جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
اهمیت آنچه برای ما مهم است: جستارهای فلسفی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Harry G. Frankfurt (هری جی. فرانکفورت)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مجلد مجموعه‌ای از سیزده مقاله اساسی درباره اخلاق، اراده آزاد و فلسفه ذهن است. این مقالات به موضوعات محوری مانند آزادی اراده، مسئولیت اخلاقی، مفهوم شخص، ساختار اراده، ماهیت عمل، ساختار خود و نظریه آرمان های شخصی می پردازند. پروفسور فرانکفورت با تمرکز بر ماهیت متمایز آزادی انسان، می‌تواند مشکلات اساسی را در مورد اینکه انسان بودن چیست و در زندگی به چه چیزهایی باید اهمیت دهد، بررسی کند.
مقالاتی انتقادی در شرح آراء ابن‌سینا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Peter Adamson (پیتر آدامسون)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ابن‌سینا از بزرگ‌ترین فیلسوفان اسلامی است که همواره تاثیر او بر روی متفکران قرون وسطی محل بحث بوده است. در این کتاب تاثیر عمیق او بر فیلسوفان یهودی و مسیحی هم‌چنین سنت فلسفی اسلام مورد بحث قرار گرفته است. هم‌چنین مقدمه‌ای مفصل برای فهم تحلیل فلسفی ابن‌سینا نیز در این کتاب تدارک دیده شده است. سهم‌گذاری پژوهشگران برجسته در این کتاب ابعاد گوناگون اندیشه ابن‌سینا از فلسفه تا معرفت‌شناسی و فلسفه دین و هم‌چنین طبیعیات و پزشکی را پوشش می‌دهد. این مجموعه در عین‌حال که هم‌چون یک مقدمه‌ی کلی بر آثار ابن‌سینا به کار می‌آید در نوع خود یکی از پیشروترین کتب درباره این تاثیرگذارترین فیلسوف قرون وسطی است.
کندوکاوى پیرامون عرفان حلقه (ویژه نامه مجله زن روز درباره عرفان حلقه)
نویسنده:
فاطمه نیک بخت
نوع منبع :
نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
فرقه نیوز (مجله زن روز؛ 29مهر1396؛ شماره 2576),
کلیدواژه‌های اصلی :
شماره اول فصلنامه نقد دینی [نشریه نواندیشی دینی خارج از کشور]
نوع منبع :
مقاله , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در یادداشت نخست این فصل‌نامه که با سردبیری محمدجواد اکبرین، منتشر می‌شود، آمده است: «سرانجام پس از ماه‌ها پیگیری و همت جمعی از دوستان، دفتر فصل‌نامه نقد دینی باز شد تا از دین، نقد دینی و ضرورت بازسازی اندیشه دینداران بگوید و تازه‌های صاحب‌نظران را در نقاط مختلف جهان، به ویژه در بستر اسلام و ایران، در جامه‌ای تازه گرد آورَد و نخستین نشریه فارسی‌زبانِ این حوزه در خارج از کشور باشد. موضوع پرونده ویژه در نخستین شماره از این فصل‌نامه چیستی و چراییِ نواندیشی دینی است. این موضوع اگرچه مکرر است اما به معنای مصطلح، تکراری نیست. هر چه جهان و انسان تغییر می‌کند پرسش‌هایی خاص و متفاوت از دین در جهان جدید، زاده یا تجدید می‌شود و چیستی و چرایی وجود نحله‌ای از دینداران یا دین پژوهانی که به این مواجهه می‌اندیشند بیشتر خود را نشان می‌دهد. انتشار دفتر نخست این فصل‌نامه، هم‌زمان شده است با فراگیری ویروس و بلا و ابتلای عالم‌گیری که علاوه بر به چالش کشیدن همه وجوه حیات انسان، الهیات را نیز با پرسش‌ها و تنش‌ها و چالش‌هایی تازه روبه‌رو کرده است. صاحب‌نظران بزرگواری که دعوت فصل‌نامه را برای این پرونده پذیرفته‌اند در ۹ مقاله به این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند: آیا نواندیشی دینی با «دغدغه ایمانی» در پی دفاع از متون و گزاره‌های دینی به زبان امروز و خرافه‌زدایی از ساحت دین است؟ آیا نواندیشی دینی با «دغدغه آکادمیک و علمی» در پی یک پروژه پژوهشی درباره اجزاء مختلف دین و احیانا تبیین نسبت آن با دنیا و انسان جدید است؟ آیا نواندیشی دینی با «دغدغه روشنفکری» (نه الزاما و انحصارا آکادمیک) به دنبال روشنگری و نوزایی فکری در یک جامعه دینی است و ایجاد تغییرات اجتماعی در جهت آزادی، عدالت و اخلاق را دنبال می‌کند؟ اگر دغدغه نواندیشی دینی ترکیبی از دو یا سه مؤلفه فوق است، کدامیک متغیّر اصلی است؟ آیا پروژه نواندیشی دینی نسبتی با وضعیت جامعه مخاطبش دارد و مثلا ترکیب جمعیت و میزان و درصد مذهبی بودن یا نبودن جامعه تاثیری در این پروژه و کمیت و کیفیت آن نمی‌گذارد؟ و سرانجام با توجه به کارنامه حکومت دینی در ایران و واکنش جامعه به آن، آیا می‌توان برای پروژه نواندیشی دینی در جامعه کنونی ایران هم‌چنان جایگاهی قائل بود؟ در صفحات خارج از این پرونده، سینماگری در آنچه که سینمای دینی خوانده می‌شود تأمل کرده است. مقاله‌ای دیگر به قصه نامکررِ حیات و هویتِ دکتر علی شریعتی پرداخته است که از پیش‌کسوتان بازسازی و تجدید فکر دینی در نیم سده اخیر به شمار می‌آید؛ چنان‌که این شماره نیز در چهل و سومین سالروز درگذشت او منتشر می‌شود. در ادامه، گفتگویی با زنده‌یاد رضا بابایی در باب «حکومت، مشروعیت و عدالت» فرصتی است برای گرامیداشت یاد این نواندیش دینی که بهار جاری در ۵۵سالگی و پس از ماهها ابتلا به سرطان از جمع ما رفت؛ گفتگویی که در زمان حیات او منتشر نشده است. پایان‌بخش فصلنامه نیز معرفی دو کتاب است که سال گذشته توجه علاقمندان به این حوزه را جلب کرده است». این نشریه در پایان هر فصل منتشر می‌شود و در هر شماره، پرونده‌ای را به موضوعی خاص اختصاص می‌دهد. حسن یوسفی اشکوری، مدیر مسئول فصل‌نامه است و در کنار او محمد جواد اکبرین (سردبیر)، رضا علیجانی و حسن فرشتیان هدایت و انتشار آن را بر عهده دارند.
صفحات :
از صفحه 1 تا 198
متافیزیک تکامل و مقالات دیگر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Thomas Whittaker (توماس ویتاکر)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: حقایق تکامل کیهانی و ارگانیک چه نتایجی را در مورد مبدأ و سرنوشت جهان و فرد می طلبد یا اجازه می دهد؟ از سال 1881 تا 1925 توماس ویتاکر، دانشمندی که در آکسفورد تحصیل کرده و به فیلسوف تبدیل شده بود، با این سؤال دست و پنجه نرم می کرد که سعی کرد با تفسیر متافیزیکی علوم به آن پاسخ دهد. اکثر مقالات این جلد ابتدا در Mind و تعداد کمی در مجلات دیگر منتشر شد، در حالی که سه مقاله قبلاً منتشر نشده بود. ویتاکر به طور گسترده در برخی از جسورانه‌ترین تئوری‌های گذشته، از قرون اولیه دوران رایج (از جمله آپولونیوس تیانا و اوریگن)، تا قرون وسطی (از جمله جان اسکاتوس اریگنا و نیکلاس کوزا)، رنسانس (جوردانو) را شامل می‌شود. برونو، شکسپیر) و اوایل دوره مدرن. نظر خود ویتاکر این است که فرضیه و تخیل کمک های مشروعی در جستجوی حقیقت در علم و فلسفه در ترکیبی جدید هستند.
دین پس از متافیزیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark A. Wrathall (ویراستار: مارک راتال)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در عصری که متافیزیک بدنام شده است، چگونه باید دین را درک کنیم و چه جایگاهی باید داشته باشد؟ مفروضات متافیزیکی که از الهیات سنتی حمایت می‌کردند، دیگر به طور گسترده پذیرفته نمی‌شوند، اما روشن نیست که این «پایان متافیزیک» چگونه باید درک شود، یا چه پیامدهایی باید برای درک ما از دین داشته باشد. در عین حال، تجدید علاقه به امر قدسی و الهی در رشته‌های گوناگونی مانند فلسفه، روان‌شناسی، ادبیات، تاریخ، انسان‌شناسی و مطالعات فرهنگی وجود دارد. در این جلد، فیلسوفان برجسته در ایالات متحده و اروپا به افول متافیزیک و فضایی که این زوال برای درک غیر الهیاتی از دین باز کرده است، می پردازند. مشارکت کنندگان عبارتند از: ریچارد رورتی، چارلز تیلور، ژان لوک ماریون، جیانی واتیمو، هوبرت ال دریفوس، رابرت پیپین، جان دی. کاپوتو، آدریان پپرزاک، لئورا باتنیتسکی، و مارک ای. m a rk a . وی دانشیار گروه فلسفه، دانشگاه بریگام یانگ، یوتا است. او مقالاتی در تعدادی از مجلات به چاپ رسانده و در مجموعه کتاب های کمبریج Companions to Philosophy همکاری داشته است. او یکی از ویراستاران کتاب‌های تطبیق با هایدگر (2000)، هایدگر، اصالت و مدرنیته (2000)، و هایدگر، مقابله، و علوم شناختی است.
