جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
شماره پنجم مجله «نامه ایران و اسلام»
نوع منبع :
مقاله , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
شماره هشتم مجله «تقریرات»
نوع منبع :
مجموعه مقالات , نمایه مقاله
چکیده :
هشتمین شماره دوماهنامه فرهنگی تقریرات در آستانه نوروز ۹۸ منتشر شد. این شماره از تقریرات به مناسبت صدمین سال قمری تأسیس حوزه معاصر قم به بررسی چرایی تأسیس و کارکردهای اجتماعی، دینی و سیاسی حوزه علمیه قم در قرن اخیر پرداخته است. در گزارش تفصیلی و مستند این مجله، به رفتارشناسی دو زعیم مشهور حوزه قم؛ حضرات آیات عبدالکریم حائری یزدی و سید حسین بروجردی پرداخته شده و روابط علمای بزرگ قم با حاکمان تهران‌نشین در قرن اخیر، از جمله چالش بر سر حقوق زنان و کشاورزان مورد کند و کاو قرار گرفته است. در بخشی از این گزارش چنین آمده است: نگرانی حکومت پهلوی از قمی‌ها مدام افزایش می‌یافت و هر سال تعدادی از طلاب و استادان حوزه گرفتار حبس و تبعید و تعقیب می‌شدند. محمدرضا شاه همان خطای راهبردی پدرش را مرتکب شد؛ پدرش بر سر قانون لباس متحدالشکل به جان مذهبی‌ها و روحانیون افتاد، ده‌ها معترض را به کام مرگ فرستاد و قدر رفتار مداراگرانه آیات عظام حائری یزدی و میرزای نائینی را ندانست. پهلوی دوم نیز در آغاز سومین دهه سلطنتش به جان مذهبی‌ها و روحانیون افتاد و معترضان را به خاک و خون کشید تا خود را همچون پدرش مدافع آزادی زنان جلوه دهد. پهلوی پدر بر سر مسأله پیش پا افتاده‌ای چون لباس و کلاه بدنام تاریخ شد و پهلوی پسر نیز بر سر حق رأی زنان. در حالی که هر دو مشکل، لاینحل نبود و مخالفان هر دو شاه پهلوی، چند سال بعد بدون چالش خاصی با تغییر لباس و آزادی سیاسی زنان کنار آمدند. سال ۵۷ هیچ مجتهدی با حضور زنان در تظاهرات، انتخابات و نمایندگی در مجلس مخالفت نکرد و فقط بدنامی تاریخی برای سرکوبگری پهلوی پدر و پسر ثبت شد». در این شماره همچنین یادداشت‌هایی به قلم پژوهشگران جامعه‌شناسی، حقوق و علوم سیاسی درباره گذشته و آینده حوزه قم آمده و مصاحبه‌ای از مرحوم بسته‌نگار (داماد آیت‌الله طالقانی) منتشر شده که به نقش پیشروی امام خمینی در استیفای حقوق زنان در نیم قرن گذشته اشاره کرده است. در ابتدای مجله نیز مانند هر شماره، «تقریرات گعده» آمده که دربرگیرنده نکاتی خواندنی از جلسات آزاد علمی آیت‌الله‌ سیدموسی شبیری زنجانی در قم است.
