جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 24
روضه الشهداء
نویسنده:
کمال الدین حسین کاشفی بیهقی سبزواری ( ملا حسین کاشفی )
نوع منبع :
کتاب
وضعیت نشر :
قم: دفتر نشر نوید اسلام,
کلیدواژه‌های اصلی :
تحلیلی بر مبانی معرفت‌ شناختی مطالعه نهضت عاشورا
نویسنده:
محمد حسين‌زاده
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در اين نوشتار، با بيان اصول يا قواعد پژوهش‌هاي تاريخي با صبغة معرفت‌شناختي و روش‌شناختي، به پژوهش دربارة منابع نهضت عاشورا و رخدادهاي آن ‌پرداختيم. اين بحث، ميان‌رشته‌اي و جايگاه اصلي آن معرفت‌شناسي دانش‌هاي نقلي است؛ اما مباني معرفتي و دستاوردهاي نهضت عاشورا در دانش کلام و تاريخ نيز كاربرد بسيار دارد. در اين مقاله، به بيان اصول معرفت‌شناختي در قلمرو دليل نقلي و درجة معرفتي ادلة نقلي، اقسام و شرايط اعتبارشان، منشأ اعتبار آنها، به‌ويژه خبر واحد مي‌پردازيم. با بررسي اصول معرفت‌شناختي حاکم بر دليل نقلي، منابع و مدارك نهضت عاشورا و رويدادهاي آن، به اين نتيجه رهنمون مي‌شويم که منابع و مدارك رويدادهاي عاشورا، به اسناد تاريخي منحصر نيست، بلكه افزون بر اين‌گونه اسناد، مي‌توان در عرصه‌هايي ديگر به منابعي متقن دست يافت. افزون بر آن، منابع بسياري براي اثبات رويدادهاي عاشورا وجود دارد که مي‌توان به عنوان منابع معرفتي معتبر نهضت عاشورا براي تثبيت باورهاي ديني در علم كلام به آنها اعتماد و استناد كرد. حاصل اينكه، ارتباط تاريخي نهضت عاشورا با گذشته منقطع نيست و پيوندي استوار دارد. از‌اين‌رو، نبايد در بسياري از حوادث عاشورا ترديد کرد. اين پيامد، نقش معرفت‌شناختي، تاريخي و کلامي ژرفي دارد
صفحات :
از صفحه 95 تا 124
قمقام الزخار و الصمصام البتار المجلد 2
نویسنده:
فرهاد ميرزا بن عباس قاجاری؛ مترجم: محمد شعاع فاخر
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات المکتبة الحیدریة,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
«القمقام الزخار و صمصام البتار» تألیف فرهاد میرزا فرزند عباس میرزا نوه فتح علی شاه قاجار، از مقاتل ارزشمند فارسی است. این كتاب شرح احوال و سرگذشت و مراحل زندگی امام حسین (ع) و نهضت خونین عاشورا است. نویسنده با بهره ‏گیری از كتاب های تاریخی و مقاتل، با اشاره به شرح حال امام حسین (ع) از بدو تولد، به بیان روایاتی پرداخته كه خداوند پیامبران و اولیای خود را از شهادت امام حسین آگاه ساخته بود. وی با اشاره به علل و زمینه‏ های قیام آن حضرت، و همراه با كاروان حسینی از مدینه به مكه و از آنجا به عراق، وقایع این سفر و سخنان امام حسین (ع) را بیان كرده است. وقایع روز عاشورا و شهادت یاران امام و اسارات اهل بیت امام و سفر آنان به كوفه و شام و پیامد این قیام در بیداری شیعه و نهضت های توابین و مختار از دیگر فراز‏های كتاب است. نویسنده در ضمن به مسائلی چون فضائل كربلا، اهمیت گریه، حمل سر امام و شهدا به كوفه و شام، نوحه جنیان بر امام و دیگر حوادث و وقایع پرداخته و در ضمن اشعار و مراثی مداحان و مرثیه سرایان را نقل كرده است.
