جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
صفحه اصلی کتابخانه > جستجوی هوشمند در الفبا
جستجو در برای عبارت
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
 
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
تنها فراداده‌های دارای منابع دیجیتالی را بازیابی کن
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  *برای جستجوی عین عبارت , عبارت مورد نظر را درون گیومه ("") قرار دهید . مانند : "تاریخ ایران"
  • تعداد رکورد ها : 233087
قبض و بسط توریک شریعت: نظریۀ تکامل معرفت دینی
نویسنده:
عبدالکریم سروش
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
تهران - ایران: مؤسسه فرهنگی صراط ,
چکیده :
قبض و بسط تئوریک شریعت نظریهٔ مطرح شده توسط عبدالکریم سروش، فیلسوف و اسلام‌شناس ایرانی ست که تحت همین نام با مجموعه‌ای از مقالات ذیل همین موضوع و با عنوان فرعی تکامل معرفت دینی توسط مؤسسه فرهنگی صراط به طبع رسید. این کتاب مجموعه مقالاتی است که سابقاً در مجله کیهان فرهنگی به چاپ رسیده بود. این کتاب تاکنون بارها تجدید چاپ شده‌است. این نظریه سعی دارد که بگوید معرفت دینی از ابتدای ابلاغ آن دستخوش قبض و بسط تئوریک شده‌است و هیچگاه در یک سطح نمانده‌است. به‌طور خلاصه سروش معتقد است که معرفت دینی (یعنی فهم جمعی ما از متون دینی) مستقل و مستغنی از معارف بشری نیست. (بلکه هم خود بخشی از معارف بشری است) بنابراین حتی استخراج «مبانی علوم انسانی از قرآن»، فقط با مدد علوم انسانی میسر است و این دور منطقی را تنها با قبول تقدم علوم انسانی بر علوم دینی می‌توان از میان برداشت. فی المثل تحقیق در تاریخ اعراب و زبان و فرهنگشان (که شرط درک درست آموزه‌های دینی است) جز از طریق آنتروپولوژی و جامعه‌شناسی تاریخی که مستقل از دین است، ممکن نخواهد شد و توجه به این دقیقه، نشان می‌دهد که دستاوردهای علوم انسانی سکولار به هیچ روی بیهوده و ناکارآمد نیست. حمید وحید دستجردی، فیلسوف ایرانی مقاله‌ای با عنوان «بازآموزی پارادوکس تأیید، فکر دینی و جدال با مدعی» به انتهای کتاب افزوده است. این تئوری در زمان خود با انتقادهای زیادی از طرف جامعه مدرسین قم مواجه شد. از جمله آیت الله جوادی آملی با انتشار کتابی با عنوان شریعت در آینه معرفت و صادق لاریجانی با نوشتن کتابی به نام معرفت دینی (نقدی بر نظریه قبض و بسط تئوریک شریعت) به نقد عقاید سروش پرداختند.
ب‍س‍ط ت‍ج‍رب‍ه‌ ن‍ب‍وی‌
نویسنده:
ع‍ب‍دال‍ک‍ری‍م‌ س‍روش‌.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
ت‍ه‍ران‌: م‍وس‍س‍ه‌ ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌ ص‍راط‏‫,
تأویل بیهوده: نقد بسط تجربه نبوی دکتر عبدالکریم سروش (عنوان عربی: التأویل العبثی للوحی والنبوة والدین - دراسه نقدیة لکتاب بسط التجربة النبویة)
نویسنده:
محمد عماره؛ مترجم: یاسین عبدی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
آذربایجان غربی - پیرانشهر: آراس,
چکیده :
این کتاب ترجمه‌ی خوانش انتقادی دکتر محمد عماره، فیلسوف و دین شناس مصری بر بسط تجربه‌ی نبوی دکتر عبدالکریم سروش است. به گفته‌ی ناقد، سروش در تجربه‌ی نبوی، وام‌دار مدرسه‌ی تأویلی است که در پی تأویل حقایق دینی به مجازهای ناهماهنگ با قواعدد عربی و اسلامی می‌باشد، این مکتب فکری بر این باور است که هر ظاهری، باطنی داشته و هر تنزیلی را تأویلی است و هرگونه معانی یا حقایق بدیهی و ثابت در متون دینی را منکر هستند. از همین خاستگاه نیز سروش خوانشی از ثوابت و حقایق دینی را ارایه می‌کند که هیچ‌یک از جریان‌های مختلف اسلامی تاکنون مدعی آن نشده است...
