جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
اَشکال پلورالیسم و ​​مشروطیت دموکراتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Andrew Arato, Jean L. Cohen, Astrid von Busekist
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات دانشگاه کلمبیا (Columbia University Press),
چکیده :
دستاوردهای نظم قانون اساسی دموکراتیک از دیرباز با دولت-ملت مستقل همراه بوده است. مفروضات ناسیونالیستی مدنی بر این باورند که همبستگی اجتماعی و کثرت اجتماعی با هم سازگارند و راهی را برای تضمین حقوق فردی، عدالت اجتماعی و مدارا برای صدای اقلیت ها ارائه می دهند. با این حال، امروز، چالش‌ها برای دولت-ملت مستقل لیبرال-دمکراتیک در همه سطوح، از شرکت‌های چند ملیتی و نهادهای بین‌المللی گرفته تا ناسیونالیسم‌های پوپولیستی و جنبش‌های قومی و مذهبی بدخواهانه، در حال افزایش است. بسیاری از منتقدان خود دولت-ملت را ابزاری برای طرد و سرکوب نژادی و اقتصادی می دانند. چه گزینه های دیگری برای مدیریت کثرت گرایی، تقویت خودگردانی، پیشبرد عدالت اجتماعی و دفاع از برابری در دسترس است؟ در این مجلد میان رشته‌ای، گروهی از محققان برجسته بین‌المللی به تشکل‌های سیاسی بدیل برای دولت-ملت و توانایی آنها در حفظ و گسترش دستاوردهای مشروطیت دموکراتیک در قرن بیست و یکم می‌پردازند. این کتاب چهار اصل مختلف سازمان را در نظر می گیرد - فدراسیون، تابعیت، پلورالیسم حقوقی گروه وضعیتی، و خودمختاری شرکت های فراملی - آنها را در تضاد با دولت-ملت واحد و متمرکز قرار می دهد و ظرفیت آنها را برای مقابله با تفاوت های عمیق اجتماعی بررسی می کند. در مقالاتی که به بررسی امپراتوری، مبارزات بومی، نهادهای شرکتی، اشکال فدرالیسم و ​​پیچیدگی های سکولاریسم سیاسی می پردازند، انسان شناسان، مورخان، دانشمندان حقوق، دانشمندان علوم سیاسی و جامعه شناسان به ما یادآوری می کنند که دولت-ملت مستقل اجتناب ناپذیر نیست و چند ملیتی و ایالت های فدرال نیازی به امتیاز دادن به گروه خاصی ندارند. اشکال کثرت گرایی و مشروطیت دموکراتیک به ما کمک می کند به این سوال مهم پاسخ دهیم که آیا هر یک از گزینه ها ممکن است برای اصول اصلی دموکراتیک مناسب تر باشد یا خیر. درباره نویسنده اندرو آراتو استاد دوروتی هارت هیرشون در نظریه سیاسی و اجتماعی در مدرسه جدید است. بسیاری از انتشارات او عبارتند از: ایجاد قانون اساسی پس از حاکمیت: یادگیری و مشروعیت (2016) و ماجراهای قدرت سازنده: فراتر از انقلاب ها؟ (2017). ژان ال کوهن استاد نل و هربرت ام. سینگر در تمدن معاصر و نظریه سیاسی در دانشگاه کلمبیا است. کتاب‌های متعدد او شامل جهانی‌سازی و حاکمیت: بازاندیشی در قانون‌گرایی، مشروعیت، و مشروطیت (2012) است و او یکی از ویراستاران کتاب دین، سکولاریسم و ​​دموکراسی اساسی است (کلمبیا، 2015). آسترید فون بوسکیست، استاد علوم سیاسی در ساینس پو، پاریس است. کتاب‌های او شامل Portes et murs: Des frontières en démocratie (2016) است و او سردبیر مجله Raisons Politiques است.
