جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 8
ادوارد شیلبیککس و الهیات معاصر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lieven Boeve, Van Stephan Erp, Frederiek Depoortere
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
T&T Clark Int'l ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مجموعه از مقالات متکلمان مشهور به بررسی نقش اندیشه ادوارد شیلبیکس در الهیات معاصر می پردازد.
فراتر از توحید: الهیات کثرت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Laurel C. Schneider (لورل سی اشنایدر)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: لورل اشنایدر خواننده را به سفری روشن از خاستگاه "منطق یکتا" - که اخیراً توحید نامیده شده است - تا عصر مدرن می برد، جایی که توحید به طور فزاینده ای در پرداختن کافی به تجربیات معنوی، علمی و اخلاقی در جهان شکست خورده است. جهان در حال تغییر اشنایدر در بخش اول، خط سیری را از تاریخ باستانی توحید و کثرت در یونان، اسرائیل و آفریقا از طریق ارزش‌گذاری قسطنطنیه‌ای از منطق یگانه، تا چالش‌های قرون وسطایی و مدرن برای این منطق در شعر و علم ترسیم می‌کند. او رویکردی جایگزین و سازنده را در بخش دوم دنبال می‌کند: «منطق کثرت» که قبلاً در سنت‌های مسیحی وجود دارد که در آن پیچیدگی زندگی و حضور خدا ممکن است بهتر بیان شود. بخش سوم از درون آن کثرت، به بررسی پیامدهای این الاهیات رادیکال و واقع گرایانه جدید برای پرسش هایی می پردازد که در زیر ساخت الهیات نهفته است: مسائل مربوط به تعلق و ملی گرایی، امکان عشق، و وحدت. . اشنایدر در این اثر مبتکر الهیات معاصر نشان می دهد که یگانه در کثرت الهی گم نشده است و به رغم انتزاعاتش، کثرت الهی واقع بینانه و دنیوی است و در نهایت انتزاع آن غیر ممکن است.
پدیدارشناسی و فرجام‌شناسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Panteleimon Manoussakis, Neal Deroo
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب مجموعه‌ای از فیلسوفان و متکلمان مشهور جهان را گرد هم می‌آورد تا راه‌هایی را که از طریق آنها تجدید حیات اندیشه معادشناسی در الهیات معاصر و ارتباط مداوم پدیدارشناسی در فلسفه می‌تواند یکدیگر را روشن کند، بررسی کند. این متن از طریق مجموعه‌ای از تحلیل‌های پدیدارشناختی مفاهیم کلیدی آخرت‌شناسی و خوانش‌های دقیق در برخی از چهره‌های کلیدی هر دو رشته، نشان می‌دهد که پدیدارشناسی و آخرت‌شناسی را نمی‌توان بدون یکدیگر به طور کامل درک کرد: بدون آخرت‌شناسی، پدیدارشناسی اخلاقی و آینده‌ای را توسعه نمی‌داد. جنبه هایی که امروز آن را مشخص می کند. بدون پدیدارشناسی، آخرت شناسی در حاشیه گفتمان جدی الهیاتی باقی می ماند. در این مسیر، مضامین متنوعی مانند زمان، مرگ، پاروسیا و تماس دوباره بررسی و تعریف می شوند. این کتاب حاوی مطالب جدیدی از ژان ایو لاکوست، کلود رومانو، ریچارد کرنی، کوین هارت و دیگران است، خواندن این کتاب برای هر کسی که علاقه مند به تلاقی فلسفه و الهیات معاصر است ضروری است.
درآمدی بر الهیات ابرهارد یونگل [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Bainbridge Webster
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب اولین مقدمه به هر زبانی برای کار ابرهارد یونگل است که به طور فزاینده ای به عنوان یکی از متکلمان برجسته آلمانی پروتستان معاصر شناخته می شود. این بررسی جامعی از کار او به‌عنوان محقق عهد جدید، الهی‌دان نظام‌مند و فیلسوف ارائه می‌دهد، که به‌ویژه بر بحث‌های او درباره زبان الهیاتی و دینی، نقش مسیح‌شناسی، آموزه‌های خدا و انسان، و پرسش‌های الهیات طبیعی تمرکز دارد. برخی ارزیابی‌های اولیه از الهیات یونگل در پرتو سایر سنت‌های رایج الهیات و فلسفه، هم انگلیسی و هم آلمانی ارائه می‌شوند.
