جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 37
علم و دین در گفتگو [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Melville Y. Stewart
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مجموعه دو جلدی از تفکر پیشرفته در مورد علم و دین نشان می‌دهد که چگونه می‌توان شیوه‌های تحقیق علمی و دینی را از نظر منطقی سازگار، مکمل و پشتیبان یکدیگر دانست. ارائه شده توسط دانشمندان و فیلسوفان برجسته جهان در مورد طیف گسترده ای از موضوعات مورد بحث بحث می کند، از جمله کیهان شناسی انفجار بزرگ، تکامل، طراحی هوشمند، دایناسورها و خلقت، نظریه های عمومی و خاص نسبیت، انرژی تاریک، فرضیه چندجهانی، و نظریه ریسمان فوق العاده شامل مقالاتی در مورد تحقیقات سلول های بنیادی و اخلاق زیستی توسط ویلیام هورلبات، که در کمیته اخلاق زیستی پرزیدنت بوش خدمت می کرد.
الهیات در زمینه علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: همانطور که دیدگاه های جنسیتی، فرهنگی، و جغرافیایی اندیشه الهیات را روشن و پیشرفته کرده است، کمک های علم قرن بیستم نیز بسیار برای ارائه الهیات است. جان پولکینگ‌هورن، فیزیکدان-الهیات‌دان، که به عنوان یکی از برجسته‌ترین متفکران علم و دین در جهان شناخته می‌شود، در آخرین کتاب خود، استدلال روشنی برای توسعه تلاقی این دو حوزه به عنوان شکل دیگری از الهیات زمینه‌ای ارائه می‌کند. پولکینگ‌هورن در مقابله با اظهارات اخیر «آتئیست‌های جدید» مبنی بر اینکه باور دینی غیرمنطقی و حتی خطرناک است، راه‌هایی را بررسی می‌کند که الهیات می‌تواند به روی علم باز باشد و از آن آگاه شود. وی گفتمان علمی اخیر را در موضوعاتی چون معرفت شناسی، عینیت، عدم قطعیت و عقلانیت توصیف می کند و اهمیت دینی تحول در این حوزه های اندیشه علمی را می داند. سپس، با ارزیابی موضوعاتی مانند نسبیت، مکان و زمان، و نظریه تکامل، از یک سبک علمی تحقیق به عنوان پایه‌ای برای ساختن مدلی از ساختار اعتقادی مسیحی استفاده می‌کند. پولکینگ‌هورن می‌گوید علم و الهیات در جست‌وجوی بزرگ انسان برای حقیقت و درک سهیم هستند و او نشان می‌دهد که چگونه تعامل آنها می‌تواند برای هر دو مثمر ثمر باشد.
ایمان، علم و فهم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ایمان، علم و درک کتابی نوشته جان پولکینگهورن است که جنبه هایی از ادغام علم و الهیات را بررسی می کند. این بر اساس سخنرانی های او در دانشگاه ناتینگهام و ییل و بر روی برخی مقالات دیگر است.
فیزیک کوانتومی و الهیات: خویشاوندی غیرمنتظره [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
کاوش در واقعیت: در هم تنیدگی علم و دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کشیش جان پولکینگ هورن معتقد است که واقعیت چند لایه است و در این کتاب بینش‌گر ابعاد مختلف مواجهه انسان با واقعیت را بررسی می‌کند. پولکینگ‌هورن از طریق یک فرآیند منطقی و مستدل استدلال می‌کند که واقعیت نه تنها شامل فرآیندهای علمی جهان طبیعی، بلکه بعد شخصی طبیعت انسان و اهمیت آن است. او دیدگاهی یکپارچه از واقعیت ارائه می دهد که شامل طیف وسیعی از بینش های ناشی از گزارش فیزیک از ساختار علی، درک تکاملی ماهیت انسان، اهمیت منحصر به فرد عیسی ناصری و مواجهه انسان با خدا می شود. نویسنده فصل های بیشتری را به موارد خاصی اختصاص می دهد. مشکلات و سؤالاتی که توسط روایت مسیحی از واقعیت الهی مطرح شده است. او به عنوان مثال در مورد ماهیت زمان و رابطه خداوند با آن، رابطه متقابل ادیان جهان، مشکل شر، و مسائل اخلاقی عملی مربوط به پیشرفت های ژنتیکی، از جمله تحقیقات سلول های بنیادی، بحث می کند. پولکینگ‌هورن به دنبال گفت‌وگوی بین علم و الهیات که وزن یکسانی برای بینش‌های هر یک دارد، ادامه می‌دهد، درک ما از ماهیت واقعیت و درک ما از پیچیدگی آن را گسترش می‌دهد.
