جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
اسپینوزا فیلسوفی جاودانه
نویسنده:
محسن جهانگیری, ویل دورانت، ترجمه عباس زریاب خوئی
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
این کتاب به بررسی زندگانی فیلسوف جاودانه تاریخ ، باروخ اسپینوزا ، و سیری در آثار و اندیشه های او می پردازد. بخش اعظم کتاب به مقالاتی از مرحوم محسن جهانگیری ، استاد فلسفه دانشگاه تهران و چهره ماندگار، و بزرگترین اسپینوزا شناس ایرانی اختصاص دارد که کتاب مهم اسپینوزا یعنی «اخلاق» او را به پارسی برگردان کرده است ، و بخش آخر نیز فصل چهارم تاریخ فلسفه ویل دورانت ، به ترجمه عباس زریاب خوئی است که معرفی بسیار مناسب و مفید و عمیقی از افکار فلسفی و زندگینامه ی تاریخی اسپینوزا بدست می دهد.
Collected Papers on Epistemology, Philosophy of Science and History of Philosophy: Volume I
نویسنده:
Wolfgang Stegmüller (auth.)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer Netherlands,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این دو جلد شامل تمام مقالات من است که بین سالهای 1956 و 1975 منتشر شده است و ممکن است برای خوانندگان در دنیای انگلیسی زبان جالب باشد. سه مقاله اول در جلد. 1 به موضوعات تاریخی می پردازد. در هر مورد، من تا آنجا که ممکن است، سعی کردم یک بازسازی منطقی را انجام دهم که استانداردهای موقتی دقیق است. در مسئله یونیورسال ها در آن زمان و اکنون برخی از ایده های W.V. کواین و ان. گودمن برای ایجاد طرحی مدرن از تاریخ بحث کلیات که با افلاطون شروع می شود و با سیستم ال هائو وانگ ختم می شود استفاده می شود. مقاله دوم به فلسفه علم کانت مربوط می شود. با تحلیل موقعیت او در برابر نیوتن، کریستین ولف و دی. هیوم، نشان داده می‌شود که برای کانت، خود مفهوم دانش تجربی با یک مشکل منطقی اساسی ذهنی مواجه بود. کانت در مابعدالطبیعه تجربه خود راه حلی ارائه کرد که با تمام تلاش های پیشین و نیز پس از آن با هدف ایجاد یک نظریه علمی متفاوت بود. آخرین مقاله از سه مقاله تاریخی از برخی مفاهیم منطق مدرن برای ارائه گزارش دقیقی از به اصطلاح نظریه تصویری معنا ویتگنشتاین استفاده می کند. تفسیر E. Stenius از این نظریه به عنوان یک نقطه شروع شهودی در نظر گرفته می‌شود، در حالی که یک نوع هدفمند از مفهوم تارسکی از یک سیستم رابطه‌ای ابزار فنی را فراهم می‌کند. مفاهیم جهان اینودل و فضای منطقی، همراه با مفاهیم هممورفیسم و هم شکلی در بین جهان های مدل و بین فضاهای منطقی، مبنای مفهومی بازسازی را تشکیل می دهند.
Collected Papers on Epistemology, Philosophy of Science and History of Philosophy: Volume II
نویسنده:
Wolfgang Stegmüller (auth.)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer Netherlands,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این دو جلد شامل تمام مقالات من است که بین سالهای 1956 و 1975 منتشر شده است و ممکن است برای خوانندگان در دنیای انگلیسی زبان جالب باشد. سه مقاله اول در جلد. 1 به موضوعات تاریخی می پردازد. در هر مورد، من یک بازسازی منطقی را انجام داده ام که تا آنجا که ممکن است، با استانداردهای موقتی دقیق مطابقت دارد. در مسئله یونیورسال ها در آن زمان و اکنون برخی از ایده های W.V. کواین و ان. گودمن برای ایجاد طرحی نوین از تاریخ بحث کلیات که با افلاطون شروع می شود و با سیستم هائو وانگ :E ختم می شود استفاده می شود. مقاله دوم مربوط به فلسفه علم کانت است. با تحلیل موقعیت او در برابر نیوتن، کریستین ولف و دی. هیوم، نشان داده می‌شود که برای کانت، خود مفهوم دانش تجربی با یک مشکل منطقی اساسی ذهنی مواجه بود. کانت در مابعدالطبیعه تجربه خود راه حلی ارائه کرد که با تمام تلاش های پیشین و نیز پس از آن با هدف ایجاد یک نظریه علمی متفاوت بود. آخرین مقاله از سه مقاله تاریخی از برخی مفاهیم منطق مدرن برای ارائه گزارش دقیقی از به اصطلاح نظریه تصویری معنا ویتگنشتاین استفاده می کند. تفسیر E. Stenius از این نظریه به عنوان یک نقطه شروع شهودی در نظر گرفته می‌شود، در حالی که یک نوع هدفمند از مفهوم تارسکی از یک سیستم رابطه‌ای ابزار فنی را فراهم می‌کند. مفاهیم جهان مدل و فضای منطقی، همراه با مفاهیم هممورفیسم و هم شکلی بین جهان های مدل و بین فضاهای منطقی، مبنای مفهومی بازسازی را تشکیل می دهند.
