جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
نماذج من الفلسفة المسيحية في العصر الوسيط
نویسنده:
أوغسطين أنسليم توما الأكويني
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
آگوستین، تثلیث و کلیسا: خوانشی از موعظه های ضد دوناتیست [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Adam Ployd
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: میراث آگوستین (354-430) همچنان به شکل دادن به زبان مسیحی غربی در مورد تثلیث و کلیسا ادامه می دهد، با این حال محققان به ندرت این دو موضوع را در کار او مرتبط می دانند. در آگوستین، تثلیث و کلیسا، آدام پلوید استدلال می کند که کلیسای شناسی آگوستین به درجه ای شگفت انگیز از الاهیات تثلیثی او استفاده کرده است. این ارتباط به وضوح در مجموعه ای از موعظه هایی که آگوستین در سال های 406-407 علیه دوناتیست ها، جامعه مسیحی رقیب در شمال آفریقا موعظه کرد، ظاهر می شود. آگوستین در حین موعظه، تفاسیر کتاب مقدس را که از پیشینیان لاتین طرفدار نیقیه اش گرفته شده بود، به کار برد - اما او این استدلال های تثلیثی را برای ساختن دیدگاهی از وحدت خیرخواهانه کلیسای کاتولیک در برابر دوناتیست ها اقتباس کرد. به عنوان مثال، آگوستین برای محکوم کردن دوناتیست ها به خاطر جدا شدن از بدن مسیح، مسیح شناسی طرفدار نیقیه را به خود اختصاص داد که بدن مسیح را وسیله ای برای صعود به الوهیت او می دانست. آگوستین همچنین عشقی را که مسیحیان را به یکدیگر و به مسیح در بدن او پیوند می‌دهد، به عنوان روح‌القدس، که آنچه را که ازلی است به عنوان عشق متقابل پدر و پسر به ما می‌بخشد، شناسایی کرد. در موضوع اصلی غسل تعمید، آگوستین مراسم مقدس را عملی تثلیثی دانست زیرا مسیح روح را به بدن خود می بخشد. این کتاب در نهایت نشان می دهد که از نظر آگوستین، وحدت و یکپارچگی کلیسا به خلوص اسقف ها یا مرزهای محافظت شده جامعه بستگی ندارد، بلکه به کار خدای سه گانه بستگی دارد که ما را از طریق عشق به مسیح به مسیح متحد می کند. روح، که خود مسیح در غسل تعمید می دهد.
عرفان و زهد ارتدکس: فلسفه و الهیات در آثار سنت گریگوری پالاماس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Constantinos Athanasopoulos
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge Scholars Publishing ,
چکیده :
چکیده ماشینی: مشارکت‌های علمی که در این جلد گردآوری شده‌اند، موضوعات مرتبط با بعد فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی آثار سنت گریگوری پالاماس را مورد بحث قرار می‌دهند. آنها فلسفه و کلام عرفانی او را به بحث های معاصر در متافیزیک، فلسفه زبان، اخلاق، فلسفه فرهنگ، فلسفه سیاسی، معرفت شناسی، و فلسفه دین و الهیات و غیره مرتبط می کنند. این کتاب موضوعات متنوعی را که مورد توجه الهیات، فیلسوفان و مورخان هنر مسیحی است، از جمله روابط کلیسا و دولت، شباهت‌ها و تفاوت‌های پالاماس، پدیدارشناسان و فیلسوفان زبان معاصر، و تأثیرات هسیخاست بر شمایل‌نگاری متأخر بیزانسی مورد توجه قرار می‌دهد. دکتر کنستانتینوس آتاناسوپولوس، FHEA، مدرس دانشیار در گروه‌های فلسفه و مطالعات دینی دانشگاه آزاد انگلستان است. او همچنین بنیانگذار و ویراستار BWS Wittgenstein Annotated Bibliography است. او دو جلد درباره فلسفه و الهیات قدیس گریگوری پالاماس، جوهر الهی و انرژی‌های الهی: تأملات جهانی درباره حضور خدا در ارتدکس شرقی (با سی. اشنایدر، 2013) و خدای سه‌گانه: نامفهوم اما قابل شناخت - فیلوس ویرایش کرده است. اهمیت الهیاتی سنت گریگوری پالاماس برای فلسفه و الهیات معاصر (2015). او همچنین چهار کتاب به زبان یونانی و بیش از 30 مقاله در مجلات مختلف بین المللی فلسفه و کلام منتشر کرده است. در سال 2015 به همراه پروفسور دن چیتویو و پروفسور اولگ دوشین سمینار پالاماس را تأسیس کرد.
