جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 644
بررسی نقش رزمندگان دفاع مقدس در ارتقای اخلاق اجتماعی
نویسنده:
علیرضا عابدی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
انسان از آن جهت که دارای بُعد مادّی است و در محدودة حرکت به سر می‌برد و از منطقة تکاپو بیرون نیست، از آشوب و جنگ و ستیز، خواه به عنوان تهاجم و خواه به عنوان دفاع، بیرون نیست. درتاریخ همه ملّت‌ها، اقوام و جامعه‌های بشری، رویارویی، ستیز و پدیده‌ای به نام «جنگ» همواره بوده و خواهد بود. در این جنگ‌ها و ستیزه‌هاست که واژگانی چون « مهاجم ، مدافع، هجوم، دفاع، مظلوم، ظالم، کشته یا شهید، ویرانی، انتقام، آواره ، مهاجر، اسیر و مجروحین» چهره نشان می‌دهند. سال‌ها پيش، سان تزو، انديشمند چيني، در بيان جنگ مي‌نويسد: جنگ مسلحانه عملي است كه به طور دانسته و عمدي از روي فكر و شعور، مرتب تكرار مي شود؛ و بنابراين، شايسته و سزاوار است كه در معرض يك تجزيه و تحليل منطقي و حسابگرانه قرار گيرد. در جنگ‌های قدیم و جدید، اخلاق گروی و رعایت اصول اخلاقی را نافی اصول جنگ برای غلبه و کسب پیروزی به هر قیمتی می‌دانستند. و از آن‌جا که فضایل اخلاق سرمایه نجات و رستگاری انسان و رساننده‌ی او به سعادت جاوید است و رذائل اخلاقی مایه بدبختی و شقاوت همیشگی وی است، پس تخلیه و پاکسازی از رذائل و آراستن آن به فضائل از مهم‌ترین واجبات است و دست یافتن به زندگی حقیقی بدون این دو سعی و کوشش محال است. ارزش‌های اخلاقی، تنها، در جهان‌بینی توحیدی و اسلام معنی و مفهوم واقعی پیدا می-کنند. شهادت طلبی، ایثار و فداکاری، صبر و استقامت، عزّت‌خواهی، اخلاص، توکّل و ده‌ها ارزش دیگر وجودشان در میدان‌های سخت از جمله عرصة کارزار و دفاع برای در آغوش گرفتن پیروزی ضروری است. این تحقیق با «عنوان نقش رزمندگان دفاع مقدس در ارتقای اخلاق اجتماعی» به روش فیش‌برداری و کتابخانه‌ای با واکاوی مسائل اخلاقی رزمندگان، تلاش شده است تا به استناد مصادیق پاسخ واقعی به سوالات و نتیجه ارزشمند ارائه نماید. در دفاع مقدس، ایرانیان در راهی مقدس به سوی هدفی مقدس یعنی حفظ تمامیت ارضی انقلاب و نظام مقدس و تبعاً ارزش‌های اسلامی و انسانی حرکت کردند. بررسی هشت سال دفاع مقدس بیانگر این است که این جنگ برای ملّت اسلامی ایران که از یک مکتب الهی و اسلامی بهره‌مند می‌باشد برکاتی داشته است از مهم‌ترین برکات این جنگ می‌توان به رشد و بالندگی اخلاق فردی و اجتماعی رزمندگان اشاره نمود. از جمله مصادیق اخلاق فردی و اجتماعی که در سیره رزمندگان در طول هشت سال مشهود بوده و قابل توسعه و گسترش و همچنین نیاز واقعی جامع است می‌توان به « اتکال به خداوند ، تأسی از قرآن و ائمه، ایثار، فداکاری، برابری، صمیمیت و استقامت» اشاره نمود. رزمندگان به عنوان الگوهای نزدیک به نسل امروز در کنار باورها و اعتقادات دینی می‌توانند باعث رشد و ارتقای اخلاق اجتماعی جامعه کنونی باشند.
