جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 28
The Elementary Forms of Religious Life
نویسنده:
Émile Durkheim, Karen E Fields
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
صور بنیانی حیات دینی (به فرانسوی: Les Formes élémentaires de la vie religieuse) عنوان کتابی است از امیل دورکیم که در ۱۹۱۲ در فرانسه منتشر شد. موضوع کتاب بررسی خاستگاه نخستین شکل از دین است. این کتاب از متون کلاسیک جامعه‌شناسی دین به‌حساب می‌آید. دورکیم در ابتدای کتاب هدف این مطالعه را چنین اعلام می‌کند : «هدف ما مطالعهٔ ساده‌ترین و بدوی‌ترین دینی است که بشر تاکنون بدان پی‌برده؛ می‌خواهیم این شکل از دین را تحلیل و تبیین کنیم.» ریمون آرون این کتاب را مهم‌ترین، عمیق‌ترین، اصیل‌ترین و گویاترین کتاب دورکیم به‌لحاظ روشن‌کردن منبع الهام فکری او می‌داند. در فارسی دو ترجمهٔ زیر از این کتاب موجود است: 🔺دورکم، داوید امیل (۱۳۸۲)، صور ابتدایی حیات مذهبی، ترجمهٔ نادر سالارزاده امیری و خدامراد فولادی، تهران: انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی. 🔺دورکیم، امیل (۱۳۸۳)، صور بن‍یانی حی‍ات دین‍ی، ترجمه باقر پرهام، ته‍ران: نش‍ر مرکز.
The Social Teaching Of The Christian Churches
نویسنده:
Ernst Troeltsch
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
آموزه‌های اجتماعی ارنست ترولتش در پی پژوهش درباره اخلاق مسیحی در عین رابطه درونی‌اش با تاریخ کلی تمدن است. این مقاله در پی آن است که اهمیت دیرپای آموزه‌های اجتماعی را برای کسانی که علاقه‌مند به تامل الهیانی و اخلاقی درباره حیات اجتماعی و فرهنگی هستند بدست دهد. سخن این مقاله این است که اخلاق الهیاتی مدرن از جهات بسیار در واقع نمی‌تواند میراث ترولتشی را انکار کند ، حتی اگر تجدید نظرهای مهم و نافذی در این پروژه ضروری باشد . اندیشمندانی که سعی می‌کنند این میراث را انکار کنند و تنها بر بحث سنت تحت نام یکتایی مسیحی اتکا می‌کنند به راحتی تمام در فهم پیچیدگی واقعی دورانی که در آن زندگی و تفکر می‌کنیم شکست می‌خورند.
Tokugawa Religion: The Values Of Pre-Industrial Japan
نویسنده:
Robert N. Bellah
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
کتاب کلاسیک رابرت بلاه ژاپن را همان‌گونه مورد بحث قرار می‌دهد که وبر در اخلاق پروستانی و روح سرمایه‌داری غرب را مورد مطالعه قرار می‌داد. بلاه یکی از پیشروترین نویسندگان در حوزه تاریخ و فرهنگ ژاپن است و توضیح می‌دهد که چگونه دین در دوران توکوگاوا اساس اقتصاد صنعتی ژاپن را بر قرار کرد و در عین حال دو کژفهمی درباره نوینش (مدرنیزاسون) ژاپنی را مورد انتقاد قرار می‌دهد : یکی این‌که این این پدیده با ورود دریاسالار پری در 1686 شروع شد و دیگر این‌که این مدرنیزاسیون به سبب توان فوق‌العاده ژاپنی‌ها در تقلید سرعت گرفت. این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه نظریه‌های موجود در فرهنگ چینی مانند کنفوسیوسیسم ، شینتو و بودیسم ، صوری از منطق و فهم را تشجیع می‌کردند که برای توسعه اقتصادی ضروری بود.
از شاهد قدسی تا شاهد بازاری: عرفی شدن دین در سپهر سیاست
نویسنده:
سعید حجاریان
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , مجموعه مقالات
وضعیت نشر :
تهران - ایران: طرح نو,
س‍ر ب‍ر آس‍ت‍ان‌ ق‍دس‍ی‌ دل‌ در گ‍رو ع‍رف‍ی‌: درآم‍دی‌ ب‍ر ج‍ام‍ع‍ه‌ش‍ن‍اس‍ی‌ دی‍ن‌ در ای‍ران‌ م‍ع‍اص‍ر
نویسنده:
م‍ج‍ی‍د م‍ح‍م‍دی‌.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ت‍ه‍ران‌: ن‍ش‍ر ق‍طره‌‏‫‬‏,
چکیده :
در این کتاب فرآیند عرفی شدن جامعه ایران بررسی شده است .بر همین اساس، نویسنده از تاثیر و تاثر متقابل امور عرفی و قدسی سخن به میان آورده، سپس به مقوله جامعه‌شناسی دین در ایران معاصر پرداخته و به نقش محوری حضور پر قدرت دین ونهادهای دینی، انقلاب دینی و حکومت دینی اشاره کرده است.
نشأة الدين بين التصور الإنساني والتصور الإسلامي: دراسة في علم الاجتماع الديني
نویسنده:
حسن علي مصطفى حمدان
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قسنطينة - الجزائر: مؤسسة الإسراء للنشر والتوزيع,
الدراسات الاجتماعية و الأنثروبولوجية و الدين
نویسنده:
أبوبكر أحمد باقادر
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
  • تعداد رکورد ها : 28