جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
وبینار «ایدئالیسم و رئالیسم از منظر علامه طباطبایی» برگزار می‌شود
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
حلقه مطالعاتی اندیشه سیاسی علامه طباطبایی برگزار می‌شود
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
به بهانه درگذشت کاردینال توران؛ «سیاست و گفت‌وگوی دینی»
شخص محوری:
محمد مسجدجامعی
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
چند روزی است که کاردینال ژان لوئی توران زندگی را بدرود گفته است. درگذشت او در رسانه‌های غربی و جهانی انعکاس وسیعی داشت، به مراتب وسیع‌تر از درگذشت یک کاردینال و یا یک شخصیت واتیکانی. این عمدتاً به دلیل آخرین سمت وی به عنوان رئیس «مجمع گفتگوی دینی» بود، خصوصاً در آنجا که به گفتگوی با اسلام مربوط می‌شد. در طول تمامی دوران مأموریتم در واتیکان ایشان وزیرِ خارجه بود و لذا ارتباطی فراوان و مداوم با وی داشتم که تا پایان مأموریت با همان کثرت و مداومت ادامه داشت. او به واقع فردی مثبت بود و از هر نوع همکاری و ابتکاری که پیشنهاد می‌کردم، استقبال می‌کرد. به داستان این همکاری‌ها که بعضاً به تلخی هم می‌انجامید، می‌باید در فرصتی دیگر پرداخته شود. در اینجا تلاش می‌شود درباره تجربه و نقطه‌نظرات او در زمینه گفتگوهای دینی، صحبت شود. چنانکه گفتیم معروفیت وی عمدتاً و بلکه کلاً به دلیل همین تجربه و موقعیت بود و نه به دلائل دیگر و از جمله اینکه به مدت سیزده سال وزیر خارجه واتیکان بود.
سنجش اظهارات آقای موسوی خوئینی‌ها درباره امام موسی صدر
شخص محوری:
محسن الویری
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
اخیراً مصاحبه‌ای از آیت‌الله آقای سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها منتشر شده که در آن اخبار و تحلیلهایی متفاوت درباره دو تن از چهره‌های برجسته شیعی جهان معاصر اسلام یعنی امام موسی صدر و مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بیان شده است. در بخشهایی از این مصاحبه در باره امام موسی صدر چنین آمده است: “مرحوم آقاموسی صدر، تا آنجا که رفتار ظاهری‌اش نشان می‌داد، هیچ نوعی همراهی با انقلاب نداشت. به نظرم می‌آید که اساساً در آن زمان ایشان نظرش این نبوده که نهضتی که در ایران شروع شده به یک نتیجه خاصی می‌تواند برسد … اما آقاموسی از آنجا که مسئله نهضت برایش اهمیت چندانی نداشت، این دیدار (با شاه) را انجام داد … ولی با این حال زیر بار این همکاری (برای چاپ یک مجله) نرفت شاید هم به این دلیل که با مبارزات جاری در ایران موافق نبود ….”
دنیای پساسکولار چگونه دنیایی است؟
شخص محوری:
مرتضی هاشمی مدنی، محمد معماریان
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
گفتگو با سید مرتضی هاشمی مدنی در مورد کتاب “خداباوری و خداناباوری در عصر پساسکولار” اطلاعاتی برای معرفی سید مرتضی هاشمی مدنی: اخذ دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه واریک (انگلستان) در سال ۲۰۱۵ مدرس سابق نظریه‌ی جامعه‌شناسی در دانشگاه کاونتری (انگلستان) از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ پسادکترای انسان‌شناسی اجتماعی در دانشگاه ادینبورا (اسکاتلند) مولف کتاب “خداباوری و خداناباوری در عصر پساسکولار” (انتشارات پالگریو، ۲۰۱۷) کتابِ برگزیده‌ی اول جشنواره‌ی فارابی در بخش محققین جوان علوم اجتماعی یکی از چهار کتاب برگزیده‌ی نامزد جایزه‌ی کتاب فیلیپ آبرامز در انجمن جامعه‌شناسی بریتانیا (۲۰۱۷)
مترجم مجموعه اسلام ایرانی: امام شیعی همان حکیم افلاطون نیست
شخص محوری:
انشاالله رحمتی
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
انشاالله رحمتی می‌گوید: در تشیع الاهیات تنزیهی از میان رفته، باب شناخت خداوند بازمی‌شود و رابطه‌ای ولایی و عاشقانه میان بنده و خدا شکل می‌گیرد.
اعلام پایتختی بیت‌المقدس از سوی ترامپ؛ زمینه‌ها و ریشه‌ها
شخص محوری:
محمد مسجدجامعی
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
دکترمحمد مسجدجامعی در بررسی دلایل اینکه ترامپ بیت‌المقدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرده به واکاوی ریشه‌های مذهبی این تصمیم می‌پردازد و به تأثیر ایونجلیکال‌های امریکا در آن و خصوصیات جامعه امریکا اشاره می‌کند.
