جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 41
دروس ریاضی دبیرستان برای کنکاش، درک و پاسخ به بی عدالتی اجتماعی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert Q Berry, Basil M. Conway, Brian R. Lawler, John W Staley
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Corwin,
چکیده :
ترجمه ماشینی: دروس ریاضی دبیرستان برای کشف، درک و پاسخ به بی عدالتی اجتماعی دانش آموزان را توانمند کنید تا تغییر کنند - به جنبش آموزش ریاضیات برای عدالت اجتماعی بپیوندید! این کتاب نحوه آموزش ریاضیات برای توانمندسازی خود و جامعه را توضیح می دهد. این برنامه معلمان را گام به گام در فرآیند استفاده از ریاضیات - در تمام حوزه های محتوای دبیرستان - به عنوان ابزاری برای کشف مسائل مربوط به بی عدالتی اجتماعی از جمله: بی عدالتی زیست محیطی، راهنمایی می کند. نابرابری ثروت؛ ناامنی غذایی؛ و جنسیت، LGBTQ، و تبعیض نژادی. ویژگی های این کتاب · ارجاع متقابل مطالب با مفهوم ریاضی و موضوع اجتماعی · مطالب آموزشی قابل دانلود · طراحی داخلی کاربر پسند و منطقی · راهنمایی برای طراحی و اجرای دروس عدالت اجتماعی با توجه به علایق و چالش های منحصر به فرد دانش آموزان شما
سایه های نحو: احیای قراردادگرایی منطقی و ریاضی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jared Warren
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: منبع حقیقت منطقی و ریاضی چیست؟ این جلد سنت گرایی را به عنوان پاسخی به این سوال احیا می کند. قراردادگرایی حقیقت منطقی و ریاضی را می‌طلبد تا منبع آن در قراردادهای زبانی باشد. این یک دیدگاه بسیار محبوب در اوایل قرن بیستم بود، اما هرگز به تفصیل مورد بررسی قرار نگرفت و اکنون تقریباً در محافل فلسفی جریان اصلی رد شده است. در Shadows of Syntax، جرد وارن اولین درمان و دفاع از یک نظریه مرسوم گرایی ترکیبی از منطق و ریاضیات را ارائه می دهد. او استدلال می کند که کنوانسیون های ما، در شکل قواعد نحوی کاربرد زبان، برای تبیین حقیقت، ضرورت و اولویت ادعاهای منطقی و ریاضی کاملاً مناسب است. در بخش اول، وارن دقیقاً توضیح می‌دهد که قراردادگرایی چیست و قراردادهای زبانی چیست. بخش دوم یک نظریه استنتاجی نامحدود درباره معانی ثابت های منطقی را توسعه می دهد که به قراردادگرایی منطقی منتهی می شود. این نظریه متعارف در بحث های مربوط به پلورالیسم منطقی، معرفت شناسی منطق، و مخالفت های تأثیرگذاری که به زوال تاریخی قراردادگرایی انجامید. هدف بخش سوم گسترش قراردادگرایی از منطق به ریاضیات است. برخلاف منطق، ریاضیات شامل تعهدات هستی‌شناختی و مفهومی غنی از حقیقت است با هیچ فرآیند الگوریتمی نمی توان تولید کرد. برای پرداختن به این مسائل، وارن نظریه‌های متعارف پسند، اما مستقلاً قابل قبول، هم از فرائونتولوژی و هم حقیقت ریاضی را توسعه می‌دهد. در نهایت، بخش چهارم برای رسیدگی به نگرانی‌های تصویری کلان و فرانگرانی‌های مربوط به متعارف‌گرایی به عقب برمی‌گردد. این کتاب یک نظریه یکپارچه منطق و ریاضیات را توسعه داده و از آن دفاع می کند که بر اساس آن حقایق منطقی و ریاضی بازتابی از قواعد زبانی ما هستند، صرفاً سایه هایی از نحو.
