جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
دین و چالش های علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
William Sweet, Richard Feist
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate Pub Co,
چکیده :
ترجمه ماشینی : آیا علم چالشی برای دین و اعتقاد دینی ایجاد می کند؟ این سؤال موضوع بحث طولانی مدت بوده است - و همچنان نه تنها محققان فلسفه، الهیات و علوم، بلکه همچنین کسانی را که در سیاست آموزشی عمومی دخیل هستند، نگران می کند. این جلد زمینه‌ای برای بحث «علم و دین» کنونی فراهم می‌کند، با این حال بر موضوعاتی که بحث‌های اخیر در مورد رابطه علم و دین به‌ویژه متمرکز شده‌اند نیز تمرکز دارد. موضوع اول به تاریخچه رابطه متقابل علم و دین می‌پردازد. موضوع دوم و سوم به مفاهیم کار اخیر در کیهان شناسی، زیست شناسی و به اصطلاح طراحی هوشمندانه برای دین و اعتقاد دینی می پردازد. موضوع چهارم به «مسائل مفهومی» نهفته در بحث‌های کنونی مربوط می‌شود، مانند: آیا طبیعت‌گرایی علمی و دین با هم سازگار هستند؟ آیا علم و دین مجموعه دانش یا عمل هستند یا هر دو؟ و آیا دین و علم ادعاهای حقیقت متضادی را ارائه می دهند؟ با روشن کردن بحث معاصر در بحث علم و دین و با طرح گزینه های موجود در توصیف رابطه بین این دو، این جلد مورد توجه محققان و افراد تحصیل کرده قرار خواهد گرفت.
ازدواج حس و روح: ادغام علم و دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ken Wilber
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Random House,
چکیده :
ترجمه ماشینی : مسلماً در دنیای مدرن هیچ موضوعی مهمتر و مهمتر از رابطه علم و دین وجود ندارد. علم روش‌هایی را برای کشف حقیقت به ما داده است، در حالی که دین بزرگترین نیروی تولید معناست. با این حال، این دو به عنوان متقابل متقابل، با عواقب تلخ برای بشریت دیده می شوند. در ازدواج حس و روح، یکی از مهم‌ترین فیلسوفان امروزی به طرز درخشانی بیان می‌کند که چگونه می‌توانیم درباره علم و دین به شیوه‌هایی فکر کنیم که امکان آشتی و اتحاد آنها را فراهم کند، با شرایطی که برای هر دو گروه قابل قبول باشد. کن ویلبر به عنوان برجسته ترین متفکر در ادغام روانشناسی غربی و سنت های معنوی شرقی به طور گسترده ای مورد تحسین قرار گرفته است. کتاب‌های متعدد او در رشته‌های مختلف علمی منتشر شده است و آموزه‌های دین، روان‌شناسی، فیزیک، عرفان، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی را ترکیب کرده است و طرفداران بین‌المللی را برای او به ارمغان آورده است. «ازدواج حس و روح» در دسترس‌ترین اثر اوست که هدفش هدایت مخاطب عام به توافق متقابل بین دنیای معنوی و ذهنی خرد باستانی و دنیای عینی و تجربی دانش مدرن است. ویلبر به طور واضح و مختصر به بررسی شکاف بین علم و دین و تأثیر این «جنگ سرد فلسفی» بر سرنوشت بشریت می‌پردازد. او به طور سیستماتیک تلاش های قبلی برای یکپارچگی را مرور می کند و توضیح می دهد که چرا نظریه های رمانتیک، ایده آلیستی و پست مدرن شکست خوردند. و او نشان می دهد که چگونه علم با برخی از ویژگی های عمیق مشترک در تمام سنت های اصلی مذهبی جهان سازگار است. کن ویلبر در نشان دادن راه اتحاد بین حقیقت و معنا، کتابی زیبا و قابل دسترس خلق کرده است که در گستره خود خیره کننده است.
