جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
سلفی‌های لبنانی بین خلیج فارس و اروپا: توسعه، تقسیم‌بندی و شبکه‌های فراملی سلفی‌گری در لبنان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Zoltan Pall
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Amsterdam University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: سلفی گری یکی از پویاترین و به سرعت در حال رشدترین جنبش های اسلامی است و درک اسلام معاصر بدون توجه به آن غیرممکن است. این جنبش تقریباً به هر گوشه از جهان اسلام رسیده است و شبکه های فراملی آن در سراسر جهان را در بر می گیرند. علیرغم اهمیت سلفی گری، محققان اخیراً توجه جدی به این جنبش را آغاز کرده اند و در حالی که مجموعه ادبیات سلفی گری در حال رشد است، هنوز کاستی های بسیاری وجود دارد. زمینه لبنانی که نویسنده این مطالعه مهم اتخاذ کرده است، فرصتی عالی برای بررسی پویایی جنبش سلفی در سراسر جهان فراهم می کند.
بومی‌سازی سلفی‌گری: تغییر دینی در میان مسلمانان اورومو در بیل، اتیوپی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Terje Østebø
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
BRILL,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب با تمرکز ویژه بر نقش بازیگران موقعیت، ظهور و گسترش سلفی گری در بیل، اتیوپی از اواخر دهه 1960، از طریق دوره مارکسیستی (1974-1991) را قبل از بحث در مورد گسترش سریع و تکه تکه شدن جنبش روشن می کند. در دهه 1990 تا 2006.
سلفی‌گری در نیجریه: اسلام، موعظه و سیاست [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Alexander Thurston (الکساندر تورستون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: شبح بوکوحرام و فعالیت های آن در نیجریه بر تحلیل های رسانه ای و دانشگاهی اسلام در منطقه حاکم است. اما، همانطور که الکساندر ترستون در اینجا استدلال می کند، فراتر از سرفصل های هیجان انگیزی که این گروه تولید می کند، پویایی زندگی مسلمانان در شمال نیجریه به خوبی درک نشده است. این جلد با تکیه بر مصاحبه با سلفی‌های برجسته در نیجریه و همچنین بازخوانی تاریخ جنبش جهانی سلفی، چگونگی تعریف سلفی‌گری را در متون کلاسیک و معاصر بررسی می‌کند. ترستون با بررسی چگونگی تفسیر این متون و - به طور اساسی - چه کسی صلاحیت انجام این کار را دارد، تحلیلی سیستماتیک از برنامه های درسی تدریس شده در عربستان سعودی و چگونگی شکل دادن رویکرد علمای دین به دین و آموزش پس از بازگشت به آفریقا ارائه می دهد. این متن منحصربه‌فرد که برای محققان دین و سیاست ضروری است، چگونگی استفاده و اصلاح قانون سلفی‌گری را بررسی می‌کند، از بازگشت نیجریه به دموکراسی تا جنبش جهادی بوکوحرام.
سلفی‌گری و سنت‌گرایی: مرجعیت علمی در اسلام مدرن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Emad Hamdeh (عماد حمدة)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در اسلام مدرن این است که آیا باید به یک مکتب حقوقی اسلامی [مذهب فقهی] پایبند بود یا مستقیماً از کتاب مقدس پیروی کرد. برای قرن‌ها، مسلمانان سنی اسلام را از طریق چهار مکتب قانونی [مذاهب اربعه فقهی اهل سنت] انجام داده‌اند. با این حال، قرن بیستم شاهد ظهور افرادی بود که مکاتب حقوقی را محکوم کردند و مواردی را که در آن با متون قرآن یا سنت مغایرت دارند برجسته کردند. نمونه این تفاوت ها در بحث های داغ بین محدث الحدیث سلفی محمد ناصرالدین آلبانی و منتقدان سنت گرا اوست. این کتاب به بررسی تنش های بین سلفی ها و سنت گرایان در مورد مرجعیت علمی در اسلام می پردازد. عماد حمده دیدگاهی درونی از مناظرات سلفی ها و سنت گرایان و تفاوت های آنها در مورد روش صحیح تفسیر اسلام ارائه می دهد. او تحلیل مفصلی از ظهور سلفی گری، تأثیر چاپخانه، نقش علما در تفسیر متن، و رویکردهای متفاوت به قوانین اسلامی ارائه می دهد.
