جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
كشف الاسرار
نویسنده:
ابراهيم دسوقی شتا
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: منظمة الاعلام الاسلامي (سازمان تبلیغات اسلامی),
کلیدواژه‌های اصلی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
دراسة عامة في الامامة
نویسنده:
ابراهيم امينی؛ مترجم: کمال سید
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: مؤسسة انصاريان,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
دراسة عامة فی الإمامة ترجمه عربی کتاب بررسی مسائل کلی امامت نوشته ابراهیم امینی که توسط کمال السید ترجمه شده و توسط انتشارات انصاریان به چاپ رسیده است. در معرفی این کتاب آمده است: «نخست به تعریف و تشریح فلسفه‌ امامت پرداخته و به طور کلی امامت را محور اساسی نظام اجتماعی اسلام معرفی می‏‌کند. وی سپس درباره‌ جانشینی پیامبرصلى الله عليه وآله وسلم و آغاز امامت از دیدگاه تشیع سخن رانده و در این زمینه به منابع تاریخی و آیات قرآن استناد نموده آنگاه امامت در قرآن را با توجه به تعریف و مصادیق اولوالأمر مورد پژوهش قرار داده و در ادامه‌ آن، امامت را از منظر عقل با توجه به هدف انسان و جامعه برای دستیابی به سعادت مادی و معنوی تشریح می‌‏کند. و آیه‌ تطهیر را ناظر به همین معنا می‌‏داند. وی در مبحث پایانی به موضوع معجزه و اوصاف و ویژگی‌های امامعلیه السلام و چگونگی انتخاب آن می‏‌پردازد».
التدين العقلاني
نویسنده:
مصطفى ملكيان؛ مترجم: عبدالجبار الرفاعی, حیدر نجف
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بغداد - عراق: مرکز دراسات فلسفة الدین,
کشف انگیزه‌های غرور و فریب در انسان
نویسنده:
امام محمد غزالی؛ مترجم: مصطفی اربابی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در اینکه مسلمانان اگر اوامر خدا را بجای نیاورند و به شهوات آلوده گردند اگر چه در زبان و عقاید مسلمان هستند ولی در غرور با کفار شریک می باشند. مسلمانان که با زبان و عقاید خود ایمان آورده اند،اگر اوامر خدا را که همان اعمال صالحه می باشد بجای نیاورند، و آنرا ضایع سازند و به شهوت آلوده گردند، در واقع در این نوع فریب و غرور با کفار شریک هستند. پس زندگانی دنیا عامل فریب هر دو گروه از مومنین و کافرین می باشد. اما فریب خوردن کافرین درباره خداوند متعال،مثل قول بعضی است که در مورد خود می گویند و آن را بر سر زبان دارند: اگر خدا دوباره ما را پس از مرگ به شکل اول در آورد، همچنان که در این دنیا از دیگران در امور دنیا جلو هستیم در آخرت نیز در این امر ما سزاوارتریم، بطوریکه خداوند داستان آنها را خبر داده است:( وَمَا أَظُنُّ السَّاعَةَ قَائِمَةً ) (گمان نمی کنم که این بوستان نابود گردد،و گمان ندارم که قیامت قائم گردد.) سبب این فریب همان اقتدای در قیاس و استدلال به ابلیس است،زیرا که جون به نعمت های پروردگار،که در دنیا به آنان داده شده می نگرند آخرت را نیز بدان قیاس می کنند و چون می بینند که در دنیا عذابشان به تاخیر افتاده،عذاب آخرت را نیز چنین می پندارند،چنانکه خداوند متعال از آنان خبر داده است که می گویند:( لَوْلَا یُعَذِّبُنَا اللَّهُ بِمَا نَقُولُ) (چرا خداوند به به سبب آنچه می گوییم ما را عذاب نمی کند.) و چون به سوی مومنین نظر می اندازند و آنان را فقیر می بینند،مسلمانان را حقیر می یابند و می گویند:( أَهَؤُلَاءِ مَنَّ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنْ بَیْنِنَا) (آیا از میان ما خداوند بر این گروه منت و احسان کرده است؟) و می گویند:( لَوْ کَانَ خَیْرًا مَا سَبَقُونَا إِلَیْهِ ) (اگر مسلمانی بهتر می بود این گروه از ما در ایمان سبقت نمی گرفتند) و ترتیب قیاس و استدلالی که در قلب هایشان نقش بسته این است،که آنان می گویند:چون خداوند ما را در دنیا از نعمت برخوردار کرده است و ما را مورد احسان خود قرار داده است پس ما کسانی هستیم که خدا ما را دوست می دارد،بنا بر این هرکس را که خدا دوست بدارد، او را از نعمت های خود برخوردار می سازد. در حالیکه حقیقت این نیست بلکه ممکن است شخص مورد احسان خدا قرار گیرد،ولی خدا او را دوست ندارد و چه بسا که احسان الهی باعث هلاکت و نابودی او گردد، و به مرور کارش را بسازد.و این بخاطر فریبی است که او در باب خداوند متعال خورده است،از این رو است که رسول خدا (ص)فرموده است:خداوند پرهیز می دهد بنده مومن خود را،از دنیا،چنانکه یکی از شما مریض خود را از غذا و نوشابه پرهیز می دهد،در حالی که او را دوست می دارد.
