جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 38
ازمة الحریة فی عالمنا
نویسنده:
خا‌لد محمد خا‌لد
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
تأثیرات روانشناختی باور به حرکت جوهری بر ساحت عقیدتی و شناختی روان آدمی
نویسنده:
علیرضا نادری، هادی وکیلی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
باور به حرکت جوهری و به عبارتی سیالیت جهان یکی از باورهای کلیدی در جهان نگری ملاصدراست ، این باور آثاری بسیار پردامنه هم در اخلاق و هم در روان ما آدمیان دارد ، اگرکسی به حرکت جوهری باور داشته باشد هر سه ساحت ذهن وی دستخوش تغییر می شود و این باور بر هر سه ساحت تاثیرات عمده ای می گذارد ، در این مقاله قصد داریم تاثیرات باور به حرکت جوهری را در ساحت شناختی و عقیدتی روان آدمی مورد بحث قرار دهیم و به این پرسش پاسخ دهیم که فرد باورمند به حرکت جوهری و سیالیت جهان مستعد پذیرش چه باورهایی در ساخت شناختی روان و ذهنش خواهد بود؟ و باورهای جدیدی که در ذهنش پدید می آیند چه تاثیری بر دیگر ساحتهای روانش خواهند داشت ؟ مهمترین آثار چنین باوری در حوزه شناختی روان آدمی نخست فرآیند دیدن خود و جهان است دیگر جهان در دیدگاه چنین فردی جوهری ایستا که تمام شده باشد نیست بلکه جهان هر آن در صیرورت است و آدمی نیز هویتی پویا دارد و دائما هویت خود را می سازد ،باور دومی که در اثر فرآیند دیدن خود و جهان تقویت می شود و در شکل گیری احساسات و عواطف بسیار تاثیرگزار است باور به پیش بینی ناپذیری و عدم قطعیت در مورد جهان و انسان است.
صفحات :
از صفحه 145 تا 158
دوافع نحو المادية
نویسنده:
مرتضی مطهري؛ مترجم: محمدعلي تسخیري
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
المشرق,
کلیدواژه‌های اصلی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
کتاب " الدوافع نحو المادية" ترجمه کتاب "علل گرایش به مادی‌گری" اثر استاد شهید مطهری می باشد موضوع اصلي بحث كتاب علل گرايش به مادي‌گري، اثبات يا انكار خداست كه به يقين، حساس‌ترين و شورانگيزترين موضوعي است كه از فجر تاريخ تاكنون انديشه‌ها را به خود مشغول داشته است و مي‌دارد. آنچه در اين كتاب درباره علل گرايش به مادي گري آمده، در حقيقت، نقد و بررسي گوشه‌اي از تاريخ عقايد و انديشه‌هاي بشري است. تجزيه و تحليل رويدادهاي تاريخي، از اين نظر كه با عوامل پيچيده‌اي سر و كار دارد، بسي دشوار است؛ به‌ويژه اگر به تحولات عقايد و انديشه‌ها مربوط باشد. استاد درباره انگيزه نگارش اين كتاب نوشته است: ماترياليسم در عصر ما خصوصا در كشور ما، جامه منطق را از خود دور كرده و به سلاح تبليغ مجهز شده است. از اين رو، ابايي ندارد كه علل گرايش‌ها و اِعراض‌ها را به گونه‌اي ديگر كه با هدف‌هاي از پيش تعيين شده سياسي و اجتماعي منطبق باشد، توجيه و تفسير كند
تحطيم مرآة الذات
نویسنده:
موریس غودلییي؛ مترجم :منصور مرقومة
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
چکیده :
منذ حوالي عقدين من الزمن ، ركزت الأنثروبولوجيا نظرتها حول ذاتها، لدرجة أن أنثروبولوجيا الأنثروبولوجيا أصبحت تحت-تخصص، تحت-ميدان في هذا التخصص. هذا المسعى النقدي طُوِّر أساسا في الولايات المتحدة، ولكن نظرة علماء الأنثروبولوجيا لميادين بحوثهم، والانتقادات والانتقادات الذاتية التي ارتبطت بها، ليست بالجديدة إلا من خلال تطوراتها. وأن أي أنثروبولوجي وإن يَّكن بعض الشيء، أو إلى حد كبير نرجسي، يجب أن يعلم أن عمله يتطلب عدم تمركز (décentrement) بالنسبة لذاته هو، وإلا اعتبر بأنه ليس أنثروبولوجيا، وأنه صحفي بشكل أفضل.
صفحات :
از صفحه 175 تا 184
انسان و جامعه توسعه یافته از دیدگاه اسلام
نویسنده:
عباس نبوی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی,
چکیده :
در علوم انسانی و اجتماعی، انسان شناسی بدون شک جایگاهی مهم و بنیادین دارد. هر نظریۀ انسانی و اجتماعی که به نوعی دربارۀ انسان انتخاب گر، دست به تبیین و توصیف می زند، متکی به مبادی و پیش فرضهای انسان شناختی است و از رویکردی خاص در شناخت انسان و تلقی ویژه نسبت به ابعاد انسان، بهره می برد. حتی جیرگرایی نیز، اگرچه ابعاد وسیع کنش و واکنش انسانی را تنها به یک بعد یعنی "اثرپذیری" و "تابعیت" ناخودآگاه از عوامل بیرونی فرو می کاهد، در عین حال نظریه ای انسان شناختی است و تبیین انسان وجه اصلی همت آن است.
صفحات :
از صفحه 38 تا 61
  • تعداد رکورد ها : 38