جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 12
نظریه هستی در مابعدالطبیعه ارسطویی: مطالعه‌ای در زمینه یونانی اندیشه قرون وسطی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Joseph Owens (جوزف اونز)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Hunter Rose Company,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مسئله هستی در متافیزیک غربی مرکزیت دارد. که به شدت در آیات پارمنیدس حک شده بود، در ارسطو به عنوان موضوع علمی که صراحتاً «الهیاتی» نامیده می‌شود، رنگ‌های مشخصی به خود گرفت. برای ارسطو، وجود را نمی‌توانست به شیوه‌ای عام با طبیعت‌های دیگر به اشتراک بگذارد. به عنوان یک طبیعت، باید آن را نه در گونه های مختلف، بلکه فقط در یک نمونه اولیه یافت. بر این اساس، علمی که ماهیت اولیه آن را مشخص می کند، تنها علمی بود که از نظر آن چه که هست، به طور کلی با آن رفتار می شود: به وجود بودن می پردازد.
متافیزیک ابن سینا در بافت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert Wisnovsky (روبرت وینوسکی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cornell University Press,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: فیلسوف و پزشک قرن یازدهم، ابوعلی بن سینا (متوفی 1037 م.) در غرب با نام لاتینی خود ابن سینا شناخته می شد. این کتاب با تجزیه و تحلیل منابع و تکامل متافیزیک ابن سینا، بر پاسخ هایی که او و پیشینیانش به دو جفت سوال اساسی دادند تمرکز می کند: روح چیست و چگونه بدن را ایجاد می کند. و خدا چیست و چگونه جهان را به وجود می آورد؟ ابن سینا برای پاسخ به این چالش ها مفاهیم و تمایزات جدیدی را ابداع کرد و مفاهیم قدیمی را دوباره تفسیر کرد. نویسنده نتیجه می گیرد که نوآوری های ابن سینا نقطه عطفی در تاریخ متافیزیک است. متافیزیک ابن سینا نقطه اوج دوره ای از سنتز است که طی آن فیلسوفان یک پروژه نوافلاطونی (آشتی دادن افلاطون با ارسطو) را با یک پروژه مشاء (آشتی دادن ارسطو با خود) با هم ترکیب کردند. ابن سینا همچنین در آغاز دوره ای قرار دارد که در طی آن فیلسوفان به دنبال ادغام نسخه عربی سنتز قبلی با الهیات اعتقادی اسلامی (کلام) بودند. متافیزیک ابن سینا به طور قابل توجهی بر اندیشه مکتبی اروپایی تأثیر گذاشت، اما تأثیر عمیق‌تری بر تاریخ فکری اسلامی گذاشت - مشکلات فلسفی و فرصت‌های مرتبط با سنتز ابن سینا تا پایان قرن نوزدهم مورد بحث قرار گرفتند.
خدا، ذهن و معرفت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Andrew Moore (اندرو مور)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: مضامین خدا، ذهن و معرفت محوری در فلسفه دین هستند، اما اکنون توسط فیلسوفان حرفه ای که قبلاً در این زمینه مشارکتی نداشته اند، مطرح می شوند. این کتاب مجموعه ای از مقالات بدیع از فیلسوفان برجسته و نوظهور است و مرزهای بین فلسفه دین، فلسفه ذهن، متافیزیک و معرفت شناسی را بررسی می کند. معرفی آن، آن را برای تازه واردان به این رشته، به ویژه کسانی که از الهیات به آن نزدیک می شوند، قابل دسترس خواهد کرد. بسیاری از موضوعات کتاب در کانون بحث‌ها - که تا حدی توسط به اصطلاح آتئیست‌های جدید برانگیخته شده‌اند - در فرهنگ معاصر در مورد اینکه آیا داشتن باورهای دینی عقلانی است و نقشی که این باورها می‌توانند یا باید در زندگی مردم داشته باشند، قرار دارند. افراد و جامعه
مبانی متافیزیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Rea (رئا مایکل)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه اشینی: متافیزیک: مبانی مقدمه ای مختصر و جذاب برای مطالعه فلسفی برخی از مهم ترین و اساسی ترین جنبه های جهانی است که در آن زندگی می کنیم. متافیزیک با توجه به سؤالاتی در مورد هستی، زمان، هویت، تغییر و سایر عناصر اساسی روش های عقل سلیم و علمی ما در مورد جهان، مدت هاست که مردم را مجذوب خود کرده است. اما برای افراد ناآشنا، بسیاری از مسائل و مشکلات می توانند به طرز گیج کننده ای پیچیده و غیرقابل حل به نظر برسند. در این کتاب پر جنب و جوش و روشن، مایکل ریا به بررسی و توضیح سوالات اصلی در مطالعه متافیزیک می پردازد - سوالاتی مانند: • چه رابطه ای بین یک شی و خصوصیات آن یا بین یک شی و اجزای آن وجود دارد؟ • زمان چیست و آیا سفر در زمان امکان پذیر است؟ • آیا انسان ها آزاد هستند؟ • تداوم یک شی یا شخص در طول زمان چیست؟ این ویرایش دوم به طور کامل بازنگری شده است و شامل فصل جدیدی در متافیزیک جنسیت است. با پیشنهاداتی برای مطالعه بیشتر و واژه نامه ای از اصطلاحات کلیدی، Metaphysics: The Basics یک مقدمه ایده آل برای کسانی است که برای اولین بار به این موضوع می پردازند.