راهنمای بلک ول برای الهیات قرن نوزدهم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David A. Fergusson (دیوید ای. فرگوسن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کتاب راهنمای بلک ول برای الهیات قرن نوزدهم که مجموعه‌ای از مقالات دانشمندان برجسته را گرد هم می‌آورد، گزارشی جامع از مهم‌ترین شخصیت‌های الهیاتی، جنبش‌ها و تحولات فکری که در اروپا و آمریکا در طول قرن نوزدهم پدیدار شد، ارائه می‌کند. این اثر مرجع جدید که نمایانگر به روزترین تحقیقات الهیاتی است، مروری جذاب و روشنگر از دوره ای ارائه می دهد که ایده های نیرومند آن همچنان در الهیات معاصر به حیات خود ادامه می دهد. تحولات فکری که در اروپا و آمریکا در طول قرن نوزدهم پدیدار شد، تحقیقات تازه سفارش شده از دانشمندان برجسته بین‌المللی کتاب مقدس، مورخان و متکلمان را گرد هم می‌آورد که متفکران کلیدی، سنت‌های اعترافات، و جنبش‌های مذهبی عمده آن دوره را پوشش می‌دهد. دیدگاه جهان شناسی، با مقالاتی که الهیات کاتولیک، روسی و پروتستان را پوشش می دهد، شامل تحلیل متفکران برجسته ای مانند کانت و کی یرکگور، تأثیر و اقتدار داروین و علوم طبیعی بر الهیات، و بحث در مورد نقش و تأثیر پایدار قرن نوزدهم «ضد» است. -متکلمان»
الهیات مرگ
عنوان :
سخنران:
همایون همتی
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم , مناظره،گفتگو و میزگرد
چکیده :
در دوران معاصر مرگ از چه جنبه‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد و مرگ پژوهان با چه رویکردهایی به این مسئله می‌پردازند؟ فلسفه‌ی ذهن و فلسفه‌ی اخلاق چه نگاهی به مرگ دارند؟ جامعه‌شناسی مرگ به چه مسائلی می‌پردازد؟
سیر تحول رویکردهای الهیاتی جدید و شاخصه های آنها
نویسنده:
یحیی کبیر ، محسن طاهری صحنه
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: پرديس فارابی دانشگاه تهران,
چکیده :
در این مقاله سیر تحولات الهیات معاصر از زمان شلایرماخر (به‌عنوان پایه‌گذار الهیات جدید) و تعریفی که متألهان از دین ارائه داده‌اند، بررسی خواهد شد. از نظر شلایرماخر دین صرفاً امری اخلاقی نیست، بلکه تجربه‌ای اسرارآمیز و ابطال‌ناپذیر است و عقل از ایمان جداست. کارل بارت تأکید کرده است که سخن از خدا از جنس و سنخ گزاره نیست، بلکه یک واقعه و رخداد است. راینهولد نایبور در سنت نوارتدوکسی نشان داد که عقل و ایمان دو بستر متمایز و منفک از هم هستند. برخی اگزیستانسیالیست‌ها مثل رودلف بولتمان و پل تیلیخ کوشیدند از کتاب مقدس اسطوره‌زدایی کنند و نشان دهند که گزاره‌های مربوط به خدا همه نمادین و هستند.در الهیات معاصر نگاه نقادانه، هرمنوتیکی، تکثرگرا، متن‌محور، تاریخی و غیرجزمی، به‌همراه نفی اقتدارگرایی غلبه دارد.
صفحات :
از صفحه 579 تا 594
مقایسة الهیات معاصر با الهیات سنتی
نویسنده:
همایون همتی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
هرچند امروزه مطالعات مقایسه ای در بسیاری از زمینه ها رواج یافته است، ولی در سنـت کلامی و الهیاتی کمتر شاهد چنین مقایسه های علمی و معرفتی هستیم. بی شک در پرتو مقایسه های علمی، بهتر می توان به فهم میرٍاث سنـتی و نیز جریان های الهیاتی و معرفتی معاصر دست یافت. این مقاله، در پی مقایسه الهیات معاصر با الهیات سنـتی است و می کوشد تا با طرح برخی از مهم ترین اوصاف هر دو پارادایم الهیاتی سنتی و معاصر، به فهم این تفاوت ها نایل آید؛ اوصافی مثل مابعدالطبیعی، جزمی، غیرتاریخی، مبتنی بر اقتدارگرایی، مَدرسی و هنجاری بودن و مانند اینها، با اوصاف مقابل و متضاد برای فهم وجوه تمایز الهیات معاصر و سنـتی به کار گرفته شده اند. این مقاله با بیان مثال هایی از الهیات پروتستان و سیر تحول آن، می کوشد تا تصویری دقیق تر از تفاوت ها و سیر تحول الهیات به دست دهد. در الهیات معاصر نگاه نقادانه، هرمنوتیکی، تکثرگرا، متن محور، تاریخی و غیرجزمی، به همراه نفی اقتدارگرایی غلبه دارد. در واقع، این ویژگی های عمده پارادایم الهیاتی معاصر به شمار می روند.
  • تعداد رکورد ها : 8