جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 5
پیشگویی رجعت در آخرالزمان در تورات، انجیل و قرآن
نویسنده:
رضا برنجکار، محمدمقداد امیری
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: پرديس فارابی دانشگاه تهران ,
چکیده :
رجعت یکی از پیشگویی های مهم آخرالزمان است که افزون بر اسلام، در آیین مسیح و یهود نیز، به آن اشاره شده است و براساس پیشگویی هرسه آیین، در زمان ظهور موعود آخرالزمان روی خواهد داد. تحقیق حاضر به بررسی پیشگویی های موجود در تورات و سایر کتاب های عهد عتیق و نیز، انجیل های چهارگانه و سایر کتاب های عهد جدید و پیشگویی های قرآن درباره رجعت و بازگشت دسته ای از مردگان به دنیا، تفسیر آن و بیان اختلاف ها دراین باره، پرداخته است. این تحقیق مشخص خواهد کرد، اعتقاد به رجعت در آخرالزمان اختصاص به اسلام، به خصوص مذهب شیعه نداشته، در منابع مقدس آیین یهود و مسیح نیز، آمده است؛ بنابراین، رجعت یکی از اعتقادات مهم ادیان آسمانی است.
صفحات :
از صفحه 95 تا 131
عبقرية المسيح فى التاريخ و كشوف العصر الحديث
نویسنده:
عباس محمود عقاد
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: مکتبة العصریة,
چکیده :
کتاب «عبقرية المسيح فى التاريخ و كشوف العصر الحديث» نوشته عباس محمود عقاد است. نویسنده در اين اثر به بررسی اسناد و الواح تاريخی كشف شده در وادی قمران توجه ويژه‌ ای دارد كه درباره‌ حضرت مسيح (ع) و روشن شدن برخی زوايای زندگی او تأثير داشته است و همانگونه كه خود تصريح كرده علاقه‌ خاصی به تحقيق و مطالعه تاريخ پيامبران در منابع و مصادر تاريخی داشته است. كتاب به بررسی و تحليل زندگی، افكار و كارهای حضرت عيسی مسيح (ع) پرداخته و در اين راه از اقوال و آرای دانشمندان و دين پژوهان بهره جسته و علاوه بر اين نظر خاصی به اسناد و مدارك تاريخی قديم برداشته است. این کتاب در شش فصل نگاشته شده است: فصل اول- کشوف وادی القمران؛ فصل دوم- المسیح فی التاریخ؛ فصل سوم- تاریخ المیلاد؛ فصل چهارم- الدعوة؛ فصل پنجم- ادوات الدعوة؛ فصل ششم- الاناجیل. انجيل‌ های رسمی و غير رسمی، تأثير پولس در مسيحيت و يكتا پرستان مسيحی، از دیگر مطالبی است که در این کتاب آمده است.
فرجام شناسی مسیحی به روایت پروتستان
نویسنده:
الامیرکانی جیمز انس
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
فرجام شناسی، از آموزه های الهیاتی دینی است که به دلیل مرتبط بودن با آینده نادیده بشر از مباحث جذاب و تاثیرگذار در ادیان به شمار می رود. در این میان، ادیان ابراهیمی تصویر روشن تری از آینده برای پیروان خود ترسیم کرده اند، چنان که در دینی هم چون مسیحیت این آموزه اصلی و کلامی و تاثیرگذار در اعتقادات به شمار می رود. بازگشت دوباره مسیح و داوری نهایی و بهشت و دوزخ از جمله مباحث فرجام شناختی در آیین مسیحیت است. درک درست این اندیشه در مسیحیت، نیازمند آشنایی بی واسطه با آراء و نوشته های الهیاتی اندیشه ورزان و صاحب نظران این دین است که در هر یک از سه فرقه کاتولیک، ارتدوکس و پروتستان قلم زده اند. در آیین پروتستان از آثار ارزش مند الهیاتی، کتاب نظام التعلیم فی علم اللاهوت القویم نوشته کشیش جیمز انس الامیرکانی است. از ویژگی بارز این کتاب شکل پرسش و پاسخی آن و نیز استنادات بی شمار به کتاب مقدس است که نویسنده در میان مباحث، ضمن طرح اندیشه های کاتولیکی به نقد آنها نیز می پردازد.
صفحات :
از صفحه 163 تا 173
جهان پس از ظهور منجی از منظر «عهد جدید»
نویسنده:
قضاوی منیژه
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
لطفا برای مشاهده چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.
صفحات :
از صفحه 135 تا 152
  • تعداد رکورد ها : 5