جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 4
تأملات فی طبیعة المعجزة وشخصیة النبی صلی الله علیه وآله (عرض وحوار)
نویسنده:
العلامة المنار
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بی جا: بی نا,
چکیده :
کتاب حاضر به بررسی معجزه نبی مکرم اسلام ص می پردازد. معجزه را از جهات مختلفی بررسی میکند از ماهیت معجزه تا معجزه در قرآن از فهم معجزه قرآن تا شمول اعجاز آن. یک کتاب مفید و مختصر درباره معجزه رسول اکرم یعنی قرآن کریم می باشد.
دفاع از امکان معجزات
نویسنده:
ریچارد سویین برن
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی قدس‌سره,
چکیده :
ريچارد سويين‌برن استاد فلسفه دين در دانشگاه آكسفورد، از جدى‌ترين منتقدان هيوم است كه در اين مقاله به نقد [ديدگاه] هيوم مى‌پردازد. او ابتدا بررسى مى‌كند كه آيا امكان دارد شاهدى دال بر نقض قانونى از طبيعت وجود داشته باشد، و ثانيا آيا مى‌توان شواهدى يافت دال بر اين‌كه اين نقض، فعل خداست. جواب پرسش اول زمانى مثبت است كه ما دلايل كافى براى اين باور داشته باشيم كه حادثه‌اى رخ داده كه بر خلاف پيش‌بينى‌هاى قانونى است كه به دلايل كافى آن را قانون طبيعت مى‌دانيم و در ضمن بايد دلايل كافى وجود داشته باشد دال بر اين‌كه نظاير آن حادثه در شرايطى نظير شرايط حادثه نخست رخ نخواهد داد. چرا كه اگر آن حادثه تكرارپذير باشد بايد در خلال تدوين يك قانون هر دو حادثه را تبيين كنيم. مثالى كه سويين‌برن مى‌زند معلق ماندن در هواست كه طى آن فرد از زمين جدا مى‌شود و در هوا شناور مى‌ماند. در این مقاله بحث معجزات ذیل همین رویکرد دنبال می شود.
می‌دانیم معجزه یکی از دلایل اثبات رسالت پیامبران بوده است و معجزات از آستان مقدس ائمه و امامزادگان هم دلیل بر حجت بودن آنان است. امّا آیا چنین معجزات و کراماتی در حال حاضر در سایر ادیان و حتی سایر مذاهب غیرشیعه مشاهده می‌شود یا نه که بر آن تکیه کنند؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
پاسخ تفصیلی:
قبل از هر چيزي بهتر است به تعريف مختصري در مورد معجزه اشاره شود: در ميان علماء براي معجزه تعاريف گوناگوني ارائه شده است امّا آنچه از همه مشهورتر است اين است كه معجزه امر خارق العاده‌اي است كه همراه با تحدّي (مبارزه‌طلبي) و ادعاي نبوت است، و هيچ كس مع بیشتر ...
آیا معجزه اثبات پذیر است؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
پاسخ تفصیلی:
ديدگاه سنتي (در مغرب زمين) در مورد اعجاز، مبتني بر عقل گرايي کلاسيک (در برابر عقل گرايي انتقادي) است، آنها معتقدند که مي توان به حقيقت يقيني و مطمئن دست يافت با شهود عقل و يا تکيه بر قضاياي اوليه متعارف مي توان به حقايق کلي دست يافت و ساير حقايق را ب بیشتر ...
کلیدواژه‌های فرعی :
  • تعداد رکورد ها : 4