علم، دین و تجربه انسانی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
James D. Proctor
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی : رابطه علم و دین عموماً به یکی از این دو صورت ترسیم می شود. در یک دیدگاه، آنها در یک درگیری اجتناب ناپذیر و ابدی گرفتار شده اند که در آن باید طرفی را انتخاب کرد. در دیگری، آنها حوزه های جداگانه ای هستند که در آنها ادعاهای حقیقت یکی تأثیر کمی بر دیگری دارد. این مجموعه از مقالات تحریک‌آمیز توسط متفکران برجسته، راه جدیدی برای نگاه کردن به این رابطه مشکل‌ساز ارائه می‌دهد. نویسندگان از این فرض شروع می‌کنند که هم علم و هم دین در چارچوب‌های خاص تاریخی، سیاسی، ایدئولوژیک و روان‌شناختی عمل می‌کنند، اما در پی دستیابی به فراتر از آن هستند. چگونه می‌توانیم علم و دین را برخاسته از تجربه بشری و در عین حال فراتر از آن بدانیم؟ از جمله محققانی که این سوال را بررسی می کنند عبارتند از برونو لاتور، هیلاری پاتنم، جفری برتون راسل، دانیل مت، مایکل راس، رونالد نومبرز، پاسکال بویر و آلن والاس. جلد به چهار بخش تقسیم شده است. اولین نگاهی تازه به رابطه علم و دین در قالب‌های کلی دارد: به عنوان حوزه‌های دانش یا اعتقاد، قلمرو تجربه، و منابع اقتدار. سه بخش دیگر به موضوعاتی می‌پردازند که کانون‌های تضاد علم و دین بوده‌اند: ماهیت کیهان، منشأ حیات، و عملکرد ذهن. در نهایت، نویسندگان استدلال می‌کنند که با دیدن علم و دین به‌طور برگشت‌ناپذیری با تجربه انسانی، می‌توانیم از تعاریف ساده یا/یا واقعیت فراتر برویم و به دیدگاهی غنی‌تر و پیچیده‌تر از علم و دین برسیم.
علم و دین: مقدمه ای بسیار کوتاه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Thomas Dixon
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
USA: Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی : بحث بین علم و دین هرگز از اخبار خارج نمی‌شود: احساسات بالا می‌رود، که توسط کتاب‌های پرفروش بحث‌برانگیز مانند The God Delusion تقویت می‌شود و در آن سوی طیف، کمپین‌های برجسته برای آموزش «طراحی هوشمند» در مدارس. با این حال، بحث بسیار بیشتر از برخورد این افراط‌ها وجود دارد. همانطور که توماس دیکسون در این مقدمه متعادل و قابل تامل نشان می دهد، طیف کاملی از دیدگاه ها، استدلال های ظریف و دیدگاه های جذاب را می توان در مورد این موضوع پیچیده و چند صد ساله یافت. او پرسش‌های فلسفی کلیدی را که زیربنای بحث است، بررسی می‌کند، اما همچنین زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و اخلاقی را برجسته می‌کند که تنش‌های بین علم و دین را به موضوعی پرتنش و جالب در دنیای مدرن تبدیل کرده است. دیکسون تأکید می کند که چگونه تضاد مدرن بین تکامل و آفرینش گرایی اساساً یک پدیده آمریکایی است که برخاسته از فرهنگ و تاریخ ایالات متحده است، همانطور که از طریق بحث های جاری در مورد چگونگی تفسیر متمم اول از جدایی کلیسا و دولت نمونه ای است. در طول راه، او به بررسی اپیزودهای تاریخی برجسته مانند ماجرای گالیله، ادیسه مذهبی و علمی خود چارلز داروین، "محاکمه میمون ها" در تنسی در سال 1925، و پرونده هیئت مدرسه منطقه دوور در سال 2005 می پردازد و شامل دیدگاه هایی از غیر غیرقانونی است. ادیان مسیحی و نمونه هایی از سراسر علوم فیزیکی، زیستی و اجتماعی.
