جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
بررسی اصولی انصراف و کاربردهای فقهی آن با محوریت کتاب الروضة البهیة
نویسنده:
معصومه اسدی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
انصراف، عبارت از آن است که در پی کثرت استعمال، مناسبات میان حکم و موضوع، ارتکاز شرعی و عقلایی، شرایط انس ذهن به فردی از افراد یا شیئ از اشیاء را فراهم آورده و از این رهگذر، انتقال ذهن از یک معنا به معنای دیگر را ممکن می‌سازد و در نهایت، منجر به تقیید کلام مطلق می‌گردد. پژوهش حاضر که با هدف تبیین و بررسی انواع و مناشئ انصراف تدوین شده، با رویکردی توصیفی- انتقادی و با ابزار اطلاعات اسنادی و کتابخانه‌ای، مسئله‌ی انصراف را مورد مداقّه و بررسی قرار داده است که در جهت نیل به این مهم، ابتدا بررسی اقسام انصراف‌های مستقر و غیر مستقر مورد نظر قرار داده و پس از آن، مناشئ و مبانی انصراف را در دو قسم مبانی عارضی و مبانی غیر عارضی، مورد مطالعه قرار داده است تا با چنین رهیافتی، امکان منشأشناسی هر یک از اقسام انصراف، فراهم گردد و زمینه برای ورود به میدان استنباط‌های فقهی فقها با محوریت کتاب الروضه البهیه به‌گونه‌ای مهیا شود که فرد محقق، توان بررسی مصادیق فقهی در هر سه حوزه‌ی عبادات، عقود و ایقاعات و احکام را بازیابد و به تحلیل نوع و منشأ هر یک از مصادیق اقدام نماید.
مهمترین رذایل اخلاقی در حوزه اخلاق اجتماعی از نگاه قرآن (چرایی و درمان)
نویسنده:
محمود قاسمی یکتا
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
شناخت مهمترین رذایل اخلاقی از منظر قرآندر حوزه اخلاق اجتماعی و چرایی و درمان آن در قرآن مورد بحث قرار میگیرد.که روش و رویه کار با رتبه بندی رذایل اخلاقی بر اساس تعداد آیات ذکر شده در قرآنو شدت عذاب در قرآن که تا کنون انجام نشده است.ونتایج حاصل براین اساس که پنج رذیلت نخست (دروغ،تکبّر،سوءظن، غرور،و حرص)به دلیل اهمیت و امتیازبالا چرایی و درمان آنها از منظر قرآن با ذکر بخشی از آیات و تفسیر آنبررسی شد. که طی پژوهش، قرآن کریم عوامل کلی سقوط اخلاقی و ظهور رذایل اخلاقی در انسان(چرایی رذایل) را هوای نفس ، حب دنیا و ابلیس رجیم معرفی می کند. از جمله روشهای درمانگری رذایل اخلاقیاز نگاه قرآنی الگو سازی در قالب داستان و تمثیل، وعده بهشت و جهنم ،تغییر ارادهو راهکارهای عملیاتی همچون خیر خواهی نسبت به دیگران می باشد. که حول محور عبودیت و توحید ارائه میشود.اگر فرد به این مرحله برسد که دل از غیر خدا بکند و تمام امید و توجهاش به خداوند متعال باشد.وعلم یقینی به این مطالب داشته باشد.دل او از رذایل شسته شده و فضایل و صفات الهی جای آن را می گیرد.