شیخ یوسف القرضاوی: مربی معنوی سلفی‌گری معتدل [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Sagi Polka (ساگی پولکا)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Syracuse University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: شیخ یوسف القرضاوی، یکی از برجسته‌ترین روحانیون اهل سنت در جهان اسلام امروز، بر گفتمان پیرامون موضوعاتی که برای دین اسلام و رابطه اسلام با فرهنگ غرب است، تأثیر می‌گذارد. او به عنوان رهبر معنوی جنبش وسط، صدای جریان اعتدالی در اسلام معاصر است. پولکا در این مجلد به بررسی زندگی و تکامل القرضاوی به عنوان یک محقق مسلمان می پردازد و به همین ترتیب به بررسی فلسفه جنبش وسط می پردازد. با این کار، پولکا wasat.iyya را با دو مکتب رقیب اندیشه اسلامی معاصر - سلفی گری جهادی و لیبرالیسم سکولار - مقایسه می کند و تحلیلی کامل از سنت اسلامی ایجاد می کند. پولکا دیدگاه پانورامیک گسترده ای از این سه گرایش و مواضع آنها در مورد موضوعات اصلی مورد بحث در جهان اسلام ارائه می دهد: اصلاحات اسلامی، دموکراسی و حقوق بشر، فمینیسم، مفهوم جهاد، و حملات انتحاری و کشتار غیرنظامیان. القرضاوی از طریق نوشتن و موعظه خود به مرجع قانونی اسلامی برای حماس و برای نسل کنونی اخوان المسلمین تبدیل شده است، اما همچنان یک شخصیت بحث برانگیز است. در حالی که بسیاری از شاگردان او او را به عنوان مربی معنوی خود تحسین می کنند، دیگران او را به سوء استفاده از منبر و ستاره رسانه ای خود به منظور ترویج تروریسم و ​​خشونت علیه مسلمانان و غیر مسلمانان متهم کرده اند. پولکا به کمک این دوگانگی، تحلیلی جامع و بسیار مورد نیاز از فلسفه القرضاوی و رویکرد مرکزگرایانه در اندیشه اسلامی ارائه می دهد.
قیام مکه: روایت خودی از سلفی‌گری و قیام در عربستان سعودی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Nasir al-Huzaimi, ()David Commins (editor) (ناصر الحزیمی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
I.B. Tauris,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در 20 نوامبر 1979، گروه سلفی به رهبری شخصیتی کاریزماتیک به نام جهیمان العتیبی، کنترل مسجدالحرام در مکه، مقدس ترین مکان در جهان اسلام را به دست گرفت. گروه سلفی تلاشی برای ایجاد حکومت اسلامی نداشت. در عوض، اعضای آن بر این باور بودند که آنها بازیگران فیلمنامه ای پیشگویی درباره پایان زمان هستند. پس از دو هفته محاصره، دولت سعودی مسجد را بازپس گرفت، بازماندگان را به زندان انداخت و آنها را در ملاء عام اعدام کرد. قیام مکه روایتی از خودی از خرده فرهنگ مذهبی که قیام مکه را به وجود آورد، ارائه می دهد که توسط یکی از اعضای سابق گروه سلفی، نصیر الحزیمی، نوشته شده است. حظیمی در این قیام شرکت نکرد، اما در یک تهاجم دولتی از اعضای گروه سلفی دستگیر شد و شش سال را در زندان گذراند. او در سال 2011 خاطرات خود را با عنوان «روزهایی با جهیمن» منتشر کرد و جزئی ترین تصویری را که از گروه سلفی و جهیمان داریم ارائه کرد. قیام مکه تأثیرات عمیقی بر عربستان سعودی و جهان اسلام داشت [DC1] [YG2]. دولت عربستان مخالفت فعالان مذهبی را مهار کرد و تلاش هایی را برای تقویت مشروعیت خاندان حاکم به عنوان پاسداران اسلام انجام داد. خاطرات حظیمی پیشینه این منظر مذهبی و سیاسی را روشن می کند و مفصل ترین روایتی است که از گروه سلفی و جهیمان داریم. نسخه انگلیسی با مقدمه و حاشیه‌نویسی که توسط کارشناس دیوید کامینز تهیه شده است کامل می‌شود تا به خوانندگان کمک کند تا ارتباط قیام مکه [DC3] و نحوه انطباق آن با تاریخ جهان اسلام را درک کنند. [DC1]حروف کوچک؟ جهان اسلام [YG2]به پیشنهاد نویسنده تغییر کرد [DC3]قیام مکه
