جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 4
فیلسوفان بزرگ یونان
نویسنده:
لوچانو دکرشنتزو؛ مترجم: عباس باقری
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
تهران - ایران: نشر نی,
چکیده :
فلاسفه یونان باستان و دیدگاه آنها بصورت کتابی سرگرم کننده و آموزنده دربخش اول این کتاب به فلاسفه پیش از سقراط می پردازد. دانشمندانی چون تالس، فیثاغورث ،هراکلیت ،تونینو کاپونه به بررسی شهر آتن در قرن پنجم، می پردازد. بخش دوم فلاسفه را از سقراط تا فوطین بررسی می کند. دانشمندان مثل سقراطیان کوچک، افلاطون، ارسطو ، اپیکور، نوافلاطونیان و دانشمندان بزرگ دیگر می پردازد. این کتاب با کتب فلسفه دیگر سه تفاوت بزرگ دارد. اول در ساده نویسی ، دوم طنزآمیزی و سوم در اختصاص بخشهایی به تاریخ عمومی و اجتماعی-سیاسی دولت شهرهای مهم آن زمان چون آتن و الئاست. اما از جهت فلسفی، نویسنده موضوعات نسبتا پیچیده را طوری بیان کرده که برای همه عموم قابل فهم است. بنابراین خواندن آن نه تنها خستگی نمی آورد. بلکه می تواند سبب نشاط باشد و آموزنده است. این اثر را می توان مثل یک رمان ،حتی برای لذت روحی و خوشایند معنوی مطالعه کرد. کتاب فلاسفه بزرگ یونان باستان شرح زندگی فیلسوفان و رئوس اندیشه های فلسفی آنهاست. اما با تمام تاریخ فلسفه هایی که مترجم می شناسد، تفاوتهای عمده دارد. علاوه بر بخشهای طنزآمیز مربوط به فیلسوفان ساخته ی خیال نویسنده ، که در آثار مشابه نظیر ندارد. به راستی خود اثر بدیع مستقلی را تشکیل می دهد. وچانو دکرشنتزو در نیمه نخست قرن بیستم متولد شده است. او در ابتدا در سازمان آی.بی.ام ایتالیا به عنوان مهندس کار می کرد. پس از مدتی به نویسندگی روی می آورد. کتابهای : چنین گفت بلاویستا – رافائل – ناپل بلاویستا و عمو کاردلینو را منتشر کرد. لوچانو روزنامه نویس و طراح و اجرا کننده برنامه های تلوزیونی صاحب نام نیز بود. بخشی از کتاب pdf فلاسفه یونان باستان ملیسوس افزون بر اینکه در طراحی جنگی چیره دست بود، به عنوان چهارمین فیلسوف مکتب الئا نیز مشهور است. اختلاف اساسی بین او و پیشینیانش در این است که به نظر پارمنیدس “وجود” چیزی است بیرون از زمان در حالیکه ملیسوس معتقد بود وجود همان واقعایت محسوس است. دریاسالار می گوید: ” آنکه هست، همیشه بوده و همیشه خواهد بود.” و همینجاست که ارسطو از شدت عصبانیت در برابر این پایین آوردن مرتبت وجود پارمنیدس از سطح معنوی به سطح محسوس، به ناسزاگویی می پردازد. برای ما آدمهای فانی ممکن است فرق بین این دو نظریه ارزش تامل نداشته باشد و ابلهانه به نظر آید اما اگر مفهوم این دو برداشت را با دقت بیشتری بررسی کنیم بی درنگ درخواهیم یافت که تفاوت قابل ملاحظه است. ملیسوس اگرچه درباره ی بی ارزشی طواهر و بی اعتباری حواس با فیلسوفان الئایی توافق دارد اما مایل نیست وجود را همچون یک جوهر بی محتوا و مجرد بشناسد. بیشتر می خواهد به آن یک خصیصه ی عینی بدهد چون آن را با کل جهان که فراگیرنده ی همه چیز است، یکی می داند. دریاسالار ملیسوس یکی از فلاسفه یونان باستان می گوید: اگر چیزی وجود دارد ابدی است، زیرا از هیچ ، چیزی به وجود نمی آید. اگر ابدی است پس بی نهایت است و نه آغازی دارد نه انجامی اگر ابدی و بی نهایت است پس یگانه است،زیرا اگر دو تا بود بالاخره هر یک از آن دو حدی می شد برای دیگری. اگر ابدی است، بی نهایت است و یگانه، پس همگون است زیرا اگر همگون نبود اجزای مختلف داشت و در نتیجه متعدد بود. اگر ابدی است، بی نهایت است، یگانه است و همگون، پس بی حرکت است زیرا بیرون از خود او مکانی وجود ندارد تا در آن حرکت کند. اگر ابدی است، بی نهایت است، واحد است، همگون است و ساکن، پس نمی تواند درد و رنج داشته باشد زیرا همیشه باید در یک حال باشد.
