جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
إنسان و الإسلام
نویسنده:
علی شریعتی؛ ترجمه عباس الترجمان؛ مراجعه حسین علی شعیب
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت - لبنان: دارالامیر,
چکیده :
بحث انسان و ارتباط آن با دین از جمله مباحث قدیمی و مهم می باشد . کتاب حاضر هم به این بحث پراخته و رابطه انسان با دین اسلام را بررسی می کند.
امر بین الأمرین: تحقیق أنیق حول نفی الجبر و التفویض و إثبات الأمر بین الأمرین
نویسنده:
حسین الشمس
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: بوستان کتاب,
چکیده :
الأمر بين الأمرين تحقيق أنيق حول نفي الجبر و التفويض و إثبات الأمر بين الأمرين، اثر سید حسین شمس، کتابی است پیرامون مسئله جبر و تفویض و بررسی ادله قائلین به هریک و رد آنها و اثبات مسئله امر بین الامرین.
تاریخ الحضاره
نویسنده:
علی شریعتی؛ ترجمه حسین نصیری؛ مراجعه و تبویب حسین علی شعیب
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: دارالامیر,
چکیده :
کتاب حاضر یک کتاب تاریخی تحلیلی است . ابتدا تعریف حضاره بعد تعریف ثقافه بعد از آن تعریف تاریخ و بعد راه شناخت تاریخ ، بحثی درباره انسان، خصوصیات قرون معاصر از جمله عناوین و موضوعات بحث شده در این کتاب می باشد.
 تائو تِ چینگ
نویسنده:
لائوتزو
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
کتاب تائتو چینگ یا دائتو چینگ را می توان کتاب زندگی هم نامید ، کتاب راهنمای هنر زندگی و خرد ناب گرچه اطلاعات دقیقی از نویسنده در دست نیست.
الله و الانسان
نویسنده:
كارن آرمسترانگ؛ مترجم: محمد جورا
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
هوية و الحرية نحو أنوار جديدة
نویسنده:
فتحي مسكيني
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
لبنان/ بیروت: جداول,
کلیدواژه‌های اصلی :
امام حسین(علیه السلام) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت
نویسنده:
محمد تقی جعفری تبریزی
نوع منبع :
کتاب
وضعیت نشر :
تهران: موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری ,
چکیده :
کتاب حاضر شامل نوشته ها و برخی سخنرانی های علامه محمدتقی جعفری درباره قیام امام حسین است و عمدتا شامل بررسی های فلسفی - انسان شناختی از ابعاد و جنبه های مختلف این قیام تاریخی در جهان اسلام است. در این کتاب علامه جعفری دیدگاه های مشهور خود درباره انسان شناسی فلسفی اسلامی را مطرح می کند و معتقد است که فرهنگ های پیشرو بشری صرفا در جاذبه ارزش های عمیق انسان های والا پدید می آیند. بدین سان علامه جعفری در این کتاب به گونه ای مساله عاشورا را طرح می کند که اولا ارزش های والای انسانی این قیام مطرح شود و در ثانی رابطه بنیادین این ارزشها با نوعی هستی شناسی فلسفی - اسلامی آشکار شود و این مساله یکی از بارزترین جنبه های این کتاب است که آن را تا حدود زیادی از پژوهش های مشابه جدا می کند و به آن عمق و غنای خاصی می بخشد.
