جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 2
دین لیبرالیسم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cécile Laborde (سیسیل لابورد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات دانشگاه هاروارد (Harvard University Press),
چکیده :
جوامع لیبرال به طور متعارف، مذهب را بر اساس قانون منحصربه‌فرد می‌دانند، که هم به حمایت ویژه (مانند ضمانت‌های عبادت رایگان) و هم به مهار ویژه (برای جدا نگه داشتن دین و دولت) نیاز دارند. اما اخیراً این ایده که دین مستلزم استثناء قانونی است مورد انتقاد کسانی قرار گرفته است که استدلال می‌کنند که دین هیچ تفاوتی با هر مفهوم دیگری از خیر ندارد و دولت باید با همه این مفاهیم بر اساس اصول بی‌طرفی و آزادی برابر رفتار کند. سیسیل لابورد با بسیاری از این نقد برابری‌خواهانه لیبرال موافق است، اما او استدلال می‌کند که یک قیاس ساده بین خیر و دین، روابط پیچیده میان دین، قانون و دولت را نادرست نشان می‌دهد. دین بیش از یک بیانیه اعتقاد در مورد آنچه درست است، یا یک کد رفتار اخلاقی و اخلاقی عمل می کند. همچنین به شیوه‌های جامع زندگی، نظریه‌های سیاسی عدالت، شیوه‌های انجمن داوطلبانه و هویت‌های جمعی آسیب‌پذیر اشاره دارد. تفکیک دین به ابعاد مختلف آن، همانطور که لابورد انجام می دهد، دو مزیت آشکار دارد. اولاً، با حصول اطمینان از این که دین با هر رفتاری که از قانون می‌گیرد، به دلیل ویژگی‌هایی است که با باورها، تصورات و هویت‌های غیرمذهبی مشترک است، احترام بیشتری برای پلورالیسم اخلاقی و اجتماعی نشان می‌دهد. ثانیاً، از برداشت غربی و متمایل به مسیحیت از دین که نظریه سیاسی لیبرال به ویژه در پرداختن به موضوع جدایی دین و دولت بر آن تکیه می کند، صرف نظر می کند. در نتیجه، Liberalism’s Religion پاسخی بدیع به این سؤال ارائه می‌کند: آیا می‌توان نظریه‌های غربی در مورد سکولاریسم و ​​مذهب را در جوامع غیرغربی به‌طور جهانی به کار برد؟
دینِ لیبرالیسم [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Cécile Laborde (سیسیل لابورد)
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
Liberalism’s Religion یک کتاب پارادایم تغییر دهنده و یک دستاورد علمی نمونه است. سیسیل لابورد، یک محقق ماهر، با موفقیت با یک جاه طلبی مقابله می کند پروژه ای که افکاری را که او در طول سال ها پیش برده است را در یک رساله جامع جمع می کند. هدف لابورد بیان شده این است که «نظریه ای قوی تر از لیبرال» ایجاد کند برابری طلبی» (5). برای انجام این کار، او رویکردی تفسیری به دین اتخاذ می کند که به دنبال عدالت در مورد کثرت ابعاد هنجاری است. پوشیده از این تصور مبهم به عبارت دیگر، دین «به عنوان یک مقوله سیاسی-حقوقی کمتر از اندازه کافی است» (2). آنچه برای درک مسائل چندوجهی ناشی از «دین» لازم است، تفکیک آن – استفاده از ترجیحات اوست. اصطلاح - به نحوی که به اندازه کافی مقادیر زیربنایی را که تحت پوشش قرار می‌گیرند، نشان دهد این مفهوم معنایی مبهم تنها زمانی که این مقادیر آشکار شوند، یکی در a قرار می گیرد موقعیتی برای درک کامل مسائل پیچیده سیاسی و حقوقی که بر بحث های معاصر در جوامع لیبرال غالب است.
  • تعداد رکورد ها : 2