جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
شرّ و سُنَّت آگوستینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Charles T. Mathewes (چارلز تی. ماتیوز)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: پژوهش‌های اخیر توجه را بر مشکلاتی متمرکز کرده است که درگیری‌های شر، رنج و غم‌انگیز برای باور دینی و زندگی اخلاقی ایجاد می‌کند. متفکران از بسیاری از شخصیت های تاریخی مهم استفاده کرده اند، به استثنای یک استثنای مهم - آگوستین. در همان زمان، آثاری در مورد آگوستین بازسازی شده است، اما بحث کمی در مورد کار او در مورد شر یا تأثیر او بر تفکر معاصر وجود دارد. این کتاب این شکاف ها را پر می کند. این کتاب «زندگی‌نامه خانوادگی» سنت آگوستین را با نگاهی به آثار آگوستین و توسعه آن در نوشته‌های هانا آرنت و راینهولد نیبور بررسی می‌کند. ماتیوس استدلال می‌کند که سنت آگوستینی پیشنهادی قدرتمند، اگرچه معمولاً اشتباه گرفته می‌شود، برای درک و پاسخ به چالش‌های شیطانی به ما ارائه می‌دهد. این کتاب نور تازه‌ای را بر آگوستین، نیبور و آرنت و همچنین به مسئله شر، ماهیت سنت و نقش گفتمان الهیاتی و اخلاقی در تفکر معاصر می‌افکند.   .    استادیار مطالعات دینی در دانشگاه ویرجینیا است که در آنجا الهیات، اخلاق، و دین و فرهنگ تدریس می‌کند. او در مجله اخلاق دینی، الهیات مدرن، مجله دین، نقد الهیات انگلیکن منتشر کرده است.
جهان همچون اراده و تصور جلد 2 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
شوپنهاور؛ مترجم ای. اف. جی پاینه
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
New York: ,
چکیده :
جهان همچون اراده و تصور (به آلمانی: Die Welt als Wille und Vorstellung) مهم‌ترین اثر آرتور شوپنهاور فیلسوف آلمانی است. این کتاب اولین بار در سال ۱۸۱۸ در یک جلد به چاپ رسید. در ۱۸۴۴ ویراست دومی از این اثر در دو جلد منتشر شد که جلد اول آن در واقع چاپ مجدد ویراست نخست و جلد دوم حاوی پنجاه فصل مباحث تکمیلی دربارهٔ جلد اول بود. آرتور شوپنهاور در تابستان ۱۸۱۳ رساله دکترای خود را تحت عنوان «ریشه چهارگان اصل دلیل کافی» به ثبت رساند و مدرک دکترای خود را از دانشگاه ینا دریافت کرد. او سپس رساله دیگری با نام «در باب بینایی و رنگ‌ها» در ۱۸۱۶ منتشر کرد. پس از آن بود که شوپنهاور مشغول نوشتن اثر برجسته خود، جهان همچون اراده و تصور، شد. او معتقد بود که در این اثر تنها «یک اندیشه واحد» را از چشم‌اندازهای گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهد. وی فلسفه‌اش را در چهار کتاب (محتویات جلد اول) در باب‌های معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی، زیبایی‌شناسی و اخلاق پرورش داده و ضمیمه جلد اول را به نقد فلسفه کانتی اختصاص می‌دهد. فلسفه شوپنهاور، به عقیده شخصی خود او، «تداوم و مکمل طبیعی» فلسفه کانت است، چرا که وی ایدئالیتهٔ مکان و زمان و شی فی نفسه کانتی را به‌عنوان بنیان نظام فلسفی خود اتخاذ کرده و می‌گوید جهانی که انسان‌ها تجربه می‌کنند (جهان اشیا در فضا و زمان که از طریق علیت مرتبط می‌شوند) تنها یک تصویر ذهنی، یک «re-presentation» یا تصور، از داده‌هایی‌ست که حواس انسان