جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 28
به سوی یک فلسفه مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Joseph Owens (جوزف اونز)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
THE CATHOLIC UNIVERSITY OF AMERICA PRESS,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: یک عمر کار بر روی مشکلات ارائه شده توسط مفهوم یک فلسفه مسیحی را گرد هم می آورد، در مورد امکان پذیر بودن فلسفه مسیحی بحث می کند، و مراحل توسعه آن را ترسیم می کند.
هنرهای زیبا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Étienne Gilson (اتین ژیلسون)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: اتین ژیلسون با شفافیت همیشگی خود به این ایده می پردازد که "هنر ساختن زیبایی به خاطر زیبایی است." گیلسون با تمایز گذاشتن بین زیبایی‌شناسی، که هنر را به‌عنوان شکلی از دانش ترویج می‌کند، و فلسفه، که بر حضور استعداد یا نبوغ خود هنرمند تمرکز می‌کند، معتقد است که هنر به طور کامل به مقوله‌ای متفاوت، یعنی مقوله «ساختن» تعلق دارد. مدیتیشن محرک فکری گیلسون در مورد رابطه زیبایی و هنر برای فیلسوفان و هنرمندان به طور یکسان ضروری است.
درآمدی بر فلسفه مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Étienne Gilson , Armand Augustine Maurer , Pontifical Institute of Mediaeval Studies
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: فلسفه مسیحی اتین گیلسون که توسط آرماند مورر ترجمه شده است، کتاب کوچک او مقدمه اتین ژیلسون را به زبان انگلیسی آورده است. تقریباً در میان نوشته‌های حجیم‌تر او گم شده است، اما به دلیل بیان دیدگاه‌های پخته‌تر او در مورد فلسفه مسیحی قابل توجه است. در سال‌های بعد، گیلسون که ابتدا به‌عنوان روشی برای فلسفه‌ورزی تحت تأثیر ایمان مسیحی تدوین شد، این مفهوم را با پیوند نزدیک با الهیات، گسترش داد و عمیق‌تر کرد. این تحول در مفهوم فلسفه مسیحی پیامد کشف ماهیت واقعی الهیات قرون وسطایی او بود، به ویژه در آثار توماس آکویناس - کشفی که او در زندگی نامه خود به نام فیلسوف و الهیات مستند می کند. گیلسون در ده فصل کوتاه، مفهوم فلسفه مسیحی را با مضامین محوری در متافیزیک توماس آکویناس، از جمله مفاهیم هستی و ذات، ترکیب واقعی آنها در موجودات متناهی، علت، جوهر، مشارکت، عقاید الهی و خدا به عنوان ناب نشان می دهد. بودن. نشان داده شده است که این و سایر آموزه های متافیزیکی در درون ایمان و الهیات و تحت هدایت و راهنمایی آنها ظهور می کنند. گیلسون در سرتاسر بر جنبه عمیق معنوی این متافیزیک تأکید می کند. او اصرار دارد که جذابیت آن فقط برای ذهن نیست، بلکه برای تقوا و عشق مسیحی است.
تومیسم: فلسفه توماس آکویناس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Étienne Gilson , Armand Augustine Maurer , Laurence K. Shook , Pontifical Institute of Mediaeval Studies
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
مقالات فلسفی و کلامی، 1965-1980 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Bernard Lonergan (برنارد لونرگان)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: دوره ای که برنارد لونرگان یازده سخنرانی در این جلد را ایراد کرد، یکی از انتقال های مهم برای او بود: او به سرعت به سمت برداشت جدیدی از الهیات و روش آن حرکت می کرد. و او در آستانه چیزی بود که اکنون به عنوان یک پیشرفت بزرگ در تفکر او در مورد روش شناخته می شود، ایده ای که در فوریه 1965 از هشت تخصص کاربردی به او رسید. ایده های جدید و قابل توجهی، به ویژه با توجه به انگیزه او به سمت برداشتی جدید از الهیات به عنوان یک کل، و توجه خاص او به ارتباط الهیات با زندگی معنوی. سخنرانی‌های اینجا شامل «رستگاری»، «روش در الهیات کاتولیک»، «فلسفه تاریخ»، «منشأ رئالیسم مسیحی»، «زمان و معنا»، «آگاهی و تثلیث»، «تفسیر و جزم»، «وساطت مسیح در دعا»، «قیاس معنا»، «مواضع فلسفی در باب شناخت» و «الهیات به مثابه پدیده مسیحیت». تأثیرات عمده، و لحظات محوری گذار در مسیر منتهی به روش در الهیات و فراتر از آن.برنارد لونرگان (1904-1984)، استاد الهیات، در کالج رجیس، دانشگاه هاروارد و کالج بوستون تدریس می کرد. لونرگان که به دلیل بینش و روش خود در الهیات شناخته می شود، دکترای افتخاری متعددی دریافت کرد، در سال 1971 یکی از همراهان نشان کانادا بود و توسط پاپ پل ششم به عنوان یکی از اعضای اصلی کمیسیون الهیات بین المللی معرفی شد.
