جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
ذهن، مغز و روح گریزان (مجموعه علم و دین اشگیت) [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark Graves
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate,
چکیده :
ترجمه ماشینی : آیا علم بر وجود روح انسان استدلال می کند؟ بسیاری از دانشمندان و محققان بر این باورند که کل بیشتر از مجموع اجزا است. این کتاب از تئوری اطلاعات و سیستم ها برای توصیف "بیشتر" استفاده می کند که به بخش ها کاهش نمی یابد. شخص این را در سیناپس‌ها می‌بیند - یا شکاف‌های ظاهراً خالی بین نورون‌های مغزش - جایی که روابط اطلاعاتی باعث رشد ذهن، فرهنگ و معنویت انسان می‌شود. مارک گریوز با تکیه بر رشته‌های علوم شناختی، علوم کامپیوتر، علوم اعصاب، نظریه سیستم‌های عمومی، فلسفه عمل‌گرایانه و الهیات مسیحی، آموزه سنتی روح را به‌عنوان شکلی از بدن برای چارچوب‌بندی مطالعه علمی معاصر از روح انسان بازتفسیر می‌کند.
مذاکره داروین: واتیکان در برابر تکامل، 1877-1902 (پزشکی، علم و دین در زمینه تاریخی) [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Mariano Artigas, Thomas F. Glick, Rafael A. Martínez
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Johns Hopkins Univ,
چکیده :
ترجمه ماشینی : داروین مذاکره با استفاده از منابع اولیه ای که تنها پس از بازگشایی آرشیو دفتر مقدس در سال 1998 در دسترس محققان قرار گرفت، چگونگی واکنش واتیکان را در زمانی که شش کاتولیک - پنج روحانی و یک روحانی - سعی کردند تکامل و مسیحیت را در دهه های بعد ادغام کنند، نشان می دهد. انتشار کتاب منشاء گونه های داروین. همانطور که ماریانو آرتیگاس، توماس اف. گلیک، و رافائل ای. در حالی که سایه طولانی محکومیت گالیله بر روی کلیسا آویزان بود، زیرا انقلاب علمی پارادایم های جدیدی را به وجود آورد، کلیسا عاقلانه دید که از محکومیت علنی و مستقیم داروینیسم خودداری کند و بنابراین با این موارد با دقت برخورد کرد. نویسندگان مواضع ایدئولوژیک و عملیاتی واتیکان را آشکار می کنند و گفتگوهای مخفیانه آن را شرح می دهند. در این فرآیند، آنها بینشی را در مورد بحث های جاری در مورد تکامل و اعتقاد دینی ارائه می دهند.
دین و فناوری در قرن بیست و یکم: ایمان در دنیای الکترونیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Susan George (جورج سوزان)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
London: Information Science Publishing,
چکیده :
ترجمه ماشینی : فناوری بر همه حوزه های زندگی، از جمله مذهب، تأثیر گذاشته است. استفاده از سیستم های صوتی و رایانه در بیان مذهبی عمومی تنها یکی از راه های استفاده از فناوری در محافل مذهبی است. با این حال، آنچه اغلب نادیده گرفته می شود، شیوه ای است که دین از طریق فلسفه و اخلاق، فناوری را شکل می دهد. دین و فناوری در قرن بیست و یکم به بررسی رابطه این دو حوزه می پردازد و بینشی از تأثیرات دین و فناوری بر بشریت ارائه می دهد. در بررسی تأثیر دوگانه، کتاب به هم افزایی اشاره می کند که به طور سنتی در تحقیقات قبلی در مورد فناوری یا دین از قلم افتاده است.
پروتستانیسم لیبرال و علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Leslie A. Muray
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
London: Greenwood,
چکیده :
ترجمه ماشینی : بسیاری از دانشجویان و اعضای عمومی که گزارش های خبری در مورد علم و دین را دنبال می کنند ممکن است فکر کنند که پروتستانتیسم و علم در تضاد هستند. اما در حالی که حملات انجیلی به تکامل ممکن است سرفصل اخبار باشد، بسیاری از گروه‌های پروتستان جریان اصلی مدت‌هاست که علم و جهان بینی علمی را پذیرفته‌اند. این جلد در راهنمای علم و دین گرین‌وود آن دسته از متفکران پروتستانی را پوشش می‌دهد که می‌خواهند از بینش‌های علم برای پیشبرد درک خود از دین و ایمان استفاده کنند. علاوه بر این، این جلد همچنین چنین روندهایی را در مورد پذیرش لیبرال معترضان از تکامل، ظهور بوم‌شناسی و انجیل اجتماعی مورد بحث قرار خواهد داد. این جلد شامل گزیده ای از اسناد منبع اولیه، واژه نامه و جدول زمانی، و کتابشناسی مشروح از مفیدترین منابع برای تحقیقات بیشتر است.
دین و چالش های علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
William Sweet, Richard Feist
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate Pub Co,
چکیده :
ترجمه ماشینی : آیا علم چالشی برای دین و اعتقاد دینی ایجاد می کند؟ این سؤال موضوع بحث طولانی مدت بوده است - و همچنان نه تنها محققان فلسفه، الهیات و علوم، بلکه همچنین کسانی را که در سیاست آموزشی عمومی دخیل هستند، نگران می کند. این جلد زمینه‌ای برای بحث «علم و دین» کنونی فراهم می‌کند، با این حال بر موضوعاتی که بحث‌های اخیر در مورد رابطه علم و دین به‌ویژه متمرکز شده‌اند نیز تمرکز دارد. موضوع اول به تاریخچه رابطه متقابل علم و دین می‌پردازد. موضوع دوم و سوم به مفاهیم کار اخیر در کیهان شناسی، زیست شناسی و به اصطلاح طراحی هوشمندانه برای دین و اعتقاد دینی می پردازد. موضوع چهارم به «مسائل مفهومی» نهفته در بحث‌های کنونی مربوط می‌شود، مانند: آیا طبیعت‌گرایی علمی و دین با هم سازگار هستند؟ آیا علم و دین مجموعه دانش یا عمل هستند یا هر دو؟ و آیا دین و علم ادعاهای حقیقت متضادی را ارائه می دهند؟ با روشن کردن بحث معاصر در بحث علم و دین و با طرح گزینه های موجود در توصیف رابطه بین این دو، این جلد مورد توجه محققان و افراد تحصیل کرده قرار خواهد گرفت.
بدنه های فکری: علم، دین و روح در اوایل روشنگری [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ann Thomson
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
USA: Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی : بدنه های فکری با بررسی توسعه یک تصور سکولار و صرفاً مادی از انسان در اوایل روشنگری، چشم اندازی تازه از فرهنگ فکری این دوره ارائه می دهد و برخی از تفاسیر تأثیرگذار از تفکر غیر مذهبی و «روشنگری رادیکال» را به چالش می کشد. با شروع بحث در مورد روح در انگلستان، که در آن دغدغه‌های سیاسی و مذهبی در هم تنیده شده بودند، و با فوران ماتریالیسم به صحنه عمومی در فرانسه در اواسط قرن هجدهم پایان یافت، آن تامسون به تلاش‌هایی برای توضیح چگونگی تفکر مغز مادی نگاه می‌کند. بدون نیاز به روح غیر مادی و فناناپذیر. او نشان می دهد که چگونه این جریان فکری به «تاریخ طبیعی انسان» در اواخر قرن هجدهم که ریشه های اولیه آن توسط بسیاری از محققان نادیده گرفته شده است، تغذیه شد. اگرچه توجه زیادی به ماتریالیست های ملحد فرانسوی شده است، پیوند آنها با دوره قبل تنها به طور جزئی مورد مطالعه قرار گرفته است، و علاقه فعلی به آنچه "روشنگری رادیکال" نامیده می شود، به جای روشن کردن این تاریخ، در خدمت مبهم کردن این تاریخ بوده است. این کتاب با نشان دادن اهمیت بحث‌های الهیاتی پروتستانی و تفکر پزشکی در انگلستان، و با دنبال کردن بحث‌های مختلف در مورد روح در هلند و فرانسه، نشان می‌دهد که تلاش‌هایی برای یافتن یک رشته منسجم از تفکر غیر مذهبی رادیکال در دوران روشنگری اولیه وجود دارد. که در نیمه دوم قرن هجدهم به ثمر نشست، کانال های متعددی را که تفکر روشنگری را تشکیل می دادند نادیده گرفت.
