماهرانه‌ای خوانندگان را از طریق جدیدترین پژوهش‌های مربوط به فیثاغورث، مکتب شارتر و کوسانوس راهنمایی می‌کند، در حالی که برخی از مقوله‌هایی را که در گذشته آن زمینه‌ها را از هم جدا کرده‌اند، بازبینی می‌کند.
کتاب راهنمای الهیات مدرن آکسفورد: 1600-1800 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ulrich L. Lehner , Richard A. Muller , A.G. Roeber
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: راهنمای آکسفورد از الهیات اولیه مدرن، 1600-1800، مقدمه ای جامع و قابل اعتماد بر ادبیات الهیات مسیحی ارائه می دهد که در غرب اروپا سرچشمه می گیرد، تقریباً از پایان جنگ های مذهبی فرانسه (1598) تا کنگره وین. 1815). مشارکت کنندگان با استفاده از رویکردهای مختلف، الهیات را از بوسوئت تا جاناتان ادواردز بررسی می کنند. آنها اشکال عمده الهیات مدرن اولیه، مانند مکتب دکارتی، روشنگری، و رمانتیسیسم اولیه را مرور می کنند. ترسیم آموزه های مفاهیم اصلی الهیات، همراه با تحولات مهم تاریخی؛ دست اندرکاران اصلی هر نوع الهیات را معرفی کنید و سهم و تأکیدات الهیاتی خاص آنها را مشخص کنید. و تعامل الهیدانان مدرن اولیه با ادیان یا کلیساها، مانند یهودیت، اسلام و کلیسای شرقی را به تصویر می کشد. با ترکیب مشارکت‌های دانشمندان برتر در این زمینه، این منبع ارزشمندی برای درک مجموعه‌ای از تحقیقات پیچیده و متنوع خواهد بود.
خالق سه گانه: یک مطالعه تاریخی و سیستماتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Colin E. Gunton
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wm. B. Eerdmans Publishing Company ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب تاریخ الهیات آموزه آفرینش مسیحی را ارائه می دهد و پیامدهای این دکترین را برای عصر علمی مدرن ما بررسی می کند. / کالین گانتون با نگاهی به منشأ آموزه آفرینش در کتاب مقدس و ربط دادن دیدگاه کتاب مقدس به کیهان شناسی یونانی شروع می کند. او سپس تاریخ این آموزه را بررسی می کند و نشان می دهد که چگونه متکلمان از ایرنائوس تا بارت از خلقت صحبت کرده اند. گانتون استدلال می کند که در اوایل توسعه دکترین اشتباهات جدی صورت گرفت که منجر به نتایج بسیار مشکل زا شد، مانند جدایی الهیات از علم. / در فصول پایانی گانتون بر موضوعات مرتبط مانند مشیت، آخرت شناسی و اخلاق خلقت تمرکز می کند.
  • تعداد رکورد ها : 13