جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
صفحه اصلی کتابخانه > جستجوی هوشمند در الفبا
جستجو در برای عبارت
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
 
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
تنها فراداده‌های دارای منابع دیجیتالی را بازیابی کن
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  *برای جستجوی عین عبارت , عبارت مورد نظر را درون گیومه ("") قرار دهید . مانند : "تاریخ ایران"
آزادی دین و دولت سکولار [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Russell Blackford(auth.)(راسل بلکفورد), (مایکل بویلان)Michael Boylan(eds.)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: بلکفورد با تمرکز بر تقاطع دین، قانون و سیاست در دموکراسی‌های لیبرال معاصر، مفهوم دولت سکولار را در نظر می‌گیرد و دیدگاه‌های روشنگری را برای امروز مورد بازنگری و به‌روزرسانی قرار می‌دهد. آزادی مذهب و دولت سکولار، تحلیلی جامع، با تمرکز جهانی، از موضوع آزادی مذهبی از منظر حقوقی و تاریخی و فلسفی ارائه می‌کند. این کتاب کمکی بدیع به بحث‌های جاری درباره آزادی مذهب می‌کند و به طیف وسیعی از موضوعات داغ که شامل رابطه بین دین و دولت می‌شود، از جمله آموزش تکامل در مدارس، آنچه در مورد برقع باید انجام شود، و غیره می‌پردازد.
تحولات جدید در علوم شناختی دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Hans van Eyghen, Rik Peels, Gijsbert van den Brink
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
اسپرینگر (Springer International Publishing),
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
به طور گسترده تصور می شود که علم شناختی دین (CSR) ممکن است بر وضعیت معرفتی باورهای دینی و سایر موضوعات در فلسفه دین تأثیر داشته باشد. معرفت شناسان از نظریه های CSR برای استدلال موافق و مخالف عقلانیت باورهای دینی استفاده کرده اند، یا ادعا کرده اند که CSR در مقابل وضعیت معرفتی باور دینی بی طرف است. با این حال، از آنجایی که CSR یک رشته به سرعت در حال تکامل است، تعداد زیادی از تحقیقات قبلی در مورد این موضوع قدیمی شده است. علاوه بر این، بیشتر بحث در مورد پیامدهای معرفتی CSR، بینش‌های فلسفه علم، مانند پلورالیسم تبیینی و سطوح تبیینی را در نظر نگرفته است. این حجم بر این کمبودها غلبه می کند. این جلد بازتاب فلسفی جدیدی در مورد مسئولیت اجتماعی را گرد هم می آورد. این مقاله تأثیر نظریه های CSR را بر وضعیت معرفتی باورهای دینی بررسی می کند. تأثیر آن بر فلسفه دین را مورد بحث قرار می دهد. و بینش جدیدی برای CSR ارائه می دهد. این کتاب به این سؤال می‌پردازد که آیا تعدد نظریه‌ها در CSR نتیجه‌گیری معرفتی در مورد اعتقاد دینی را غیرقابل توجیه می‌کند یا خیر. همچنین تأثیر CSR را بر سایر موضوعات در فلسفه دین مانند پیامدهای شناختی گناه و طبیعت گرایی بررسی می کند. در نهایت، این کتاب به بررسی این موضوع می‌پردازد که نظریه‌های اصلی در CSR توضیح می‌دهند و به نقاط قوت و ضعف CSR می‌پردازد.
وقتی کودکان خدایان را ترسیم می کنند: رویکردی چند فرهنگی و میان رشته ای به بازنمایی کودکان از عوامل ماوراء طبیعی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Pierre-Yves Brandt, Zhargalma Dandarova-Robert, Christelle Cocco, Dominique Vinck, Frédéric Darbellay
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
اسپرینگر (Springer),
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
این کتاب دسترسی آزاد به بررسی چگونگی ترسیم خدا توسط کودکان می پردازد. به نقاشی‌های کودکان که در انواع زیادی از سنت‌های فرهنگی و مذهبی جمع‌آوری شده‌اند نگاه می‌کند. پوشش غنای نقاشی را به عنوان روشی برای مطالعه بازنمایی های الهی نشان می دهد. در این فرآیند، همچنین به درک ما از این مفهوم، منشأ آن و توسعه آن کمک می کند. این کار بین فرهنگی، دانشمندانی را از رشته ها و کشورهای مختلف از جمله سوئیس، ژاپن، روسیه، ایران، برزیل و هلند گرد هم می آورد. این کار بیش از به اشتراک گذاشتن نتایج تحقیق و تجزیه و تحلیل آنها انجام می دهد. این جلد همچنین به طور انتقادی سهم و محدودیت های این روش را بررسی می کند. علاوه بر این، دیدگاه‌های تجربی و نظری جدید را نیز در چارچوب وسیع‌تر مطالعه این مفهوم بازتاب می‌دهد. درک مفهوم خدا یکی از دشوارترین مفاهیم است. این جلد با تمرکز بر روش‌های مختلفی که کودکان در سراسر جهان خدا را به تصویر می‌کشند، بینش‌های جدیدی ارائه می‌دهد. خوانندگان به اهمیت تصاویر فضایی و انتخاب رنگ در نقاشی های خدا پی خواهند برد. آنها همچنین در مورد چگونگی ارتباط بیان عاطفی الهی با سن، جنسیت، و دینداری و همچنین راهبردهایی که توسط کودکانی که از نمایندگی خدای خود منع شده اند استفاده می کنند، یاد خواهند گرفت.
خدای طبیعی شده: تأملات معرفت شناختی در مورد اعتقاد خداباور در پرتو علم جدید دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Halvor Kvandal
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
اسپرینگر (Springer),
چکیده :
این جلد استدلال می‌کند که فلسفه خداباوری را نه باید به‌عنوان یک «صندلی راحتی»، بلکه بیشتر به‌عنوان تلاشی انتقادی برای نزدیک کردن فلسفه دین با علوم نوظهور دین در نظر گرفت. این متن با بررسی مسائل و استدلال های محوری در فلسفه دین از منظر پژوهش های طبیعت گرایانه جدید، به عقلانیت باور دینی می پردازد. سوال اصلی کتاب این است که آیا یافته‌های علوم شناختی دین (CSR) عقاید و باورهای دینی را جعل می‌کند یا تضعیف می‌کند. با توجه به CSR، این جلد قبل از ارائه یک ارزیابی مجدد از دیدگاه تعارض، یک بررسی پایدار و انتقادی از دیدگاه بی طرفی و ارتباط مثبت ارائه می دهد. متن استدلال می‌کند که هنگام بررسی دقیق این دیدگاه‌ها، توجه بسیار بیشتری باید به مقدمات هنجاری خاصی معطوف شود که به یافته‌های تجربی اجازه می‌دهد ارتباط معرفتی داشته باشند. یک ویژگی جدید، کاربرد نظری معرفت شناسی تحلیلی در فضیلت-معرفت شناسی برای این پرسش اصلی است که آیا مسئولیت اجتماعی اجتماعی با توجه به باور دینی تضعیف، حمایت می کند یا خنثی است. این کتاب برای دانشجویان و محققین سطح بالا در این زمینه جذاب است.
بررسی مجدد نظریه «کسب» اشعری به روایت «کتاب اللُّمَع» [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Binyamin Abrahamov (بنیامین آبراهاموف)
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
اَشکال پلورالیسم و ​​مشروطیت دموکراتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Andrew Arato, Jean L. Cohen, Astrid von Busekist
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات دانشگاه کلمبیا (Columbia University Press),
چکیده :
دستاوردهای نظم قانون اساسی دموکراتیک از دیرباز با دولت-ملت مستقل همراه بوده است. مفروضات ناسیونالیستی مدنی بر این باورند که همبستگی اجتماعی و کثرت اجتماعی با هم سازگارند و راهی را برای تضمین حقوق فردی، عدالت اجتماعی و مدارا برای صدای اقلیت ها ارائه می دهند. با این حال، امروز، چالش‌ها برای دولت-ملت مستقل لیبرال-دمکراتیک در همه سطوح، از شرکت‌های چند ملیتی و نهادهای بین‌المللی گرفته تا ناسیونالیسم‌های پوپولیستی و جنبش‌های قومی و مذهبی بدخواهانه، در حال افزایش است. بسیاری از منتقدان خود دولت-ملت را ابزاری برای طرد و سرکوب نژادی و اقتصادی می دانند. چه گزینه های دیگری برای مدیریت کثرت گرایی، تقویت خودگردانی، پیشبرد عدالت اجتماعی و دفاع از برابری در دسترس است؟ در این مجلد میان رشته‌ای، گروهی از محققان برجسته بین‌المللی به تشکل‌های سیاسی بدیل برای دولت-ملت و توانایی آنها در حفظ و گسترش دستاوردهای مشروطیت دموکراتیک در قرن بیست و یکم می‌پردازند. این کتاب چهار اصل مختلف سازمان را در نظر می گیرد - فدراسیون، تابعیت، پلورالیسم حقوقی گروه وضعیتی، و خودمختاری شرکت های فراملی - آنها را در تضاد با دولت-ملت واحد و متمرکز قرار می دهد و ظرفیت آنها را برای مقابله با تفاوت های عمیق اجتماعی بررسی می کند. در مقالاتی که به بررسی امپراتوری، مبارزات بومی، نهادهای شرکتی، اشکال فدرالیسم و ​​پیچیدگی های سکولاریسم سیاسی می پردازند، انسان شناسان، مورخان، دانشمندان حقوق، دانشمندان علوم سیاسی و جامعه شناسان به ما یادآوری می کنند که دولت-ملت مستقل اجتناب ناپذیر نیست و چند ملیتی و ایالت های فدرال نیازی به امتیاز دادن به گروه خاصی ندارند. اشکال کثرت گرایی و مشروطیت دموکراتیک به ما کمک می کند به این سوال مهم پاسخ دهیم که آیا هر یک از گزینه ها ممکن است برای اصول اصلی دموکراتیک مناسب تر باشد یا خیر. درباره نویسنده اندرو آراتو استاد دوروتی هارت هیرشون در نظریه سیاسی و اجتماعی در مدرسه جدید است. بسیاری از انتشارات او عبارتند از: ایجاد قانون اساسی پس از حاکمیت: یادگیری و مشروعیت (2016) و ماجراهای قدرت سازنده: فراتر از انقلاب ها؟ (2017). ژان ال کوهن استاد نل و هربرت ام. سینگر در تمدن معاصر و نظریه سیاسی در دانشگاه کلمبیا است. کتاب‌های متعدد او شامل جهانی‌سازی و حاکمیت: بازاندیشی در قانون‌گرایی، مشروعیت، و مشروطیت (2012) است و او یکی از ویراستاران کتاب دین، سکولاریسم و ​​دموکراسی اساسی است (کلمبیا، 2015). آسترید فون بوسکیست، استاد علوم سیاسی در ساینس پو، پاریس است. کتاب‌های او شامل Portes et murs: Des frontières en démocratie (2016) است و او سردبیر مجله Raisons Politiques است.
دین، سکولاریسم و ​​دموکراسی مشروطه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean L. Cohen, Cécile Laborde
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
انتشارات دانشگاه کلمبیا (Columbia University Press),
چکیده :
دو قطبی شدن بین دینداران سیاسی و سکولارهای مبارز در دو سوی اقیانوس اطلس در حال افزایش است. این مجموعه که به طور انتقادی با سکولاریسم سنتی و سازگاری مذهبی درگیر است، یک سکولاریسم قانون اساسی را معرفی می کند که به شدت با چالش های معاصر روبرو می شود. مشخص می کند که کدام پیوندهای بین دین و دولت با اصول لیبرال، جمهوری خواه و دموکراتیک دموکراسی مشروطه سازگار است و موفقیت اجرای آنها را در زادگاه سکولاریسم سیاسی: ایالات متحده و اروپای غربی ارزیابی می کند. با رویکرد به این موضوع از دیدگاه‌های فلسفی، حقوقی، تاریخی، سیاسی و جامعه‌شناختی، مشارکت‌کنندگان به دفاع کامل از مشروعیت نظری و نهادی پروژه خود می‌پردازند. کار آنها بینش تازه‌ای را در بحث‌های مربوط به توازن حقوق بشر و آزادی مذهبی، تعریف مناسب هنجار غیرتاسیس، و رابطه بین حاکمیت و کثرت گرایی قانونی به ارمغان می‌آورد. آنها درباره شجره نامه و تنش های مربوط به حقوق قانونی بین المللی برای آزادی مذهبی، نمادهای مذهبی در فضاهای عمومی، استدلال های مذهبی در بحث های عمومی، صلاحیت مراجع دینی در حقوق شخصی، و معضلات تطبیق مذهبی در قوانین اساسی ملی و سیاست عمومی بحث می کنند. قراردادهای بین المللی حقوق بشر یا اصول لیبرال-دمکراتیک را نقض می کند. این متفکران استدلال می کنند که اگر عمیقاً در مفاهیم دین و سکولاریسم تجدید نظر کنیم، قضاوت اصولی ادعاهای رقیب ممکن می شود. درباره نویسنده ژان ال کوهن استاد نظریه سیاسی نل و هربرت سینگر در دانشگاه کلمبیا است. او نویسنده مشترک جامعه مدنی و نظریه سیاسی و نویسنده طبقه و جامعه مدنی: محدودیت های نظریه انتقادی مارکسی است. تنظیم صمیمیت: یک پارادایم حقوقی جدید. و جهانی شدن و حاکمیت: بازاندیشی در مشروعیت و قانونمندی. سیسیل لابورد استاد نظریه سیاسی در دانشگاه کالج لندن و عضو آکادمی بریتانیا است. او نویسنده اندیشه پلورالیستی و دولت در بریتانیا و فرانسه و جمهوری خواهی انتقادی: بحث حجاب و فلسفه سیاسی است.