درسگفتار کلام - مشهد 1397 - 1
نوع منبع :
فیلم , درس گفتار،جزوه وتقریرات
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
گالیله و تضاد دین و علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Gregory W. Dawes
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: برای بیش از 30 سال، مورخان آنچه را «تز جنگ» می نامند - این ایده که تضاد اجتناب ناپذیری بین دین و علم وجود دارد - رد کرده اند و اصرار دارند که دانشمندان و مؤمنان می توانند در هماهنگی زندگی کنند. این کتاب مخالف است. با در نظر گرفتن مشهورترین درگیری‌های این چنینی، ماجرای گالیله، به عنوان نقطه شروع، استدلال می‌کند که جوامع مذهبی و علمی نگرش‌های بسیار متفاوتی نسبت به دانش نشان می‌دهند. ادیان مبتنی بر کتاب مقدس نه تنها ادعا می کنند که منبعی از دانش متمایز از عقل بشری است. آنها همچنین مقید به سنت هستند، بر یقین اعتقادات خود پافشاری می کنند و در برابر انتقادات رادیکال به گونه ای که علوم نیست، مقاومت می کنند. اگر مؤمنان دارای تفکر سنتی بین آنچه ایمانشان به آنها می گوید و یافته های علم مدرن تضادی را درک کنند، ممکن است همان کاری را انجام دهند که مقامات کلیسا در زمان گالیله انجام دادند. آنها ممکن است تلاش کنند علم را تعطیل کنند و اصرار کنند که اعتبار کلام خدا بر هر دانش «صرفاً انسانی» غلبه دارد. کسانی از ما که برای علم ارزش قائل هستیم باید مراقب باشیم که این اتفاق نمی افتد.
داروینیسم و ​​الهیات طبیعی: دیدگاه های در حال تحول [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Andrew Robinson (اندرو رابینسون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge Scholars Publishing,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا مسیحیت می تواند با نظریه تکامل داروین از طریق انتخاب طبیعی سازگار شود؟ علوم زیستی چه ارتباطی با اندیشه دینی دارد؟ آیا الهیات مسیحی چیزی برای ارائه در مورد تدوین فرضیه های علمی دارد؟ این پرسش‌ها از جمله مواردی هستند که در این مجموعه مقالات برخاسته از نشست انجمن علم و دین بریتانیا که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد داروین و صد و پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب منشأ گونه‌ها در کمبریج برگزار شد، بررسی شده است. این جلد مشارکت‌های گروهی برجسته از دانشمندان برجسته در زمینه علم و دین از جمله دنیس الکساندر، آر جی بری، جان هدلی بروک، سارا کوکلی، سلیا دین-دراموند، دیوید فرگوسن، دیوید نایت، کریستوفر ساوت‌گیت را گرد هم می‌آورد. ، نیل اسپروی و کنت ویلسون. مقاله ها حول موضوع الهیات طبیعی سازماندهی شده اند، تلاش برای نتیجه گیری الهیات از تأمل در جهان طبیعی. این مقالات دیدگاه های تاریخی، فلسفی و الهیاتی را پوشش می دهند و برخی از رویکردهای معاصر به الهیات طبیعی را در زمینه داروینیسم بررسی می کنند.
تکامل هرج و مرج: ایمان، علم و دین بد در جهانی بدون خدا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(استیو اولسون)Greg Graffin, Steve Olson(گرگ گرافین)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
HarperCollins e-books,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بیشتر مردم گرگ گرافین را به عنوان خواننده گروه پانک Bad Religion می شناسند، اما تعداد کمی می دانند که او همچنین مدرک دکترای خود را از دانشگاه کرنل دریافت کرده و تکامل را در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس تدریس می کند. در کتاب Anarchy Evolution، گرافین استدلال می کند که هنر و علم ارتباط عمیقی دارند. گرافین وقتی نوجوانی بزرگ می‌شد که «مواد مخدر، رابطه جنسی و مشکلات در هر شب ممکن بود به وجود بیاید»، گرافین متوجه شد که مطالعه تکامل چارچوبی را فراهم می‌کند که از طریق آن می‌تواند جهان را درک کند. در این کتاب تحریک‌آمیز و شخصی، او به بلوغ خود به عنوان یک هنرمند و شکل‌گیری جهان‌بینی طبیعت‌گرایانه‌اش در مورد مسائل مربوط به خدا، علم و وجود انسان اشاره می‌کند. در حالی که نبرد بین دین و علم اغلب با واضح ترین اصطلاحات نمایش داده می شود، تکامل آنارشی بینش های تازه و ظریفی را در مورد بحث طولانی مدت در مورد الحاد و شرایط انسانی ارائه می دهد. این کتابی است برای هر کسی که تا به حال به این فکر کرده است که آیا خدا واقعا وجود دارد یا خیر.