شماره ششم مجله «تقریرات»
نوع منبع :
مجموعه مقالات , نمایه مقاله
چکیده :
در شماره ششم چند پرونده داریم: ۱- کارنامه حوزوی و فکری مرحوم هاشمی رفسنجانی ۲- تحلیل محتوای ادبیات مجاهدین خلق درباره شیعه و حوزه علمیه ۳- بررسی وضعیت مکتب فکری دکتر سروش و چالش‌های آن ۴- نگاهی به جدال‌های تازه درباره مولوی ۵- نگاهی به ابعاد اجتماعی عزاداری‌های نوظهور دو مطلب ویژه هم داریم: 1- بررسی وضعیت حال و آینده مرجعیت شیعه و گمانه‌زنی‌ها درباره نسل آینده مراجع 2- ترجمه مقاله‌ای از پروفسور انور ایمان (استاد مسلمان و امریکایی تاریخ و حقوق اسلامی) درباره ماهیت دینی داعش، همراه با مقدمه اختصاصی نویسنده
شماره هفتم مجله «تقریرات»
نوع منبع :
مجموعه مقالات , نمایه مقاله
چکیده :
اغلب صفحات این شماره به دو پرونده «خشونت دینی و امکان تقریب و مدارا» و «بازخوانی انتقادی نگاه دکتر شریعتی به شیعه و روحانیت» اختصاص دارد. در سرمقاله‌ و یادداشتی که نوشته‌ام، به نسبت میان شریعتی و نسل امروز روحانیت و طلاب حوزه‌های علمیه پرداخته و از «روحانیت منهای شریعتی» سخن گفته‌ام. همچنین در گفتگوهایی با دکتر سارا شریعتی، دکتر آقاجری و استاد طارمی‌راد به بازخوانی نگاه شریعتی به شیعه و روحانیت پرداخته‌ایم و از جمله دکتر آقاجری و استاد طارمی به نقد آرای شریعتی درباره صفویه و روحانیت شیعه پرداخته‌اند. دکتر سارا شریعتی نیز ضمن ارائه نگاهی جامع به آرای پدر به این نتیجه رسیده که دکتر شریعتی بر خلاف آنچه که مشهور شده است، باوری به حذف روحانیت نداشت. گفتگو با مرحوم دکتر ابراهیم یزدی درباره روابط امام خمینی و نواندیشان دینی با محوریت دکتر شریعتی، از دیگر مطالب این پرونده است. بخش «تقریرات گعده» که از جذاب‌ترین بخش‌های ثابت مجله تقریرات به شمار می‌رود این بار به انعکاس آرای آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی درباره طب اسلامی، فتوای جدید نماز و روزه مسافر و برخی موضوعات متنوع دینی دیگر پرداخته و از قول این مرجع تقلید برجسته شیعه آورده که اغلب روایات طبی سند معتبری ندارند. پرونده مفصل این شماره تقریرات درباره امکان تقریب و مدارا در دنیای کنونی است که خشونت‌های دینی افزایش قابل توجهی دارند. آسیب‌شناسی وضعیت کنونی تقریب مذاهب اسلامی، ارائه راهکارهایی عملی برای کاهش خشونت‌های دینی، گزارشی از وضعیت اهل سنت مشهد و انگیز‌ه‌شناسی داعش در کشتار شیعیان از دغدغه‌ها و موضوعات اصلی این شماره است. همچنین به بهانه هجدهمین سالگرد مناظره آقایان مصباح یزدی و حجتی کرمانی به نقد و بررسی این مناظره پرداخته شده است. علاوه بر این پرونده، مقدمه من بر کتاب «ایمان و رجعت» نیز در این شماره آمده که به بررسی زمینه‌های رشد سلفی‌گری در ایران اختصاص دارد. به مناسبت سالگرد آیت‌الله دکتر بهشتی، در گفتگوی صریح و مفصل با دکتر سید علیرضا بهشتی به بررسی کارنامه فکری و سیاسی یکی از اثرگذارترین چهره‌های تاریخ جمهوری اسلامی پرداخته شده و پرونده‌ای نیز به معرفی کتاب «کتابشناسی انتقادی جامعه‌شناسی تشیع» اختصاص دارد. دیگر یادداشت من نیز به نقد نگرانی‌های نوگرایان دینی نسبت به مناسک نوظهور پرداخته است.
شماره نهم مجله «تقریرات»
نوع منبع :
مجموعه مقالات , نمایه مقاله
چکیده :
این شماره به نقش‌آفرینی حوزه کنونی نجف در عرصه فقه و سیاست می پردازد و در این زمینه با آیت‌الله محمدی قائینی از شاگردان برجسته آیات عظام خویی و منتظری درباره تفاوت‌های فقهی نجف و قم و عبدالوهاب فراتی درباره جریان‌های سیاسی فعال در حوزه نجف گفتگو شده است. یادداشت‌هایی از دکتر سید جواد ورعی و دکتر سید یاسر قزوینی، بررسی آرا و نوگرایی‌های آیت‌الله‌العظمی سیستانی و فرزندشان، و گزارشی از مواضع منتقدان سیاسی سید سیستانی از دیگر مطالب این پرونده است. تقریرات گعده آیت‌الله‌العظمی شبیری، نقد اثر جدید مهدی نصیری، نقد نظریه قرآن‌شناختی متأخر دکتر سروش، مقاله‌ دکتر طاووسی مسرور درباره جنگ‌های صلیبی، پرسش‌های عماد باقی از آیت‌الله‌ العظمی مکارم و پاسخ‌های شاگردان ایشان درباره حجاب از دیگر مطالب شماره جدید تقریرات است.