التصوف، أبحاث ودراسات: قراءات نقدیة
نویسنده:
مجموعة مؤلفين؛ تحریر واشراف: عامر عبد زید الوائلی
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
رباط / بیروت: دارالامان / منشورات ضفاف,
 شماره پنجم فصلنامه علمی تخصصی «آکادمیا» انجمن علمی دانشجویی فلسفه دانشگاه فردوسی مشهد (زمستان 1401)
نویسنده:
مجموعه نویسندگان؛مدیر مسئول و سردبیر: وحید رستمی
نوع منبع :
مقاله , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
 شماره چهارم فصلنامه علمی تخصصی «آکادمیا» انجمن علمی دانشجویی فلسفه دانشگاه فردوسی مشهد (پاییز 1401)
نویسنده:
مجموعه نویسندگان ؛ مدیرمسئول و سردبیر: وحید رستمی
نوع منبع :
مقاله , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
متافیزیک تکامل [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Thomas Whittaker (توماس ویتاکر)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: حقایق تکامل کیهانی و ارگانیک چه نتایجی را در مورد مبدأ و سرنوشت جهان و فرد می طلبد یا اجازه می دهد؟ از سال 1881 تا 1925 توماس ویتاکر، دانشمندی که در آکسفورد تحصیل کرده و به فیلسوف تبدیل شده بود، با این سؤال دست و پنجه نرم می کرد که سعی کرد با تفسیر متافیزیکی علوم به آن پاسخ دهد. اکثر مقالات این جلد ابتدا در Mind و تعداد کمی در مجلات دیگر منتشر شد، در حالی که سه مقاله قبلاً منتشر نشده بود. ویتاکر به طور گسترده در برخی از جسورانه‌ترین تئوری‌های گذشته، از قرون اولیه دوران رایج (از جمله آپولونیوس تیانا و اوریگن)، تا قرون وسطی (از جمله جان اسکاتوس اریگنا و نیکلاس کوزا)، رنسانس (جوردانو) را شامل می‌شود. برونو، شکسپیر) و اوایل دوره مدرن. نظر خود ویتاکر این است که فرضیه و تخیل کمک های مشروعی در جستجوی حقیقت در علم و فلسفه در ترکیبی جدید هستند.
شماره 8 دوفصلنامه نقد دینی [نشریه خارج از کشور]
نوع منبع :
مقاله , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
تفسیر ابن سینا: علم و فلسفه در اسلام قرون وسطی: مجموعه مقالات دومین کنفرانس گروه مطالعاتی ابن سینا
نویسنده:
Avicenna;Avicenna Study Group. Conference;Avicena;Avicenne
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
چکیده ماشینی : این جلد دوازده مقاله در مورد جنبه‌های مختلف مشارکت‌های فلسفی و علمی ابن سینا ارائه می‌کند و به این موضوعات از روش‌شناسی‌های فلسفی، تاریخی و فلسفی نزدیک می‌شود. این اثر از نظر مفهومی به چهار بخش تقسیم می شود: (1) روش شناسی، (2) فلسفه طبیعی و علوم دقیق، (3) الهیات و متافیزیک و (4) میراث ابن سینا. بخش اول ملاحظاتی را برای تشخیص آثار اصیل از شبه ابن سینا ارائه می دهد. بخش دوم به موضوعاتی می پردازد که در فیزیک، روانشناسی، ریاضیات و نظریه های پزشکی ابن سینا با آن مواجه می شوند. بخش سوم به موضوعاتی می پردازد که از منابع الهیاتی برای اثبات وجود خدا و علم خداوند به جزییات گرفته تا جایگاه معماها در متافیزیک ابن سینا و نیز رابطه صورت و ماده در اندیشه ابن سینا می پردازد. بخش پایانی به تأثیر تاریخی ابن سینا بر متفکران بعدی مانند غزالی و همچنین تأثیرات بعدی او در ایران می‌پردازد. -- توضیحات ناشر