تکامل به عنوان یک دین: امیدهای عجیب و ترس های غریبه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mary Midgley (مری میگلی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge Classics,
چکیده :
ترجمه ماشینی: میدگلی منطق غیرمنطقی آموزه‌های ضعیفی را که خود را در پشت پرستیژ علم پناه می‌دهند، افشا می‌کند. او که همیشه در خانه بود، زمانی که کاهنان اعظم نظریه تکامل - داوکینز، ویلسون و یارانشان - را پذیرفت، تکامل را "افسانه آفرینش عصر ما" توصیف کرده است. او در «تکامل به عنوان یک دین» بررسی می‌کند که چگونه علم به عنوان جایگزینی برای دین مورد استفاده قرار می‌گیرد و اشاره می‌کند که این نقش تا چه حد آن را تحریف می‌کند. استدلال او روشنگر است - یک کیفرخواست زنده از این سوء استفاده از علم.
خدا را شکر به خاطر تکامل!: چگونه پیوند علم و دین زندگی شما و دنیای ما را متحول می‌کند [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Dowd
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Council Oak Books,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بالاخره جنگ علم و دین به پایان رسید. برنده؟ همه ما. با حامیانی از طیف بسیار گسترده ای از پیشینه ها و اعتقادات، از جمله پنج برنده جایزه نوبل، خدا را شکر برای تکامل! پل ها را می سازد، راهنمایی می کند و امید واقع بینانه را برای بشریت و بدنه زندگی به عنوان یک کل باز می گرداند. جنبشی در چند دهه گذشته در حال رشد است که داستان خلقت مشترک ما - حماسه تکامل کیهانی، بیولوژیکی و انسانی که توسط علم آشکار شده است - به عنوان مبنایی برای دیدگاهی معنادار از مکان ما در جهان است. کشیش مایکل داود، مبشر تکاملی آمریکا، در خط مقدم این جنبش قرار دارد. این کتاب کاملاً آگاه، کاملاً تحقیق و الهام‌گرفته شده، انجیلی را با میلیاردها سال قدمت اعلام می‌کند. خدا را شکر برای تکامل! به گونه ای زنده و قابل دسترس دلایلی را ارائه می دهد که چرا اکنون می توان به تکامل به عنوان یک فرآیند الهی نگاه کرد. چگونه علم کنونی نشان می دهد که تکامل یک شانس کور بی معنی نیست. روش های عملی برای استفاده از بینش های تکاملی برای دستیابی به رضایت شخصی بیشتر و روابط پر رونق؛ و اینکه چگونه همسویی با روندهای تکاملی می تواند فعالان و دیگرانی را که امیدوارند دنیای ما را به مکانی بهتر تبدیل کنند، راهنمایی کند. داود به عنوان یک خادم مسیحی، به ویژه به نگرانی‌هایی که مسیحیان در مورد تکامل دارند، می‌پردازد، اما این کتاب حاوی بینش‌هایی است که برای افراد با همه ادیان و بی‌ایمان جذاب خواهد بود. سرگرم کننده و نشاط آور، خدا را شکر برای تکامل! فراتر از بحث کنونی است و روشی کاملاً جدید برای تفکر درباره علم، دین، و معنا و هدف زندگی ما ارائه می دهد.