تکبر در اخلاق اجتماعی؛ (نشانه‌شناسی، سبب‌شناسی و درمان)
نویسنده:
مهدی خداداد
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
از آنجا که خوی ناپسند تکبر در اخلاق اجتماعی جایگاه بسیار مهمی در آیات قرآن کریم و روایت های اهل بیت علیهم السلام دارد لذا لازم است که در این موضوع، تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.امید است که یافته های تحقیق حاضر موجب کمک در پیشرفت تحقیقات علمی در حوزه مباحث اخلاقی گرددو همچنین سبب تعالی اخلاقی تمامی سالکین راه حق و حقیقت باشد.نوشتار حاضر حول سه محور از مباحث مهم یکی از رذائل اخلاقی به نام تکبر در اخلاق اجتماعی گردآوری شده است که عبارتند از نشانه ها و اسباب و درمان تکبر در اخلاق اجتماعی و لذا مساله یاین تحقیقکه عبارت است از تبیین نشانه ها و اسباب و درمان تکبر در اخلاق اجتماعی، هر کدام در فصلی جداگانه به طور تفصیل پاسخ داده شده است ، یعنی ابتدا نشانه و علامت های خوی ناپسند تکبر در رفتارهای اجتماعی در حد توان ذکر شده وبیان شده است که فرد متکبر دارای چه نوع خصوصیات و ویژگی هائی است. بعد از بیان نشانه های رذیله یتکبر در اخلاق اجتماعی، به شناخت اسباب تکبر پرداخته ایم و آن چه که موجب خود بزرگ بینیدر اجتماع می شود مانند تحصیلات علمی و موقعیت اجتماعی و... ذکر شده است و در نهایت نیز راه هایعلاج ودرمان تکبر ذکر شده است، از باب مثال تقویت باورهای دینی و خود شناسی از مهمترین راه های درمان هستند. حاصل آ ن که این پایان نامه از یک مقدمه و پنج فصل و یک نتیجه گیری پایانی تشکیل شده است.
ضمانتهای اجرایی اخلاق اجتماعی در نهج البلاغه
(با محوریت نامه حضرت به مالک اشتر)
نویسنده:
مهدی ایلکا
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
چکیدهاخلاق اجتماعی عبارت است از کلیه رفتارهای اختیاری فرد در مقابل دیگران. چه این رفتار به عنوان رفتار خاص شخص باشد و یا رفتار گروهی فرد(مانند رفتارهای اعضای یک حزب و یا گروه خاص در مقابل اشخاص و یا گروه ها و یا افراد دیگر)،حال اگر این رفتار با قالب متقن اخلاقی شخصی همچون علی علیه السلام، نقش بپذیرد باعلم به اینکه انسان موجودى است اجتماعى که تنها در سایه اجتماع مى‌تواند به اهداف والاى خود دست یابد، مشکلات خود را آسانتر مرتفع کند و به سعادت مطلوب سریع تر برسد، می توان اجتماعی اخلاقی را به عنواننمونه به عالم معرفی کرد. برای رسیدن به این مهم ، ضمانتهای اجرایی اخلاق اجتماعی باید به درستی و جامع رصد شود تا فردو اجتماع در کنار هم بتوانند بستر رشد و تعالی را فراهم سازند. لذا در این نوشتار به مهمترین این مباحث: اصول اخلاق اجتماعی، ضمانتهای اخلاق اجتماعی در کلام امیرالمومنین، اخلاق کارگزاران و تحقق اخلاق فردی در سایه رعایت اخلاق اجتماعی پرداخته می-شود.