متافیزیک و عرفان: جنبه‌ها و عناصر عرفانی در آثار متفکر چک کارل تیها
نویسنده:
Martin Vašek ,Andrea Blaščíková ,Rastislav Nemec
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: کارل تیها، متکلم و فیلسوف چک (1923-2016) از تفکر موریس بلوندل پیروی کرد. او می خواست پایه های فلسفه استعلایی را بسط و تعمیق بخشد. او امکانات یک متافیزیک جدید را درک کرد، که تنها در یک روش تفکر سه گانه - دانش، خواستن، وجود - ایجاد می شود. او در اصل معتقد بود که نظریه اساسی فلسفی، نظریه تبدیل اخلاقی است. تیها رویداد تبدیل اخلاقی را به عنوان یک چرخش عرفانی درک کرد، دگرگونی که در آن ما خود را با درک خود در ارادت به دیگران می یابیم. در این تحول، تلاش برای متافیزیک که مبتنی بر روابط بین فردی است، به هدف خود می رسد. متافیزیک خود را حذف می کند و در الهیات ادغام می شود. الهیات سرانجام به این نتیجه می رسد که حقیقت در اختیار ما نیست بلکه ما را تعقیب می کند. الهیدان و فیلسوف کارل تیها، همانطور که می نویسد، خود را با اراده ای متحد کرده است که نمی دانیم ما را به کجا می رساند و از ما چه خواهد خواست. چیزی از خود باقی نمانده بود. مابعدالطبیعه و عرفان در اندیشه و کار او یکی است.
مبانی فکری گفتمان مسیحی و یهودی: فلسفه استدلال دینی
نویسنده:
by Bruce Chilton (Author), Jacob Neusner (Author)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
انگلیس: Routledge: روتلج,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مبانی فکری گفتمان مسیحی و یهودی استدلال می‌کند که وارثان یهودی و مسیحی کتاب مقدس، شیوه‌های فکری و استدلالی فلسفی یونانی را پذیرفتند و با اهداف و وظایف خود تطبیق دادند. نویسندگان به بررسی این موضوع می پردازند که چگونه نخستین روشنفکران مسیحیت و یهودیت، سنت تعارض مفصل و استدلال منطقی را در جستجوی حقیقت دینی شکل دادند که قرار بود از طریق ادامه آن بحث با دیگران به اشتراک گذاشته شود. نوزنر و چیلتون، با استفاده از منابع شکل‌دهنده یهودیت و مسیحیت، رسانه‌های ادبی اقتباس و اصلاح را بررسی می‌کنند: دقیقاً کجا و چگونه در نوشته‌های بنیادی مسیحیت و یهودیت خاخامی، شیوه‌های متضاد جدید تعارض و استدلال منطقی را که از طریق فلسفه و علم یونانی منتقل شده به غرب، شناسایی می‌کنند.
خدا در یک چشم انداز واحد: ادغام فلسفه و الهیات
نویسنده:
Christopher R. Brewer, Robert MacSwain
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
انگلیس: Routledge: روتلج,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در گفتگوی قدیم بین فلسفه غرب و الهیات مسیحی ، صداهای قدرتمند معاصر بیشتر به جای گفتگو ، بر روی مونولوگ بحث می کنند. به جای این که این دو رشته از یکدیگر یاد بگیرند و متقابلاً یکدیگر را آگاه کنند ، هر دو فیلسوف و متکلمان به طور فزاینده ای از آنچه دیگران می گویند ، بخصوص در زمینه تحصیلات انگلیسی و آمریکایی ، بی ارتباط هستند و بنابراین نمی توانند بشنوند. در حال حاضر برخی از فیلسوفان مسیحی ادعای اقتدار روش شناختی بر آموزه ها دارند ، در حالی که برخی از متکلمان مسیحی حتی این را انکار می کنند که فلسفه به عنوان یک رشته جداگانه یکپارچگی خود را دارد. در مقابل این روندها ، دیوید براون در سی سال گذشته استدلال کرده است که فلسفه و الهیات هر دو برای مقابله با واقعیت رمز و راز الهی و ایمان مسیحی ضروری هستند. هیچ یک از رشته ها را نمی توان به دیگری تقلیل داد و هر کدام سهم خود را برای درک کامل آنچه براون به عنوان "بینایی واحد" از خدا توصیف می کند ، دارند. در این جلد ، براون به برخی موضوعات کلیدی در الهیات فلسفی ، از جمله نظم ایجاد شده ، تجربه و مکاشفه ، تجسم و رستگاری و بهشت ​​و سرنوشت مشترک ما می پردازد. این جلد با ترکیب وضوح تحلیلی ، ماهیت اعتقادی و عمق تاریخی ، نمونه ای از پروژه براون برای ادغام واقعی فلسفه و الهیات است. بنابراین ، این یک مقدمه ایده آل برای این گفتگوی حیاتی برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین استدلال متقابل مورد علاقه متخصصان هر دو رشته است.
الفلسفة المسيحية في العصر الوسيط
نویسنده:
إتين جلسون؛ ترجمه: إمام عبد الفتاح إمام
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
بیروت - لبنان: دار التنوير للطباعة والنشر,
روح الفلسفة المسيحية في العصور الوسطى
نویسنده:
اتين ژیلسون؛ مترجم: امام عبدالفتاح امام
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
  • تعداد رکورد ها : 28