جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
درسگفتار نظریات متکلمان مسلمان در حوزه اخلاق : متکلمان مسلمان و ارزش‌های اخلاقی
مدرس:
محمدتقی سبحانی
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
متکلمان ما باورشان این است که اخلاق چیزی جز هویت نظری و عملی ندارد و تفکیک میان فقه و اخلاق نادرست است و نظریه کلامی اخلاقی از همان آغاز تفکیک میان فقه و اخلاق را از بین می‌برد و می‌گوید آنچه مربوط به سعادت انسانی است در یک دانش قرار دارد به نام فقه و آنچه مربوط به مبانی نظری اخلاق است در درون دانش کلام است و فرا اخلاق متکلمان در درون علم کلام تعبیه شده است. از دیدگاه متکلمان، نظام اخلاقی نه نظام قاعده مند و مبتنی بر اصولی تغییرناپذیر است. یک نظریه ارزش اخلاقی ( اسلامی) باید دست کم سه پایه اساسی را تامین و تضمین کند: ۱- مسئولیت اخلاقی انسان. ۲- تبیین معنا و مفهوم ارزش اخلاقی. ۳- توان شناخت انسان از ارزش‌ها به نظر می رسد که در مکاتب فلسفی رایج هیچ یک از این سه محور چنان که بایسته است، قابل تامین نیست؛ زیرا مسئولیت اخلاقی در گرو حریت و اراده آزاد انسان است و فلسفه اسلامی به دلیل باور به حاکمیت اصل ضرورت علی بر فرایند فعل انسان، از اعتقاد به آزادی اراده انسان فرومی ماند.
إعادة النصاب، قراءة نقدیة لمقالة: «العقل و الدین بین المُحَدِّث و الحکیم»
نویسنده:
علی ملکی المیانجی؛ مترجم : محمد عبدالرزاق
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر , فصل کتاب
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
مقاله «العقل و الدین بین المحدث و الحکیم» نوشته محسن کدیور است؛ در این مقاله علی ملکی میانجی از دیدگاه مکتب تفکیک آن را نقد کرده است.
العقل و الدّین بین المُحَدِّث و الحکیم
نویسنده:
محسن کدیور؛ مترجم: حیدر حب الله
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر , فصل کتاب
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
درسگفتار ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام
مدرس:
غلامحسین ابراهیمی دینانی
نوع منبع :
درس گفتار،جزوه وتقریرات
چکیده :
ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام، نه تاریخ فلسفه اسلامی است و نه «فلسفه تطبیقی». این اثر بدیع نگاهی است دقیق و ویژه به ماجراهایی که مخالفان و موافقان فلسفه در جهان اسلام پدید آورده‏اند. دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در این اثر سه جلدی، به تفصیل عمده‏ترین منازعات فکری میان «متکلمان» و «حکیمان» را مورد بحث و بررسی قرار داده است. ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام که در جلد نخست با موضوع «مخالفت و ستیز با فلسفه» آغاز شده، در جلد سوم با بررسی «مکتب تفکیک» پایان می‌‏پذیرد.
مکتب تفکیک و عدم اعتبار ظواهر قرآن
نویسنده:
محمد حسن قدردان قراملکی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
در باره دلالت استقلالی و ذاتی ظواهر آیات اعتقادی اکثر تفکیکیان تردید بلکه منکر آن شدند و بر این باورند که آیات اعتقادی قرآن دلالت و ظهور ذاتی و استقلالی ندارد. آنان در مقام تعلیل عدم حجیت ظواهر قرآن به ادله ای چون: قرینه منفصله انگاری روایات، علم بشری انگاری علم مفسر قرآن، اختصاص فهم قرآن به معصومین« من خوطب به» تمسک کرده اند. نویسنده با سه رویکرد قرآنی، روایی و عقلی نشان خواهد داد که آیات و روایات متعددی بر ناطقیت آیات دلالت استقلالی ظواهر آیات دلالت می کنند. و بر انکار آن لوازم باطلی مثل: عدم اعتبار روایات، تعاررض با فلسفه نزول قرآن و بعثت، جاودانگی و خاتمیت، لغویت وحی مترتب می شود که هیچ متأله مسلمان نمی تواند بر آن ملتزم شود.