مهمترین رذایل اخلاقی در حوزه اخلاق اجتماعی از نگاه قرآن (چرایی و درمان)
نویسنده:
محمود قاسمی یکتا
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
شناخت مهمترین رذایل اخلاقی از منظر قرآندر حوزه اخلاق اجتماعی و چرایی و درمان آن در قرآن مورد بحث قرار میگیرد.که روش و رویه کار با رتبه بندی رذایل اخلاقی بر اساس تعداد آیات ذکر شده در قرآنو شدت عذاب در قرآن که تا کنون انجام نشده است.ونتایج حاصل براین اساس که پنج رذیلت نخست (دروغ،تکبّر،سوءظن، غرور،و حرص)به دلیل اهمیت و امتیازبالا چرایی و درمان آنها از منظر قرآن با ذکر بخشی از آیات و تفسیر آنبررسی شد. که طی پژوهش، قرآن کریم عوامل کلی سقوط اخلاقی و ظهور رذایل اخلاقی در انسان(چرایی رذایل) را هوای نفس ، حب دنیا و ابلیس رجیم معرفی می کند. از جمله روشهای درمانگری رذایل اخلاقیاز نگاه قرآنی الگو سازی در قالب داستان و تمثیل، وعده بهشت و جهنم ،تغییر ارادهو راهکارهای عملیاتی همچون خیر خواهی نسبت به دیگران می باشد. که حول محور عبودیت و توحید ارائه میشود.اگر فرد به این مرحله برسد که دل از غیر خدا بکند و تمام امید و توجهاش به خداوند متعال باشد.وعلم یقینی به این مطالب داشته باشد.دل او از رذایل شسته شده و فضایل و صفات الهی جای آن را می گیرد.
تاثیراخلاق درتوسعه ی کشاورزی
نویسنده:
صدیقه میر طالبی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
نظر به این که تمام انسان ها به غذا نیاز دارند و غذا از زمین و به واسطه ی کشاورزی و صنعت های تابعه‌ی آن به دست می آید، تلاش برای طراحی یک نظریه اخلاقی و کاربرد اخلاق در این صنعت بزرگ و رابطه‌ی میان آن دو ضروری است. در کشاورزی از طرفی محیط زیست مانند آب،خاک،درختان، جنگل‌ها، آب و هوا واز سوی دیگر انسان ها مانند مهندسین کشاورزی، کارگران و متخصصین غذا، بهداشت و اقتصاد دخیل‌اند.بنابراین مطرح کردن اخلاق در توسعه ی کشاورزی از طرفی به مباحث زیست محیطی و اخلاق زیستی و از سوی دیگر به اخلاق کاربردی و اخلاق مهندسی مرتبط است و ما در این پایان نامه ابتدا به چگونگی ارتباط بین اخلاق وخصوصا اخلاق هنجاری با توسعه کشاورزی پرداخته و در ادامه ضمن بر شمردن ناهنجاریهای اخلاقی در عرصه کشاورزی، نظریه انسان گرایی ونتیجه گرایی و رابطه موجود بین این دید گاهها و چالشهای موجوددر کشاورزی رایج را مورد بررسی قرار می‌دهیم. سپس با استفاده از شرط قاعده زرین و عقلانیت اخلاقی این چالشها را ، ارزیابی کرده ومیزان کارایی عقلانیت اخلاقی را در اخلاق کشاورزی بررسی میکنیم .در پایان با طرح رویکرد اسلام در زمینه اخلاق زیست محیطی و اخلاق کاربردی سعی خواهیم کرد راهکارهایی اخلاقی برای برون رفت از مشکلات موجود در عرصه کشاورزی ارائه نماییم
بررسی اخلاقی سقط جنین از منظر سودگرایی
نویسنده:
مرضیه کریمی بهزاد
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
