جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 3
دفاع از دین و شریعت در برابر حملات مستشرقان [کتاب عربی]
نویسنده:
محمد الغزالي
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره: نهضه مصر,
اتحاد ملی - انسجام اسلامی در کلام مطهر
نویسنده:
مرتضی مطهری؛ تدوین: مجتبی حاجی‌ جمالی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
اصفهان: شهید حسین فهمیده,
چکیده :
بدون شک امروزه، نیاز مسلمانان به اتحاد و اتفاق از مبرم‌ترین نیازها است و درد اساسی جهان اسلام، همین کینه‌های کهنه‌ی میان مردم مسلمان می‌باشد که دشمن، همیشه از آن‌ها برای ایجاد جدایی بین مسلمانان جهان استفاده کرده است. مفهوم اتحاد اسلامی که در صد سال اخیر میان عالمان و فاضلان مومن و روشن‌فکر اسلامی مطرح است این نیست که فرقه‌های اسلامی به خاطر اتحاد اسلامی از اصول اعتقادی و یا غیر اعتقادی خود صرف‌نظر کنند و به اصطلاح مشترکات همه‌ی فرقه‌ها را گرفته و مختصات را کنار بگذارند، چرا که این کار هم غیر منطقی و هم غیر عملی است. طراحان این ایده هستند که فرقه‌های اسلامی در عین اختلاف‌هایی که در کلام و فقه و غیره با یک‌دیگر دارند به واسطه‌ی مشترکات بیش‌تری که در میان آن‌هاست، می‌توانند در مقابل دشمنان خطرناک اسلام دست برادری داده و جبهه‌ی واحدی تشکیل دهند. نویسنده در آثار خویش موضوع وحدت مسلمانان را از دیدگاه پیامبر (ص) مطرح می‌کند و آن‌گاه هویت واقعی و ملاک وحدت مسلمانان از نظر اسلام، علت شکست عرب‌ها در برابر اسراییل وموضوع تعصب‌های ملی و انترناسیونالیسم اسلامی را بررسی می‌کند. وی در ادامه نظر علامه امینی، آیت ا... بروجردی سید جمال‌الدین اسدآبادی و از همه مهم‌تر، نظریه‌های شهید مطهری در خصوص وحدت مسلمانان را بیان می‌کند و بحث‌هایی از جمله سکوت علی (ع) در زمان خلافت ابوبکر، مساله‌ی فلسطین امروزی و دیگر موضوع‌های مرتبط با اتحاد اسلامی در جهان را مطرح می‌سازد.
وحدت و انسجام اسلامی از منظر مقام معظم رهبری(مدظله)
نویسنده:
عباسعلی فرزندی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
در این مقاله سیاست ها و راه کارهای تحقق وحدت و انسجام اسلامی از نظر مقام معظم رهبری ارائه می گردد، این که مسئولان و اندیشمندان مسلمان در راستای تحقق انسجام اسلامی چه سیاست ها و راه کارهایی را باید دنبال نمایند؟ و مناسبترین نگرش برای تحقق سیاست ها و راه کارهای انسجام اسلامی کدامند؟ افزون بر آن، سیاست ها و راه کارهای اتخاذ شده از نظریه های آکادمیک، درباره تحقق انسجام اسلامی و آسیب ها و آفت های سیاست ها و راه کارهای ارائه شده و... طرح و تحلیل گردیده است. در پایان با توجه به داده های نظری و تجارب عملی، سیاست ها و راه کارهای بدیع و واقع گرایانه درباره انسجام اسلامی معرفی شده است.مدعای مقاله حاضر آن است که با شناخت و اجرای الگوهای همبستگی، مدل های معقول، سیاست های علمی و عملی رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره انسجام، می توان در راه تحقق انسجام، به درستی گام برداشت و مسلمانان را در مقابل اختلاف، بیمه نموده و به نوعی از پیش گیری رسید و از سوی دیگر به درمان دردهای موجود پرداخت.تقویت و تأکید بر انسجام حدود یک و نیم میلیارد مسلمان جهان، اساسی ترین رسالت علما، دانشمندان و نخبگان جهان اسلام است و اندیشمندان مسلمان باید از خود سؤال کنند که چگونه می توان اتحاد و انسجام مسلمانان را اولویت اول جهان اسلام قرار داد؟ متأسفانه مسلمانان امروزه با بی توجهی به توطئه اجانب در گرداب تفرقه قرار گرفته و جهان اسلام زیان های غیر قابل جبرانی از این تفرقه ها دیده است. در سال های اخیر دشمن تلاش کرده است عامل مذهبی را به عامل اختلاف بدل کند و نگذارد کشورهای اسلامی با تشریک مساعی و برادری به اوج شکوفایی برسند.در این راستا شناخت سیاست ها و راه کارهای تحقق انسجام اسلامی می تواند گامی اساسی و ماندگار در ایجاد و تقویت وحدت مسلمانان باشد.
صفحات :
از صفحه 136 تا 155
  • تعداد رکورد ها : 3