جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
الله فى فلسفة القديس توما الاكوينى
نویسنده:
ميلاد زكي غالي
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
روح القدس فی محكمة التاریخ: المجامع المسكونیة الخمسة الأولی
نویسنده:
روبرت كيل تسلر؛ ترجمة وتعليق علاء أبو بكر
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره: مكتبة وهبة,
چکیده :
کتاب حاضر درباره روح القدس و مطالب پیرامون آن می باشد. ابتدا به دنبال اثبات روح القدس و ذکر شواهدی از وجود آن به عنوان یکی از خدایان سه گانه مسیحیت و بعد از آن به ذکر مطالب پیرامون آن می باشد و سوال مهمی هم درباره کتاب مقدس در کتاب ذکر شده است که آیا کتاب مقدس و خدای در آن به کشتن اطفال فرمان می دهد؟ وچگونگی خلقت انسان هم یکی دیگر از مباحث این کتاب می باشد.
توحید فی القرآن
نویسنده:
عبدالاعلى موسوی سبزواری؛ گردآورنده: ابراهیم سرور
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: دار الكتب العربي,
چکیده :
کتاب «التوحید فی القرآن» تالیف عبدالأعلى موسوی سبزواری، حقیقت توحید و دلایل و مظاهر آن را بررسی می کند. نویسنده، توحید را پایه و اساس ادیان الهی دانسته است، وی شرک، تثلیث و ثنویت را انحرافی از صراط مستقیم توحید می داند. نویسنده سپس به مسأله توحید در قرآن اشاره می نماید و با بررسی مظاهر و جلوه های توحید از جمله توحید عبادی، توحید در الوهیت، توحید در ولایت نتیجه می گیرد که کمال توحید در قرآن و کلمات معصومین (ع) تبیین شده است، وی با نقد عقاید نصارا در اقانیم ثلاثه آن را ناشی از غلو در عیسی (ع) و برگرفته از عقاید براهمه و مصریان باستان می داند. وی با بررسی آیة الکرسی و شرح و توضیح مفردات آیه، به معارف بلند آن از جمله کرسی، احاطه علمی خداوند، نتیجه می گیرد توحید ذاتی، صفاتی، فعلی و عبادی در حد اعلی در این آیه تبیین گشته است.
التراث الديني في الفكر السرياني - الملائكة
نویسنده:
اسحق ساکا
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بغدیدا(قرقوش) - الحمدانیة - نینوا - عراق: دار ماربولس للخدمان الکنسیة,
چکیده :
کتاب التراث الدینی فی الفکر السریانی - الملائکه به بررسی بحث ملائکه و مسائل پیرامون آن می پردازد. در این کتاب مطالبی در فصول مختلف به بررسی ملائکه پرداخته شده است از جمله وجود ملائکه، زمان خلقتشان، طبیعتشان چیست؟، وظائف ملائکه، آیا ملائکه متفاوت اند یا همه یکی اند؟ آیا ملائکه شر یا اشرار داریم ؟ و... از جمله مباحث مطرح شده در این کتاب می باشد.
بررسی سه رویکرد در فلسفۀ دین
نویسنده:
مرتضی رضایی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: دانشگاه باقر العلوم,
چکیده :
مطالعات فیلسوفانه دربارۀ دین پیشینۀ بسیار طولانی و قدمتی به اندازۀ خود فلسفه دارد، ولی اصطلاح «فلسفۀ دین»[1] و نگارش کتاب‌ها و مقالات با این عنوان پدیده‌ای نسبتاً نو و متعلق به دوران مدرن است. فلسفۀ دین یکی از پرتحرک‌ترین حوزه‌های پژوهش فلسفی در دورۀ معاصر است. با اینکه این دانش مقیّد به فلسفه یا دینی خاص نیست، اولاً، فلسفۀ دینِ رایج در دامان مسیحیت پدید آمده و بالیده است، و عمدتاً تحت تأثیر این دین قرار دارد و، ثانیاً، این دانش مبتنی بر فلسفه‌های موجود در مغرب‌زمین، به‌ویژه فلسفۀ تحلیلی، است. با این حال، امکان پژوهش فلسفی در حوزۀ سایر ادیان، از جمله اسلام، و مبتنی بر دیگر نظام‌های فلسفی نیز وجود دارد. به همین رو، شایسته بلکه لازم است که فلسفۀ دین اسلامی نیز ناظر به محتوای این دین سترگ و متکی بر فلسفۀ قویم اسلامی پدید آید تا استحکام و اتقان اسلام و برتری آن بر سایر ادیان بیش از پیش نمایان شود و زمینۀ پاسخگویی به شبهات پیرامون آموزه‌های آن فراهم گردد. سؤال اصلی تحقیق پیش رو این است که اهمّ رویکردهای موجود یا قابل تأسیس در فلسفۀ دین کدام‌اند؟ این تحقیق به روش توصیفی ـ تحلیلی به سامان رسیده است
صفحات :
از صفحه 31 تا 56
حركات الإصلاح بين المسيحية و الإسلام
نویسنده:
طارق عبدالحميد؛ ناظر: علی محمد عبدالوهاب
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
دين و السياسة فی الأديان الثلاثة
نویسنده:
عبدالغفار عزيز
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :