جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
معنا در تاریخ
نویسنده:
کارل لوویت؛ مترجمان: سعید حاجی‌ناصری، زانیار ابراهیمی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
شرکت انتشارات علمی و فرهنگی,
چکیده :
نکته مرکزی بحث نویسنده در این کتاب خاستگاه‌های دینی مفاهیم عصر مدرن است؛ می‌توان گفت کسانی چون ماکس‌وبر، در اثر مشهور خود «اخلاق پروتستان و روح سرمایه‌داری» از پیشگامان چنین فهمی تلقی شده‌اند، اما با کمی دقت روشن می‌شود که کار و‌بر سهمی سلبی در موضوع ریشه‌های دینی مدرنیته دارد، به این معنی که براساس تفسیر وبری، تحولات درون اندیشه و عقاید دینی، بخصوص نقطه اوج آن در پروتستانیسم، این نقش را داشته که با بیرون راندن کامل نیروهای افسونگر و جادویی از این جهان امکان مساعدی برای گسترش عقلانیت مدرن فراهم آورده است.
Free Markets and the Culture of Common Good
نویسنده:
Martin Rhonheimer , Martin Schlag, Juan Andrés Mercado
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer Netherlands,
کلیدواژه‌های اصلی :
شرح اشارات و تنبیهات
نویسنده:
رضا محمدزاده
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , درس گفتار،جزوه وتقریرات , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: دانشگاه امام صادق (ع),
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
لواءالحمد در شرح سوره الحمد
نویسنده:
حسن ممدوحی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر , ترجمه اثر , آثار مرجع , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران,
چکیده :
این کتاب تفسیر سوره حمد است و به این مناسبت بنابر هفت آیه این سوره به هفت بخش تقسیم شده است. در بخش اول به آیه بسم الله الرحمن الرحیم پرداخته و در زیر این بخش دیدگاه مرحوم علامه طباطبایی و دیدگاه مرحوم امام خمینی، بررسی و ادامه نیز معانی بسم الله بیان شده است. بخش دوم، تفسیر آیه الحمدلله رب العالمین است و در این بخش مراتب حمد، مراتب حمد در روایات، ترتیب مقام حمد، بر مرتبه معرفت حامد، مرتبه اعلای حمد، اختصاص حمد به خداوند، مقام محمود در قرآن کریم بررسی شده است. در بخش سوم آیه الرحمن الرحیم با موضوعات گستره رحمانیت خداوند، رحمانیت خداوند و دنیای کافران و ملحدان، محدوده رحیمیت خداوند به همرا نقل کلامی از علامه طباطبایی تفسیر شده است. در بخش چهارم نیز آیه مالک یوم الدین بر اساس ریشه کلمه مالک، مالک از اسماء الهی، اقسام مالکیت، رابطه اشراقی خداوند با خلق، دلیل مالکیت اشراقی خداوند و قانون علیت و معلولیت شرح داده شده است. نویسنده آیه پنجم، ایاک نعبد و ایاک نستعین را در بخش پنجمبر اساس موضوعات راز تقدم ایاک بر کلمه نعبد، مراتب بندگان در بندگی، آداب بندگی، انحصار یاری از خداوند، و گستره استعانت تفسیر کرده است. در بخش ششم به آیه اهدنا الصراط المستقیم، پرداخته شده و موضوعات: مراتب هدایت به صراط مستقیم، هدایت ابتدایی، هدایت پادشاهی، هدایت بر حسب شرح صدر، هدایت بر حسب عبادت، هدایت مقربین، و ازدیاد هدایت در آن دیده می شود. در آخرین فصل آیه مبارکه صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لا الضالین تفسر و موضوعات مصادیق و ویژگی‌های اهل صراط مستقیم، وجه درخواست رسول خدا(ص) هدایت به صراط مستقیم، و غضب شدگان و گمراهان بیان شده است. کتاب لواء الحمد کتابی تفسیری است که در آن نویسنده از روش ترکیبی از گرایش تفسیر روایی، قرآن به قرآن و عرفانی استفاده کرده است و از جمله ویژگی های آن پرهیز از هرگونه تأویل بی دلیل است. همچنین سبک این کتاب ارزشمند بر اختصارگویی است.
آیین خرد و عرفان : ترجمه و شرح نهج‌البلاغه
نویسنده:
حسن ممدوحی.‬
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر , ترجمه اثر , آثار مرجع , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
قم: حسن ممدوحی,
برگ سبزی از گلشن معارف
نویسنده:
حسن ممدوحی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران,
صحیفه سجادیه امام علی‌بن الحسین (ع) با ترجمه فارسی
نویسنده:
مترجم: حسن ممدوحی کرمانشاهی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , آثار مرجع , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
قم - ایران: موسسه بوستان کتاب قم,
چکیده :
نیایش، یکی از حالت‌های برجسته روح آدمی است که رابطه انسان و خدا را با لطافتِ خاصی تعریف می‌کند. انسان در همین ارتباطِ ویژه است که خویشتن را می‌یابد و زندگی‌اش معنا و مفهوم می‌یابد. مؤمنان و عارفان، بس درِ بسته به مفتاح دعا گشوده‌ اند و مسیر زندگی خود را نورباران کرده‌اند. به دلیل همین اهمیت است که «دعا» در آموزه‌های انبیا و اولیا و معصومان(ع) جای‌گاه ویژه دارد. در مکتب اهل‌بیت، دعا و نیایش، نشانه برجسته ایمان است. همه معصومان، دعا را بزرگ می‌شمردند و سخنانِ نیایش‌گونه از آنان در دست است، اما در این میان کتاب «صحیفه سجادیه» که سراسر آن دعاست، ویژگی خاصی دارد و در آن، حضرت امام سجاد(ع) مطالب و موضوعات فراوانی در قالب دعا، مطرح کرده است. در اثر حاضر، همه «صحیفه سجادیه» به فارسی روان و معیار، ترجمه شده و افزون بر آن، واژه‌های مشکل آن در پاورقی، شرح و توضیح داده شده است.
عرفان در منظر وحی و برهان: شرح کتاب مصباح‌الهدایه امام خمینی (س)
نویسنده:
حسن ممدوحی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: موسسه چاپ و نشر عروج,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
رسالة «مصباح الهدایه» یکی از آثار عرفانی حضرت امام خمینی(ره) بوده که در دو مشکات تدوین گردیده است. ایشان در مشکات اول در 16 مصباح در باب ولایت مطلقة محمدیه(ص) و نظام علمی حضرت حق به سخن پرداخته‌اند و در مشکات دوم پیرامون آثار ولایت و نبوت به بحث در سه مصباح پرداخته‌اند که مصباح اول مشتمل بر 21 نور بوده و مشتمل بر بحثی در بعضی اسرار عالم امر است. مصباح دوم، در اسرار خلقت و نبوت در نشئه غیبت تدوین گردیده و در بردارنده 13 مطلع است که در خاتمه مطلع سیزدهم به مراتب چهارگانه توحید اشاره شده است. مصباح سوم نیز در اسرار خلافت، نبوت و ولایت در نشئه ظاهر و خلق و سرّ بعثت انبیا و مقایسه مقام آن بزرگواران با پیامبر خمتی مرتبت(ص) به نگارش در آمده و مشتمل بر 12 ومیض است. کتاب حاضر، شرحی بر کتاب گرانقدر و ارزشمند حضرت امام خمینی(ره) است.
عیان و نهان در گستره هستی
نویسنده:
حسن ممدوحی‌کرمانشاهی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
قم: موسسه بوستان کتاب‏‫,
چکیده :
کتاب حاضر به بيان هستي‌شناسي و وحدت وجود از ديگاه فلسفه اسلامي پرداخته است. در ابتداي کتاب توضيحاتي در مورد هستي‌شناسي، توحيد، اسماء و صفات ارائه شده و پس از آن مبحث انسان‌شناسي، نبوت، ولايت و امامت بيان شده است. سپس مبحث معاد و فرجام‌شناسي آمده است. نويسنده در همين راستا، به موضوع معاد و سريان موت و اجل پرداخته و اينکه موت و اجل به انسان اختصاص ندارد. وي در ادامه به لطايفي از قرآن در اين زمينه اشاره کرده، از جمله اينکه دنيا جايگاه فعلي انسان نيست و بايد به سوي نقطه وجودي خود بازگرديم. در پايان کتاب نيز، تفسير سوره نور آمده است.
راز نماز: ترجمه و شرح رساله ماهیة الصلوة ابن‌سینا
نویسنده:
حسن ممدوحی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
تهران - ایران: نشر نماز ستاد مرکزی اقامه نماز,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
رساله حکیم ابوعلی سینا دارای ۳ فصل است که هر فصل به یک موضوع اختصاص دارد. فصل اول این کتاب «ماهیت نماز» نام دارد. حکیم ابوعلی سینا در این فصل ابتدا به بررسی ساختار آفرینش هستی و جایگاه انسان در بین مخلوقات می پردازد و سپس وجود قوه عاقله را در انسان، از نعمت های بزرگ الهی می شمرد و آن را علت مخاطب قرار گرفتن انسان از سوی خداوند معرفی می کند. شیخ در ادامه به توضیح ماهیت نماز می پردازد و با استناد به حدیث «الصلاة عماد الدین» و آیه شریفه «و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون» با استدلال و برهان فلسفی ـ عرفانی اسرار این فریضه الهی را شرح می دهد. در فصل دوم با عنوان در تقسیم نماز به ظاهر و باطن، مرادش را از ظاهر نماز، ارکان و افعال مخصوص اقامه توصیف می کند و باطن نماز را حقیقت روحانیت نماز که مربوط به نفس ناطقه انسانی است معرفی می کند. فصل سوم هم «در بیان آن که هریک از این دو قسم نماز بر کدامین صنف واجب است» نام دارد.