جمع‌آوری کرده‌اند. این تصور در عین حال که با پندار صرف تخیل کلا متفاوت است، وابسته به سوژه شناسا بوده و نمی‌تواند به عنوان جهانی که فی نفسه وجود دارد شناخته شود. بر این اساس، دانش انسان از اشیا در واقع دانش او از پدیدههای صرف است، و نه اشیا فی نفسه. شوپنهاور شی فی نفسه (ماهیت درونی همه‌چیز) را به عنوان «اراده» می‌شناسد و می‌نویسد: «نزد من ارادهٔ بی‌شناختْ بنیان واقعیت امور است.» او اراده را «یک میل مفرط کور مقاومت‌ناپذیر» می‌خواند که هنگامی که در خودش بررسی شود عاری از شناخت بوده و به حیات و اندام‌یابی نیز گره نخورده‌است؛ «از این رو امر غیرآلی نیز دارای اراده‌ای است که مظاهرش تمام کیفیات اساسی آن‌اند.» به این ترتیب، جهان همچون تصور در حقیقت عینیت‌یابی اراده است. آرتور شوپنهاور پس از انتشار «جهان همچون اراده و تصور» در ۱۸۱۸، باقی‌مانده عمر خود را صرف پالایش و تفسیر اندیشه‌های منتشر شده در ویراست نخست همین کتاب کرد، اما هیچ‌گاه تغییری اساسی در فلسفه‌اش ایجاد نکرد. اثر برجسته شوپنهاور تا سال ۱۸۵۱ و تا زمان انتشار «متعلقات و ملحقات» مورد بی‌توجهی کامل قرار گرفته بود.
رستاخیز و ثنویت افلاطونی: آگوستینیسم جوزف راتزینگر [پایان‌نامه انگلیسی]
نویسنده:
Fletcher, Patrick James
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: هم سنت آگوستین و هم جوزف راتزینگر به تفصیل درباره رستاخیز بدن نوشته اند، موضوعی که در قرن بیستم مرکز بحث های پر جنب و جوش بود. سنت آگوستین الاهیات رستاخیز خود را تا حدی به عنوان پاسخی به کاهش ارزش دوگانه بدن موجود در افلاطونیسم شکل داد، موضوعی که راتزینگر در نوشته های خود درباره رستاخیز با آن دست و پنجه نرم می کرد. این مطالعه به دنبال پاسخ به این سوال است که آیا و تا چه حد می توان الهیات جوزف راتزینگر در مورد رستاخیز بدن را "آگوستین" توصیف کرد؟ برای انجام این کار، ابتدا چهار «ویژگی آگوستینوسی» با مطالعه دقیق الهیات معاد خود آگوستین، با توجه خاص به نحوه برخورد آگوستین با افلاطونیسم (موضوعی محوری در بحث قرن بیستم در مورد رستاخیز که در آن راتزینگر بود، آموزش داده شد. گرفتار). سپس، الهیات معاد راتزینگر تحت عناوین این «ویژگی‌های آگوستینی» مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که چگونه و تا چه اندازه می‌توان دیدگاه‌های راتزینگر را «آگوستینی» توصیف کرد. این مطالعه نشان می‌دهد که الاهیات رستاخیز راتزینگر را می‌توان «آگوستینی» نامید، زیرا ویژگی‌های کلیدی معاد شناسی بالغ آگوستین در هر نوشته متوالی راتزینگر درباره رستاخیز بیشتر و بیشتر نمایان می‌شود. راتزینگر رویکرد منحصر به فرد خود را به آخرت شناسی ارائه می دهد و در الهیات معاد خود صرفاً از آگوستین تقلید نمی کند. با این حال، یک مسیر مشترک بین این دو متکلم وجود دارد. هر دو با الاهیاتی شروع کردند که تا حدی تحت تأثیر عناصر دوگانه خاصی قرار داشت، و هر دو به تدریج آن الاهیات را در طول زندگی خود خالص کردند و در جهت یک رئالیسم فیزیکی بزرگتر حرکت کردند. به این ترتیب، مکاتبات راتزینگر با آگوستین ایستا نیست، بلکه پویا است. شباهت آنها نه تنها در ایده های مشترک، بلکه در یک مسیر مشترک نهفته است.