توهم تعقل: نقدی بر مکتب تفکیک
نویسنده:
سیدمحمدعلی مهدوی‌‌حسینی‌.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
وضعیت نشر :
قم: کتاب ناب‏‫,
کلیدواژه‌های اصلی :
کرسی نقد و نظریه پردازی: بررسی نسبت «عقل و وحی» از دیدگاه فلسفه و مکتب تفکیک
نویسنده:
سید جعفر سیدان ، غلامرضا فیاضی ، حمید پارسانیا
نوع منبع :
مقاله , مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
کرسی نقد و نظریه پردازی: نسبت «عقل و وحی» از دیدگاه فلسفه و مکتب تفکیک
نویسنده:
سید جعفر سیدان ، محمدتقی سبحانی ، غلامرضا فیاضی ، حمید پارسانیا
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
تفسیر مصباح الهدی: تفسیر سوره حمد و بقره (دوره 2 جلدی)
نویسنده:
جواد تهرانی، گردآوری: سیدمهدی حسینی‌مجاهد
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
مشهد - ایران: موسسه معارف اسلامی امام رضا (ع),
چکیده :
توضیح کتاب (برای جلد اول): (از مجموعۀ 2 جلدی)تفسیر «سوره حمد» و آیات اول تا یکصدو بیست و دوم از «سوره بقره» است. در این کتاب که جلد اول از یک مجموعه تفسیری دوجلدی است، مجموعه‎ای از دیدگاه‎های تفسیری آیت الله میرزاجواد تهرانی که حاصل آثار ارایه شده در همایش بزرگداشت مقام علمی و اخلاقی ایشان است، مطرح شده است. در این مجلد نخست مبانی تفسیر در مکتب تفکیک بیان شده و سپس روش تفسیری و ویژگی‎های تفسیری آیت الله میرزاجواد تهرانی بررسی گردیده است. آنگاه نگاهی اجمالی به زندگانی و شخصیت معنوی ایشان صورت گرفته و پس از آن دیدگاه‎های تفسیری ایشان در مورد مفاد آیات سوره حمد و بقره بیان شده است. تفسیری از حروف مقطعه قرآن، اوصاف منافقان و کفار ماهیت سجده فرشتگان بر آدم، داستان آدم و شیطان، اوصاف بنی‎اسراییل و نعمت‎های الهی برای آنان، پیمان‎شکنی‎های قوم یهود نسبت به پیامبر اسلام (ص) و آزار و اذیت ایشان توسط آنان از مهمترین مباحث مطرح شده در این کتاب است. توضیح کتاب (برای جلد دوم): (از مجموعۀ 2 جلدی)تفسیری از آیات یکصدو بیست و دوم تا دویست و پنجاه و سوم از «سوره بقره» است. در این کتاب که دومین جلد از این مجموعه تفسیری است ادامه مباحث تفسیری مطرح شده توسط آیت الله میرزاجواد تهرانی که حاصل آثار ارایه شده در همایش بزرگداشت مقام علمی و معنوی ایشان است، بیان شده است. نویسنده (مفسر) نخست به شرح واژگان کلیدی و مفردات موجود در آیات پرداخته سپس به شرح مفاد آیات می‎پردازد. مباحثی مانند عصمت، تغییر قبله، بنای خانه کعبه توسط ابراهیم (ع)، مخالفت‎های یهودیان با پیامبر (ص)، ادله وجود برزخ را ابعاد فقهی و اخلاقی حج، اعتقاد به توحید و مراتب آن، تشریع روزه و آثار آن حکم جنگ در ماه‎های حرام، اهمیت جنگ و جهاد در راه خدا و برخی دیگر از مباحث اعتقادی، فقهی و اخلاقی سوره بقره از دیگر مندرجات این کتاب است.
گونه‌شناسی اندیشه‌ی سیاسی برآمده از حوزه‌های علمیه در ایران؛ مطالعه موردی سال 57-1320
نویسنده:
پدیدآور: سیده‌معصومه جلالی استاد راهنما: شجاع احمدوند استاد مشاور: محمدجواد غلامرضاکاشی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
با شکل‌گیری توازن قوا به‌ویژه میان نهاد دینی و نهاد سیاسی در عصر قاجار، دوره‌ی جدیدی از تأثیر‌گذاری حوزه‌های علمی بر عرصه‌ی ایران و جهان تشیع رقم خورد. تکیه روحانیت بر سنت سیاسی شیعی، به همراه ضعف قاجاریه و تحولات سیاسی و اجتماعی پیاپی در عصر مشروطه، موقعیت خاصی به مراکز علمی و فقهی شیعیان بخشید. با تأسیس حوزه‌ی علمیه قم، در آغاز سده جدید شمسی و جدایی و استقلال حوزه‌های علمیه ایران از عراق، تجربه جدیدی پیش پای روحانیت شیعه نهاده شد و آنان را هم زمان وارد کشاکش‌های سیاسی ایران در حساس‌ترین دوره تاریخی‌اش، نمود. از این تاریخ تا سال 1357(ه.ش)، اندیشه‌های سیاسی مهمی در میان حوزویان ایرانی شکل گرفت که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به اندیشه سیاسی ولایت فقیه(با قرائت امام خمینی)، اندیشه‌های رادیکالی فدائیان اسلام و حزب ملل اسلامی و اندیشه سیاسی مکتب تفکیک و تز دوری‌گزینی از سیاست انجمن حجتیه و اندیشه کلام سیاسی جدید، همانند، اندیشه‌های آیت‌الله مرتضی مطهری اشاره کرد، که دامنه و تأثیرگذاری بسیاری از آنان تا عصر حاضر نیز به چشم می‌خورد.