بررسی تطبیقی انسان شناسی در نهج البلاغه و اگزیستانسیالیسم غیر الحادی (مارسل و یاسپرس)
نویسنده:
فاطمه عرب گورچویی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
چکیده‌شناخت‌ حقیقت‌ انسان‌، شرط‌ پیمودن‌ راه‌ کمال‌ و سعادت‌ است‌. به‌ همین‌ خاطر تعالیم‌ وحیانی‌، به‌ طور کامل‌ به‌این‌ امر پرداخته‌اند، هم‌چنان‌ که‌ یکی‌ از محورهای‌ اساسی‌ تأملات‌ و مجاهدت‌های‌ علمی‌ و عملی‌ اندیشمندان‌،عرفا و فلاسفه‌ نیز قلمداد می‌شود.امام‌ علی‌(ع‌) که‌ خود به‌ اوج‌ کمال‌ انسانی‌ نائل‌ آمده‌ است‌، در نهج‌البلاغه‌، با اشاره‌ به‌ پیوند عمیق‌ انسان‌ با خالق‌خویش‌، با ارائه‌ راه‌کارهایی‌ جامع‌ و عملی‌ در تهذیب‌ نفس‌، طریق‌ تکامل‌ او را به‌ روشنی‌ ترسیم‌ می‌کند. در این‌میان‌ یاسپرس‌ و مارسل‌، دو فیلسوف‌ اگزیستانس‌، هم‌چون‌ سایر هم‌فکران‌ خود، بنای‌ فلسفه‌شان‌ را بر شناخت‌ این‌معمای‌ بزرگ‌ نهادند و با رویکردی‌ فردی‌ و انضمامی‌ و رد تقلیل‌ انسان‌ به‌ یکی‌ از شئون‌ او، سعی‌ در کشف‌ این‌حقیقت‌ نمودند.در بررسی‌ تطبیقی‌ دیدگاه‌ نهج‌البلاغه‌ با اگزیستانسیالیسم‌ غیرالحادی‌ در باب‌ شناخت‌ انسان‌، ابتدا امکان‌شناخت‌ انسان‌ را پی‌ می‌گیریم‌، که‌ هم‌ در نهج‌البلاغه‌، هم‌ در آرای‌ یاسپرس‌ و مارسل‌، امکان‌ حصول‌ این‌ شناخت‌ به‌طور کامل‌، از طریق‌ علوم‌ متعارف‌ بشری‌ رد می‌شود. یاسپرس‌ روشنگری‌ وجود و مارسل‌ طریق‌ راز، تأمل‌ ثانویه‌و در خود فرو رفتن‌ را پیش‌ گرفته‌، اما امام‌ علی‌(ع‌) آدمی‌ را به‌ چنگ‌ زدن‌ به‌ دین‌ الهی‌ و بهره‌گیری‌ از معارف‌وحیانی‌ در خودشناسی‌ دعوت‌ می‌کند.امام‌ علی‌(ع‌)، گرچه‌ انسان‌ را دو بعدی‌ می‌داند، اما هویت‌ و حقیقت‌ انسانی‌ را، روح‌ یا نفس‌ او، که‌ برخاسته‌ ازنفخه‌ الهی‌ است‌، معرفی‌ می‌کند. مارسل‌ در بیان‌ حقیقت‌ انسان‌، از انسان‌ متجسد سخن‌ می‌گوید. در حالی‌ که‌یاسپرس‌ اصلی‌ترین‌ وجه‌ آدمی‌ را اگزیستانس‌ می‌داند، که‌ میان‌ آن‌ با روح‌ یا نفس‌ شباهت‌هایی‌ یافت‌ می‌شود.در نهایت‌، در این‌ تحقیق‌ به‌ بررسی‌ مقوله‌هایی‌ می‌پردازیم‌، که‌ هم‌ در نهج‌البلاغه‌ و هم‌ به‌ نظر یاسپرس‌ ومارسل‌، در تحقق‌ حقیقت‌ انسان‌ نقش‌ عمده‌ای‌ ایفا می‌کنند. مهم‌ترین‌ این‌ مقوله‌ها ارتباط‌ انسان‌ در سطوح‌ مختلف‌یعنی‌ ارتباط‌ با خود، خدا، دیگران‌ و جهان‌، آزادی‌ و اختیار، و عشق‌ است‌.کلیدواژها: وجود انسان‌ - ماهیت‌ انسان‌ - ارتباط‌ - آزادی‌ - انتخاب‌.