دلوز و الهیات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Christopher Ben Simpson (کریستوفر بن سیمپسون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
T&T Clark ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: یک الهی دان با دلوز چه می تواند بکند؟ در حالی که استفاده از فلسفه به عنوان منبعی برای الهیات چیز جدیدی نیست، ژیل دلوز (1925-1995) نوعی محدودیت برای چنین تخصیص الهیاتی از فلسفه ارائه می کند: فلسفه ای کاملاً «مدرن» که به نظر می رسد اساساً با الهیات مسیحی خصومت داشته باشد. --فلسفه ماندگاری الحادی با بینشی اساساً آشفته از جهان. با این وجود، فلسفه دلوز می‌تواند تلاقی‌های بالقوه زیادی را با الهیات ایجاد کند که به حوزه‌ای از پیکربندی‌ها باز می‌شود: میانه‌ای پراکنده بین الهیات رادیکال دلوزی که از طریق الهیات فکر می‌کنند و آن را از منظر نسخه‌ای از فلسفه دلوزی تفسیر می‌کنند و الهیات دیگری که در پی یادگیری هستند. از و از منظر الهیات اعترافی به دلوز پاسخ دهید - از رویارویی با دلوز فرصتی برای روشن ساختن و اصلاح یک خودفهمی مسیحی ارتدکس گرفته شود.
دایرة‌المعارف الهیات مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean-Yves Lacoste (ed.) (ژان ایو لاکوست)
نوع منبع :
کتاب , مدخل مفاهیم(دانشنامه مفاهیم) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , آثار مرجع
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: دایره المعارف الهیات مسیحی، ترجمه شده از فرهنگ لغت فرانسوی نقد د تئولوژی ویرایش دوم، دارای بیش از 530 مدخل است که توسط 250 محقق از پانزده کشور مختلف ارائه شده است. مدخل هایی که بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند، مروری انتقادی از سؤالات اصلی الهیات و موضوعات مرتبط، از جمله مفاهیم، ​​رویدادها، شوراها، متکلمان، فیلسوفان، جنبش ها و غیره در اختیار خواننده قرار می دهند. این اثر مرجع که به‌عنوان «شاهکار دانش پژوهی» شناخته می‌شود، برای محققان، دانشجویان دین و الهیات و همچنین خوانندگان عمومی مورد توجه و استفاده قرار خواهد گرفت.
دیگر یکسان نیست: دیگران دینی و رهایی الهیات مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David R. Brockman (دیوید آر. براکمن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Palgrave Macmillan ,
کلیدواژه‌های اصلی :
مسیح و فرهنگ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Graham Ward (گراهام وارد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Blackwell Pub,
چکیده :
ترجمه فارسی: این اثر توسط گراهام وارد، یکی از متفکرترین الاهیات نسل خود، شامل 9 مطالعه مرتبط با هم درباره بازنمایی مسیح است. وارد برگرفته از منابع متنوعی مانند عهد جدید و فلسفه قاره ای قرن بیستم، الهیات تجسمی اصلی خود را توسعه می دهد. از کاوش او در مقوله های معاصر مانند بدن، جنسیت، میل، سیاست و امر متعالی، مسیح شناسی پدید می آید که هم ریشه در تفسیر کتاب مقدس دارد و هم به مسائل فرهنگی امروزی مربوط می شود. و چشم اندازی از امکانات زندگی با جهت گیری به سمت خیر، درست، زیبا و عادل ظاهر می شود.