علمای غرب آفریقا و سلفی‌گری در مکه و مدینه: جواب آفریقایی - پاسخ آفریقایی‌ها [کتاب فرانسوی]
نویسنده:
Chanfi Ahmed (چنفی احمد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill Academic Pub,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: چنفی احمد نشان می دهد که چگونه علمای غرب آفریقا که از استعمار اروپایی منطقه خود گریخته و در مکه و مدینه مستقر شده اند، در آغاز به کار رژیم ملک بن سعود در زمینه تعلیم و گسترش اسلام سلف وهابیت در داخل و خارج کمک کردند. خارج از عربستان سعودی این بر خلاف این ایده رایج است که گسترش عقیده سلف وهابیت را تنها کار علمای نجد (عربستان مرکزی) می دانند. در اینجا می آموزیم که انتشار این دکترین پس از سال 1926 بسیار بیشتر کار علمای سایر نقاط جهان اسلام بوده است که قبلاً این دکترین را به دست آورده بودند و با آموزش و انتشار کتب مرتبط با آن، آن را در کشورهای خود گسترش دادند. علاوه بر این چنفی احمد نشان می دهد که در مورد اصلاحات و رسالت اسلامی (دعوه)، آفریقایی ها فقط مصرف کننده نیستند، بلکه متفکران و طراحان نیز هستند. یادداشت بیوگرافی چنفی احمد در مطالعات اسلامی آموزش دیده و دکترای خود را در تاریخ اجتماعی در EHESS پاریس دریافت کرده است. تا سال 2013 او یک پژوهشگر در Zentrum Moderner Orient (ZMO) در برلین بود. کتاب های او شامل اسلام و سیاست در کومور، پاریس، 2000، نگوما و رسالت اسلامی (دعوا) در کومور و شرق آفریقا است. رویکردی انسان شناختی، پاریس، 2002; گرویدن به اسلام بنیادگرا در آفریقا در جنوب صحرا. مورد تانزانیا و کنیا، پاریس، 2008. خوانندگان دانشمندان و دانشجویان اسلام در غرب آفریقا و خاورمیانه، به ویژه در عربستان سعودی.
ایجاد سلفی‌گری: اصلاحات اسلامی در قرن بیستم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Henri Lauzière (هانری لاوزیر)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Columbia University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: برخی از دانشمندان اسلامی معتقدند که سلفی گری تلاشی نوآورانه و عقلانی در اصلاحات اسلامی است که در اواخر قرن نوزدهم ظهور کرد اما در اواسط بیستم ناپدید شد. برخی دیگر استدلال می کنند که سلفی گری یک جنبش ضد نوآورانه و ضد عقل گرای خالص گرایی اسلامی است که قدمت آن به دوره قرون وسطی باز می گردد، اما امروزه همچنان ادامه دارد. اگرچه آنها با یکدیگر تناقض دارند، اما هر دو روایت معتبر تلقی می شوند و درک تاریخ ایدئولوژی و اعتقادات اصلی آن را برای بیگانگان دشوار می کند. با معرفی سومین تبارشناسی مبتنی بر تجربی، «ساخت سلفی گری» این جنبش را به عنوان برداشتی جدید از اسلام می‌داند که به گذشته برمی‌گردد، و تکامل ناب آن را نتیجه مستقیم استعمار زدایی می‌داند. هانری لاوزیر تاریخ خود را بر اساس شبکه های فراملی تقی الدین الهلالی (1987-1894)، سلفی مراکشی که با همراهانش بر توسعه مدرن سلفی گری نظارت می کرد، بنا می کند. الهلالی در سفر از رباط به مکه، از کلکته تا برلین، با علما و فعالان برجسته سلفی که در نهایت مدرنیسم اسلامی را کنار گذاشتند و به نفع رویکرد خالص‌تر به اسلام بودند، تعامل داشت. امروزه سلفی ها ادعای انحصار حقیقت دینی را دارند و آزادانه با مسلمانان دیگر در مسائل کلامی و حقوقی مقابله می کنند. تاریخ راهگشای لاوزیر نیروهای اجتماعی را در پشت این چرخش خالصانه می شناسد و ریشه های مردمی آنچه را که به یک پدیده جهانی تبدیل شده است، آشکار می کند.
