جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 13
کتاب راهنمای آکسفورد توماس آکویناس: پذیرش فلسفی و کلامی کاتولیک‌ها، ارتدوکس‌ها و پروتستان‌ها از توماس آکویناس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Matthew Levering (editor), Marcus Plested (editor)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
OUP Oxford,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کتاب راهنمای پذیرش آکویناس آکسفورد بررسی جامعی از پذیرش فلسفی و کلامی کاتولیک‌ها، ارتدوکس‌ها و پروتستان‌ها از توماس آکویناس در 750 سال گذشته ارائه می‌کند. یا تاریخ الهیات و فلسفه از زمان آکویناس. بخش اول استقبال از آکویناس در اواخر قرون وسطی در میان کاتولیک ها و ارتدکس ها را در نظر می گیرد. بخش دوم دریافت‌های غربی قرن شانزدهم از آکویناس (پروتستان و کاتولیک) را بررسی می‌کند و به دنبال آن فصلی در مورد پذیرش ارتدوکس قرن شانزدهم و هفدهم ارائه می‌شود. بخش سوم پذیرایی‌های پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها در قرن هفدهم را مورد بحث قرار می‌دهد و بخش چهارم استقبال‌های قرن هجدهم و نوزدهم (پروتستان، ارتدکس و کاتولیک) را بررسی می‌کند. بخش پنجم بر قرن بیستم تمرکز دارد و تنوع جنبش های الهیاتی در قرن گذشته و همچنین بررسی فلسفی گسترده را در نظر می گیرد. بخش پایانی رویکردهای سیستماتیک معاصر به آکویناس را برمی‌گزیند و موضوعات اصلی فلسفی و کلامی را که بیشتر به آن‌ها شهرت دارد، پوشش می‌دهد. این جلد با فصل‌هایی که توسط طیف گسترده‌ای از متخصصان در زمینه‌های مربوطه نوشته شده است، سنگ محک ارزشمندی در رابطه با تحولاتی که هفت قرن گذشته الهیات مسیحی را مشخص کرده‌اند، ارائه می‌کند.
درباره تاریخ دین و فلسفه در آلمان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Heinrich Heine; Terry Pinkard (ed.)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
از «حلقه آلکوین» تا «مکتب اکسر»: منطق، الهیات و فلسفه در قرون وسطای اولیه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Marenbon
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مطالعه اولین گزارش مدرن از توسعه فلسفه در دوران رنسانس کارولینژی است. دکتر مارنبون استدلال می‌کند که در اواخر قرن هشتم، الاهیات‌دانان با اشتیاقشان برای منطق هدایت شدند تا پرسش‌های واقعاً فلسفی را برای خود مطرح کنند. مضامین اصلی فلسفه قرن نهم - جوهر، مقولات ارسطویی، مسئله جهانی ها - این بود که متفکران را در سراسر قرون وسطی به خود مشغول کند. از این رو، نخستین دوره فلسفه قرون وسطی، دوره شکل گیری بود. این اثر مبتنی بر مطالعه تازه منابع دست‌نویس است. اندیشه‌های دانشمندانی چون آلکوین، کاندیدوس، فردگیسوس، راترامنوس کوربی، جان اسکاتوس اریوجنا و هیریک اوسر به تفصیل بررسی و با منابع آنها مقایسه شده است. و شواهد گوناگونی برای روشن کردن محیطی که این متفکران در آن شکوفا شده‌اند استفاده می‌شود. نسخه‌های انتقادی کامل بدنه مهمی از مطالب فلسفی قرون وسطی، که بسیاری از آن‌ها قبلاً منتشر نشده بودند، گنجانده شده‌اند.