التأویل العبثی للوحی والنبوة والدین: دراسه نقدیة لکتاب بسط التجربة النبویة
نویسنده:
محمد عماره
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
وضعیت نشر :
قاهره - مصر: دارالسلام,
چکیده :
این کتاب ملاحظاتی است به برخی از دعاوی دکتر سروش در مقاله "بسط تجربه نبوی"
دین و دنیا: نقدی بر مقاله «خدمات و حسنات دین» به قلم عبدالکریم سروش
نویسنده:
مسعود رضایی شریف آبادی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
چکیده :
این نوشتار صرفا نقدی بر مقاله «خدمات و حسنات دین» به قلم عبدالکریم سروش است که در سال های گذشته در ماهنامه کیان چاپ شده است. شیوه نقد در این کتاب نقادی جزء به جزء می باشد زیرا دکتر سروش عمدتا اندیشه های خود را از طریق نگارش مقالات مختلف و همچنین ارائه سخنرانی های متعدد بسط و گسترش داده است و هنوز نوعی حلاجی در یک یک مقالات به عمل نیامده و فقط با نگاه کلی بدان ها نگریسته شده است.کاری که این نوشتار در پیش دارد نگاهی حلاجانه به یک یک مقالات است. دراین نوع نقد دو کار مهم انجام می شود:نخست انکه واژه ها و مفاهیم مورد بازبینی قرار می گیرند تا ملاحظه شود آیا تعریف دقیقی از آنها به دست داده شده و آیا نویسنده به این تعریف خود در طول مقاله وفادار مانده است یا خیر؟ دوم ارزیابی نحوه ارتباط گزاره ها و میزان صحت استنتاجات است.
خدمات و حسنات دین
نویسنده:
عبدالکریم سروش
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
صفحات :
از صفحه 2 تا 16
گفتگوی دکتر سروش با متین غفاریان تحت عنوان «نومعتزلی هستم»
نویسنده:
متین غفاریان
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
اصلاح,
کلیدواژه‌های اصلی :
سروش، دین و نواندیشی (نقد و ارزیابی دیدگاه های دکتر عبدالکریم سروش)
نویسنده:
عبدالحسین خسروپناه, حسن پناهی آزاد
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
وضعیت نشر :
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی,
چکیده :
شناخت و ترویج معارف دین با بهره‌برداری از مبانی و دلایل خردپذیر، وظیفه‌ای سترگ بر اندیشمندان دین‌شناس است. اما در این مسیر اظهارنظرهای دین‌شناسانه‌ای وجود دارد که مبتلا به برخی نقصان‌ها و مغالطه‌هاست. کشف و اصلاح این چالش‌ها موجب آگاهی دقیق‌تر نسل جوان از معارف اسلام بوده و مسیر دین‌گرایی عقلانی را روشن‌تر می‌کند. این کتاب، با طرح پنج محور از مباحث مختلف مورد بحث توسط سروش، می‌کوشد با توجه به ضرورت‌های یاد شده و با استفاده از منابع و آثار مرتبط، برخی از مهم‌ترین آرا و ایده‌های آقای سروش را متناسب با سطح علمی وجوان و به صورت گزیده و روان، طرح، بررسی و ارزیابی کند. در هر بخش، ابتدا دیدگاه آقای سروش براساس آثار و عبارات خود وی نقل و سپس بررسی و آسیب‌شناسی می‌شود. گفتنی است چندی از مباحث، به طور ذاتی دارای دشواری هستند و دستیابی به نتایج آن، نیازمند آگاهی اولیه از برخی مقدمات و زمینه‌هاست. فصل‌های کتاب عبارتند از؛ فصل اول: قبض و بسط تئوریک شریعت ـ فصل دوم: انتظار بشر از دین و قلمرو دین ـ فصل سوم: نبوت و بسط تجربه نبوی ـ فصل چهارم: جامعه دینی ـ فصل پنجم: اندیشه سیاسی و حکومت دینی
هويت‌ تاريخي‌ لقمان‌ بخشي‌ از پاسخ‌ به‌ دکتر عبدالکريم‌ سروش‌
نویسنده:
حسینی‌ شیرازی، محمد، ۱۳۰۵ - ۱۳۸۰
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
وضعیت نشر :
تهران - ایران: مهرداد,
هویت تاریخی لقمان: بخشی از پاسخ به دکتر عبدالکریم سروش
نویسنده:
نويسنده:سهراب بیات‌تویسرکانی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
وضعیت نشر :
تهران - تهران: مهرداد,
چکیده :
نگارنده در این نوشتار بر آن است تا شخصیت‌ تاریخی ـ دینی لقمان را از طریق منابع دینی از قبیل تفاسیر و سایر مدارک موجود بررسی کند. وی این کتاب را در رد نظریه دکتر "سروش" در کتابی با عنون "بسط تجربه نبوی" نگاشته است که در آن دکتر سروش به این باور است که لقمان یکی از پیامبران الهی است که از قدرت وحی برخوردار بوده، حال آن که نویسنده معتقد است "لقمان" همان فیلسوف بزرگ قرن 5 - 4 ق. م است به نام سقراط که در یونان می‌زیست. این کتاب در 4 فصل تدوین شده است. پایان کتاب نیز به منابع تحقیق این نوشتار اختصاص یافته است.
  • تعداد رکورد ها : 233087