یکی‌از مسائلی‌که‌ امروزه‌ درحوزه اخلاق کاربردی به شیوه‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، مسئله‌ سقط‌جنین‌ است.همچنین فیلسوفان اخلاق نیز با تکیه بر نظریه های هنجاری همانند نظریه وظیفه‌گرایی، سودگرایی ‌ واخلاق فضیلت به ‌بررسی اخلاقی سقط جنین پرداخته اند. هدف از این تحقیق، تبیین‌ و بررسی اخلاقی سقط جنین بارویکردسودگرایانه‌است.سودگرایی‌یک نظریه غایت گرایانه است و سقط جنین‌ رادرمواردی‌که موجب فایده بیشتری است روا می دارد اماباتوجه به تعریفی‌که سودگرایان درباره فایده ارائه می‌کنند و نیز باتوجه به اینکه عمل نگریا قاعده نگر باشند، حکم متفاوتی درباره جواز سقط جنین خواهند داشت. مثلاً سودگرایی لذت گرای بنتام، سقط جنین را درمواردی‌که بیشترین لذت وسود را به بارآورد اخلاقی می داند ویاسودگرایان ترجیحی از جمله پیتر سینگر و جان هریس، ترجیحات افراد مانند آزادی عمل مادر، مسائل اقتصادی خانواده، مساله افزایش جمعیت و... را درتوجیه اخلاقی و غیر اخلاقی بودن سقط جنین موثر می دانند و ازاین رو برسودمندی قواعدی‌که درگذشته درباره سقط جنین و حتی‌کشتن-کودکان استفاده می شد، تصریح می کنند.عمده ترین دلیل آنها برای اخلاقی دانستن سقط جنین این است که جنین شخص انسانی نیست تا افراد ملزم به رعایت ترجیحات وی باشند.در نتیجه، دیدگاه سودگرایان درباره سقط جنین با نظریه وظیفه گرایانه‌کانت و همچنین ادیان الهی خصوصاً دین اسلام درتقابل و تعارض شدیدی قرارمی‌گیرد. البته یکی از مبانی اختلاف آنها به میزان ارزشی که برای انسان قائلند مربوط می شود. اما اختلاف اساسی ایشان به نحوه رویکرد آنها درباره ارزش اخلاقی برمی گردد.
ملاحظات اخلاق پزشکی در مورد معلولیت تا تولد (دو هفته اول، رویان، جنین)
نویسنده:
نسرین حمیدی ابرقویی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
یکی از موارد بسیار مهمی که از لحاظ شرعی و عرفی و قانونی توجه متفکران را جلب نموده و دراخلاق پزشکی از آن یاد می‌شود درخصوص تولد جنینی است که دچار ناهنجاری بوده و تولد او ممکن است مشکلات برای فرد و خانواده او فراهم آورد. در این پایان‌نامه بر اساس مفهوم معنای زندگی در سه دیدگاه سودگرایی، وظیفه‌گرایی و اسلام به عنوان دیدگاهی فضیلت‌گرا در مورد چگونگی جواز و یا عدم جواز سقط «جنین ناهنجار» بحث شده است. در دیدگاه سودگرایی و با تکیه به نظر پیتر سینگر سقط جنین معلول مطلقاً آزاد است. در منظر وظیفه‌گرایی عمل‌گرا؛ با توجه به نظر کانت سقط جنین ناهنجار غیر مجاز می‌باشد. در دیدگاه اسلام سقط جنین ناهنجار پس از چهار ماهگی غیر مجاز می‌باشد. ولی قبل از چهار ماهگی آراء و فتاوی مختلفی وجود دارد. از منظرمذاهب حنفی و شافعی بعضی از فقهایشان سقط جنین معلول راقبل از 120 روز ، حتی بدون اجازه همسر جائز شمرده‌اند و بعضی در هر شرایطی آن را حرام دانسته‌اند. اما در فتوای غالب فقهای مالکی سقط جنین به طور عام حرام است. در منظر فقه شیعه با توجه به نظر ائمه معصومین(ع) سقط جنین پس از 120 روز حرام است. ولی قبل از آن طبق قوانین مصوب در ایران در خصوص بیست و نه فقره از ناهنجاری‌ها مجاز شمرده شده است.