القرآن والتاريخانية: مدخل إلى فكر فضل عبد الرحمن
نویسنده:
يوسف سنغاري؛ مترجم: أحمد فاضل الهلايلي
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
مومنون بلاحدود,
محاورات برتراند رسل
نویسنده:
برتراند راسل؛ مترجم: محمد عبدالله شفقی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
لودفيج فويرباخ: جوهر الدين
نویسنده:
لودفيج فويرباخ؛ مترجم: اشرف منصور
نوع منبع :
خلاصه اثر , ترجمه اثر , نمایه مقاله
تکراری نجم الثاقب في أحوال الإمام الحجّة الغائب عجل الله المجلد 1
نویسنده:
حسين طبرسی نوری؛ مترجم: یاسین موسوی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
چکیده :
کتاب «النجم الثاقب فی احوال الامام الحجة الغائب عجل الله» کتابی‌ است به زبان فارسی نوشتهٔ حاج میرزا حسین طبرسی نوری که توسط یاسین موسوی به عربی نیز برگردانده شده است. این کتاب در ۱۲ باب و شرح احوال امام دوازدهم شیعیان دوازده‌ امامی نوشته‌ شده‌ است. معنی لغوی نجم الثاقب ستاره نافذ یا درخشان است. این کتاب دومین کتاب نویسنده در موضوع مهدویت و به زبان فارسی است. جلد اول این کتاب شامل باب های: باب اول: در ذکر شمه‌ای از حالات ولادت با سعادت آن جناب. باب دوم: در ذکر اسامی و القاب و کنیه‌های آن حضرت. باب سوم: مشتمل بر دو فصل است؛ فصل اول در شمایل آن جناب با استقصای نام و ایجاز در کلام و فصل دوم در خصایص مهدی. باب چهارم: در ذکر اختلاف مسلمین در مورد مهدی. باب پنجم: در اثبات نمودن مهدی از روی نصوص اهل سنت.
تکراری نجم الثاقب في أحوال الإمام الحجّة الغائب عجل الله المجلد 2
نویسنده:
حسين طبرسی نوری؛ مترجم: یاسین موسوی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
چکیده :
کتاب «النجم الثاقب فی احوال الامام الحجة الغائب عجل الله» کتابی‌ است به زبان فارسی نوشتهٔ حاج میرزا حسین طبرسی نوری که توسط یاسین موسوی به عربی نیز برگردانده شده است. این کتاب در ۱۲ باب و شرح احوال امام دوازدهم شیعیان دوازده‌ امامی نوشته‌ شده‌ است. معنی لغوی نجم الثاقب ستارهٔ نافذ یا درخشان است. این کتاب دومین کتاب نویسنده در موضوع مهدویت و به زبان فارسی است. جلد دوم این کتاب شامل باب های: ا- باب ششم: در اثبات دعوای مذکوره از روی معجزات صادره از مهدی. 2- باب هفتم: در بیان کسانی است که در غیبت کبری خدمت آن جناب رسیدند یا بر معجزه مهدی واقف شدند. 3- باب هشتم: جمع بین حکایات و قصص مذکوره و آنچه رسیده در اخبار که باید مدعی رؤیت را در غیبت کبری تکذیب نمود. 4. باب نهم: در عذر داخل نمودن چند حکایت از درماندگان در بیابان و غیر آنها. 5- باب دهم: در ذکر شمه‌ ای از تکالیف عباد، بالنسبة به آن جناب. 6- باب یازدهم: در ذکر پاره‌ ای از ازمنه و اوقات که اختصاص دارد به امام عصر علیه السلام. 7- باب دوازدهم و نهایی کتاب: در ذکر اعمال و آدابی است که شاید بتوان به برکت آنها، به سعادت ملاقات و شرف حضور باهر النور امام عصر صلوات الله علیه رسید. چه بشناسد یا نشناسد.