جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
منبع اصلی مواد خام افراط گرایی مذهبی و سیاسی چیست؟
نویسنده:
حسن انصاری
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
روحانیون اسلام: مرجعیت دینی و قدرت سیاسی در عربستان سعودی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Nabil Mouline, Ethan S. Rundell
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: پیروان محمد بن عبدالوهاب که غالباً مارتین لوتر اسلام در نظر گرفته می شود، هویت سیاسی و مذهبی دولت سعودی را شکل داد و در عین حال امکان گسترش چشمگیر اسلام سلفی در سراسر جهان را فراهم کرد. با این حال، مطالعات مربوط به جنبشی که او الهام گرفته است، اغلب به دلیل دسترسی ناکافی دانشمندان به منابع کلیدی در عربستان سعودی محدود شده است. نبیل مولین با مصاحبه های نادر و پذیرش در آرشیوهای مهم عربستان سعودی برای آماده سازی این کتاب پیشگامانه، که اولین مطالعه عمیق جنبش مذهبی وهابی از زمان تأسیس آن تا امروز است، اعطا شد. مولین با جمع‌آوری اطلاعات از منابع مکتوب و شفاهی و با استفاده از رویکردی چند رشته‌ای که تاریخ، جامعه‌شناسی و مطالعات اسلامی را ترکیب می‌کند، خوانشی جدیدی از این جنبش ارائه می‌کند که فراتر از متوسل شدن به جدلی است.
اولویت ها و روش های نقد سلفی گری
سخنران:
سید کمال حیدری
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم
چکیده :
در این جلسه، آیت الله حیدری به تبیین برخی مطالب مهم و روش شناختی در مقابلۀ فکری با تفکّر سلفی می پردازد. علامه حیدری یکی از مهمترین ضرورت های علمی و تحقیقی در نقد مکتب سلفیّه را آگاهی محقّقان این رشته از مبانی حدیثی و جرح و تعدیل اهل سنت می داند، زیرا سلفی ها در دهه های اخیر اغلب روایات مورد استناد شیعیان را از نظر سندی تضعیف نموده اند؛ لذا پاسخ علمی و مستدل در مقابل تضعیف های گستردۀ آنان، جز در پرتو شناخت دقیق مبانی رجالی و جرح و تعدیل آنها میسّر نیست.
ملا علي القاري وآراؤه الاعتقادية في الإلهيات: عرض ونقد - المجلد الاول
نویسنده:
مساعد بن مجيول بن صالح المطرفي؛ المشرف: احمد بن سعد حمدان الغامدی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
ابن قیم جوزیه و صفات الهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Miriam Ovadia (میریام اوادیا)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
BRILL,
چکیده :
ترجمه ماشینی: میریام اوادیه در کتاب ابن قیم الجوزیه و صفات الهی بحث کاملی را در مورد روش شناسی هرمنوتیکی به کار رفته در الهیات محقق سنت گرای حنبلی ابن قیم الجوزیه (متوفی 1350)، برجسته ترین شاگرد تمیّه (ابن) ارائه می دهد.در سال 1328). اوادیا با تمرکز بر کار حجیم ابن قیم - اما تاکنون مورد مطالعه قرار نگرفته - در مورد انسان گرایی، الصواعق المرسلة، شیوه عمل او را در حمله خود به چهار عقیده عقل گرایانه بنیادی بررسی می کند و در عین حال نظام مندی دین را توسط ابن قیم نشان می دهد. و گفتمان نظری اوادیا با زمینه سازی الصواعق المرسلة با نوشته های مرتبط متفکرانی که پیش از ابن قیم بودند، استفاده خود را از اصطلاحات و استدلال های کلامی آشکار می کند. بنابراین، او یک بیانیه الهیاتی را که علیه نخبگان اشعری معاصر مملوک دمشق بود، تألیف کرد.