جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 25
الحاد: آنچه همه باید بدانند [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Ruse (مایکل روز)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در دهه گذشته، «آتئیست‌های جدید» مانند سام هریس، ریچارد داوکینز و کریستوفر هیچنز موضوع بی‌خدایی را در خط مقدم بحث عمومی مطرح کرده‌اند. با این حال تعداد بسیار کمی از مناظرات و بحث های بعدی توانسته اند یک بررسی کامل و عینی از موضوع ارائه دهند. بیخدایی: آنچه که همه باید بدانند با در نظر گرفتن بیخدایی از لحاظ تاریخی، فلسفی، الهیاتی، جامعه شناختی و روانشناختی، نگاهی متعادل به موضوع ارائه می دهد. این کتاب که به سبکی آسان نوشته شده است، از قالب پرسش و پاسخ برای بررسی تاریخچه الحاد، استدلال های موافق و مخالف الحاد، رابطه دین و علم، و مسئله معنای زندگی و اینکه آیا می توان یا نه استفاده می کند. یک آتئیست شاد و راضی باشید بیش از همه، نویسنده تأکید می‌کند که بحث بی‌خدایی فقط یک موضوع واقعی نیست، بلکه یک نگرانی اخلاقی است، هم در مورد موضعی که باید در قبال مسائل اتخاذ کند و هم در مورد پیامدهای تعهد خود.
در دفاع از خدا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Karen Armstrong (کارن آرمسترانگ)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: کارن آرمسترانگ با حرکت از عصر پارینه سنگی به امروز، جزئیات زیادی را که بشر برای تجربه واقعیت مقدسی که آن را با نام‌های بسیاری مانند خدا، برهمن، نیروانا، الله یا دائو می‌خواند، طی کرده است، ارائه می‌کند. آرمسترانگ با تمرکز به ویژه بر مسیحیت، اما شامل یهودیت، اسلام، بودیسم، هندوئیسم و ​​معنویت های چینی، به بررسی کاهش انگیزه نسبت به دین در زمان ما می پردازد، زمانی که تعداد قابل توجهی از مردم یا نمی خواهند با خدا کاری نداشته باشند یا کارآمدی ایمان را زیر سوال می برند. چرا خدا باور نکردنی شده است؟ چرا آتئیست ها و خداباوران به طور یکسان در حال حاضر به گونه ای درباره خدا فکر می کنند و صحبت می کنند که عمیقاً از تفکر اجداد ما منحرف است؟ آرمسترانگ با همان عمق دانش و بینش عمیقی که تمام کتاب های تحسین شده او را مشخص کرده است به این سؤالات پاسخ می دهد. روشن است که چگونه تغییر چهره جهان لزوماً اهمیت دین را هم در سطح اجتماعی و هم در سطح فردی تغییر داده است. و او استدلالی قوی و قانع کننده برای استفاده از بینش های گذشته ارائه می کند تا ایمانی ایجاد کند که به نیازهای عصر قطبی شده خطرناک ما صحبت کند. با این حال، او به ما هشدار می دهد که دین هرگز قرار نبود پاسخ هایی را ارائه دهد که در صلاحیت عقل بشری باشد. او می گوید که این نقش لوگو است. وظیفه دین این است که "به ما کمک کند با واقعیت هایی که هیچ توضیح آسانی برای آنها وجود ندارد، خلاقانه، مسالمت آمیز و حتی شادمانه زندگی کنیم." او همچنین تأکید می کند که دین به طور خودکار کار نخواهد کرد. او می‌گوید این یک رشته عملی است: بینش‌های آن نه از حدس و گمان انتزاعی، بلکه از «تلاش فکری اختصاصی» و «سبک زندگی دلسوزانه‌ای که به ما امکان می‌دهد از منشور خودخواهی بیرون بیاییم» نشأت می‌گیرد.
کتاب راهنمای کمبریج در خداناباوری [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Martin (Editor) (مایکل مارتین)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: هجده تن از دانشمندان برجسته جهان در کتاب «همنشین بی‌خدایی کمبریج» مقاله‌های اصلی را درباره جنبه‌های مختلف بی‌خدایی ارائه می‌کنند: تاریخچه آن، چه باستانی و چه مدرن، دفاع، و پیامدهای آن. این موضوع از نظر پیامدهای آن برای طیف گسترده ای از رشته ها، از جمله فلسفه، دین، فمینیسم، پست مدرنیسم، جامعه شناسی و روانشناسی مورد بررسی قرار می گیرد. در دفاع از آن، هم برهان خداباوری کلاسیک و هم معاصر مورد نقد قرار می‌گیرد و از برهان شرور و محال، همراه با مبنای غیردینی برای اخلاق، دفاع می‌شود. این مقالات درک گسترده ای از الحاد و مقدمه ای روشن برای این موضوع بحث برانگیز ارائه می دهند.