الهیات در عرصه عمومی: کلیسا، دانشگاه و ملت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Gavin D'Costa (گاوین دیکوستا)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مطالعه نشان می دهد که چگونه الهیات نقش محوری خود را همراه با فلسفه در تاریخ دانشگاه غرب از دست داد. گاوین دیکوستا با تأمل در تجربه آکادمیک گسترده خود، پروژه ای جذاب را ترسیم می کند که به موجب آن الهیات ممکن است بار دیگر به «ملکه علوم» تبدیل شود. دانشگاه او تصور می کند که یک دانشگاه مسیحی چه چیزی می تواند ارائه دهد: چالشی برای تمرین رشته های مختلف دانشگاهی، ارائه مثال های دقیق در مورد مطالعات دینی و فیزیک. و همچنین امکان یک فرهنگ مسیحی روشنفکر واقعی را تقویت می کند. این کتاب به بحث‌هایی درباره هویت دینی دانشگاه‌هایی که بر اساس فرقه‌ها تأسیس شده‌اند، با در نظر گرفتن دانشگاه‌های کاتولیک رومی در ایالات متحده، و نقش آزادی، بودجه، تحقیق و پیشرفت در چنین دانشگاه‌هایی، به عنوان نمونه مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین بخشی از تلاش گسترده‌تر برای پیشنهاد نقش عمومی حیاتی برای الهیات است که آن را قادر می‌سازد به کلیسا خدمت کند و دانشگاه و فرهنگ سکولار و بین مذهبی گسترده‌تری را که در آن زندگی می‌کنیم درگیر کند. این کتاب مورد توجه علاقه مندان به آینده دانشگاه و همچنین دانشجویان و اساتید الهیات و دین خواهد بود.
الهیات عرفانی: یکپارچگی معنویت و الهیات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark A. McIntosh (مارک ای. مک اینتاش)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
چکیده :
ترجمه ماشینی: الهیات عرفانی نشان می دهد که محبوبیت فزاینده معنویت در همه اشکال آن تا حد زیادی از الهیات جدا شده است. الهیات عرفانی از طریق مطالعه نویسندگان نمونه مانند گریگوری نیسا، درک یکپارچگی درونی آگاهی عرفانی و تفاوت بین معرفت از طریق تجربه مستقیم و بیان الهیات را آشکار می کند.
بصیرت آگوستین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
of Hippo Saint Augustine; Cavadini, John C
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley,
چکیده :
ترجمه ماشینی: خلاصه قطعی مقالات کاوادینی در مورد آگوستین بینایی آگوستین مجموعه ای از مقالات انتخاب شده را به خوانندگان ارائه می دهد که متن و تاریخ الهیات سنت آگوستین را بررسی می کند. محقق و مقاله‌نویس برجسته، جان کاوادینی، چارچوبی نوآورانه برای درک آگوستین به مخاطبان مدرن ارائه می‌دهد، مقالات و مقالاتی را در مورد متون مهم، دیدگاه‌های تاریخی و معاصر و بینش‌هایی درباره رشد آگوستین به‌عنوان یک الهی‌دان ادغام می‌کند. کاودینی با بررسی مضامینی مانند دگرگونی اراده انسان در De doctrina Christiana و نقد آگوستین از فلسفه در شهر خدا، مقالاتی در ابعاد کوچکتر و واضح و قابل دسترس ارائه می دهد که به عنوان نقطه ورودی برای علاقه مندان به دانش آگوستینی عمل می کند. تأملات نویسنده در متون آگوستینی خوانندگان را به ارزیابی مجدد تفاسیر خود و یادگیری واژگان ظریف و پیچیده آگوستین دعوت می کند. کاوادینی معتقد است که رویارویی با آگوستین، الهی‌دان مسیحی، تجربه‌ای محدود و متمرکز نیست، بلکه چالشی برای بزرگ‌تر کردن افق‌هایمان است. -نوشته شده توسط یکی از برجسته‌ترین محققان و مقاله‌نویسان آگوستینی در این زمینه - به موضوعات جهانی و فرهنگی می‌پردازد که علاقه معاصر به ایمان مسیحی را تضعیف می‌کند - زمینه تاریخی الهیات آگوستین را به خوانندگان مدرن ارائه می‌کند - مجموعه‌ای تک جلدی از مقالات کاوادینی درباره آگوستین نوشته شده را ارائه می‌کند. در طول بیش از دو دهه نثر قابل دسترس و حساسیت فکری به مسائل الهیات مدرن، کتاب بینایی آگوستین را به کتابی ضروری برای دانشجویان فارغ التحصیل، دانشمندان و متخصصان در تمام زمینه های الهیات مسیحی تبدیل کرده است.