درسگفتار تاریخ فلسفه - 54: کانت از متافیزیک می گوید
سخنران:
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم , درس گفتار،جزوه وتقریرات , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
مرگ متافیزیک؛ مرگ فرهنگ: معرفت شناسی، متافیزیک و اخلاق [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark J. Cherry (editor) (مارک جی. چری)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ریشه لاتین کلمه انگلیسی فرهنگ، هم عبادت و هم کشت و کار خاک را به هم پیوند می دهد. در هر مورد، تمرکز یکسان است: یک فرهنگ که به درستی هدایت شده باشد، یا محصول پرباری تولید می‌کند یا از نظر مادی یا معنوی از نشانه‌ای برخوردار نیست. این جلد به طور انتقادی به بررسی ماهیت و عمق بحران فرهنگی معاصر ما می پردازد: فقدان جهت گیری سنتی و درک اخلاقی آن. مهمترین موضوعات مورد بحث، معنا و اهمیت تولد، جفت، رنج و مرگ است که در بحث های مربوط به آزمایش رویان انسانی و تحقیقات سلول های بنیادی، ویژگی هنجارهای اخلاقی و علمی، و همچنین به طور اساسی تر، شخصیت بیان شده است. یک معرفت شناسی کافی برای درک ماهیت عمیق واقعیت و مفاهیم هنجاری آن. با توجه به پیش‌فرض‌های هستی‌شناختی، معرفت‌شناختی، و ارزش‌شناختی پیش‌زمینه‌های مختلف، مواضع اخلاقی و ایرادات سیاسی متفاوت نه تنها از نظر اخلاقی مجاز، بلکه از نظر اجتماعی و سیاسی واجب به نظر می‌رسند. این جلد خطاب به فیلسوفان، الهی‌دانان، علمای اخلاق زیستی و متخصصان سیاست عمومی است، زیرا خلأ فزاینده بین برداشت‌های متافیزیکی و اخلاقی سنتی مسیحی را که به شکوفایی فرهنگ مسیحی و پس‌زمینه فرهنگی بسیار سکولار و غالباً پوچ امروزی هدایت می‌کرد، ارزیابی انتقادی می‌کند.
کتاب راهنمای متافیزیک راتلج [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robin Le Poidevin , Simons Peter , McGonigal Andrew , Ross P. Cameron (Eds.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: Routledge Companion to Metaphysics یک راهنمای برجسته، جامع و قابل دسترس برای موضوعات، متفکران و مسائل اصلی در متافیزیک است. Companion دارای بیش از پنجاه فصل سفارشی ویژه از دانشمندان بین المللی است که در سه بخش واضح سازماندهی شده است: تاریخچه متافیزیک هستی شناسی متافیزیک و علم. هر بخش دارای مقدمه ای است که دامنه مقالات را در زمینه قرار می دهد، در حالی که یک واژه نامه گسترده امکان ارجاع آسان به اصطلاحات و تعاریف کلیدی را فراهم می کند. کتاب همنشین متافیزیک راتلج برای دانشجویان فلسفه و هر کسی که علاقه مند به بررسی موضوعات و مسائل محوری متافیزیک از علیت تا ابهام و از افلاطون و ارسطو تا امروز است ضروری است.
متافیزیک منطق موجهات از منظر ابن‌سینا
نویسنده:
ملیحه احسانی نیک
نوع منبع :
رساله تحصیلی
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
دیدگاههای مختلفی پیرامون رابطة منطق و فلسفه به عنوان علمی که به شناخت هستی می پردازد، شکل گرفته است که از نفی هرگونه رابطه تا اثبات وجوه هستی شناسانة منطق را شامل میشود. پرداختن به مبادی هستی شناسانة منطقِ موجهات فرع بر پذیرش رابطة اثباتی میان آندوست. پژوهش حاضر قصد دارد چنین ارتباطی را از دیدگاه ابن سینا بررسی کند و در پی آن است که بیابد ابن سینا چگونه جهات منطقی را در متافیزیک خود بنیان مینهد. ابن سینا در علم شناسی بر این باور است که همة علوم، در اصول و مبادی خود وامدار فلسفه اند. علم منطق نیز چنین است و مبادی آن در فلسفة اولی اثبات می شوند. بنابراین نمی توان هستی شناسی و متافیزیک ابن سینا را رد کرد و از منطق او سخن گفت. به همین ترتیب مبادی منطق موجهات نیز در متافیزیک او پی ریزی می شوند. ضرورت و امکان در فلسفة ابن سینا نحوه های مختلف بروز هستی را توصیف می کنند و از این رو کامالً در هستی شناسی او ریشه دارند. بنابراین هر جهتی که او در منطق مطرح می کند پشتوانة متافیزیکی دارد و به معنای هستی شناسانة ضرورت یا امکان ارجاع میدهد. حتی جهات زمانی نیز با توصیفات او از موجودات امکانی و زمان مند در ارتباط هستند. ابن سینا برای نشان دادن بُعد متافیزیکی جهات، تفکیک ماده از جهت را مطرح میکند و به جهت حمل و جهت شئ می پردازد.
مقدمة في الميتافيزيقا
نویسنده:
أمل مبروك
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
عمان - اردن: الدار المنهجية للنشر والتوزيع,
  • تعداد رکورد ها : 12