الحاد در مسیحیت: دین خروج و پادشاهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ernst Bloch , J. T. Swann (trans.)(ارنست بلوخ)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در قرن بیست و یکم، دین مورد حمله قاطع ترقی خواهان سکولار در مستندها، نظرات و آثار پرفروش بین المللی قرار گرفته است. آتئیست های مبارز، هر نوع ادیان را تقبیح کرده اند، که منجر به قطب بندی فکری خام شده است که در آن اعتقادات و میراث مذهبی باید رد یا به طور کلی پذیرفته شوند. در آتئیسم طولانی مدتی که در مسیحیت در دسترس نبود، ارنست بلوخ راهی برای خروج از این بحث یا/یا ارائه می دهد. او منشأ مسیحیت را در تلاش برای یافتن ریشه‌های اجتماعی آن بررسی می‌کند و به دنبال مطالعه دقیق کتاب مقدس و جذابیت آن برای افراد «عادی و بی‌اهمیت» است. بلوخ در وعده کتاب مقدس مدینه فاضله و تضاد متون مقدس با اقتدار، جاذبه مسیحیت را برای ستمدیدگان قرار می دهد. او از طریق تحلیلی غنایی و در عین حال نزدیک و ظریف، تنش‌های موجود در کتاب مقدس را بررسی می‌کند که بی‌خدایی را به عنوان مقابله با خداباوری متافیزیکی استبدادی تحمیل شده توسط تفسیر روحانی ترویج می‌کند. او در قلب کتاب مقدس یک هسته بدعت‌گذار و این پیام پنهان را می‌یابد که به طور متناقض، یک مسیحی خوب باید لزوماً یک ملحد خوب باشد. این نسخه جدید شامل مقدمه ای از پیتر تامپسون، مدیر مرکز مطالعات Enrst Bloch در دانشگاه شفیلد است.
خداباوری، بی‌خدایی، و جهان‌شناسی مِه‌بانگ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
William Lane Craig(ویلیام‌ لین کریگ); (كوينتين سميث)Quentin Smith
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: علم معاصر این نظریه قابل توجه را به ما ارائه می دهد که جهان حدود پانزده میلیارد سال پیش با یک انفجار فاجعه بار به نام "بیگ بنگ" شروع به وجود کرد. این پرسش که آیا کیهان‌شناسی بیگ بنگ از خداباوری یا بی‌خدایی پشتیبانی می‌کند، مدت‌هاست که در میان عموم مردم و در کتاب‌های علمی رایج مورد بحث بوده است، اما مورد توجه فیلسوفان قرار گرفته است. این کتاب قصد دارد این شکاف را با استفاده از یک مناظره پایدار بین دو فیلسوف، ویلیام لین کریگ و کوئنتین اسمیت، که از مواضع مخالف دفاع می کردند، پر کند. کریگ استدلال می کند که انفجار بزرگی که جهان را آغاز کرد توسط خدا خلق شده است، در حالی که اسمیت استدلال می کند که انفجار بزرگ هیچ علتی ندارد. فصل های متناوب توسط دو فیلسوف به نقد و رد استدلال های قبلی می پردازد. استدلال های آنها بر اساس نظریه نسبیت اینشتین است و شامل بحثی در مورد کیهان شناسی کوانتومی جدید است که اخیرا توسط استیون هاوکینگ توسعه یافته و در تاریخ مختصر زمان رایج شده است.
تغییر دین و از دست دادن ایمان: مواردی از تغییر پارادایم شخصی؟ [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Robin Le Poidevin (رابین لو پوایدوین)
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا الگوی توماس کوهن از انقلاب‌های علمی از نظر تغییر پارادایم به‌طور مناسبی در مورد تغییرات بنیادی در نگرش دینی و به‌ویژه تبدیل به ایمان یا از دست دادن ایمان به کار می‌رود؟ از آنجایی که نمی توان به صورت پیشینی به این پرسش پرداخت، سه مطالعه موردی از فیلسوفانی که تغییرات قابل توجهی را در دیدگاه های خود توصیف کرده اند مورد بررسی قرار می گیرد. بخشی از توجیه چنین رویکردی این است که ببینیم تغییرات در دیدگاه از دیدگاه اول شخص چگونه به نظر می رسد. اگرچه آنچه در اینجا ارائه می‌شود گروه بسیار محدودی از مطالعات است، هر یک از آنها مختصر هستند، اما یک موضوع کلیدی ظاهر می‌شود: اینکه قیاس‌ناپذیری بین پارادایم‌ها که بخشی از مدل کوهنی است، با دور شدن از دیدگاه‌های آتئیستی یا اومانیستی منعکس می‌شود. لزوماً با از دست دادن ایمان
مسئله شر و برخی از انواع الحاد [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
William L. Rowe (ویلیام ال رو)
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
دسته‌بندی انواع استدلال‌های خداناباوری [همایش عقلانیت، خداباوری و خداناباوری]
سخنران:
منصور نصیری
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم
چکیده :
برای مشاهده فیلم سخنرانی به آدرس داده شده در آپارات مراجعه کنید.
تصور شلنبرگ از خداوند [همایش عقلانیت، خداباوری و خداناباوری]
سخنران:
حسین خطیبی
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم
چکیده :
برای مشاهده فیلم سخنرانی به آدرس داده شده در آپارات مراجعه کنید.
  • تعداد رکورد ها : 25