سلفی‌گری در لبنان: از سیاست گرایی تا جهادگرایی فراملی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert Rabil (رابرت رابیل)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Georgetown University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: سلفی گری، متشکل از جنبش‌های اسلامی بنیادگرا که طرفداران آن خود را تنها فرقه «نجات‌یافته» اسلام می‌دانند، کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است، در افکار نادرست باقی مانده است، و علاقه‌های جدیدی را برانگیخته است زیرا سلفی‌ها اخیراً در برخی از کشورهای عربی ادعای قدرت را مطرح کرده‌اند. نبرد علیه رژیم های "کافر" عرب در جریان شورش های اخیر در جهان عرب. رابرت جی. رابیل ظهور و توسعه سلفی گری را به یک جنبش مذهبی برجسته در لبنان، از جمله بنیان ایدئولوژیک و سیاسی-اجتماعی که منجر به سه مکتب مختلف سلفی گری در لبنان شد، بررسی می کند: سلفی های آرام، سلفی های حرکی (فعال). و جهادگران سلفی. نویسنده با تأکید بر منهج (روش شناسی) آنها نسبت به سیاست، تحول ایدئولوژیک سلفی ها را از مخالفان به حامیان تعامل سیاسی بررسی می کند. خصومت آنها با حزب الله، که آن را حزب شیطان می نامند، به دنبال تصرف بیروت توسط این حزب در سال 2008 و حمایت از رژیم ظالم سوریه به طور تصاعدی افزایش یافته است. سلفی‌گرایی در لبنان همچنین نشان می‌دهد که چگونه فعالان و سلفی‌های جهادی در پاسخ به ضعف سیاسی رهبری سنی‌ها، با حمایت از خشونت و جهاد، امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید کرده‌اند. این کتاب با تکیه بر سفرهای تحقیقاتی میدانی، مصاحبه‌های شخصی و منابع اولیه عربی، رابطه بین ایدئولوژی‌های مکاتب مختلف سلفی گری و عملکرد آنها را در رابطه با سیاست لبنان بررسی می‌کند. این کتاب باید مورد علاقه دانشجویان و دانش پژوهان جنبش های اسلامی، امور بین الملل، سیاست و مذهب، و گروه های رادیکال و تروریسم باشد.
جهاد در غرب: ظهور سلفی‌گری مبارز [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Frazer Egerton (فریزر اجرتون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: سلفی گری ستیزه جو یکی از مهم ترین جنبش های سیاسی امروز است. متأسفانه اهمیت آن با درک مطابقت داده نشده است. برای شروع به پرداختن به این کمبود دانش، این کتاب استدلال می‌کند که، به‌جای تعقیب عمدتاً غیرمفید «دلایل ریشه‌ای» فردی که در بسیاری از ادبیات ارائه شده است، با نگاه کردن به عواملی که یک تصویرسازی سیاسی خاص را فعال و تسهیل کرده‌اند، بهتر است. . این تصویر سیاسی، تصویری است که به افراد اجازه می‌دهد تا خود را اعضای جدایی‌ناپذیر نبرد جهانی بین نیروهای اسلام و غرب تصور کنند، چیزی که در قلب سلفی گری مبارز قرار دارد. فریزر اجرتون نشان می‌دهد که چگونه همه‌جای رسانه‌های مدرن و رواج جنبش، امکان تبدیل باورهای موجود را به ایدئولوژی حامی سلفی‌گری مبارز علیه غرب در میان مسلمانان غربی فراهم کرده است.