بررسی مبانی اخلاقی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نویسنده:
محی الدین آئینی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
چكيده
شاخصه‌های اخلاقی گروه‌های مرجع
نویسنده:
مریم عزیزی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
ازجمله مهمترین عواملی که در فرایند شکل گیری نگرش، تصمیم گیری و کنش افراد در جامعه، نقش دارند افراد یا گروه های مرجع اند. گروه مرجع دو کارکرد عمده ایفا می کنند : اولا هنجارها، رویه ها، ارزشها و باورهایی را به دیگران القاء می کنند و به اصطلاح کارکرد هنجاری دارند، ثانیا استاندارد ها و معیار هایی در اختیار کنشگران قرار می دهند که کنش و نگرش خود را با آنها محک می زنند و به اصطلاح کارکرد مقایسه ای و تطبیقی ایفا می کنند. به دلیل اینکه آدمیان در جامعه و در ارتباط با دیگران زندگی می کنند و نمی توانند با ملاکهای عینی به صحت رفتار ها یا باورهای خود یقین پیدا کنند، مقایسه با گروههای مرجع و ارجاع به آنها، راهی برای برون شد از این معضل و بن بست است که این ارجاع اگر خود آگاهانه هم نباشد، نقش انکار ناپذیری در تصمیم گیریها و رفتارهای اعضای جامعه ایفا می کند. سوال اصلی در این تحقیق آن است که با توجه به نیاز و گرایش افراد جامعه به این گروه، چه شاخصه هایی باید مد نظر قرار بگیرد و به زبان ساده تر شاخصه های گروه مرجع چیست ؟ و ایشان چگونه در جامعه شناساییو مطرح می شوند ؟ و دلیل اقبال و ادبار افراد نسبت به ایشان در دوره های مختلف چیست ؟ و عدم گرایش یا مراجعه به ایشان چه پیامد هایی را به وجود خواهد آورد؟ در پاسخ به این سوالات ضمن بررسی انواع گروهها به معرفی گروه ها ی مرجع پرداخته ایم و شاخصه هایی را با تکیه بر مبانی جامعه شناسی، روانشناسی، قرآن و حدیث بیان نموده ایم.با توجه به اینکه موضوع جامعه شناسی بررسی ساختارها و تعاملات اجتماعی است، وروانشناسی اجتماعی به رفتار های فردی انسانها در بستر جامعه می پردازد و علائق و انگیزشهای فردی را در تعامل با دیگران مورد توجه قرار می دهد با تکیه بر قرآن و حدیث که بیانگر فطری بودن این نیاز در افراد است، با رویکرد ی روانشناختی و روان شناسی اجتماعی به ویژگیها و ابعاد فردی شاخص ها پرداخته وضمن ایجاد پیوندی با رویکرد جامعه شناختی به عامل ساختارها و نظام ارزشی حاکم در جامعه شاخص پرداخته ایم. و در بخش پایانی عوامل موثر در بی توجهی به این شاخص هارا مورد مطالعه قرار دادیم که از این مقدمه به پیامد های بی توجهی به شاخص های اخلاقی دست یافتیم که از آن جمله اند: زنگار دل، خوگرفتن به زشتی، تزئین عمل، تاثیر پذیری شیطان و خسران. و در این بخش ضرورت ایجاب می کرد که به بیان راهکارهایی که در متون اسلامی ارائه گردیده بپردازیم تا به نتیجه مطلوبی که مد نظر داشتیم و آنگرایش و اقبال گسترده جوانان به مراجعه و الگو پذیری از مراجع اخلاق است، دست یابیم.ان شاءالله تعالی
ترجمه بخش دوم جامعه السعاده به زبان مالایی
نویسنده:
سلبیه بنت ایوب
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
علم الاخلاق یکون ذا اهمیه تامه فی کل الأدیان، لاسیما الاسلام الذی یوکد هذا الأمر فی آیات عده من القرآن الکریم. و کفاک فی هذا الأمر الحدیث النبوی المشهور «إنما بعثت لاتمم مکارم الأخلاق». و هذا مما حرّض کثیراً من العلماء علی تصنیف کتب قیّمه ترشد الناس إلی مکارم الأخلاق. و لکن فی هذا النطاق کتاب جامع السعادات الذی صنّفه العالم الربانی المولی مهدی النراقی یکون ذا قیمه خاصه بسبب خصائصها الممتازه؛ ففی جامع السعادات النراقی یبدأ البحث عن الأخلاق بذکر مباحث عامه حول النفس و تجردها و ضروره تهذیبها و ما إلی ذلک، ثم یذکر فی المقام الاول من الکتاب ان النفس تکون ذات قوی أربع: العاقله، الغضبیه، الشهویه، و الوهمیه، فالعاقله تدرک الحقائق، تمیّز بین الخیر و الشر، و تأمر بامعروف و تنهی عن المنکر؛ و الغضبیه موجبه لصدور أفعال السباع من الغضب و البغضاء و التوثب على الناس بأنواع الأذى ـ ولکنها ضروریه للإنسان حیث إنها قوه تکسر سوره الشهویه و الشیطانیه و تقهرهما عند انغمارهما فی الخداع و الشهوات و اصرارهما علیهما؛ و الشهویه لا یصدر عنها إلا أفعال البهائم من عبودیه الفرج و البطن و الحرص على الجماع و الأکل، و لکنها تفید الإنسان فی حفظ بنیتها و قواها المادیه فتکون آله لتحصیل لکمال النفس؛ و الوهمیه یساعد الأنسان فی إدراک الجزئیات و إیجاد المحاولات للوصول إلی اهداف کمالیه.و تهذیب کلّ من هذه القوی الأربع تُحقّق فضیله خاصه فی الإنسان؛ فبتهذیب القوه العاقله یتحقق الأنسان بفضیله الحکمه، و بتهذیب القوه الغضبیه یتحقق بفضیله الشجاعه، و بتهذیب القوه الشهویّه یتحقق بفضیله العفّه،و بتهذیب القوه الوهمیّه یتحقق بفضیله العداله؛ فهذه الفضائل الأربع بمنزله الأوساط. و لمّا کان الانحراف عن الوسط إما إلى طرف الإفراط أو إلى طرف التفریط یکون بإزاء کل فضیله جنسان من الرذیله: اثنان بإزاء الحکمه و هما الجربزه (أو السفسطه) و البله، اثنان بإزاء الشجاعه و هما التهور و الجبن، اثنان بإزاء العفه و هما الشره و الخمود، واثنان بإزاء العداله و هما الظلم و الانظلام. و النراقی یدخل جمیع الرذائل تحت أجناس القوى الثلاث من غیر اندراج شی‏ء منها تحت العداله، و حیث إنّ بعضها متعلق بالعاقله فقط و بعضها بالقوه الغضبیه فقط و بعضها بالشهویه فقط و بعضها بالاثنین منها أو الثلاث معا فهو یذکر کلها فی أربع مقامات.و ما تجده القارئ الکریم فی هذه الرساله هو ترجمه الموارد المذکوره ذیلاً من جامع السعادات بلغله الملایو: تتمه المقام الأول من الکتاب فی بیان مراتب الیقین، الشرک، التوحید الافعالی، التوکل، الوساوس الشیطانیه، المکر و الخدیعه، و التفکر. ثم المقام الثانی من الکتاب فی بیان الخوف، الشجاعه، اقسام الخوف (الممدوح و المذموم)، ضعف النفس و قوتها، دنائه الهمه، الغیره و الحمیه، سوء الظن و حسن الظن، و العجله و التأنی.
اخلاق جهانی و سیاست جهانی از دیدگاه هانس کونگ و نقد آن بر اساس آموزه‌های اسلامی
نویسنده:
محمدنبی ابراهیمی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
اخلاق و سیاست دو ساحت جدی از عرصه زندگی بشری هستند که تاثیر شگرفی بر گذشته،حال و آینده بشریت داشته و دارند.در این تحقیق به دنبال بررسی نسبت اخلاق جهانی و سیاست جهانی از دیدگاه هانس کونگ فیلسوف آلمانی هستیم.وی می گوید :صلح در میان دولت ها و ملت ها بدون صلح میان ادیان ممکن نیست، هیچ صلحی میان ادیان بدون گفتگوی میان ادیان ممکن نیست، هیچ گفت و گویی میان ادیان بدون معیارهای اخلاق جهانی ممکن نیست، پس بقای کره خاکی بدون اخلاق جهانی ممکن نیست.کونگ با تلقی ای انجیلی _ارسطویی به دنبال اخلاقی کردن سیاست در فضای جهانی است و تمامی پروژه خویش را درقالب بیانیه اخلاق جهانی تعریف کرده است. او با نقد واقع گرایانی چون کیسنجر و آرمان گرایانی چون وودرو ویلسون نظریه خویش را واقع گرایی سیاسی با بنیاد اخلاقی نام می گذارد.کارآیی و اثر بخشی و اجرای طرح کونگ در قالب سازمان های بین المللی و مفروض اصلی کونگ در مورد این که تمامی ادیان می توانند بر اساس اخلاق جهانی با یکدیگر به صلح و همزیستی برسند مورد مناقشه جدی است.به علت این که طرح کونگ باید در نهاد دولت مورد استفاده قرار گیرد امکانات و موانع اجرای این طرح نیز قالب روایت جدید از دولت مورد بررسی قرار گرفته است.همچنین با توجه به مبانیاندیشه اسلامی و آوردن نمونه هایی از اندیشمندان اسلامی موارد تناقض جدی اسلام با مبانی پروژه اخلاق جهانی آورده شده است.