شماره چهارم و پنجم مجله «تقریرات»
نوع منبع :
مجموعه مقالات , نمایه مقاله
چکیده :
در شماره‌ چهارم و پنجم این مجله، مقالات، گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی درباره صدمین سالروز تولد آیت‌ﷲ‌العظمی صافی گلپایگانی، کارکرد سیاسی و اجتماعی استخاره، پروژه فکری اصلاح دینی سید کمال حیدری و حوزه علمیه افغانستان آمده است. هم‌چنین دو پرونده درباره ماهیت‌شناسی حرکت امام حسین(ع) و بررسی جامعه‌شناختی کتاب ولایت فقیه امام خمینی در شماره تازه مجله تقریرات به‌چشم می‌خورد. در پرونده استخاره، گفت‌وگوی یک انسان‌شناس فرانسوی با آیت‌ﷲ‌العظمی گرامی قمی منتشر شده که نکات مهمی را درباره استخاره‌های مشهور این مجتهد مطرح قم دربر دارد. در این گفت‌وگو آیت‌ﷲ گرامی گفته که استخاره‌هایش ناشی از الهام درونی و اشراق باطنی است و از تجربیات خود درباره استخاره‌ سخن گفته است. در گفت‌وگوی تقریرات با یک فیلسوف جوان افغان مقیم آمریکا نیز وی ضمن ابراز نگرانی از آینده حوزه علمیه افغانستان، از رشد جریان‌های سلفی و نیز نواندیشی دینی در افغانستان سخن گفته است. دکتر اخلاق به تقریرات گفته که شیعیان برای تعامل با جهان اسلام و نیز غرب باید از حکمت صدرایی به فلسفه مشاء برگردند تا زبان مشترکی برای گفت‌وگو بیابند. دیگر گزارش مهم این شماره تقریرات به‌مناسبت صدمین سال قمری تولد آیت‌ﷲ‌العظمی صافی گلپایگانی نوشته شده که در آن به آرا و‌ مبانی فقهی و کلامی مهم این مرجع کهنسال شیعه پرداخته شده است. در جدیدترین شماره مجله تقریرات هم‌چنین گزارش‌هایی درباره آرای جنجالی سید کمال حیدری و نیز فتوای اخیر آیت‌ﷲ‌العظمی مکارم شیرازی درباره حجاب به‌چشم می‌خورد.
شماره دوم مجله «تقریرات»
نوع منبع :
مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
دومین شماره مجله فرهنگی تقریرات با پرونده‌هایی تحت عنوان «نوستالژی علمای بلاد» و «تقاطع مطهری – صدر» منتشر شد. به گزارش مباحثات، این نشریه که در شماره نخست خود به بررسی تفاوت‌ها و اشتراکات مکاتب حوزوی نجف و قم پرداخته بود، در شماره دوم خود طی گزارشی از وضعیت مهم‌ترین علمای شهرستان‌ها و معرفی آن‌ها آورده است: «در دهه‌های اخیر با افزایش سرعت تحولات اجتماعی و تغییرات سیاسی و فرهنگی، به‌نظر می‌رسد که در کنار تقویت کمّی حوزه قم و رشد تمرکزگرایی در تهران، از حوزه‌های علمیه شهرستان‌ها غفلت شده و با درگذشت بسیاری از مجتهدین کهن‌سال محلی و منزوی‌شدن برخی دیگر از آن‌ها، خلأ بزرگ ناشی از این امر به تدریج در قالب برخی آسیب‌های اجتماعی و چالش‌های فرهنگی خودنمایی می‌کند». در ادامه این پرونده با آیت‌ﷲ سید علیرضا حیدری از علمای برجسته شهر یزد گفت‌وگو شده و ایشان به بازگویی خاطرات خود از دوره حضور در نجف و ارتباطش با علمای بزرگ این حوزه پرداخته است. آیت‌ﷲ سید علیرضا حیدری از فعالان دفتر امام در نجف بوده و مدتی را نیز در زندان بعثی‌ها به‌سر برده است. برادر بزرگ وی آیت‌ﷲ سید جواد حیدری از علمای محبوب یزد سال گذشته در سن ۸۸ سالگی درگذشت و تشییع باشکوهی برای وی برگزار شد. دومین پرونده این شماره مجله تقریرات، به اشتراکات فکری و علمی شهیدان آیت‌ﷲ مرتضی مطهری و آیت‌ﷲ سید محمدباقر صدر اختصاص دارد. در این پرونده با دکتر رافائل مائوریلو (شیعه‌شناس ایتالیایی) درباره متدهای شهیدان مطهری و صدر گفت‌وگو شده است؛ وی در این مصاحبه به‌طور مفصل آرای شیعه‌شناختی خود را بیان کرده است. دکتر مائوریلو با اشاره به مثبت شدن نگاه افکار عمومی غرب به شیعیان پس از تندروی‌های گروه‌های سلفی، گزارشی از وضعیت شیعه‌پژوهی در مراکز پژوهشی غرب ارائه داده و از ایرانیان خواسته که غرب‌شناسی را جدی‌تر و واقع‌بینانه‌تر پی‌بگیرند. گفت‌وگوی مهم دیگر این شماره مجله تقریرات، مصاحبه با سید حسین میردامادی؛ دایی مقام معظم رهبری است که اولین گفت‌وگوی مطبوعاتی وی محسوب می‌شود. وی در این مصاحبه به بیان خاطرات خود از ایام تحصیل در حوزه‌های مشهد، نجف و قم می‌پردازد و نکات ناگفته‌ای از تاریخ معاصر حوزه را بازگو می‌کند. آقای میردامادی که استاد بازنشسته علوم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد است، زمینه‌های شکل‌گیری انجمن حجتیه را در مکتب تفکیک ردیابی می‌کند. دکتر عبدﷲ نصری استاد برجسته فلسفه نیز در گفت‌وگو با تقریرات کوشیده «هرمنوتیک» اجتهاد در آرای شهید صدر را شناسایی کند. هم‌چنین دو پرونده حقوقی و جامعه‌شناختی درباره دولت رفاه اسلامی و نسبت جامعه دینی با عدالت از دیگر مطالب این شماره تقریرات است.
شماره اول مجله «تقریرات»
نوع منبع :
مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
نخستین شماره ماهنامه فرهنگی «تقریرات» با پرونده‌هایی درباره بررسی تطبیقی مبانی علمی حوزه‌های نجف و قم، کاوش جامعه‌شناختی گروه‌های سلفی و آینده مرجعیت فکر دینی در ایران منتشر شد. صاحب‌امتیاز، مدیرمسؤول و سردبیر این مجله ماهانه که قرار است در حوزه علوم انسانی فعالیت کند، علی‌اشرف فتحی است که پیش از این نویسندگی و فعالیت در بخش‌های حوزوی و مذهبی برخی مطبوعات و سایت‌ها را بر عهده داشته است. وی که طلبه درس خارج خوزه علمیه قم و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد تاریخ اسلام در دانشگاه بهشتی است، در سرمقاله‌ای با عنوان «قرارهای ما در تقریرات» بر روند غیرسیاسی مجله و رویکرد بی‌طرفانه آن نسبت به موضوعات فرهنگی روز تأکید کرده و «گزارش» و «پردازش» را به عنوان دو رسالت این مجله فرهنگی بیان کرده است. وی «تئوری بقا» و تلاش برای ماندن و خواندن و نوشتن را یکی از قرارهای تحریریه این مجله برشمرده و انتشار این مجله را حاصل فعالیت چند ساله خود در فضای مجازی (وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی) و دنیای مطبوعات ارزیابی کرده است. همچنین حجت‌الاسلام احمد نجمی، فعال رسانه‌ای حوزوی و مدیر مطالعات تکمیلی پرژوه تاریخ شفاهی ایران نیز به عنوان دبیر تقریرات حوزوی با این مجله همکاری می‌کند. مهدی سلیمانیه، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و نویسنده کتاب «طلبه زیستن»، مسئولیت بخش تقریرات اجتماعی مجله را بر عهده دارد و سید هادی طباطبایی (روزنامه‌نگار و کارشناس ارشد فلسفه) و سید شهاب‌الدین کاظمیان (روزنامه‌نگار حقوقی و کارشناس ارشد حقوق توسعه) به عنوان دبیران تقریرات فکری و حقوقی در مجله تقریرات حضور دارند. سید مجتبی خرمشاهی نیز