جایگاه حیات در اسلام و مقایسه با آراء اندیشمندان پس از رنسانس و تأثیر آن در اخلاق زیست محیطی
نویسنده:
اسماء گرگی‌زاده
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
حیات اساسی ترین هدیه ای است که خداوند حی، به این کره ی خاکی عطا کرده است، موجوداتی که در این سیاره زندگی می کنند از حقی به نام حق حیات برخوردارند. حق حیات به مثابه چشمه ایی است که سایرحقوق از آن جوشیده است چنان چه هر حقی که برای هرموجودی در نظر بگیریم وهر کمالی که آن موجود باید به آن برسد وابسته به حیات آن موجودمی باشد. انسان به عنوان موجود ذی شعور در میان سایر موجودات نسبت به حیات خود، و حیات سایر موجودات دیگرازمسؤولیت ویژه ای برخوردار است. نگاه انسان به جنبه های مختلف حیات، اساس برخورد اورا با دنیای اطرافش شکل می دهد. توجه به مقوله محیط زیست و اهمیت آن در زندگی امروز نسل بشر امری است که نمی توان از آن به سادگی گذشت. اهمیت فرهنگ سازی در این مقولهوظیفه ای است که باید به جد به آن پرداخت. در غیر این صورت در آینده ای نه چندان دور محیط زیستیباقی نخواهد ماند که از آن حفاظت شود. امروزه، وخامت بحران های زیست محیطی تا حدی است که علاوه بر حیات انسان، حیات سایر موجودات بر کره خاکی به مخاطره افتاده است. بنابراین، تبیین جایگاه حیات، مبانی نظری تعیین کننده تعامل انسان با طبیعت، تبیین محیط زیست، ضرورت اهتمام به تأمین سلامت آن، راه‏های نیل به محیط سالم و اهداف اصیل آن، از آن جهت که از حقوق اساسی بشر است، جزء وظایف بشری نیز می باشد. از ریشه های تاریخی بحران های زیست محیطی، دیدگاه های فلسفی، مذهبی و اخلاقی ما نسبت به آن ها یعنی ارزش ها، باید ها و نبایدها، کمتر سخنی به میا ن می آید. در حالی که، بدون پرداختن صحیح به این مباحث در فراگیر ترین شکل آن ها، هر چه از تباه شدن محیط زیست و ضرورت حفظ آن گفته شود، راه به جایی نخواهیم برد.
بررسی اصولی انصراف و کاربردهای فقهی آن با محوریت کتاب الروضة البهیة
نویسنده:
معصومه اسدی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
انصراف، عبارت از آن است که در پی کثرت استعمال، مناسبات میان حکم و موضوع، ارتکاز شرعی و عقلایی، شرایط انس ذهن به فردی از افراد یا شیئ از اشیاء را فراهم آورده و از این رهگذر، انتقال ذهن از یک معنا به معنای دیگر را ممکن می‌سازد و در نهایت، منجر به تقیید کلام مطلق می‌گردد. پژوهش حاضر که با هدف تبیین و بررسی انواع و مناشئ انصراف تدوین شده، با رویکردی توصیفی- انتقادی و با ابزار اطلاعات اسنادی و کتابخانه‌ای، مسئله‌ی انصراف را مورد مداقّه و بررسی قرار داده است که در جهت نیل به این مهم، ابتدا بررسی اقسام انصراف‌های مستقر و غیر مستقر مورد نظر قرار داده و پس از آن، مناشئ و مبانی انصراف را در دو قسم مبانی عارضی و مبانی غیر عارضی، مورد مطالعه قرار داده است تا با چنین رهیافتی، امکان منشأشناسی هر یک از اقسام انصراف، فراهم گردد و زمینه برای ورود به میدان استنباط‌های فقهی فقها با محوریت کتاب الروضه البهیه به‌گونه‌ای مهیا شود که فرد محقق، توان بررسی مصادیق فقهی در هر سه حوزه‌ی عبادات، عقود و ایقاعات و احکام را بازیابد و به تحلیل نوع و منشأ هر یک از مصادیق اقدام نماید.
