جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
Averroes on Good and Evil
نویسنده:
George F. Hourani
نوع منبع :
نمایه مقاله
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
On the Nature and Extent of Jewish Averroism: Renan's Averroès et l'averroïsme Revisited
نویسنده:
Steven Harvey
نوع منبع :
نمایه مقاله
کلیدواژه‌های اصلی :
نقد هيجل لليهودية ودلالاته السوسيولوجية
نویسنده:
اشرف منصور
نوع منبع :
نمایه مقاله
عصر التنوير ونقد الفكر الديني. هولباخ نموذجاً
نویسنده:
اشرف منصور
نوع منبع :
نمایه مقاله
لودفيج فويرباخ: جوهر الدين
نویسنده:
لودفيج فويرباخ؛ مترجم: اشرف منصور
نوع منبع :
خلاصه اثر , ترجمه اثر , نمایه مقاله
نظرية ليفي بن جرشوم في خلق العالم في ضوء فلسفة ابن رشد
نویسنده:
اشرف حسن منصور
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , مطالعه تطبیقی , نمایه مقاله
منابع دیجیتالی :
ارزیابی مقایسه‌ای ادله و مبانی مذاهب پنج‌گانه فقهی در باب قاعده اهم و مهم
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
قاعده «اهم و مهم» امروزه در همه عرصه‌ها سیطره خویش را نمایان ساخته و در مذاهب پنج‌گانه فقهی به شیوه‌های مختلفی مورد استناد واقع می‌شود و اساس آن، ادله و مبانی‌ای است که مذاهب مذکور برای حجیت این قاعده ذکر کرده‌اند. همه مذاهب خمسه، در اصل وجود این قاعده و لزوم برگزیدن امر اهم بر مهم هنگام تزاحم احکام در مقام عمل مشترک‌اند، لیکن ادله و مبانی شرعی قاعده در آن‌ها متفاوت است؛ یعنی در برخی ادله همچون کتاب و سنت مشترک‌اند و در ادله دیگر چون اجماع، عقل، قیاس، استحسان، مصالح مرسله و سد ذرایع اختلاف دارند. درنهایت، با توجه به معنای اصطلاحی «اهم و مهم» که در ادله و مبانی مذکور نمود یافته است، به این نتیجه رسیده‌ایم که این قاعده را عمدتاً بایستی در تزاحم احکام موردبررسی قرار داد. در باب تزاحم نیز توجه به مصالح و مفاسد، ترتب احکام، زمان و مکان از مواردی است که احراز کننده قاعده «اهمیت» شمرده می‌شود.
صفحات :
از صفحه 201 تا 226
بررسی و نقد دیدگاه سلفیه پیرامون حقیقت و مجاز با تکیه بر سخنان علمای اهل سنت
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
مسئله مجاز در تاریخ مباحث کلامی و تفسیری از مسائل پرچالشی بوده است که هر فرقه ای بر اساس ادله خود، سعی در اثبات یا نفی آن نموده است و لاجرم منکران مجاز با انکار آن، در مواضعی دچار تشبیه و تجسیم گردیده اند. در این میان سلفی ها در شناخت صفات الهی، غالباً راه انکار مجاز را پیش گرفته اند، چرا که توجیه عقلانی در مجاز را فاقد اعتبار می دانند. چنین دیدگاهی موجب شد تا با استفاده از سخنان علمای اهل سنت و بوسیله مؤلفه مجاز و نقش آن در معناسازیِ صفات الهی، مبانی و اصول سلفیه را در صفات مورد نقد و بررسی قرار داده و اشکال اساسی سلفی ها را در سوء فهم آیات و روایات تحلیل نماییم که بعد از تحلیل و بررسی ثابت شد جلوه های معناشناسه مجاز از چنان قوت و قدرتی برخوردار است که نشان می دهد این فرایند، بیش از آنکه یک فن ادبی در حوزه ادبیات باشد، یک فرایند معنایی در حوزه زبان خودکار است که در ایجاد دائمی مفاهیم بدیع و تغییرات معنی ساز امری بس دخیل است.
صفحات :
از صفحه 151 تا 176
امامت در آیه مباهله از دیدگاه امامیه و اشاعره
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
آیه مباهله یکی از مهمترین آیات قرآنی است که موضوع آن مباهله مسلمانان با مسیحیان نجران است. در این مقاله با توجه به اهمیت موضوع، آیه مباهله به روش توصیفی – تحلیلی از دیدگاه امامیه و اشاعره بررسی شده است و از مهمترین یافته های آن این است که اشاعره و امامیه بر حضور حسنین ، حضرت فاطمه و علی (علیهم السلام) در مباهله و دلالت «ابنائنا » برحسنین و«نسائنا» بر فاطمه زهرا(س) اذعان دارند. همچنین امامیه واکثر علمای اشاعره مصداق «انفسنا» را علی(ع) می دانند ولی بعضی اشاعره آنرا سبب افضلیت ایشان نمی دانند و درمورد افضلیت امام دو دسته شده اند :1- تقدیم در خلافت، تقدم در فضیلت است زیرا تقدیم مفضول برافضل محال است .2-تقدم در خلافت دلیل بر افضلیت نیست و به همین دلیل مجبور شده اند که قائل به جواز تقدیم مفضول بر فاضل شوند و دلایلی را برای آن ذکر کرده اندکه همه ناتمام می باشد.
صفحات :
از صفحه 125 تا 150
عرفان اسلامی و آداب معنوی آموزش هنر( با تاکید بر فتوت نامه ها)
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
فتوت‌نامه، رساله‌ای است با رویکرد عرفانی که درآن، شرایط عضویت در حلقه‌ی اهل فتوت(جوانمردان)ذکر شده است. این متون قوانین و آداب خاص هر صنعت (هنر یا پیشه) و دستورالعمل‌های آموزش آن به فراگیران را بر اساس سلسله مراتب استادـ شاگردی ارائه می‌کند. نوشتارحاضر، با هدف کشف و بازیابی ساختار و کیفیت ارکان نظام آموزش هنر اسلامی بر مبنای فتوت‌نامه‌‌ها است. این مقاله به سبک مسأله محور و با روش تحقیق کتابخانه‌ای و مراجعه به منابع معتبر و مرتبط با مسأله، ضمن تحلیل مفهوم فتوت و مراتب و قواعد آن در متون عرفانی، به بررسی ارتباط فتوت نامه‌ها با اصناف، حرفه‌ها، هنر و صنعت پرداخته است. مهمترین یافته‌های این پژوهش، ناظر به راهکارهای آموزش هنر اسلامی و تربیت حرفه ای هنرآموزان در فتوت نامه هاست که برخی از آنها عبارتند از: تربیت توأم با نظم و سختگیری از جانب استاد، توجه وتأکید بر ظاهر و باطن در شیوه‌های آموزشی، تلفیق آداب و رسوم ایرانی با ارزش‌های اسلامی ، اجرای نظام استاد و شاگردی می‌باشد.
صفحات :
از صفحه 49 تا 124