در باب منشور متافیزیکی دکارت: قانون اساسی و حدود وجود الهیات در اندیشه دکارتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(جفری کوسکی)Jean-Luc Marion; Jeffrey L Kosky(ژان لوک ماریون)
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of Chicago Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا دکارت متعلق به متافیزیک است؟ وقتی می گوییم «متافیزیک» یعنی چه؟ این پرسش‌ها نقطه عزیمت مطالعه پیشگامانه ژان لوک ماریون درباره تفکر دکارتی را تشکیل می‌دهند. تحلیل‌های دکارت از ایگو و تصور او از خدا نشان می‌دهد که اگر دکارت کامل‌ترین نمونه متافیزیک را نشان می‌دهد، کمتر از حدود آن تجاوز نمی‌کند. ماریون که به عنوان فیلسوف و مورخ فلسفه می نویسد، از مفهوم متافیزیک هایدگر برای تفسیر پیکره دکارتی استفاده می کند - تفسیری که به طرز عجیبی از تاریخ فلسفه خود هایدگر حذف شده است. این تفسیر مفهوم هایدگری متافیزیک را پیچیده و عمیق تر می کند، مفهومی که بر فلسفه قرن بیستم مسلط بوده است. بررسی اسلاف دکارت (ارسطو، آگوستین، آکویناس و سوارز) و جانشینان او (لایب نیتس، اسپینوزا و هگل) معنای انقلاب دکارتی را در فلسفه روشن می کند. این اثر که توسط جفری کوسکی ترجمه شده است، برای مورخان فلسفه، دانشجویان دین و هر کسی که به تبارشناسی اندیشه معاصر و تضادهای آن علاقه دارد، جذاب خواهد بود.
فلسفه دین در قرون وسطی: تاریخ فلسفه دین غرب جلد 2 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Graham Oppy, N. N. Trakakis
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: دوره قرون وسطی یکی از غنی ترین دوران برای مطالعات فلسفی دین بود. با پوشش دوره‌ای از قرن ششم تا قرن شانزدهم و رسیدن به رنسانس، «تاریخ فلسفه دین غرب 2» نشان می‌دهد که چگونه متفکران مسیحی، اسلامی و یهودی در پرتو سنت‌های فلسفی که از دوران دین به ارث برده‌اند، ایمان دینی خود را تبیین کرده و از آن دفاع کردند. یونانیان و رومیان باستان کار "ایمان به دنبال فهم"، همانطور که توسط خود قرون وسطی ها نامگذاری شد، به عنوان یک رویارویی پر جنب و جوش بین - و ترکیبی پیچیده از - سنت های افلاطونی، ارسطویی و هلنیستی دوران باستان از یک سو، و سنت های مکتبی و رهبانی ظاهر می شود. از سوی دیگر، مدارس دینی غرب قرون وسطی. "فلسفه دین قرون وسطایی" مورد توجه محققان و دانشجویان فلسفه، مطالعات قرون وسطی، تاریخ ایده ها و دین خواهد بود، در حالی که برای هر علاقه مند به میراث فرهنگی غنی اندیشه دینی قرون وسطی قابل دسترس خواهد بود.
فلسفه دین اولیه مدرن: تاریخچه فلسفه دین غرب، جلد 3 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Graham Oppy, N. N. Trakakis
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: دوره مدرن اولیه در فلسفه - که قرن های 16 تا 18 را در بر می گیرد - زمان آشفتگی اجتماعی و فکری را منعکس می کند. اصلاحات پروتستانی، ضد اصلاحات کاتولیک و تولد روشنگری همگی به ارزیابی مجدد عقل و ایمان کمک کردند. انقلاب در علم و فلسفه طبیعی دو هزار سال یقین ارسطویی را در جهان انسان محور از بین برد. «فلسفه دینی مدرن اولیه» با پوشش برخی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ تفکر غربی - به‌ویژه دکارت، لاک، هیوم و کانت - درک فلسفی دین را در زمان انقلاب فکری و معنوی ترسیم می‌کند. "فلسفه دین اولیه مدرن" مورد توجه مورخان و فیلسوفان دین خواهد بود و در عین حال به عنوان مرجعی ضروری برای معلمان، دانش آموزان و دیگرانی که مایلند درباره این دوره شکل گیری در تاریخ ایده ها بیشتر بدانند، عمل می کند.