نحو منطقی ریاضیات یونانی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Fabio Acerbi
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer,
چکیده :
ترجمه ماشینی: هدف این تک نگاری توصیف ریاضیات یونانی به عنوان یک محصول ادبی، مطالعه سبک آن از دیدگاه منطقی- نحوی و ایجاد موازی با آموزه های منطقی و دستوری توسعه یافته در دوران باستان است. به این ترتیب، مضامین عمده فلسفی مانند بیان کلیت ریاضی و انتخاب معیارهای اعتبار برای استدلال ها را می توان بدون نابهنگامی بررسی کرد. بنابراین، این کتاب علاوه بر مورخان ریاضیات، هم برای مورخان فلسفه باستان و هم برای متخصصان یونان باستان مورد توجه است. این جلد به پنج بخش تقسیم می‌شود که بر حسب کاهش اندازه واحدهای زبانی درگیر مرتب شده‌اند. بخش اول سه رمز سبکی ریاضیات یونانی را شرح می دهد. دومی به تفصیل مکانیسم "تأیید اعتبار" را توضیح می دهد. سوم به وضعیت اشیاء ریاضی و مسئله کلیت ریاضی می پردازد. چهارمی، ویژگی‌های اصلی «ماشین قیاسی» را تحلیل می‌کند، یعنی سیستم منطقی مافوق ماهیت دیکته شده توسط تقسیم سنتی یک گزاره ریاضی به بیان، تنظیم، ساخت و اثبات. و پنجم به سیستم منطقی جمله ای یک گزاره ریاضی، با تأکید ویژه بر کمی سازی، روش ها و رابط ها می پردازد. تعدادی ضمیمه مکمل نیز گنجانده شده است.
تأثیر تمدن اسلامی در شکوفایی ریاضیات کاربردی؛ محاسبه فاصله بغداد ـ مکه به وسیله ابوالوفای بوزجانی
نویسنده:
جعفر آقایانی چاوشی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی,
چکیده :
ابوالوفای بوزجانی، ریاضیدان و منجم برجسته ایرانی در قرن چهارم هجری ضمن رساله مختصری که نسخه خطی آن تاکنون بر جای مانده است، فاصله بغداد ـ مکه معظمه را با روشی کاملا ابتکاری تعیین کرده است. او این روش را به‌طور کلی برای تعیین فاصله همه شهرها با معلوم بودن طول و عرض جغرافیایی آن‌ها تعمیم داده است. در این مقاله پس از مروری به عصر بوزجانی ـ یعنی عصر زرین تمدن اسلامی که ریاضیات کاربردی را متداول کرد ـ روش وی را با استفاده از علائم جدید ریاضی مورد تحلیل قرار داده، آنگاه نتیجه حاصل از آن را با نتیجه یکی از روش‌های جدید در این زمینه مورد مقایسه قرار می‌دهیم تا دقت این ریاضیدان بزرگ را در محاسباتش بهتر نمایان کنیم.
صفحات :
از صفحه 25 تا 44
با توجه به اینکه علم منطق برای آنست که خطاهای ذهن مشخص وجلوگیری شود,آیا کسیکه ریاضی و منطق ریاضی خوانده برای فهم فلسفه نیازی به خواندن منطق قدیم دارد؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
پاسخ تفصیلی:
پاسخ به سوال مثبت است هم برای خواندن فلسفه و هم برای خواندن کلام،نیاز به خواندن منطق قدیم داریم زیرا مطالبی که در این دو علم (فلسفه و کلام) آمده، همه با زبان منطق قدیم مطرح شده اند یعنی نویسنده در ذهنش بوده است که مطلب را فردی که آشنا با منطق است بای بیشتر ...
منابع دیجیتالی :
اصول ریاضی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(برتراند راسل)Alfred North Whitehead, Bertrand Russel(آلفرد نورث وایتهد)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
کانت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
استفان کورنر
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Harmondsworth, Middlesex] Penguin Books],
جهان به مثابه اراده و بازنمود - جلد 2 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
شوپنهاور؛ مترجم ای. اف. جی پاینه
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
New York: ,
چکیده :