کتاب راهنمای الهیات اصلاح شده آکسفورد [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Allen (editor), Scott R. Swain (editor)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
چکیده ماشینی : کتاب راهنمای الهیات اصلاح‌شده آکسفورد به منابع گذشته برمی‌گردد که الهیات اصلاح‌شده را آگاه کرده‌اند و به بررسی مکالمات میان کسانی که امروز در الهیات اصلاح‌شده مشغول هستند، می‌پردازد. اول، این جلد گزارش هایی از زمینه های تاریخی اصلی الهیات اصلاح شده، روابط مختلف (قدیم و مدرن) که حفظ می کند و از آنها ناشی می شود، ارائه می دهد. تحقیقات اخیر پیوندهای پیچیده بین میراث پدری و قرون وسطایی کلیسا و کار جنبش اصلاح شده در قرن شانزدهم را نشان داده است. قرن گذشته همچنین شاهد انفجار الهیات اصلاح شده در خارج از جهان غرب بوده است، که نیاز به توجه نه تنها به این صداهای جهانی، بلکه همچنین به تاریخ منحصر به فرد (و احتمالی) الهیات اصلاح شده در غرب را برانگیخته است (از این رو تامل در رابطه آن با تحولات فکری مانند روش مکتبی یا رویکردهای انتقادی مطالعات کتاب مقدس مدرن). دوم، این جلد، برخی از متون کلاسیک و معرف سنت اصلاح‌شده را ارزیابی می‌کند و همچنین تاریخ استقبال از آنها را مشاهده می‌کند. جنبش اصلاح شده تحت سلطه یک شخصیت واحد نیست، اما حاوی انبوهی از متون پارادایماتیک است که گستره و سرزندگی تفکر اصلاح شده در مورد سیاست، تقوا، تفسیر کتاب مقدس، تأمل جزمی و مشارکت اجتماعی را نشان می دهد. ثالثاً، این جلد به آموزه‌ها و موضوعات کلیدی می‌پردازد که امروزه همچنان مورد توجه متکلمان اصلاح‌شده قرار دارد. مشارکت‌کنندگانی که خودشان به الاهیات سازنده کمک می‌کنند، امروز در مورد وضعیت این سؤال تأمل می‌کنند و پیشنهادهای خود را در رابطه با انبوهی از موضوعات و مضامین اعتقادی ارائه می‌کنند.
یادگیری زبان کتاب مقدس: اوریژن، حکمت و منطق تفسیر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark Randall James
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
چکیده ماشینی : مارک رندال جیمز در کتاب «یادگیری زبان کتاب مقدس» با تکیه بر موعظه‌هایی که اخیراً توسط متکلم اولیه تأثیرگذار اوریگن اسکندریه (قرن دوم تا سوم) کشف شده است، شرح جدیدی از تفسیر الاهیاتی را به عنوان روشی خردمندانه برای یادگیری زبان کتاب مقدس ارائه می‌کند. C.E). جیمز که به طور گسترده به عنوان یکی از خودسرانه‌ترین مفسران شناخته می‌شود، نشان می‌دهد که ظاهر خودسرانه اوریژن نتیجه تمایل مدرن به نادیده گرفتن نقش خرد در تفسیر کتاب مقدس است. جیمز نشان می‌دهد که اوریگن یک مدل قانع‌کننده از یک عمل‌گرایی مسیحی ارائه می‌کند که در آن یادگیری و تصحیح عملکرد زبانی، مکانی از آموزش دگرگون‌کننده لوگوس الهی است.
