جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 35
الذات الإلهية وفق المفهوم الفلسفي
نویسنده:
مالك مهدي خلصان
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
فلم يكن ھذا الكتاب بحثاً عن الصفات الإلھیة سواء الثبوتیة منھا أو السلبیة فحسب، ولا إحاطة بالألوھیة وما يتعلق بھا وما يشكل علیھا من الدور والتسلسل، لأننا لسنا بصدى تفصیل العقیدة الإسلامیة، ولا بخصوص دين معین، بل ندخل بعمق إلى خواص وماھیة الذات الإلھیة دون التعرض لكنھھا، وفقا لما تصدت له الفلسفة الإسلامیة لأھل بیت النبوة صلواة لله علیھم أجمعین.
ترجمه نهایه الحکمه (1)
نویسنده:
نویسنده:صفدر حسین؛ استاد راهنما:محمد رضاپور
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر
چکیده :
اندیشه اسلامی با وحی آغاز شد. فلسفه اسلامی با نهضت تر جمه آغاز شد. این ترجمه از هفت مرحله اول کتاب الحکمه است. کتاب نهایه الحکمت از کتاب های درسی فلسفه در حوزه علمیه به شمار می رود. این کتاب شامل یک مقدمه و دوازده مرحله است. هر مرحله از چندین فصل تشکیل شده است. تعریف، موضوع و هدف فلسفه بیان شده است. مرحله اول: احکام کلی وجود شامل پنج فصل؛مرحله دوم: وجود مستقل و رابط شامل سه فصل؛مرحله سوم: انقسام وجود به ذهنی و خارجی شامل یک فصل؛مرحله چهارم: موادّ قضایا: وجوب، امتناع و امکان شامل هشت فصل)؛مرحله پنجم: ماهیت و احکامش شامل هفت فصل؛مرحله ششم: مقولات دهگانه شامل بیست و یک فصل؛مرحله هفتم: واحد و کثیر شامل نُه فصل در اقسام واحد، اقسام حمل و غیریت و اقسام تقابل.
ترجمه نهایه الحکمه (2)
نویسنده:
نویسنده:سعید احمد سومرو؛ استاد راهنما:محمد رضاپور
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر
چکیده :
اندیشه اسلامی با وحی آغاز شد. فلسفه اسلامی با نهضت تر جمه آغاز شد. این ترجمه از مرحله هشتم تا آخرین مرحله کتاب نهایه الحکمه است. کتاب نهایه الحکمت از کتاب های درسی فلسفه در حوزه علمیه به شمار می رود. این کتاب شامل یک مقدمه و دوازده مرحله است. هر مرحله از چندین فصل تشکیل شده است. مرحله هشتم: علّت و معلول شامل پانزده فصل در اثبات علیت و اقسام علل؛مرحله نهم: قوه و فعل شامل چهارده فصل از حرکت و سکون و...؛مرحله دهم: سبق، لحوق، قدم و حدوث شامل هشت فصل؛مرحله یازدهم: عقل و عاقل و معقول شامل پانزده فصل در تبیین علم و عقل و اقسام آنها؛ مرحله دوازدهم: مباحثی که اختصاص به واجب‌الوجود دارد. شامل بیست و چهار فصل از اثبات وجود تا دوام فیض آن.
درسگفتار درآمدی بر فلسفه اسلامی
مدرس:
زهیر بلندقامت
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
به همت موسسه قائم آل محمد علیهم الاسلام حوزه علمیه امام خمینی(ره) تهران،اولین جلسه «درآمدی بر فلسفه اسلامی» با حضور «حجت الاسلام بلندقامت» در حوزه علمیه امام موسی کاظم علیه الاسلام برگزار گردید، در این دوره به تدریس فلسفه در دوره مقدمات و سطح حوزه های علمیه که معمولا با خواندن بخش فلسفه از کتاب آشنایی با علوم اسلامی شهید مطهری شروع و بعد از کتاب بدایه الحکمه، با تدریس کتاب نهایه الحکمه پایان می یابد، پرداخته شد. اما کتاب شهید مطهری درعین دقت، بسیاری از مباحث و عناوین فلسفی را ندارد و مباحث موجود نیز بسیار اجمالی است به نحوی که برای ورود به مباحث گسترده کتاب بدایه الحکمه مناسب نیست. بنابر این لازم بود برای شروع تدریس کتاب بدایه الحکمه، تمامی مباحث فلسفی موجود در این کتاب به نحو اجمالی و بدون خواندن متن ارائه شود. برای رسیدن به این مقصود، مطالب همه مرحله ها و تقریبا همه فصول کتاب بدایه الحکمه در طی بیست جلسه ارائه شده است. به نظر می رسد آشنایی با مطالب بیان شده، فهم کتاب بدایه الحکمه را تسهیل می کند. مشروح این جلسه تقدیم میگردد.
درسگفتار نهایه الحکمه
مدرس:
سید محمود یوسف ثانی
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
  • تعداد رکورد ها : 35