جهان همچون اراده و تصور (به آلمانی: Die Welt als Wille und Vorstellung) مهم‌ترین اثر آرتور شوپنهاور فیلسوف آلمانی است. این کتاب اولین بار در سال ۱۸۱۸ در یک جلد به چاپ رسید. در ۱۸۴۴ ویراست دومی از این اثر در دو جلد منتشر شد که جلد اول آن در واقع چاپ مجدد ویراست نخست و جلد دوم حاوی پنجاه فصل مباحث تکمیلی دربارهٔ جلد اول بود. آرتور شوپنهاور در تابستان ۱۸۱۳ رساله دکترای خود را تحت عنوان «ریشه چهارگان اصل دلیل کافی» به ثبت رساند و مدرک دکترای خود را از دانشگاه ینا دریافت کرد. او سپس رساله دیگری با نام «در باب بینایی و رنگ‌ها» در ۱۸۱۶ منتشر کرد. پس از آن بود که شوپنهاور مشغول نوشتن اثر برجسته خود، جهان همچون اراده و تصور، شد. او معتقد بود که در این اثر تنها «یک اندیشه واحد» را از چشم‌اندازهای گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهد. وی فلسفه‌اش را در چهار کتاب (محتویات جلد اول) در باب‌های معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی، زیبایی‌شناسی و اخلاق پرورش داده و ضمیمه جلد اول را به نقد فلسفه کانتی اختصاص می‌دهد. فلسفه شوپنهاور، به عقیده شخصی خود او، «تداوم و مکمل طبیعی» فلسفه کانت است، چرا که وی ایدئالیتهٔ مکان و زمان و شی فی نفسه کانتی را به‌عنوان بنیان نظام فلسفی خود اتخاذ کرده و می‌گوید جهانی که انسان‌ها تجربه می‌کنند (جهان اشیا در فضا و زمان که از طریق علیت مرتبط می‌شوند) تنها یک تصویر ذهنی، یک «re-presentation» یا تصور، از داده‌هایی‌ست که حواس انسان جمع‌آوری کرده‌اند. این تصور در عین حال که با پندار صرف تخیل کلا متفاوت است، وابسته به سوژه شناسا بوده و نمی‌تواند به عنوان جهانی که فی نفسه وجود دارد شناخته شود. بر این اساس، دانش انسان از اشیا در واقع دانش او از پدیدههای صرف است، و نه اشیا فی نفسه. شوپنهاور شی فی نفسه (ماهیت درونی همه‌چیز) را به عنوان «اراده» می‌شناسد و می‌نویسد: «نزد من ارادهٔ بی‌شناختْ بنیان واقعیت امور است.» او اراده را «یک میل مفرط کور مقاومت‌ناپذیر» می‌خواند که هنگامی که در خودش بررسی شود عاری از شناخت بوده و به حیات و اندام‌یابی نیز گره نخورده‌است؛ «از این رو امر غیرآلی نیز دارای اراده‌ای است که مظاهرش تمام کیفیات اساسی آن‌اند.» به این ترتیب، جهان همچون تصور در حقیقت عینیت‌یابی اراده است. آرتور شوپنهاور پس از انتشار «جهان همچون اراده و تصور» در ۱۸۱۸، باقی‌مانده عمر خود را صرف پالایش و تفسیر اندیشه‌های منتشر شده در ویراست نخست همین کتاب کرد، اما هیچ‌گاه تغییری اساسی در فلسفه‌اش ایجاد نکرد. اثر برجسته شوپنهاور تا سال ۱۸۵۱ و تا زمان انتشار «متعلقات و ملحقات» مورد بی‌توجهی کامل قرار گرفته بود.
دُرّه التاج
نویسنده:
قطب‌الدین محمود بن مسعود مصلح کازرونی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: حکمت,
چکیده :
این کتاب، در حقیقت یک دوره حکمت عملی و نظری است دانشنامه گونه ای است که «قطب الدین» آن را برای «دباج بن فیلشاه بن رستم بن دباج»، از پادشاهان مازندران نوشته است.این کتاب ارزشمند یکی از قدیمی ترین دائره المعارف فارسی در ایران بوده و مشتمل بر منطق، فلسفه، ریاضی، حکمت عملی، و … است. مولف نخست در فضیلت دانش و دانش آموزی سخن گفته، سپس دوازده رشته ی علمی را نیز درآن گردآورده است. این اثر در واقع یک دوره حکمت عملی است که اهم علوم آن زمان از قبیل: کلام فقه و سیر و سلوک در آن تشریح شده اند. کتاب مذبور که یکی از مهمترین آثار قطب الدین بوده، مهمترین کتاب جامعی است که در فلسفه تالیف شده وپس از کتاب شفای ابن سینا ، مهمترین کتاب جامعی است که در فلسفه به نگارش درآمده است قطب‌الدین محمود بن مسعود مصلح کازرونی یکی از علمای ایرانی قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری است که نقش مهمی در گسترش حکمت و فلسفه، علوم طبیعی، پزشکی و هنر خود داشته است.
فرمالیسم و ​​فراتر از آن: در مورد ماهیت گفتمان ریاضی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Godehard Link (گودهارد لینک)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
De Gruyter,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مقالات گردآوری‌شده در این جلد بر نقش جنبه‌های فرمالیستی در نظریه‌پردازی و عمل ریاضی، بررسی مسائلی مانند بی‌نهایت، محدود بودن، و روش‌های اثبات، و همچنین شخصیت‌های تاریخی مرکزی در این زمینه، از جمله فرگه، راسل، هیلبرت و ویتگنشتاین تمرکز دارند. این جلد با استفاده از ابزارهای منطقی-فلسفی مدرن و تحلیل‌های مفهومی و منطقی سیستماتیک، گزارشی کامل و به‌روز از موضوع ارائه می‌کند.
  • تعداد رکورد ها : 41