حکمت از آسمان: آغازی در الهیات پدر سرگئی بولگاکف [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Aidan Nichols
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Gracewing; Archegos ,
ابن طوملوس (الحقیق بن ثلموس متوفی 620/1223)، مجملی در منطق المختصر فی المنطق [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Fouad Ben Ahmed
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
چکیده ماشینی: ابوالحجاج یوسف بن. محمد بن طوملس (الحقیق بن ثلموس، متوفی 620/1223) فیلسوف، پزشک و شاگرد مستقیم ابن رشد (آوروئس، متوفی 595/1198) بود که در ربع اعراش و ربع معقول به علوم عقلی می زیست و عمل می کرد. قرن بعد از مرگ معلمش. ابن طوملوس تنها شاگرد ابن رشد نبود که به کار منطقی پرداخت، بلکه یکی از دهها شاگردی بود که معتقد بود مرگ فرضی همزمان فلسفه دومی «به شدت مبالغه آمیز» است. خلاصه ای از منطق ابن طملس (المختصر فی المنطیق) به عنوان دریچه ای ارزشمند به عمل منطق در قرن سیزدهم اندلس و مغرب، تمام بخش های «ارغنون منبسط» را پوشش می دهد، همانطور که از آن زمان شناخته شد. فارابی (متوفی 339/951). مجلد حاضر، نسخه کامل عربی انتقادی این اثر را با مقدمه، یادداشت‌ها و فهرست‌های انگلیسی و عربی ارائه می‌کند.
سنت عقاید الهی در الهیات عرفانی مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark A. McIntosh
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
چکیده ماشینی: در زمان مدرنیته اولیه، یک اصل گسترده از تفکر مسیحی شروع به از بین رفتن کرده بود. سنت عقاید الهی، این تعلیم که همه موجودات به عنوان جنبه‌هایی از ذهن خدا، وجودی ابدی دارند، در طیف وسیعی از آموزه‌های مرکزی مسیحیت عمل کرده است و به متفکران مسیحی و معلمان عرفانی ظرفیت الهیاتی قدرتمندی را ارائه می‌دهد: برای روشن کردن زمینه تثلیثی همه. مخلوقات، و تجدید حقیقت الهی همه مخلوقات از طریق تفکر انسان. قبلاً در زمان افلاطونیان میانه، اشکال افلاطون به عنوان ایده هایی در ذهن خدا تفسیر شده بود. با این حال، این تنها آغاز دگرگونی ایده های الهی بود، زیرا اعتقاد مسیحیان به خدا به عنوان تثلیث و تجسم کلام، سنت ایده های الهی را با چابکی مفهومی قابل توجهی آغشته کرد. تعلیم اندیشه های الهی به متکلمان عرفانی این امکان را می داد که حضور پنهان خداوند را در همه مخلوقات تصور کنند و قدرت حقیقت هر مخلوقی در خداوند را برای تکمیل پویایی کامل دعوت هر مخلوقی درک کنند. سنت ایده‌های الهی در الهیات عرفانی مسیحی، نقش برجسته سنت اندیشه‌های الهی را در تعلیم شارحان اصلی آن زنده می‌کند، و همچنین نشان می‌دهد که چگونه ایده‌های الهی می‌توانند به‌طور سازنده الهیات و معنویت مسیحی امروز را آگاه کنند. به‌ویژه در عصر بحران‌های جهانی، که حقیقت محیط طبیعی، بی‌عدالتی نژادی، و سلامت عمومی برای اهداف سیاسی انکار و مورد مناقشه قرار می‌گیرد، سنت اندیشه‌های الهی به متفکران معاصر بینشی خلاقانه و متفکرانه می‌دهد که به حقیقت عمیق احترام می‌گذارد. همه موجودات و به دنبال اصلاح و تحقق آنهاست.
بید و کیهان: الهیات و طبیعت در قرن هشتم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Eoghan Ahern
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
چکیده ماشینی : Bede and the Cosmos کیهان شناسی Bede را بررسی می کند - درک او از جهان و قوانین آن. این کتاب ایده های او را در مورد ساختار و مکانیک جهان خلقت و رابطه آن جهان با خالق آن بررسی می کند. با شروع با «درباره ماهیت اشیا» و بررسی نوشته‌های او در ژانرهای دیگر، نقش کلیدی فلسفه طبیعی را در شکل‌دهی جهان‌بینی Bede نشان می‌دهد و پیامدهایی را که این موضوع بر اندیشه فرهنگی، الهیاتی و تاریخی او داشت را بررسی می‌کند. در این مطالعه جامع، از پرسش‌هایی درباره بدن‌های فرشته‌ها و نابودی جهان در روز داوری، تا استدلال‌های ظریف درباره اراده آزاد و معنای تاریخ، درگیری جذاب و منحصربه‌فرد Bede با جهان طبیعی بررسی شده است.