مقتل الحسین علیه السلام
نویسنده:
محمدحسين كاشف الغطاء؛ محقق: هادی هلالی
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم - ایران: انتشارات الشریف الرضی,
کلیدواژه‌های اصلی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
«مقتل الحسین(ع)»، اثر علامه شیخ محمدحسین کاشف الغطاء، رساله ای است مختصر پیرامون شهادت امام حسین (ع) که به زبان عربی نوشته شده است. کتاب با مقدمه مختصری از نویسنده آغاز و مطالب در ذیل عناوین مختلف و متعددی، عرضه شده است. نویسنده، مطالب را از وقایع شب دهم محرم و از لحظه برداشته شدن بیعت توسط امام (ع) آغاز نموده و سپس به مناجات امام حسین (ع) و اصحاب ایشان در شب عاشورا، اشاره کرده است. در ادامه، ضمن اشاره به تعداد اصحاب امام (ع) و برخی معجزات و کرامات امام حسین (ع) و خطبه های ایشان و اصحابشان از جمله «زهیر بن قین» در روز عاشورا، به بیان مطالب مربوط به این روز تا شهادت آن حضرت (ع) و اصحاب باوفایشان پرداخته شده است که از جمله آن ها می توان به حفر خندق به امر امام (ع)، پیوستن «حر بن یزید ریاحی» در روز عاشورا به امام (ع)، شهادت بریر، شهادت وهب بن عبدالله کلبی و همسر وی ام وهب، شهادت مسلم بن عوسجه و نافع بن هلال، شهادت عابس بن شبیب، شهادت شوذب، شهادت حبیب بن مظاهر، شهادت علی اکبر (ع)، شهادت حضرت عباس (ع)، شهادت قاسم بن حسن (ع)، تنهایی امام حسین (ع)، وداع امام (ع) با اهل بیت خویش، نبرد امام در میدان و ماجرای اسب آن حضرت اشاره کرد.
قمقام الزخار و الصمصام البتار المجلد 1
نویسنده:
فرهاد ميرزا بن عباس قاجاری؛ مترجم: محمد شعاع فاخر
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات المکتبة الحیدریة,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
«القمقام الزخار و صمصام البتار» تألیف فرهاد میرزا فرزند عباس میرزا نوه فتح علی شاه قاجار، از مقاتل ارزشمند فارسی است. این کتاب از این نظر که تعمق در منابع اخبار مرویه درباره مقتل سیدالشهدا نموده و از کتب معتبره اتخاذ سند کرده است، داراى ارزش و اعتباری است که بسیاری از علماى بزرگ بر آن اعتماد کرده ‏اند. کتاب مشتمل بر مقدمه‌ ای در ذکر شرح حال نویسنده و آثار او به قلم عمادزاده، مقدمه مترجم و متن اثر در ضمن عناوین متعدد با لفظ ذکر است. از آنجا که محتوای کتاب درباره نسخه اصلی گزارش شده است، در این نوشتار تنها مطالبی درباره تعریب این اثر بیان می‌ شود. مترجم در مقدمه چنین نوشته که با عشق و علاقه نسبت به نظم و نثر فارسی رشد یافته است. وی سپس تصریح می‌کند که این آرزوی تمام عمرش بوده که برخی از گنجینه‌های علمی و ادبی را از لغت فارسی به عربی ترجمه کند. پس از آن با ابا زینب صاحب انتشارات شریف رضی در قم آشنا می‌ شود و کتاب‌ هایی را ترجمه می‌کند. پس از آن با کتاب فرهاد میرزا آشنا می‌شود. او از این شخصیت ابراز شگفتی می‌ کند و معتقد است که وی در کتاب قمقام زخار، با تیزهوشی و اخلاص تاریخ امام حسین (ع) را به‌ تفصیل شگفت برانگیزی، بدون مطالب بی‌ارزش و مبتذل نوشته است.
مقتل فاطمة الزهراء علیهاالسلام
نویسنده:
محمد منتظر واعظ
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: دار الصدیقة الشهیدة,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
کتاب «مقتل فاطمة الزهراء علیهاالسلام» نوشته محمدمنتظر واعظ، بیان حوادث پس از رحلت رسول خدا (ص) و مصایب فاطمه زهرا (س) و اثبات شهادت آن بانوی بزرگوار است. در این اثر ابتدا به بازگشت امت اسلام پس از وفات پیامبر اکرم (ص) به دوران جاهلیت و عهدشکنی عده زیادی از مسلمانان در پذیرش ولایت و امامت امام علی (ع) اشاره شده و سپس رخدادهای تلخ این دوران به ویژه یورش به خانه امام علی (ع) و آزار و اذیت ایشان و فاطمه زهرا (س) که منجر به شهادت آن بانوی بی‌ نظیر اسلام شد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. نگارنده در صدد اثبات این مسأله است که فاطمه زهرا (س) به دست غاصبین خلافت کشته شده و ایشان از این افراد برائت جسته و هیچ‌ گاه از آنان راضی نشده است. وی همچنین به توصیف چگونگی شهادت فاطمه زهرا (س) و شرح مصایب ایشان پس از رحلت پدر بزرگوار خویش پرداخته و وقایع تلخ مربوط به این دوران را گزارش کرده است.
موسوعة زینب الکبری (ع) بنت أمیرالمؤمنین علي بن أبي طالب (ع) المجلد 5 (زینب في کربلا)
نویسنده:
علی عاشور
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: دار نظیر عبود,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
کتاب «موسوعة زینب الکبری (ع) بنت أمیرالمؤمنین علي بن أبي طالب (ع) » دایرة المعارفی 10 جلدی است که درباره زندگینامه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.
مع الرکب الحسینی من المدینة الی المدینة المجلد 4 (الامام الحسين عليه السلام في كربلاء)
نویسنده:
عزت الله مولایی نيا، محمدجعفر طبسی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: زمزم هدایت,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
«مع الركب الحسيني من المدينة إلی المدينة» اثر جمعی از نویسندگان و پژوهشگران معاصر به نام‌‌ های علی شاوی، شیخ نجم‌ الدین طبسی، شیخ محمدجواد طبسی، شیخ عزت‏ اللَّه مولایی، شیخ محمدجعفر طبسی و شیخ محمدامین ‏پور‌ امینی است و علی شاوی پژوهش همه همکاران را نقد و بررسی کرده و با یک قلم به نگارش درآورده است. نویسندگان جلد چهارم مجموعه «مع الركب الحسيني من المدينة إلی المدينة» شیخ محمدجعفر طبسی و شیخ عزت‌ الله مولایی است. مطالب این جلد؛ یعنی رویدادهای کربلا را در چهار فصل تدوین کرده‏ اند. فصل اول به نام‌گذاری، خلاصه تاریخ و جغرافیای کربلا و نیز فضیلت و قداست تربت آن می ‏پردازد. در فصل دوم وقایع و رخداد های کاروان حسینی از روز دوم تا شب دهم محرم تشریح می ‏شود؛ مانند رد و بدل شدن نامه‏ ها، سخنان امام در این ایام، آمادگی جنگی دو اردوگاه و شرح حال افرادی که در این ایام به امام (ع) پیوستند. فصل سوم با عنوان کربلا در روز دهم محرم سال ۶۱ق، به توصیف، آمار و جمعیت‏ شناختی دو سپاه حسینی و اموی می‌ ‏پردازد. فاجعه عاشورا، عنوان فصل چهارم جلد چهارم است. حماسه عاشورا و تمام وقایع آن روز، مانند احتجاج امام (ع)، آتش زدن خیمه ‏‌ها، شمار و شرح حال خلاصه‏ ای از همه شهدا، تهاجم به خیمه ‏ها، تاختن اسب بر بدن شهدا در فصل پایانی کتاب آمده است.
  • تعداد رکورد ها : 24