دین، سکولاریسم و ​​دموکراسی مشروطه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean L. Cohen, Cécile Laborde
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات دانشگاه کلمبیا (Columbia University Press),
چکیده :
دو قطبی شدن بین دینداران سیاسی و سکولارهای مبارز در دو سوی اقیانوس اطلس در حال افزایش است. این مجموعه که به طور انتقادی با سکولاریسم سنتی و سازگاری مذهبی درگیر است، یک سکولاریسم قانون اساسی را معرفی می کند که به شدت با چالش های معاصر روبرو می شود. مشخص می کند که کدام پیوندهای بین دین و دولت با اصول لیبرال، جمهوری خواه و دموکراتیک دموکراسی مشروطه سازگار است و موفقیت اجرای آنها را در زادگاه سکولاریسم سیاسی: ایالات متحده و اروپای غربی ارزیابی می کند. با رویکرد به این موضوع از دیدگاه‌های فلسفی، حقوقی، تاریخی، سیاسی و جامعه‌شناختی، مشارکت‌کنندگان به دفاع کامل از مشروعیت نظری و نهادی پروژه خود می‌پردازند. کار آنها بینش تازه‌ای را در بحث‌های مربوط به توازن حقوق بشر و آزادی مذهبی، تعریف مناسب هنجار غیرتاسیس، و رابطه بین حاکمیت و کثرت گرایی قانونی به ارمغان می‌آورد. آنها درباره شجره نامه و تنش های مربوط به حقوق قانونی بین المللی برای آزادی مذهبی، نمادهای مذهبی در فضاهای عمومی، استدلال های مذهبی در بحث های عمومی، صلاحیت مراجع دینی در حقوق شخصی، و معضلات تطبیق مذهبی در قوانین اساسی ملی و سیاست عمومی بحث می کنند. قراردادهای بین المللی حقوق بشر یا اصول لیبرال-دمکراتیک را نقض می کند. این متفکران استدلال می کنند که اگر عمیقاً در مفاهیم دین و سکولاریسم تجدید نظر کنیم، قضاوت اصولی ادعاهای رقیب ممکن می شود. درباره نویسنده ژان ال کوهن استاد نظریه سیاسی نل و هربرت سینگر در دانشگاه کلمبیا است. او نویسنده مشترک جامعه مدنی و نظریه سیاسی و نویسنده طبقه و جامعه مدنی: محدودیت های نظریه انتقادی مارکسی است. تنظیم صمیمیت: یک پارادایم حقوقی جدید. و جهانی شدن و حاکمیت: بازاندیشی در مشروعیت و قانونمندی. سیسیل لابورد استاد نظریه سیاسی در دانشگاه کالج لندن و عضو آکادمی بریتانیا است. او نویسنده اندیشه پلورالیستی و دولت در بریتانیا و فرانسه و جمهوری خواهی انتقادی: بحث حجاب و فلسفه سیاسی است.
اندیشه پلورالیستی و دولت در بریتانیا و فرانسه، 25-1900 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cécile Laborde
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
UK: Palgrave Macmillan,
جمهوری خواهی و نظریه سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Laborde, Cecile;Maynor, John
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
John Wiley & Sons, Ltd,
چکیده :
جمهوری خواهی و نظریه سیاسی اولین کتابی است که بررسی جامع و انتقادی نظریه سیاسی جمهوری را ارائه می دهد. ارزیابی انتقادی اعتبار تاریخی، انسجام مفهومی، و پیشنهادات هنجاری آن. مشارکت‌های اصلی از دانشمندان برجسته بین‌المللی را به شیوه‌ای تعاملی گرد هم می‌آورد. فصل 1؛ مشارکت جمهوریخواهان در نظریه سیاسی معاصر؛ سیسیل لابورد و جان مینور؛ قسمت اول؛ آزادی جمهوری خواهان و منتقدان آن؛ فصل 2; آزادی و سلطه؛ متیو اچ کرامر; فصل 3; قدرت و عدم آزادی چگونه به هم مرتبط هستند؟ ایان کارتر؛ فصل 4; آزادی به مثابه فقدان قدرت خودسر؛ کوئنتین اسکینر; فصل 5; آزادی جمهوری خواهان: سه اصل، چهار قضیه. فیلیپ پتیت؛ فصل 6; جمهوری خواهی، هویت ملی و اروپا؛ دیوید میلر؛ فصل 7; جمهوری خواهی، دموکراسی و مشروطیت؛ ریچارد بلامی؛ فصل 8.