دلایل شخصی و دینی ترامپ برای دوستی‌ها و دشمنی‌هایش
شخص محوری:
محمدمسجدجامعی
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
برای تحلیل رفتارهای رئیس‌جمهوری امریکا هم باید دلایل شخصی او را فهمید و هم باورهای دینی او و اطرافیانش را و هم به شرایط داخلی امریکا نگاه کرد. انتخابات ریاست جمهوری امریکا در دو دهه اخیر عمیقاً تحت تأثیر شرائط داخلی است. اوباما با شعار «تغییر» به صحنه آمد و ترامپ با «امریکا در مرحله نخست». اینان عملاً دو گروه اجتماعی نسبتاً مختلفی را نمایندگی می‌کردند و می‌کنند. بیش از هشتاد درصد از اونجلیکال‌های امریکا و عموم ناسیونالیست‌های سفیدپوست به ترامپ رأی دادند؛ کسانی که سیاست‌های اوباما و بلکه شخص او و اندیشه‌ها و سیاست‌هایش را دوست نداشتند. بهترین نمونه چنین تفکری توئیت‌های وزیر خارجه کنونی، مایک پمپئو، در مورد اوباما پس از انتخاب او است. ترامپ برآمده از چنین امواجی است؛ امواج دینی و ناسیونالیستی و تاحدودی نژادپرستانه و او خود چنین هم هست. مضافاً که خود را متعهد به مخالفت و بلکه تخریب عموم سیاست‌های اوباما می‌بیند. این بدان دلیل نیست که صرفاً با سیاست‌های او مخالف است، با شخص او مخالف است که البته سیاه‌پوست بودن او را در این میان سهم بزرگی است. در کنار این همه او تاجر و تاجرصفت است و فاقد تحصیلات آکادمیک و تجربیات دیپلماتیک است. برای او اشتغال و راضی نگه‌داشتن اونجلیکال‌ها به مراتب مهم‌تر از محاسبات استراتژیک است و محبوبیت کنونی او هم به همین علت است. سیاست اسرائیلی او و انتقال پایتخت به بیت‌المقدس عمدتاً به دلیل همین نکته اخیر است. او شخصاً همچون کارتر فردی مذهبی نیست، اما بیش از هر رئیس‌جمهور دیگری خود را در خدمت کلیسائیان قرار داده است و اینان نیز در خدمت به او و پشتیبانی‌اش کوتاهی نکرده و نمی‌کنند. آن‌ها چندی پیش برای سلامتی و موفقیت او جلسه دعایی تشکیل دادند و اینکه خداوند به او شجاعت دهد تا برنامه‌هایش را به پیش برد. محمد مسجدجامعی در این گفت‌وگو ابعاد بیشتری از این ویژگی‌های ترامپ و شرایطی را که به ترامپیسم انجامیده توضیح می‌دهد:
امکان و امتناع آزاداندیشی درسایه اقتصاد دولتی
شخص محوری:
صادق حقیقت
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
سید صادق حقیقت، درباره رابطه اقتصاد رانتی و مانع شدنِ آن در تحقق آزاداندیشی بر این عقیده است که اقتصاد جمهوری اسلامی ایران یک اقتصاد رانتی است و در جامعه‌ای که اقتصاد تا هشتاد درصد دولتی است و سرنخ همه‌چیز به دولت برمی‌گردد، امکان آزاداندیشی به میزان بسیار زیادی محدود می‌شود. چون رزق و روزی افراد به دست کسانی می‌افتد که در بالا قرار دارند و چون آن‌ها حقوق می‌دهند و نفت می‌فروشند، خودشان تصمیم می‌گیرند چه کسانی را به‌کار گیرند یا اخراج یا تعدیل کنند و بنابراین کسانی که می‌خواهند استخدام شوند یا در خدمت دولت باقی بمانند، باید به شکلی عمل کنند که با خواست کسانی که در سیستم اداری در بالا قرار دارند، هم‌سو باشند. اقتصاد رانتیر، اقتصاد فروش نفت و تزریق آن به جامعه و کارمندان ست. اقتصاد رانتیر قدرت زیادی به دولت و دولتیان می‌دهد و امکان آزاداندیشی و استقلال فکری را از افراد و حتی دانشگاه‌ها و اساتید می‌گیرد. متنِ کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
انشقاق در میان مسیحیان طرفدار ترامپ
شخص محوری:
محمد مسجدجامعی
نوع منبع :
مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
چکیده :
بیشترِ مسیحیان طرفدار ترامپ در آمریکا پروتستان‌های اونجلیکال هستند. آنها بسیار فعال و تبشیری‌اند و به صورت شبکه‌ای عمل می‌کنند و تفسیرهای خاصشان دربارۀ رویدادهای آخرالزمان با اکثریت مسیحیان عالم متفاوت است. آنها یهودیان را «قوم برگزیده» خدا می‌دانند و به خدمت بدیشان و به رژیم غاصب صهیونیست متعهدند. ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ جهش بزرگ و کم‌نظیری برای آنها ایجاد کرد. سیاست اسرائیلی ترامپ عمدتاً دینی است و نه سیاسی، دیدگاهی که در آن آنچه موضوعیت دارد «خدمت تمام عیار» به اسرائیل است و نه صِرف «متّحد بودن». بیش از هشتاد درصد اونجلیکال‌ها به ترامپ رأی دادند و مشکلات اخلاقی وی تأثیری در هواداری آنها از او نداشت. با این حال، عمدتاً به علت عدم صلاحیت‌های اخلاقی و به ویژه «دروغگویی» ترامپ، اخیراً آن اجماع اولیۀ اونجلیکال‌ها شکسته شده است؛ گرچه شمار زیادی از آنها هنوز چشم بر این نقاط ضعف می‌بندند و او را فرستادۀ خداوند برای خدمت به مسیح و نجات خود می‌پندارند. آقای مارک گالّی که سردبیر مجله «مسیحیت امروز» و یک شبان اوانجلیکال است، اخیراً علیه ترامپ مقالۀ مهم و تندی نگاشت که حاکی از انشقاق در میان اوانجلیکال‌ها است.* در خصوص موضوعات مزبور، مصاحبۀ ذیل که در مورخۀ هفتم دی‌ماه ۱۳۹۸ با حجۀ الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در واتیکان و مراکش، به انجام رسید و به علت شرایط خاص کشور در روزهای گذشته منتشر نگشت، اکنون به دلیل اهمیت موضوع به خوانندگان گرامی ارائه می‌گردد.