جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 365
جست‌وجوی انجیل تاریخی: جان مارک (مرقس) و ریشه‌های ژانر انجیل [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lawrence M. Wills (لارنس ام. ویلز)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: جستجوی انجیل تاریخی به بررسی ماهیت و خاستگاه ژانر انجیل می پردازد. ویلز پس از مروری بر وعده‌ها و دشواری‌های تعیین انجیل به‌عنوان زندگی‌نامه، زندگی‌نامه‌های مشهور و رمان‌نویسانه‌ای مانند زندگی ازوپ را با انجیل‌های مرقس و یوحنا مقایسه می‌کند. او معتقد است که همه آنها به یک ژانر تعلق دارند و دارای نقوش ادبی مشابهی هستند. بیوگرافی فرقه مرده، شخصیت محترم؛ مفهوم بزغاله و شخصیت قهرمان. پروفسور ویلز همچنین روابط بین اناجیل مرقس و یوحنا را بررسی می کند و استدلال می کند که آنها مستقل از یکدیگر وجود دارند و از گزارش های شفاهی قبلی مشتق شده اند. جست‌وجوی انجیل تاریخی تحلیلی تحریک‌آمیز و به موقع از شخصیت عیسی و انجیل‌هایی که زندگی او را به تصویر می‌کشند ارائه می‌کند. دیدگاه‌های تازه‌ای درباره ریشه‌های ژانر انجیل و قیاس‌های بین ادبیات یهودی و یونانی-رومی و روایت انجیل ارائه می‌کند و دغدغه‌های نقد قبلی را با قرار دادن عیسی در یک زمینه تاریخی قطعی به چالش می‌کشد. این کتاب مدبرانه و به‌روز برای کسانی که به سنت‌های اولیه عیسی و منشأ روایات مربوط به زندگی او توجه دارند، جالب خواهد بود.
تفسیر کتاب مقدس: کاوش الهیاتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Darren Sarisky, Gareth Jones, Lewis Ayres
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ساریسکی در تفسیر کتاب مقدس، الهیات پاتریستیکی و تفسیر الهیاتی از کتاب مقدس را در روزگار مدرن با هم ترکیب می کند تا جایگاه مرکزی کتاب مقدس را در زندگی کلیسا و مؤمنان عادی بررسی کند. اهمیت تفسیر کتاب مقدس در زندگی مسیحیان و کلیسا را ​​بررسی می کند دو بحث پر جنب و جوش را به هم می زند: مطالعه الهیات پدران کاپادوکیه و بحث در مورد تفسیر الهیات کتاب مقدس در قرن بیستم و بیست و یکم. گستره تاریخی، از ریحان قیصریه تا آثار متفکران بزرگ معاصر، استنلی هاورواس و روآن ویلیامز، درکی پیچیده از بسیاری از متفکران پاتریستیک ارائه می‌کند - حوزه‌ای که در حال حاضر در این زمینه بسیار مورد توجه است - و خوانش‌های پذیرفته‌شده الهیات را به چالش می‌کشد. ریحان قیصریه مطلب: فصل 1 خواننده ? کمی پایین تر از فرشتگان (صفحه های 37-70): فصل 2 متن؟ Paideia از کتاب مقدس (صفحات 71-89): فصل 3 خواندن؟ تفسیر معادشناسی (صفحات 90-110): فصل 4 محیط کلیسایی؟ تفسیر و جزم کلیسایی (صفحات 111-128): فصل 4 الف نتیجه بخش اول: گزارش کلامی ریحان از تفسیر کتاب مقدس (صفحات 129-131): فصل 5 خواننده؟ بازیابی حس پایان (صفحات 140-158): فصل 6 متن؟ کتاب مقدس در جریان زمان (صفحات 159-172): فصل 7 خواندن؟ تفسیر و زمان یادگیری (صفحات 173-183): فصل 8 محیط کلیسایی؟ اقدامات انجام شده در جامعه (صفحات 184-200): فصل 9 شرح سازنده تفسیر کتاب مقدس (صفحات 201-233):
الم‍ی‍زان‌ ف‍ی‌ ت‍ف‍س‍ی‍رال‍ق‍رآن‌‬‏‫ المجلد 3
نویسنده:
ت‍ال‍ی‍ف‌ م‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن‌ ال‍طب‍اطب‍ائ‍ی‌؛ صححه‌ و اشرف‌ علی‌ طبا‌عته‌ حسین‌ الاعلمی‌
نوع منبع :
کتاب , آثار مرجع , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت‌: موسسه الاعلمی للمطبوعات,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
جلد سوم شامل تفسیر آیات 1 تا 120 آل عمران است.
بررسی تطبیقی صفات الهی در قرآن و کتاب مقدس عبری
نویسنده:
فاطمه الروازق
نوع منبع :
مقاله , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
مبحث اسما و صفات الهی در دو آیین اسلام و یهود، دارای نقاط مشترک و افتراق متعددی هستند. این بحث به روشنی در کتاب مقدسِ هر دو آیین بازتاب یافته و توصیف خداوند با ادلۀ فلسفی و به‌ویژه عرفان نزد فیلسوفان و متکلمان هر دو دین تبیین شده است. باتوجه به این نوشتار، خداوند در قرآن و سنت اسلامی، و نیز در یهودیت چه در تورات مکتوب و چه در تورات شفاهی یعنی تلمود، به صفات جمال و جلال ستوده شده است. اما در تطبیق آموزه‌ها باید اذعان کرد، هم تصویر خود خداوند، و هم برخی صفات او مانند رحمت مطلقه‌اش، از تمایزات و بالمآل برتری روشن قرآن در این بحث است.
