جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 173
بر کرانه‌های روشنفکری ( نقد و بررسی آراء روشنفکران دینی معاصر)
نویسنده:
عبدالرحیم گواهی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: نقد فرهنگ,
نوآوری در اسلام: سنت ها و مشارکت ها [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Georgetown University. Center for International and Regional Studies.;Kamrava, Mehran
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of California Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: زمینه سازی: نوآوری در اسلام / مهران کامروا -- دانش و هرمنوتیک در اسلام امروز: کدام اصلاح؟ / طارق رمضان -- معرفت زدایی / محمد ارکون -- تشیع ایرانی در دروازه های تحول تاریخی / مهران کامروا -- تاریخ از پایین ، فرهنگ لغت از پایین / نلی حنا -- ترجمه قرآن: کار ناممکن، ریشه های کلاسیک زبانی- کلامی بحث / نصر ابوزید -- به سوی درکی نو از نوسازی در اسلام / آدونیس -- آفرینش، اصالت و نوآوری در شعر صوفیانه / پاتریک لاود -- نوآوری در بصری هنرهای اسلام / والتر بی. دنی -- اسلام لیبرال/ مترقی، مدرن و مدرن شده: آمریکایی های مسلمان و دولت آمریکا -- شرمن ای جکسون -- حجاب و انتخاب: بین سیاست و الهیات / زیبا میرحسینی -- مدرن جنبش ها در اسلام / John O. Vol.
شکوفایی اصلاح طلبی اسلامی در ایران: گروه های اسلامی سیاسی در ایران (61-1941) [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
سید محمدعلی تقوی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge: روتلج,
اسلام و دگراندیشی در ایران پس از انقلاب: عبدالکریم سروش، سیاست دینی و اصلاحات دموکراتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Behrooz Ghamari-Tabrizi (بهروز قمری تبریزی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Bloomsbury Publishing,
چکیده :
ترجمه ماشینی: انقلاب ایران در سال 1979 نه تنها پایه های جامعه، مذهب و سیاست ایران، بلکه درک ما از نقش دین در حکومت مدرن را نیز بازنگری کرد. در اینجا بهروز قمری تبریزی ما را به سفری روشنگر می برد و نشان می دهد که انقلاب ناخواسته عرصه عمومی را به روی تفاسیر رقیب از اسلام گشود. در ایران معاصر، متکلمان، روشنفکران، حقوق دانان و فعالان اجتماعی عامیانه به دور از آن که مانند گذشته در انحصار حوزویان عالی رتبه باشد، در بحث های مربوط به معنای اسلام گفتگوی فعال و تأثیرگذار دارند. یکی از چهره های کلیدی، فیلسوف عبدالکریم سروش، یک نیروی پیشرو است. پشت جنبش دموکراسی خواهی ایران و منتقد سرسخت دولت. قمری تبریزی با مطالعه دقیق نوشته‌های سروش، و با ردیابی پیوندهای بین نقد روشنفکر مسلمان و سیاست واقعی جنگ‌های قدرت پس از انقلاب، چیزی کمتر از ارزیابی مجدد راهگشا از انقلاب ایران ارائه می‌کند. با بینش قدرتمند، "اسلام و مخالفت" برای درک جهان اسلام امروز، به عنوان روابط جدید بین دین، سیاست و دموکراسی که در سراسر جهان قابل مشاهده است، ضروری است. ایران. سروش یک چهره کلیدی در ایران و به طور کلی در خاورمیانه است. این عنوان توسط اساتید دانشگاهی در حوزه اسلام و سیاست توصیه شده است.
داستانِ یک قرن نواندیشی دینی در ایران
نویسنده:
سید هادی طباطبایی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دین آنلاین,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
سید هادی طباطبایی در این نوشتار با نگاه به بیش از یک قرن مواجهه عالمان دینی با مدرنیته، ماجرای نواندیشی دینی را در ایران مرور کرده است و نشان داده چگونه از زمان سیدجمال‌الدین اسدآبادی تا امروز نواندیشان دینی توانسته‌اند چالش‌های پیش روی تطور اندیشه دینی را از پیش پای خود بردارند.