خدا و دین در جهان پست‌مدرن: جستارهایی در الهیات پست‌مدرن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Ray Griffin (دیوید ری گریفین)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: خداباوری طبیعت گرایانه ارائه شده در این کتاب خطاب به خوانندگانی است که الهیات لیبرالی را خالی می دانند یا معتقدند که نمی توان در عین حال دیندار و کاملاً عقلانی و تجربی بود. گریفین نشان می دهد که دیدگاه پست مدرن تجربی و عقلانی تر از دیدگاه ماتریالیسم مدرن متأخر است. این بازگشت به ماوراء طبیعی گرایی دوگانه مدرن اولیه نیست. مکانیسم و ​​هیجان گرایی دکارت و نیوتن مانع از اتحاد واقعی دین و علم شد. پست مدرنیسم گریفین یک الهیات عمیقاً مذهبی و کاملاً علمی ارائه می دهد، که مبنای جدیدی را برای نظم و انضباط معنوی و مرگ و میر آرامی فراهم می کند که می تواند نظامی گری مدرنیته را معکوس کند. گریفین یک الهیات پسامدرن بازنگری و سازنده را پیشنهاد می‌کند که فلسفه ساختارشکنی را که خود را پست مدرن می‌نامد و به نسبی‌گرایی و نیهیلیسم منتهی می‌شود، به چالش می‌کشد.
نوشته های کامل لئو اشتراوس درباره ابن میمون [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Leo Strauss (لئو اشتراوس)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
the university of chicago press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: لئو اشتراوس به طور گسترده به عنوان یکی از برجسته ترین مفسران Maimonides شناخته می شود. مطالعات او درباره فیلسوف یهودی قرون وسطایی به کشف مجدد باطنی گرایی انجامید و این احساس را عمیق تر کرد که تنش بین عقل و وحی در اندیشه سیاسی مدرن مرکزی است. نوشته های او در طول قرن بیستم عمدتاً مسئول بازگرداندن میمونیدس به عنوان یک متفکر فلسفی درجه اول بود. با این حال، برای درک میزان مشارکت اشتراوس در بورسیه تحصیلی میمونید، به طور سنتی باید به دنبال مقالاتی بود که او به طور جداگانه منتشر کرده بود که تقریباً پنجاه سال را در بر می گرفت. کنت هارت گرین با لئو اشتراوس در مورد میمونیدها، برای اولین بار مجموعه ای جامع و مشروح از نوشته های اشتراوس در مورد میمونیدها را ارائه می دهد که شامل شانزده مقاله است که سه تای آنها برای اولین بار به زبان انگلیسی ظاهر می شوند. گرین همچنین ترجمه های دقیقی از مطالبی ارائه کرده است که در اصل به زبان های عبری، عربی، لاتین، آلمانی و فرانسوی نقل شده است. یک مقدمه آموزنده نوشت که مشارکت های اصلی موجود در هر مقاله را برجسته می کرد. و ارجاع به نسخه های چاپ نشده را کاملاً به روز کرد. نتیجه به نسخه استاندارد نوشته های اشتراوس در مورد میمونید تبدیل خواهد شد.
اشاره به راه: مجموعه مقالات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Martin Buber (مارتین بوبر)
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مقالات که بین سال‌های 1909 تا 1954 نوشته شده‌اند و برای اولین بار در سال 1957 به‌صورت مجموعه‌ای منتشر شده‌اند، که در آن فیلسوف برجسته، گفتگوی «من-تو» را به حوزه‌های مختلفی مانند دین، اندیشه اجتماعی، فلسفه، اسطوره، نمایشنامه، ادبیات و هنر مرتبط می‌کند. بوبر را در فرآیند پاسخگویی به بحران‌ها و چالش‌های قرن بیستم آشکار می‌کند و خواننده را قادر می‌سازد تا مبارزات مادام‌العمر او را برای «وجود اصیل» دنبال کند.