صفحات :
از صفحه 81 تا 94
معاد باوری از دیدگاه قرآن و کتاب مقدس
نویسنده:
محمدکاظم توکلی
نوع منبع :
مقاله , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
نگارنده می‌کوشد با تکیه بر قرآن و کتاب مقدس به موضوع معادباوری، مرگ، عالم برزخ و اعتقاد به حیات جاویدان از دیدگاه اسلام، یهودیت و مسیحیت بپردازد. وی با تمسک به آیات موجود در این متون مقدس، ثابت می‌کند که اعتقاد به عالم عقبی و جهان پس از مرگ، وجه مشترک ادیان ابراهیمی است. این متون برآنند که مفهوم مرگ، نابودی نیست؛ بلکه نوعی انتقال است. همچنین بنابر این متون، پس از مرگ، حیات همراه با شعور و آگاهی ادامه خواهد یافت. قرآن به‌لحاظ کمیت و فراونی اشاره به موضوع معاد، در صدر قرار دارد؛ اما آیات معاد در کتاب مقدس حجم و در نتیجه محتوای کمتری دارند.
صفحات :
از صفحه 54 تا 63
فرهنگ واژگان الهیاتی عهد جدید: خلاصه یک جلدی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
گرهارد کیتل, گرهارد فردریش؛ تلخیص: جفری دبلیو برومیلی
نوع منبع :
کتاب , خلاصه اثر , مدخل مفاهیم(دانشنامه مفاهیم)
منابع دیجیتالی :
سخنرانی نقش کتاب مقدس در فرهنگ مدرن و معاصر سیاره، در باب اهمیت مطالعه و شناخت عهد عتیق و عهد جدید
سخنران:
نیما قاسمی
نوع منبع :
صوت , سخنرانی , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
درسگفتار انجیل و قرآن
مدرس:
عبدالکریم سروش
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
رستاخیز در یهودیت و مسیحیت بر اساس تورات عبری و انجیل مسیحی [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Scott Vitkovic (اسکات ویتکوویچ)
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این تحقیق مفهوم رستاخیز از تورات عبری باستان تا «یهودیت خاخامی» و مسیحیت را با توجه به کتاب مقدس معتبر و دقیق زبانی همراه با ترجمه انگلیسی ترسیم می کند. اگرچه برخی از محققان معاصر بر این عقیده اند که رستاخیز در تورات عبری به طور مبهم به تصویر کشیده شده است ، تحقیقات ما در مورد متون کهن نقل قول هایی ارائه می دهد و شواهدی بر خلاف آن ارائه می دهد. با گذشت زمان ، مفهوم رستاخیز حتی قوی تر شد و به یکی از مهمترین آموزه های یهودیت تبدیل شد ، که به عنوان یکی از سیزده اصل اعتقادی «میمونیدس» در «میشنا» سفارش شد. تقلید از مفهوم یهودیان در مورد خدا برای نجات بنی اسرائیل از جهنم ، مصلوب شدن و مرگ عیسی برای گناهان جهان ، قیام در روز سوم ، فرود آمدن به جهنم و قیام متعاقب آن به آسمان ، اساس اساسی مسیحیت شد. قیام مسیح به عنوان انگیزه ای برای قیام کسانی که به او ایمان دارند. بر اساس این «الهیات پولسی» ، ایمان مسیحی برپایه قیام عیسی و امید به زندگی پس از مرگ استوار است.
آیا واقعاً بخشش(دادن) بهتر از گرفتن است؟
نویسنده:
استیون ار. پالمکویست، مترجم: محمد ابراهیم باسط
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: پژوهشگاه علوم وحیانی معارج,
چکیده :
این گفتۀ مشهور که «دادن بهتر از گرفتن است» چنان رایج و گسترده است که اغلب درست بودن آن را مفروض می‌گیرند. اما آیا این فرمان اخلاقی در برابر تحلیل فلسفی دقیق تاب می‌آورد؟ مفاهیم مربوطه («دادن»، «گرفتن»، و «بهتر») چنان تفسیرهای متنوعی دارند که در یک مقاله نمی‌توان به همۀ آنها پرداخت. به جای این کار، در مقالۀ حاضر تفسیرهای مختلف از تمایز بین دادن و گرفتن را طبقه‌بندی خواهیم کرد، سپس به صورت عمقی یکی از گزینه‌ها را، بر مبنای تمایزی محوری بین دادن و گرفتنِ فعالانه و منفعلانه، بررسی خواهیم کرد. من از این مدعای مجادله‌انگیز دفاع خواهم کرد که دست‌کم یک معنای مهم وجود دارد (در واقع مهم‌ترین معنا، با توجه به اهداف اخلاقی) که در آن دادن بهتر از گرفتن نیست، بلکه بدین معنا دقیقاً برعکس آن درست است. در واقع، بقای نوع بشر وابسته به میل ما به گرفتن است.
صفحات :
از صفحه 84 تا 96
  • تعداد رکورد ها : 365