جمهوری خواهی انتقادی: مناقشه حجاب و فلسفه سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cécile Laborde
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
USA: انتشارت دانشگاه آکسفورد (Oxford University Press),
چکیده :
این کتاب اولین تحلیل جامع از مسائل فلسفی مطرح شده توسط بحث حجاب در فرانسه است، این کتاب همچنین گفت و گوی بین نظریه سیاسی معاصر انگلیسی-آمریکایی و فرانسوی انجام می دهد و از راه حل جمهوری مترقی برای به اصطلاح تعارضات چند فرهنگی در جوامع معاصر دفاع می کند. این کتاب فلسفه رسمی جمهوری‌خواهانه laïcité را که در سال 2004 ممنوعیت تابلوهای مذهبی در مدارس را توجیه می‌کرد، ارزیابی انتقادی می‌کند. نشان داده شده است که Laïcité شامل یک نظریه جامع شهروندی جمهوری است که بر سه آرمان متمرکز است: برابری (بی طرفی سکولار حوزه عمومی)، آزادی (استقلال فردی و رهایی) و برادری (وفاداری مدنی به جامعه شهروندان). این کتاب با به چالش کشیدن تفاسیر رسمی از laïcité، یک جمهوری‌گرایی انتقادی را مطرح می‌کند که از ممنوعیت حجاب حمایت نمی‌کند، اما از تفسیر اصلاح‌شده سه تعهد جمهوری مرکزی حمایت می‌کند: سکولاریسم، عدم سلطه و همبستگی مدنی. بنابراین، نسخه‌ای از سکولاریسم را بیان می‌کند که دقیقاً به مشکل سوگیری وضع موجود می‌پردازد - این واقعیت که جوامع غربی از نظر تاریخی نسبت به همه ادیان بی‌طرف نیستند. همچنین از دیدگاه رهایی زنان دفاع می‌کند که پدرسالاری اجباری را که در تنظیم لباس مذهبی نهفته است، رد می‌کند، اما افراد را در برابر سلطه مذهبی و سکولار، مردسالار و قوم‌گرایانه بی‌کمک نمی‌گذارد. در نهایت، این کتاب یک نظریه ادغام مهاجران را ترسیم می کند که بار ادغام مدنی را به جای خود شهروندان بر دوش نهادهای اساسی اجتماعی-سیاسی می گذارد. جمهوری خواهی انتقادی رویکرد کاملاً جدیدی را برای مدیریت کثرت گرایی مذهبی و فرهنگی پیشنهاد می کند که بر پیگیری آرمان مترقی عدم سلطه در جوامع موجود و غیر ایده آل متمرکز است. نظریه سیاسی آکسفورد بهترین کار جدید در نظریه سیاسی معاصر را ارائه می دهد. در نظر گرفته شده است که دامنه وسیعی داشته باشد، از جمله کمک های اولیه به فلسفه سیاسی، و همچنین کار در نظریه سیاسی کاربردی. این مجموعه شامل آثاری با کیفیت عالی و بدون محدودیت از نظر رویکرد یا موضوع خواهد بود. سردبیران سریال: ویل کیملیکا، دیوید میلر و آلن رایان.