ازدواج حس و روح: ادغام علم و دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ken Wilber
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Random House,
چکیده :
ترجمه ماشینی : مسلماً در دنیای مدرن هیچ موضوعی مهمتر و مهمتر از رابطه علم و دین وجود ندارد. علم روش‌هایی را برای کشف حقیقت به ما داده است، در حالی که دین بزرگترین نیروی تولید معناست. با این حال، این دو به عنوان متقابل متقابل، با عواقب تلخ برای بشریت دیده می شوند. در ازدواج حس و روح، یکی از مهم‌ترین فیلسوفان امروزی به طرز درخشانی بیان می‌کند که چگونه می‌توانیم درباره علم و دین به شیوه‌هایی فکر کنیم که امکان آشتی و اتحاد آنها را فراهم کند، با شرایطی که برای هر دو گروه قابل قبول باشد. کن ویلبر به عنوان برجسته ترین متفکر در ادغام روانشناسی غربی و سنت های معنوی شرقی به طور گسترده ای مورد تحسین قرار گرفته است. کتاب‌های متعدد او در رشته‌های مختلف علمی منتشر شده است و آموزه‌های دین، روان‌شناسی، فیزیک، عرفان، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی را ترکیب کرده است و طرفداران بین‌المللی را برای او به ارمغان آورده است. «ازدواج حس و روح» در دسترس‌ترین اثر اوست که هدفش هدایت مخاطب عام به توافق متقابل بین دنیای معنوی و ذهنی خرد باستانی و دنیای عینی و تجربی دانش مدرن است. ویلبر به طور واضح و مختصر به بررسی شکاف بین علم و دین و تأثیر این «جنگ سرد فلسفی» بر سرنوشت بشریت می‌پردازد. او به طور سیستماتیک تلاش های قبلی برای یکپارچگی را مرور می کند و توضیح می دهد که چرا نظریه های رمانتیک، ایده آلیستی و پست مدرن شکست خوردند. و او نشان می دهد که چگونه علم با برخی از ویژگی های عمیق مشترک در تمام سنت های اصلی مذهبی جهان سازگار است. کن ویلبر در نشان دادن راه اتحاد بین حقیقت و معنا، کتابی زیبا و قابل دسترس خلق کرده است که در گستره خود خیره کننده است.