اندیشه پلورالیستی و دولت در بریتانیا و فرانسه، 25-1900 [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cécile Laborde
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
UK: Palgrave Macmillan,
جمهوری خواهی و نظریه سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Laborde, Cecile;Maynor, John
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
John Wiley & Sons, Ltd,
چکیده :
جمهوری خواهی و نظریه سیاسی اولین کتابی است که بررسی جامع و انتقادی نظریه سیاسی جمهوری را ارائه می دهد. ارزیابی انتقادی اعتبار تاریخی، انسجام مفهومی، و پیشنهادات هنجاری آن. مشارکت‌های اصلی از دانشمندان برجسته بین‌المللی را به شیوه‌ای تعاملی گرد هم می‌آورد. فصل 1؛ مشارکت جمهوریخواهان در نظریه سیاسی معاصر؛ سیسیل لابورد و جان مینور؛ قسمت اول؛ آزادی جمهوری خواهان و منتقدان آن؛ فصل 2; آزادی و سلطه؛ متیو اچ کرامر; فصل 3; قدرت و عدم آزادی چگونه به هم مرتبط هستند؟ ایان کارتر؛ فصل 4; آزادی به مثابه فقدان قدرت خودسر؛ کوئنتین اسکینر; فصل 5; آزادی جمهوری خواهان: سه اصل، چهار قضیه. فیلیپ پتیت؛ فصل 6; جمهوری خواهی، هویت ملی و اروپا؛ دیوید میلر؛ فصل 7; جمهوری خواهی، دموکراسی و مشروطیت؛ ریچارد بلامی؛ فصل 8.
جمهوری خواهی انتقادی: مناقشه حجاب و فلسفه سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cécile Laborde
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
USA: انتشارت دانشگاه آکسفورد (Oxford University Press),
چکیده :
این کتاب اولین تحلیل جامع از مسائل فلسفی مطرح شده توسط بحث حجاب در فرانسه است، این کتاب همچنین گفت و گوی بین نظریه سیاسی معاصر انگلیسی-آمریکایی و فرانسوی انجام می دهد و از راه حل جمهوری مترقی برای به اصطلاح تعارضات چند فرهنگی در جوامع معاصر دفاع می کند. این کتاب فلسفه رسمی جمهوری‌خواهانه laïcité را که در سال 2004 ممنوعیت تابلوهای مذهبی در مدارس را توجیه می‌کرد، ارزیابی انتقادی می‌کند. نشان داده شده است که Laïcité شامل یک نظریه جامع شهروندی جمهوری است که بر سه آرمان متمرکز است: برابری (بی طرفی سکولار حوزه عمومی)، آزادی (استقلال فردی و رهایی) و برادری (وفاداری مدنی به جامعه شهروندان). این کتاب با به چالش کشیدن تفاسیر رسمی از laïcité، یک جمهوری‌گرایی انتقادی را مطرح می‌کند که از ممنوعیت حجاب حمایت نمی‌کند، اما از تفسیر اصلاح‌شده سه تعهد جمهوری مرکزی حمایت می‌کند: سکولاریسم، عدم سلطه و همبستگی مدنی. بنابراین، نسخه‌ای از سکولاریسم را بیان می‌کند که دقیقاً به مشکل سوگیری وضع موجود می‌پردازد - این واقعیت که جوامع غربی از نظر تاریخی نسبت به همه ادیان بی‌طرف نیستند. همچنین از دیدگاه رهایی زنان دفاع می‌کند که پدرسالاری اجباری را که در تنظیم لباس مذهبی نهفته است، رد می‌کند، اما افراد را در برابر سلطه مذهبی و سکولار، مردسالار و قوم‌گرایانه بی‌کمک نمی‌گذارد. در نهایت، این کتاب یک نظریه ادغام مهاجران را ترسیم می کند که بار ادغام مدنی را به جای خود شهروندان بر دوش نهادهای اساسی اجتماعی-سیاسی می گذارد. جمهوری خواهی انتقادی رویکرد کاملاً جدیدی را برای مدیریت کثرت گرایی مذهبی و فرهنگی پیشنهاد می کند که بر پیگیری آرمان مترقی عدم سلطه در جوامع موجود و غیر ایده آل متمرکز است. نظریه سیاسی آکسفورد بهترین کار جدید در نظریه سیاسی معاصر را ارائه می دهد. در نظر گرفته شده است که دامنه وسیعی داشته باشد، از جمله کمک های اولیه به فلسفه سیاسی، و همچنین کار در نظریه سیاسی کاربردی. این مجموعه شامل آثاری با کیفیت عالی و بدون محدودیت از نظر رویکرد یا موضوع خواهد بود. سردبیران سریال: ویل کیملیکا، دیوید میلر و آلن رایان.