دین لیبرالیسم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cécile Laborde (سیسیل لابورد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات دانشگاه هاروارد (Harvard University Press),
چکیده :
جوامع لیبرال به طور متعارف، مذهب را بر اساس قانون منحصربه‌فرد می‌دانند، که هم به حمایت ویژه (مانند ضمانت‌های عبادت رایگان) و هم به مهار ویژه (برای جدا نگه داشتن دین و دولت) نیاز دارند. اما اخیراً این ایده که دین مستلزم استثناء قانونی است مورد انتقاد کسانی قرار گرفته است که استدلال می‌کنند که دین هیچ تفاوتی با هر مفهوم دیگری از خیر ندارد و دولت باید با همه این مفاهیم بر اساس اصول بی‌طرفی و آزادی برابر رفتار کند. سیسیل لابورد با بسیاری از این نقد برابری‌خواهانه لیبرال موافق است، اما او استدلال می‌کند که یک قیاس ساده بین خیر و دین، روابط پیچیده میان دین، قانون و دولت را نادرست نشان می‌دهد. دین بیش از یک بیانیه اعتقاد در مورد آنچه درست است، یا یک کد رفتار اخلاقی و اخلاقی عمل می کند. همچنین به شیوه‌های جامع زندگی، نظریه‌های سیاسی عدالت، شیوه‌های انجمن داوطلبانه و هویت‌های جمعی آسیب‌پذیر اشاره دارد. تفکیک دین به ابعاد مختلف آن، همانطور که لابورد انجام می دهد، دو مزیت آشکار دارد. اولاً، با حصول اطمینان از این که دین با هر رفتاری که از قانون می‌گیرد، به دلیل ویژگی‌هایی است که با باورها، تصورات و هویت‌های غیرمذهبی مشترک است، احترام بیشتری برای پلورالیسم اخلاقی و اجتماعی نشان می‌دهد. ثانیاً، از برداشت غربی و متمایل به مسیحیت از دین که نظریه سیاسی لیبرال به ویژه در پرداختن به موضوع جدایی دین و دولت بر آن تکیه می کند، صرف نظر می کند. در نتیجه، Liberalism’s Religion پاسخی بدیع به این سؤال ارائه می‌کند: آیا می‌توان نظریه‌های غربی در مورد سکولاریسم و ​​مذهب را در جوامع غیرغربی به‌طور جهانی به کار برد؟
آنچه گذشتگان به معرفت شناسی معاصر ارائه می دهند [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen Hetherington (editor), Nicholas D. Smith (editor)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
راتلج (Routledge),
چکیده :
این کتاب توجه تازه‌ای را توسط معرفت‌شناسان معاصر به حوزه‌ای جلب می‌کند که اکثر آنها از آن غافل هستند: فلسفه باستان. از خوانندگان دعوت می شود تا نوشته های افلاطون، ارسطو، پیرهو و دیگران را مجدداً مرور کنند و بپرسند چه بینش جدیدی می توان از آن اجداد فلسفی به دست آورد. آیا ایده‌ها، پرسش‌ها یا خطوط فکری وجود دارند که در برخی از فلسفه‌های باستانی وجود داشته و متعاقباً نادیده گرفته شده‌اند؟ آیا ایده‌ها، پرسش‌ها یا خطوط فکری معاصری وجود دارد که بتوان با نگاه کردن به برخی از فلسفه‌های باستانی آن را عمیق‌تر کرد؟ پاسخ‌ها «بله» و «بله» هستند، طبق 13 فصل این کتاب، که توسط فیلسوفانی نوشته شده است که به دنبال غنای معرفت‌شناسی معاصر از طریق درگیر شدن با معرفت‌شناسی باستانی هستند.
توهمات پارادوکس: یک معرفت شناسی فمینیستی طبیعی شده [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Richmond Campbell
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Rowman & Littlefield,
چکیده :
معرفت‌شناسی مدرن در تلاش‌های خود برای توضیح اینکه چگونه کسب معرفت می‌تواند هم مبتنی بر اجتماعی (و در نتیجه ظاهراً نسبی) باشد و هم همچنان قادر به تعیین حقایق عینی در مورد جهان باشد، با چندین تناقض مواجه شده است. در این کتاب مهم، ریچموند کمپل تلاش می‌کند تا برخی از این پارادوکس‌ها را از بین ببرد، تا نشان دهد که چگونه آنها در نهایت فقط «توهمات پارادوکس» هستند، با توسعه ایده‌هایی که محور دو جریان امیدوارکننده در معرفت‌شناسی هستند: معرفت‌شناسی فمینیستی و معرفت‌شناسی طبیعی‌شده. هدف کمپبل ساختن نظریه ای منسجم از دانستن است که فمینیستی و «طبیعی شده» باشد. توهمات پارادوکس برای دانشجویان و دانش پژوهان معرفت شناسی و مطالعات زنان ارزشمند خواهد بود.