ترجمه بخش دوم جامعه السعاده به زبان مالایی
نویسنده:
سلبیه بنت ایوب
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
علم الاخلاق یکون ذا اهمیه تامه فی کل الأدیان، لاسیما الاسلام الذی یوکد هذا الأمر فی آیات عده من القرآن الکریم. و کفاک فی هذا الأمر الحدیث النبوی المشهور «إنما بعثت لاتمم مکارم الأخلاق». و هذا مما حرّض کثیراً من العلماء علی تصنیف کتب قیّمه ترشد الناس إلی مکارم الأخلاق. و لکن فی هذا النطاق کتاب جامع السعادات الذی صنّفه العالم الربانی المولی مهدی النراقی یکون ذا قیمه خاصه بسبب خصائصها الممتازه؛ ففی جامع السعادات النراقی یبدأ البحث عن الأخلاق بذکر مباحث عامه حول النفس و تجردها و ضروره تهذیبها و ما إلی ذلک، ثم یذکر فی المقام الاول من الکتاب ان النفس تکون ذات قوی أربع: العاقله، الغضبیه، الشهویه، و الوهمیه، فالعاقله تدرک الحقائق، تمیّز بین الخیر و الشر، و تأمر بامعروف و تنهی عن المنکر؛ و الغضبیه موجبه لصدور أفعال السباع من الغضب و البغضاء و التوثب على الناس بأنواع الأذى ـ ولکنها ضروریه للإنسان حیث إنها قوه تکسر سوره الشهویه و الشیطانیه و تقهرهما عند انغمارهما فی الخداع و الشهوات و اصرارهما علیهما؛ و الشهویه لا یصدر عنها إلا أفعال البهائم من عبودیه الفرج و البطن و الحرص على الجماع و الأکل، و لکنها تفید الإنسان فی حفظ بنیتها و قواها المادیه فتکون آله لتحصیل لکمال النفس؛ و الوهمیه یساعد الأنسان فی إدراک الجزئیات و إیجاد المحاولات للوصول إلی اهداف کمالیه.و تهذیب کلّ من هذه القوی الأربع تُحقّق فضیله خاصه فی الإنسان؛ فبتهذیب القوه العاقله یتحقق الأنسان بفضیله الحکمه، و بتهذیب القوه الغضبیه یتحقق بفضیله الشجاعه، و بتهذیب القوه الشهویّه یتحقق بفضیله العفّه،و بتهذیب القوه الوهمیّه یتحقق بفضیله العداله؛ فهذه الفضائل الأربع بمنزله الأوساط. و لمّا کان الانحراف عن الوسط إما إلى طرف الإفراط أو إلى طرف التفریط یکون بإزاء کل فضیله جنسان من الرذیله: اثنان بإزاء الحکمه و هما الجربزه (أو السفسطه) و البله، اثنان بإزاء الشجاعه و هما التهور و الجبن، اثنان بإزاء العفه و هما الشره و الخمود، واثنان بإزاء العداله و هما الظلم و الانظلام. و النراقی یدخل جمیع الرذائل تحت أجناس القوى الثلاث من غیر اندراج شی‏ء منها تحت العداله، و حیث إنّ بعضها متعلق بالعاقله فقط و بعضها بالقوه الغضبیه فقط و بعضها بالشهویه فقط و بعضها بالاثنین منها أو الثلاث معا فهو یذکر کلها فی أربع مقامات.و ما تجده القارئ الکریم فی هذه الرساله هو ترجمه الموارد المذکوره ذیلاً من جامع السعادات بلغله الملایو: تتمه المقام الأول من الکتاب فی بیان مراتب الیقین، الشرک، التوحید الافعالی، التوکل، الوساوس الشیطانیه، المکر و الخدیعه، و التفکر. ثم المقام الثانی من الکتاب فی بیان الخوف، الشجاعه، اقسام الخوف (الممدوح و المذموم)، ضعف النفس و قوتها، دنائه الهمه، الغیره و الحمیه، سوء الظن و حسن الظن، و العجله و التأنی.
  • تعداد رکورد ها : 644