خدا و فلسفه یونانی: مطالعاتی در تاریخ اولیه الهیات طبیعی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lloyd P. Gerson
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: «خدا و فلسفه یونانی» بررسی براهین اصلی وجود خدا یا اصل علی اولی در فیلسوفان یونان باستان است. مطالعه گرسون درباره فیلسوفان یونان باستان شامل پیشاسقراطیان - افلاطون، ارسطو، رواقیون و شکاکان و فلوطین است. در فیلسوفان یونان، براهین وجود خدا بخشی از الهیات طبیعی است که از الهیات اسطوره ای و مدنی متمایز و برتر از آن است. بر خلاف بافت یهودی، مسیحی یا اسلامی، که در آن الهیات طبیعی تابع اصول کتاب مقدس است، الهیات طبیعی یونان در واقع نوعی رئالیسم علمی است. خدا یک موجود فرضی است که به عنوان توضیح نهایی داده های مختلف فرض شده است. هدف اصلی این کتاب نشان دادن تداوم اندیشه یونانی حکمت و هویت آن با آنچه که می توان به راحتی «استدلال الهیاتی طبیعی» نامید، است. از آغاز فلسفه در یونان تا جذب اساسی آن در اندیشه یهودی، مسیحی و اسلامی، گفتگوی مداوم با مفهوم الهی به عنوان محور آن وجود دارد. این کتاب به بررسی رابطه بین استدلال‌ها در الهیات طبیعی و متافیزیک می‌پردازد و نظریه‌های مختلف علیت را در زمینه استدلال الهیات بررسی می‌کند. این استدلال می کند که اوج الهیات طبیعی یونان، متافیزیک متمایز خلقت فلوطین است.
فلسفه اسلامی به‌رغم تفکیک: تز عبدالجواد فلاطوری
نویسنده:
محمد زارع‌‌شیرین‌کندی
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
پیشوای حکمت ایمانیان: نیم نگاهی به زندگانی و اندیشه شیخ بهایی
نویسنده:
جویا جهانبخش
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
وضعیت نشر :
تهران - ایران: همشهری,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
شیخ بهاءالدین محمد عاملی که بعدها بیش‌تر به عنوان شیخ بهایی، اشتهار یافت، از مفاخر تراز اول جهان اسلام است. او در شعبه‌های مختلف علوم زمان خویش مهارت داشت. شیخ، با منطق عرفانی ویژه‌ای که داشت به فلسفه رسمی آن روز، که خود آن را به حکمت یونانیان، می‌خواند، به عین عنایت نمی‌نگریست، و در مقابل بیش‌تر به حکمتی ایمانی ـ که در واقع همان عرفان اسلامی بود ـ فرامی‌خواند، و می‌گفت: «چند و چند از حکمت یونانیان؛ حکمت ایمانیان راهم بدان» در این کتاب به اختصار، به زندگی و آثار شیخ بهایی پرداخته می‌شود و در آن مطالبی چون زمینه و زمانه شیخ؛ از بعلبک تا اصفهان؛ شیخ و شاه، ریاست و سیاحت؛ معاصرت و معاشرت؛ سفر بی‌بازگشت؛ بازماندگان؛ مسلک شیخ بهاءالدین؛ شیخ و تصوف؛ حکمت ایمانیان؛ میراث مکتوب؛ و شعر شیخ بیان شده است.
  • تعداد رکورد ها : 4