نشست تلگرامی: علم و دین - جلسه پنجم
سخنران:
مهدی نساجی
نوع منبع :
صوت , سخنرانی
اسلام میان حقیقت و تجلی تاریخی
نویسنده:
عبدالمجید شرفی؛ ترجمه: عبدالله ناصری‌طاهری.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: کویر,
چکیده :
کتاب حاضر ترجمه‌ای است از کتاب «الاسلام بین‌الرساله و التاریخ»، اثر «دکتر عبدالمجید شرفی». دکتر شرفی در این کتاب با تأکید بر عدم تعارض علم و دین و تنوع و تکثر قرائت‌های اسلامی، معتقد است که باید برای نمایش و اثبات همخوانی اسلامی با دنیای مدرن خوانش جدیدی از کلام وحی ارائه داد و با رویکردی انتقادی به بررسی مهم‌ترین علوم اسلامی پرداخت. شرفی بر این باور است که برای آشتی دادن مسلمانان امروز با دین باید به جنبه تشریعی قرآن توجه کرد و انسان مسلمان که مخاطب آیات قرآن است، برای درک دعوت قرآن، علاوه بر لفظ باید معنا و محتوا و هدف نهفته در آیات را مورد توجه قرار دهد.
درسگفتار علم دینی
مدرس:
حسین سوزنچی
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
امسال حدود ۵ سال از تالیف کتاب «معنا، امکان و راهکارهای تحقق علم دینی» گذشته است. بعد از تألیف نیز همانند قبل آن به تدریس این موضوع ادامه دادم که از اولین مواردش تدریس این موضوع برای دانشجویان کارشناسی ارشد رشته فلسفه علم در دانشگاه شریف در سال تحصیلی ۸۹-۹۰ بود. طبیعی است که در این سالها با نقدهایی مواجه شدم و اصلاحاتی در ذهنم رقم خورد. شاید مهمترین ایرادی که الان بر کتاب خود می‌دانم این است که در حوزه علوم انسانی ورود جامعی نداشته و نکات بسیاری را مورد غفلت قرار داده‌ام و یکی از علل آن این بود که آشنایی آن موقع من با علوم انسانی و اجتماعی، به تبع فضای عمومی کشور، تابع فضای انگلوساکسون بود و از اهمیت جریان قاره‌ای به عنوان یک جریان بشدت اثرگذار در حوزه علوم انسانی و اجتماعی بی‌خبر بودم. به هر حال امسال (نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۴-۹۵) پیشنهاد تدریس همین عنوان برای دوره تمهیدیه سطح ۴ موسسه امام رضا علیه‌السلام مطرح شد. سطح ۴ در موسسات آموزشی حوزوی، هم‌ارز دکتری در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. از آنجا که گاه ورودی‌های حوزه به حوزه‌های علوم انسانی آشنایی مناسبی از این حوزه نداشته‌اند موسسه امام رضا علیه‌السلام (وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی) که از موسسات آموزش عالی وابسته به حوزه محسوب می‌شود، اقدام به برگزاری دوره‌هایی با عنوان دوره تمهیدیه کرده است که در این دوره‌ها طلاب دارای مدرک کارشناسی ارشد دانشگاهی یا سطح ۳ حوزوی (که هم ارز با مدرک کارشناسی ارشد محسوب می‌شود) بدون دریافت مدرک، دوره‌های آموزشی‌ای را سپری می‌کنند تا آمادگی علمی لازم را برای شرکت در کنکور دکتری یا سطح ۴ به دست آورند. (با این توضیح می‌توان سطح این دوره را معادل با سطح کارشناسی ارشد معرفی کرد)
خدا و علم
عنوان :
نویسنده:
گریچکا بوگدانف، ژان گیتون، ایگور بوگدانف، عباس آگاهی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دفتر نشر فرهنگ اسلامی,
چکیده :
در این کتاب که به صورت گفت‌و‌گو تنظیم شده است، ژان گیتون، ایگور و گریشکا بوگدانف خواسته‌اند تعارض میان انسان معتقد و عالم علوم مادی را به صورت مباحثه‌ای بنیادی عرضه دارند. از خلال استدلال‌ها و پرسش‌های آن‌ها، موضوع، موقع و مقام انسان در کائنات در مرکز بحث قرار می‌گیرد، و مصداق‌های فراوانی برای برخی براهین اثبات وجود خدا چون برهان اتقان صنع ارائه می‌شود. این کتاب شامل نُه فصل می‌باشد.
  • تعداد رکورد ها : 37