معرفت شناسی فضیلت اجتماعی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark Alfano, Colin Klein, Jeroen de Ridder
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
راتلج (Routledge),
چکیده :
این مجموعه 19 فصلی که همگی برای اولین بار در اینجا به چاپ می رسد و توسط یک تیم بین المللی متشکل از دانشمندان تثبیت شده و نوظهور نوشته شده است، جایگاه فضایل و رذایل فکری را در یک جهان اجتماعی بررسی می کند. فضایل مربوطه عبارتند از: گشاده رویی، کنجکاوی، شجاعت فکری، کوشش در تحقیق و مانند آن. رذایل مربوطه عبارتند از جزم گرایی، نیاز به یقین فوری و زودباوری و مانند آن. فصل ها به چهار بخش کلیدی تقسیم می شوند: مسائل بنیادی. فضایل فردی؛ فضایل جمعی؛ و روش ها و اندازه گیری ها و فصل‌ها برجسته‌ترین پرسش‌ها را در این زمینه‌های تحقیق بررسی می‌کنند، از جمله: فضایل و رذایل فکری فردی چگونه تحت تأثیر زمینه‌های اجتماعی آن‌ها قرار می‌گیرند؟ آیا ارتباط با افراد آزاد فکر ما را بازتر می کند؟ برعکس، آیا ارتباط با افراد جزمی دیگر ما را جزم‌تر می‌کند؟ آیا گروه ها می توانند دارای فضایل و رذیلت های متمایز از اعضای خود باشند؟ به عنوان مثال، آیا گروهی از افراد جزم اندیش می توانند با وجود رذیلت های اعضای آن، با دید باز عمل کنند؟ هر فصل از دو نویسنده دیگر در جلد تفسیر دریافت می کند و هر نویسنده اصلی سپس به این تفسیرها پاسخ می دهد. نویسندگان با هم بخشی از یک گفتگوی جمعی را در مورد اینکه چگونه می‌توانیم درباره آنچه می‌دانیم بدانیم، تشکیل می‌دهند. با این کار، آنها نه تنها نظریه پردازی می کنند، بلکه معرفت شناسی فضیلت اجتماعی را نیز به اجرا در می آورند.
چه زمانی باور صادق معرفت است؟ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Foley , Richard (ریچارد فولی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: زنی نگاهی به ساعت شکسته می اندازد و باور می کند ساعت هفت و ربع است. با این حال، با وجود ساعت شکسته، واقعاً هفت و ربع است. باور او درست است، اما دانش نیست. این یک تصویر کلاسیک از یک مشکل اصلی در معرفت شناسی است: تعیین آنچه دانش علاوه بر باور واقعی نیاز دارد. در این کتاب تحریک‌آمیز، ریچارد فولی راه‌حل جدیدی برای این مشکل پیدا می‌کند که مشاهده می‌کند هرگاه کسی باور درستی داشته باشد اما دانشی ندارد، جنبه مهمی از موقعیت وجود دارد که او فاقد باورهای واقعی است - چیزی مهم که او ندارد. کاملا "دریافت کنید." این ممکن است یک نکته ساده به نظر برسد، اما همانطور که فولی نشان می دهد، این پتانسیل را دارد که نظریه دانش را تغییر دهد. اینکه یک باور واقعی به عنوان دانش به حساب می‌آید به اهمیت اطلاعاتی که فرد دارد یا ندارد بستگی دارد. این بدان معنی است که سؤالات دانش را نمی توان از سؤالات مربوط به دغدغه ها و ارزش های انسانی جدا کرد. همچنین به این معنی است که برخلاف آنچه اغلب تصور می شود، هیچ راه ممتازی برای شناخت وجود ندارد. دانش یک گول است. شجره نامه مناسب مورد نیاز نیست. مهم این است که فرد اطلاعات مهم نزدیک خود را کم نداشته باشد.