بررسی تطبیقی رفتار با حیوانات در اخلاق اسلامی و اخلاق سکولار غربی (با تاکید بر بیانیه جهانی حقوق حیوانات)
نویسنده:
اصغر مسعودی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
آیات و روایات زیادی در باره آفرینش، منافع و رفتار با حیوانات وجود دارد که این نشانگر‏اهتمام اسلام به حیوانات است. از سوی دیگر در غرب انجمن ها و سازمان هایی به دفاع از حقوق ‏حیوانات می پردازند، تا این که بیانیه جهانی حقوق حیوانات در اواخر قرن بیستم به تصویب رسید. ‏مراد از اخلاق سکولار غرب تفکر مدرنی است که با نگرش ماده گرایانه و سودطلبی بر بسیاری از ‏کشورها سیطره یافته است. با توجه به گستره دیدگاه های سکولاریستیتاکیدمادر این جا بربیانیه ‏جهانی حقوق حیوانات می باشد. اسلام به حقوق و عدالت نسبت به حیوانات اهمیت زیادی داده و ‏همگانرا در برابر آنان مسئول می داند. نفقه حیوان که شامل تغذیه، مسکن و درمان می شود، از ‏مهمترین این حقوق می باشد ؛ در اخلاق سکولار انسان بر وفق منفعت خود با حیوان رفتار می نماید. ‏بر خلاف اخلاق سکولار ، از منظر اسلام حیوانات دارای شعور، واجد برخی از انواع معرفت وتسبیح ‏گوی خداوند سبحان می باشند و هر نوع کاری که موجب آزار جسمی و روحی آنان گشته، عملی ‏شیطانی شمرده و همواره بر رفتاری مشفقانه، صادقانه و عادلانه با حیوان تأکید شده است ولعن و ‏نیرنگ و جدایی افکندن بین حیوان و نوزادش امری ناپسند و بهره برداری صحیح ، رعایت حق ‏کامیابی و پناه دادن جاندارانِ بی آزار امری پسندیده ذکر شده است. در اسلام افزون به بیان حقوق ‏به علت های احکام نیز اشاره شده است، توجه اسلام به حیوانات عام استو شامل حیوان حرام ‏گوشت و حیوان مشرف به مرگ هم می باشدکه از این جهت با بنیان اخلاق سکولار تفاوت اساسی ‏دارد.حقوق حیوانات در اسلام به صورت دقیق، جامع و با ضمانت اجرایی قوی بیان شده است ؛ ولی ‏حمایت از حیوانات در بیانیه جهانی، به صورت کلی و غیر جامع مطرح شده است و با توجه به ماهیت ‏بشری داشتن و مبتنی بر خواست انسان بودن، قوانین در اندیشه سکولار از ثبات لازم برخوردار ‏نیست. در اسلام هر حیوانی از حق حیات برخوردار است و بدون علت نمی توان حیوانی را به قتل ‏رساند. در مورد شکار و ذبح حیوان شرایط خاصی در نظر گرفته شده است ؛ ولی در غرب جزئیات ‏مذکور نه تنها مورد اشاره قرار نگرفته که مورد غفلت واقع شده است. ‏تعیین حقوق جهانی برای بشر و موجودات، بر طبق اصولی فراتر از نگاه استقلالی انسان هاست؛ ‏زیرا انسان ها به دلیل اختلاف علاقه ها، سلیقه ها، خطا پذیری و آداب و رسوم نمی توانند ارزش ‏های واقعی در تعامل با دیگران از جمله حیوانات را در یابند. با توجه به علم، حکمت و قدرت خداوند ‏به تمام هستی، تنها برنامه سعادت و مسیر کمال، باید آسمانی باشد.‏
تأثیر اخلاق حاکمان و مدیران بر اخلاق شهروندان در شکل‌گیری عدالت اجتماعی (از منظر نهج البلاغه)
نویسنده:
زهرا پیروزنیا
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
برای دستیابی به عدالت اجتماعی در کنار هم قرار گرفتن تمامی عوامل عدالت که شامل: تقوی،حاکم و کارگزاران عادل و هم چنین مردم عدالت خواه است ،ضروری به نظر می رسد. از مهم ترینِ این عوامل،وجود حاکمان و کارگزارانی عادل است که از فضایل اخلاق فردی و مدیریتی بهره مند باشند.از آنجا که حاکمان و کارگزاران پیشتازان جامعه هستند، اجرای عدالت باید از طرف خود آنان شروع شود.بنابراین با توجه به اصول مبنایی عدالت اجتماعی که شامل: فطرت ،توحید ،عقل ،کرامت ،آزادی و برابری ،تناسب حق و تکلیف و تسهیل کمال گرایی می باشد، حاکم و کارگزار موظف است در اخلاق فردی و مدیریتی به عدالت رفتار کند؛ به عنوان مثال، طبق اصل توحید، آزادی ، برابری و کرامت انسانی حاکم (در بخش اخلاق مدیریتی) موظف به برخورد مناسب با مخالفان ، انتقاد پذیری و نگرش فرا قومی و فرا مذهبی به آحاد جامعه است و طبق اصل فطرت،توحید ،عقل ،کرامت انسانی و شناخت (در بخش اخلاق فردی) موظف به خودسازی و رسیدن به عدالت فردی(اعتدال قوای عاقله، شهویه، غضبیه) می باشد .