دبیر تحریریه این نشریه است. در اولین شماره تقریرات که به صورت سراسری توزیع شده است، پرونده ویژه‌ای با عنوان «مرجعیت دوگانه» از سوی علی‌اشرف فتحی تهیه شده که به بررسی تطبیقی مبانی علمی و رفتارهای اجتماعی حوزه‌های نجف و قم با تکیه بر اندیشه و رفتارهای آیات عظام بروجردی و خویی می‌پردازد. در این پرونده، گفتگوهایی با حضرات آیات گرامی قمی، علوی بروجردی، سید منیر الخباز، احمدی شاهرودی، جلالی حائری و قبله‌ای خویی و نیز حجج اسلام والمسلمین سید امین خویی (نوه آیت‌ﷲ‌العظمی خویی) و شیخ محمود فیاض (فرزند آیت‌ﷲ‌العظمی فیاض) انجام شده و هر یک از این فقها از منظرهای مختلفی به بررسی مبانی علمی آیات عظام بروجردی و خویی پرداخته‌اند. همچنین گفتگوهایی با مهندس سید موسی خویی و مرحوم دکتر سید صادق طباطبایی درباره تاریخ معاصر حوزه‌های نجف و قم در این شماره تقریرات آمده است. یکی دیگر از گفتگوهای شماره اول این مجله فرهنگی، مصاحبه با خانم دکتر سابرینا مروین، شیعه‌شناس فرانسوی و استاد دانشگاه سوربن است که به نگاه این شیعه‌شناس غربی به گذشته و حال حوزه نجف می‌پردازد. دومین پرونده اولین شماره تقریرات، به بررسی جامعه‌شناختی پدیده داعش و دیگر گروه‌های سلفی اختصاص یافته و مقالاتی از پژوهشگران علوم اجتماعی درباره این موضوع آمده است. از جمله، خانم بتول فیروزان، دانش‌آموخته رشته روانکاوی نظری از دانشگاه UCL لندن، به بررسی روانکاوانه پدیده داعش و بسترهای روانی شکل‌گیری آن در منطقه خاورمیانه پرداخته است. ترجمه مقالاتی از طارق رمضان (نوه حسن البنا مؤسس اخوان‌المسلمین)، جان اسپوزیتو و خانم دالیا مجاهد درباره گروه‌های مسلمان خشونت‌گرا از دیگر مطالب این پرونده است. در بخش تقریرات اجتماعی نیز به بررسی سخنان اخیر یکی از روشنفکران درباره آینده مرجعیت فکر دینی در ایران پرداخته شده و علاوه بر مقالاتی از برخی پژوهشگران، گفتگویی با دکتر بیژن عبدالکریمی درباره این موضوع آمده که وی با نقد ذات‌گرایی ارسطویی و نقش آن در استنباط دینی، چالش‌های پیش روی روحانیت و روشنفکران دینی را در دفاع از دین در جهان مدرن مورد مداقه قرار داده است. اولین شماره تقریرات در ۶۸ صفحه و از شهر قم به جامعه فکری ایران و طلاب و دانشجویان علاقه‌مند عرضه شده است.
مراجعات في الآداب والفنون
نویسنده:
عباس محمود العقاد
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره: هنداوی,
کلیدواژه‌های اصلی :
شماره 43 رواق هنر و انديشه
نوع منبع :
مجموعه مقالات , نمایه مقاله
چکیده :
برخي مطالب اين شماره عبارتند از: 1. نيمه روشن / وحيد حياتي 2. فن‌آوري هاي جديد رسانه‌اي و هويت سلمانان / رضا كاوند 3. اروپا، جهاني‌شدن و سرنوشت فرهنگ / در گفت‌وگو با ژان بودريار / برگردان: مقداد مهرابي 4. درباره دانش ‌رسانه‌اي ديني (بخش دوم) / حجت‌الاسلام دكتر هادي صادقي 5. چالش‌هاي پديدآمده به وسيله شبكه‌هاي ديني / هِيدي كمبل / برگردان: رحيم قاسميان 6. نوساختن معناي نظرية‌ فيلم از رهگذر فلسفة كانت/ مليندا شالوكي / برگردان: دكترمحمدسعيد حنايي كاشاني 7. آسمان و زمين (بخش دوم) / سيدحميدرضا قادري 8. درباره دو كتاب: رسانه، زيبايي‌شناسي، فلسفه / سيدحميدرضا قادري