اصلاحات شیعی در ایران: زندگی و الهیات شریعت سنگلجی
نویسنده:
Ali Rahnema
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
چکیده ماشینی : تشیع با تجربه انقلاب خود در سال 1979 توجه جهان را به خود جلب کرد و متعاقباً در قالب گفتمان یکپارچه اسلام سیاسی رادیکال قرار گرفت. سخنگویان اسلام شیعی چه در قدرت و چه خارج از قدرت، تنها نمایندگان دین نبوده اند. شریعت سنگلاجی (1944-1891) فقیه شیعه و اصلاح‌طل‌گرا، ناسازگار و سازش‌ناپذیر، برخی از باورهای رایج شیعی و جریان اصلی روحانیت را به چالش کشید و از آن محافظت و تبلیغ کرد. در اصلاحات شیعی در ایران، علی رهنما درکی تازه از گفتمان اصلاح طلبانه سنگلاجی از منظر کلامی ارائه می کند و خوانندگان را به قلب بحث های کلیدی مذهبی در ایران در دهه 1940 می برد. رهنما با کاوش در زندگی، موقعیت کلامی و اختلافات سنگلاجی نشان می دهد که به دور از مقاومت در برابر تغییر، بحث در مورد چرایی و چگونگی اصلاح دین از دیرباز در قلب اسلام شیعی بوده است. این کتاب با تکیه بر نوشته ها و خطبه های سنگلجی و همچنین مصاحبه با پسرش، مقدمه ای مفصل و جامع بر اندیشه های اصلاح طلب ارائه می دهد. به این ترتیب، به محققان دین و سیاست خاورمیانه به طور یکسان بینشی نافذ از تأثیری که این عقاید بر تشیع داشته‌اند ارائه می‌کند - تأثیری که امروزه هنوز احساس می‌شود.
اسلام و دموکراسی در ایران: اشکوری و تلاش برای اصلاحات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ziba Mir-Hosseini, Richard Tapper
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
I. B. Tauris,
چکیده :
ترجمه ماشینی: حسن یوسفی اشکوری، انقلابی و اصلاح طلب روحانی سابق است که به یکی از سرسخت ترین منتقدان جمهوری اسلامی تبدیل شد. اندیشه های او در مورد «حکومت دموکراتیک اسلامی» توجه قابل توجهی را در ایران و جاهای دیگر به خود جلب کرده است. این کتاب با ارائه گزیده‌ای از نوشته‌های اشکوری، خط سیری از مخالفت‌های رایج در همه ملل اسلامی امروزی را آشکار می‌کند و کمکی بسیار بدیع به درک ما از مسائل دشوار اجتماعی و سیاسی پیش روی جهان اسلام می‌کند.
اندیشه نوین اسلامی در عصری افراطی: مرجعیت دینی و نقد درونی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Muhammad Qasim Zaman
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در میان علمای تحصیل‌کرده سنتی در جهان اسلام، اختلاف نظرهای زیادی در مورد بحران‌هایی که جوامع مدرن مسلمان را گرفتار می‌کنند و بهترین روش مقابله با آن‌ها وجود دارد، و بحث‌ها از 11 سپتامبر به بعد فوریت بیشتری پیدا کرده است. این کتاب با تحلیل آثار محمد رشید رضا و یوسف القرضاوی در خاورمیانه عربی و تعدادی از محققان وابسته به گرایش دیوبندی در جنوب آسیای مستعمراتی و معاصر، به بررسی برخی از مهم ترین مسائل پیش روی جهان اسلام می پردازد. از اواخر قرن نوزدهم. اینها شامل چالش‌های مربوط به ادعاهای الزام‌آور یک اجماع علمی قدیمی، مفاهیم در حال تکامل از خیر عمومی، و گفتمان‌هایی درباره آموزش دینی، حقوق قانونی زنان، عدالت اجتماعی و اقتصادی، و خشونت و تروریسم است. این بحث ها که با تعامل گسترده با متون بنیادی اسلام و سنت حقوقی مشخص شده است، بینش های حیاتی را در مورد رقابت های جاری در مورد مرجعیت دینی و مفاهیم در حال تحول از اسلام در حوزه عمومی مسلمانان ارائه می دهد. این مطالعه گسترده توسط محقق برجسته تاریخ روشنفکری اسلامی، عمق و چشم‌انداز مقایسه‌ای لازم برای درکی از جوشش‌های مشخص‌کننده اسلام معاصر را ارائه می‌دهد.