علم بدون مرز: ترکیبی از علم، دین و عرفان [کتاب انگیسی]
نویسنده:
Arthur D'Adamo
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
AuthorHouse,
چکیده :
ترجمه ماشینی : یکی از بهترین ها در اینترنت. ..؟ برای کیفیت، دقت محتوا، ارائه و قابلیت استفاده.- بریتانیکا راهنمای اینترنتی را ارائه می دهد AwardsStyle فشرده، تمیز و به طرزی تازه و عاری از اصطلاحات علمی، عرفانی، فلسفی و کلامی است. . . . این کتاب از نوع کتابی است که باید در آن توقف کنید و هر چند صفحه 15 دقیقه تفکر عمیق و تفکر انجام دهید. . . کتاب برجسته، جذاب، یک کتاب کلاسیک - وندی کریستنسن، کتیبه‌ها، مجله الکترونیکی هفتگی برای نویسندگان حرفه‌ای، (InscriptionsMagazine.com) انتخاب شده توسط تیم تحریریه حرفه‌ای McKinley Group در یک سایت "3 ستاره". . . نشان ویژه ای از موفقیت در ماژلان، فهرست جامع اینترنتی مک کینلی با بیش از 1.5 میلیون سایت و 40000 بررسی. آن را بسیار جذاب یافتید. بسیاری از ایده های شما باعث شد سرم را به نشانه مخالفت تکان دهم. - کارل بی. دیشب از خواندن بی وقفه کتاب شما بیش از 7 ساعت شگفت زده شدم. این بهترین ترکیبی از تفاهم جمعی بود که در 48 سال زندگی‌ام خوانده‌ام.- S. R. من تحت تأثیر وسعت درک شما و میزان کاری که آشکارا برای آن کشیده‌اید هستم.- R.W.K.Wow! این در مورد تمام چیزی است که در حال حاضر می توانم بگویم
روایت، دین و علم: بنیادگرایی در مقابل کنایه، 1700-1999 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen Prickett
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی : تعداد فزاینده ای از دانشمندان، فیلسوفان و متکلمان معاصر، قدرت حرفه ای خود را کم اهمیت جلوه می دهند و کار خود را صرفاً به عنوان «گفتن داستان درباره جهان» توصیف می کنند. اگر اینطور باشد، نقد ادبی می تواند و باید در همه این حوزه ها اعمال شود. با این حال داستان گویی نه معصومانه است و نه دست خالی. ثبت نام، بلاغت، و تصاویر همه به روش های خود دستکاری می شوند. بیش از همه، کنایه به عنوان حالت طبیعی فرهنگ تکه تکه مدرن ما ظاهر می شود. از قرن هجدهم تنها دو راه ممکن برای درک جهان وجود داشته است: بنیادگرا و طعنه آمیز.
علم، دین و تجربه انسانی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
James D. Proctor
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی : رابطه علم و دین عموماً به یکی از این دو صورت ترسیم می شود. در یک دیدگاه، آنها در یک درگیری اجتناب ناپذیر و ابدی گرفتار شده اند که در آن باید طرفی را انتخاب کرد. در دیگری، آنها حوزه های جداگانه ای هستند که در آنها ادعاهای حقیقت یکی تأثیر کمی بر دیگری دارد. این مجموعه از مقالات تحریک‌آمیز توسط متفکران برجسته، راه جدیدی برای نگاه کردن به این رابطه مشکل‌ساز ارائه می‌دهد. نویسندگان از این فرض شروع می‌کنند که هم علم و هم دین در چارچوب‌های خاص تاریخی، سیاسی، ایدئولوژیک و روان‌شناختی عمل می‌کنند، اما در پی دستیابی به فراتر از آن هستند. چگونه می‌توانیم علم و دین را برخاسته از تجربه بشری و در عین حال فراتر از آن بدانیم؟ از جمله محققانی که این سوال را بررسی می کنند عبارتند از برونو لاتور، هیلاری پاتنم، جفری برتون راسل، دانیل مت، مایکل راس، رونالد نومبرز، پاسکال بویر و آلن والاس. جلد به چهار بخش تقسیم شده است. اولین نگاهی تازه به رابطه علم و دین در قالب‌های کلی دارد: به عنوان حوزه‌های دانش یا اعتقاد، قلمرو تجربه، و منابع اقتدار. سه بخش دیگر به موضوعاتی می‌پردازند که کانون‌های تضاد علم و دین بوده‌اند: ماهیت کیهان، منشأ حیات، و عملکرد ذهن. در نهایت، نویسندگان استدلال می‌کنند که با دیدن علم و دین به‌طور برگشت‌ناپذیری با تجربه انسانی، می‌توانیم از تعاریف ساده یا/یا واقعیت فراتر برویم و به دیدگاهی غنی‌تر و پیچیده‌تر از علم و دین برسیم.