زمان و ابدیت: گفتمان قرون وسطی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(گرسون مورنو-ریانو)Gerhard Jaritz; Gerson Moreno-Riano(گرهارد جاریتس)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد از مقالات برگزیده ای از رشته اصلی «زمان و ابدیت» در هفتمین کنگره بین المللی قرون وسطی که در ژوئیه 2000 برگزار شد، تشکیل شده است. گواه این واقعیت است که تجربه قرون وسطایی زمان و ابدیت غنی و پیچیده بوده و بررسی آن برای رویکردها و روش های مختلف باز است. زمان و (امکان یا غیرممکن بودن) آغاز و پایان آن مرزهایی بودند که باید کشف و فهمیدند. برای آشنایی بیشتر خواننده با حوزه مطالعاتی، این جلد با سخنرانی کلی وسلی استیونز با عنوان «حس فعلی چیزها در گذشته: Quid est enim tempus?» آغاز می شود، که مقدمه ای تحریک کننده نه تنها با توجه به برخی از مشکلات اساسی در مفهوم سازی است. ماهیت زمان و همچنین تاریخ گذاری وقایع تاریخی و استفاده از تقویم برای این منظور. به دنبال مقاله استیونز، این جلد در هفت موضوع گسترده‌تر سازمان‌دهی می‌شود که سؤالات مختلفی را پوشش می‌دهد و سعی می‌کند بینش‌های جدیدی را در مورد ادراک قرون وسطایی و ساختارهای زمان ارائه دهد. آنها با محاسبه زمان و استفاده از تقویم سر و کار دارند. مفاهیم یهودی زمان و رستگاری؛ فلسفه های مسیحی ابدیت و زمان؛ تصورات رهبانی و روحانی؛ بازنمایی های ادبی؛ زمان و هنر؛ و انتظارات آخرالزمانی انتخاب نویسندگان این جلد از نظر دامنه بین المللی است و نشان دهنده برخی از بورسیه های پیشرو فعلی در این زمینه است. این ثابت می کند که ما هنوز «تشنه شناخت قدرت و ماهیت زمان» هستیم (قدیس آگوستین).
درآمدی بر فلسفه مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Étienne Gilson , Armand Augustine Maurer , Pontifical Institute of Mediaeval Studies
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: فلسفه مسیحی اتین گیلسون که توسط آرماند مورر ترجمه شده است، کتاب کوچک او مقدمه اتین ژیلسون را به زبان انگلیسی آورده است. تقریباً در میان نوشته‌های حجیم‌تر او گم شده است، اما به دلیل بیان دیدگاه‌های پخته‌تر او در مورد فلسفه مسیحی قابل توجه است. در سال‌های بعد، گیلسون که ابتدا به‌عنوان روشی برای فلسفه‌ورزی تحت تأثیر ایمان مسیحی تدوین شد، این مفهوم را با پیوند نزدیک با الهیات، گسترش داد و عمیق‌تر کرد. این تحول در مفهوم فلسفه مسیحی پیامد کشف ماهیت واقعی الهیات قرون وسطایی او بود، به ویژه در آثار توماس آکویناس - کشفی که او در زندگی نامه خود به نام فیلسوف و الهیات مستند می کند. گیلسون در ده فصل کوتاه، مفهوم فلسفه مسیحی را با مضامین محوری در متافیزیک توماس آکویناس، از جمله مفاهیم هستی و ذات، ترکیب واقعی آنها در موجودات متناهی، علت، جوهر، مشارکت، عقاید الهی و خدا به عنوان ناب نشان می دهد. بودن. نشان داده شده است که این و سایر آموزه های متافیزیکی در درون ایمان و الهیات و تحت هدایت و راهنمایی آنها ظهور می کنند. گیلسون در سرتاسر بر جنبه عمیق معنوی این متافیزیک تأکید می کند. او اصرار دارد که جذابیت آن فقط برای ذهن نیست، بلکه برای تقوا و عشق مسیحی است.
تومیسم: فلسفه توماس آکویناس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Étienne Gilson , Armand Augustine Maurer , Laurence K. Shook , Pontifical Institute of Mediaeval Studies
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
خدا و عقل در قرون وسطی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Edward Grant (ادوارد گرانت)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: عصر عقل مرتبط با نام‌های دکارت، نیوتن، هابز و فیلسوفان فرانسوی، در واقع در دانشگاه‌هایی آغاز شد که برای اولین بار در اواخر قرون وسطی (1100 تا 1600) ظهور کردند، زمانی که اولین نهادینه‌سازی خرد در مقیاس بزرگ در تاریخ تمدن رخ داد این مطالعه نشان می دهد که چگونه عقل در دروس دانشگاهی منطق، فلسفه طبیعی و الهیات و تا حد بسیار کمتری در پزشکی و حقوق به کار گرفته شده است. فصل آخر شرح می‌دهد که چگونه قرون وسطی به عنوان عصر خرافات، بربریت و بی‌عقلی شهرت نامناسبی پیدا کرد.
  • تعداد رکورد ها : 13