اسلام، دموکراسی و نوگرایی دینی در ایران، 1379-1332: از بازرگان تا سروش [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Forough Jahanbakhsh: فروغ جهانبخش
نوع منبع :
کتاب , رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مجلد اساساً بر مسئله سازگاری اسلام و دموکراسی تمرکز دارد و سهم هفت اندیشمند برجسته دینی ایران قبل و بعد از انقلاب را در این موضوع برجسته می کند. این کتاب با قرار دادن بحث در بافت مذهبی خاص خود، به بررسی انتقادی عناصری می‌پردازد که معمولاً در سنت اسلامی از آنها به عنوان هنجارهای دموکراتیک یاد می‌شود. همچنین برای اولین بار شرحی از ظهور روشنفکری دینی در ایران پس از انقلاب ارائه می‌کند. با تمرکز بر اندیشه‌های شخصیت برجسته خود، عبدالکریم سروش، بحث او از حکومت دموکراتیک دینی، تغییر پارادایم در گفتمان مدرنیست‌های مسلمان درباره این موضوع را ارائه می‌کند.» «این کتاب همچنین مؤلفه فکری جنبش اصلاح‌طلب کنونی در ایران را ترسیم می‌کند و چالش‌هایی را که جنبش دموکراسی‌خواهانه باید بر آن غلبه کند، روشن می‌کند.»
پايان روشنفكری
نویسنده:
محمد زارع شيرين‌كندي
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
به مناسبت نود و ششمين زادروز مرحوم جلال آل‌احمد، نويسنده و روشنفكر معاصر كشورمان در صفحه ۱۵ شماره ۴۵۲۷ مورخ سيزدهم آذرماه سال ۱۳۹۸ روزنامه اعتماد يادداشتي با عنوان «جلال؛ روشنفكر بي‌دكان» به قلم عظيم محمودآبادي منتشر شد. اين يادداشت در فضاي مجازي و غير آن واكنش‌هايي را به همراه داشت. از آن‌جمله سروش دباغ در قالب يادداشتي، انتقادات خود را به مقاله مذكور نوشت و در صفحه اول شماره ۴۵۴۷ روز شنبه تاريخ ۷ دي ۱۳۹۸ اين روزنامه منتشر شد. پس از آن نرگس سوري دانش‌آموخته رشته جامعه‌شناسي دانشگاه تهران با يادداشتي تحت عنوان «با ميراث روشنفكري خود بر سر مهر بياييم» اين بحث را پي گرفت كه در همين صفح ه «سياستنامه» شماره ۵ بهمن ۹۸ روزنامه «اعتماد» منتشر شد. نقد روشنفكري در بين اصحاب نظر ادامه پيدا كرده و قرار است نويسندگان و پژوهشگران ديگري در حوزه روشنفكري ايران نيز نظرات خودشان در قالب يادداشت‌هايي در اين باره براي ما بفرستند كه ما نيز با افتخار به انتشار آنها خواهيم پرداخت. همين جا از عموم صاحب‌نظران، منتقدان و نويسندگاني كه تمايل دارند در اين پرونده مشاركت داشته باشند، دعوت مي‌كنيم تا با ارسال يادداشت‌ها و مقالات‌شان در اين باره به هرچه جدي‌تر و عميق‌تر شدن اين مساله فكري مهم در تاريخ معاصر كشورمان ما را ياري كنند. اينك شماره چهارم از پرونده نقد روشنفكري پيش روي شما قرار دارد.
  • تعداد رکورد ها : 173