جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
Medieval Philosophy
عنوان :
نویسنده:
Frederick Copleston
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
Methuen and Co,
چکیده :
این کتاب با جلد 2 و 3 دوره تاریخ فلسفه کاپلستون متفاوت است و کتاب مستقلی است. فردریک کاپلستون، که دوستداران فلسفه درایران با «تاریخ فلسفه» او آشنایی دارند، در این کتاب می‌کوشد فلسفه قرون وسطی را از منظر تاریخی بررسی کند و سیمای مهم‌ترین متفکران و جریان‌های فکری این دوران را باز نماید. در این کتاب مجال آشنایی با آرای متفکرانی چون آوگوستین، توماس اکویناس، دانز اسکوترس، ابن‌رشدی‌ها، فلسفه فرانسیسی، ویلیام اکمی و نیکولاس کوزایی فراهم شده است. هم‌چنین ،خواننده با آرا فلاسفه این دوران در موضوعاتی هم‌چون نسبت عقل و ایمان، مسئله کلیات، فلسفه سیاسی و عرفان نظری از منظر یکی از صاحب نظران فلسفه قرون وسطی آشنا می‌شود.
Al-Kindi‫‭
عنوان :
نویسنده:
Peter Adamson
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
‏‫‭Oxford‏‫‭: Oxford University Press‏‫‭,
چکیده :
الکندی اولین فیلسوف جهان اسلام است . او در عراق زیست و در بغداد تحصیل کرد و از مهمترین چهره‌های انتقال تفکر یونانی به جهان اسلامی در قرن نهم میلادی است. دامنه‌ی آثار او نه فقط فلسفه که موسیقی و ریاضیات و پزشکی و نجوم را نیز در بر می‌گیرد . پیتر آدامسون در این کتاب آن‌چه که درباره زندگی او می‌دانیم را بررسی کرده است و روش و گرایش او به اندیشه یونانی را مورد بررسی قرار می‌دهد. هم‌چنین در این کتاب رابطه کندی با فرهنگ عقلی اسلامی زمان او مورد بررسی قرار می‌گیرد. مهم‌تر از همه این کتاب روی توضیح و ارزیابی آراء موجود در کل آثار به جا مانده از کندی تمرکز می‌کند، از جمله آثار او راجع به علوم و ریاضیات. طرز نگارش این کتاب توسط آدامسون گیرا و جالب و هم‌چنین آکادمیک و قابل فهم است. این کتاب برای متخصصان فلسفه اسلامی جذاب خواهد بود اما خواندن آن نیازی به دانستن عربی یا یونانی ندارد و لذا این کتاب برای غیر متخصصانی که در صدد آشنایی با یکی از مهمترین متفکران اسلامی هستند نیز جالب توجه خواهد بود
Fear and Trembling
عنوان :
نویسنده:
سورن کی یر کگور؛ مترجم: وولتر لاوری
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترس و لرز (به دانمارکی: Frygt og Bæven) یکی از آثار برجسته سورن کی‌یرکگور است. نام کتاب برگرفته از انجیل نامهٔ پولُس به فیلیپیان، آیه 2:12 است : «نه تنها هنگام حضورم، بلکه حال در غیابم، با رغبت بسیار بیشتر هم‌چنان تلاش کنید که نجات خود را با ترس و لرز به انجام رسانید». در این اثر کی‌یرکگور تلاش می‌کند تا وحشت و اضطراب ابراهیم را دریابد آن‌گاه که خداوند به او فرمان می‌دهد که پسرش اسحاق برای قربانی کردن به سرزمین موریا ببرد. کی‌یرکگور ترس و لرز را بهترین کتاب خود می‌دانست؛ او می‌گفت این کتاب برای جاودانه‌کردن ِ نام ِمن کافی است. دیالکتیک تغزلی او، هنر او در وادارساختن ِ ما به حس‌کردن خصلت‌های ویژهٔ این قلمرو مذهب در بالای ما که خود او وانمود می‌کرد پایین‌تر از آن مانده‌است، هرگز چنین ژرف بر ما تاثیر ننهاده‌است و نیز هرگز –و این را خود او نمی‌گوید- روایتش تا این حد با شخصی‌ترین جدال‌هایش در پیوند نبوده‌است. اما همیشه نمی‌توان به‌آسانی اندیشهٔ کی‌یرکگارد را در ورایی اندیشهٔ یوهانس دو سیلنتیو (ظاهراً سورن کی‌یرکگور با این نام مستعار می‌نوشته.)، که این اثر را به او نسبت می‌دهد و البته خود اوست اما نه به تمامی، به چنگ آورد. به گفتهٔ هیرش: «این دشوارترین اثر کی‌یرکگور است که در آن بیش از هر اثر دیگر به هر وسیله در سرگردان‌کردن خواننده کوشیده‌است.»
Interpreting Avicenna: Critical Essays (مجموعه مقالات به ویراستاری پیتر آدامسون)
نویسنده:
Peter Adamson
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ابن‌سینا از بزرگ‌ترین فیلسوفان اسلامی است که همواره تاثیر او بر روی متفکران قرون وسطی محل بحث بوده است. در این کتاب تاثیر عمیق او بر فیلسوفان یهودی و مسیحی هم‌چنین سنت فلسفی اسلام مورد بحث قرار گرفته است. هم‌چنین مقدمه‌ای مفصل برای فهم تحلیل فلسفی ابن‌سینا نیز در این کتاب تدارک دیده شده است. سهم‌گذاری پژوهشگران برجسته در این کتاب ابعاد گوناگون اندیشه ابن‌سینا از فلسفه تا معرفت‌شناسی و فلسفه دین و هم‌چنین طبیعیات و پزشکی را پوشش می‌دهد. این مجموعه در عین‌حال که هم‌چون یک مقدمه‌ی کلی بر آثار ابن‌سینا به کار می‌آید در نوع خود یکی از پیشروترین کتب درباره این تاثیرگذارترین فیلسوف قرون وسطی است.
 History of Western Philosophy; And its Connection with Political and Social Circumstances from the Earliest Times to the Present Day
نویسنده:
برتراند راسل (Bertrand Russell)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
لندن - انگلستان: George Allen And Unwin Ltd London,
چکیده :
کتاب «تاریخ فلسفه غرب» نوشته‌ی «برتراند راسل» است. این مجلد شامل متن کامل سه کتاب «فلسفه‌ی قدیم»، «فلسفه قرون وسطی» و «فلسفه جدید» است. در مقدمه در باب فلسفه آمده است: «آن تصوری از زندگی و جهان که "فلسفی" نامیده می‌شود محصول دو عامل است یکی تصورات دینی و اخلاقی که ما به ارث برده‌ایم، دیگری آن نوع تحقیقی که می‌توان علمی نامید به شرط آن‌که این کلمه را به وسیع‌ترین معنایش به کار بریم. در مورد نسبت دخالت این دو عامل در دستگاه‌های فلسفی نظر فلاسفه بسیار متفاوت است اما وجود مقداری از این دو عامل است که صفت مشخص فلسفه را تشکیل می‌دهد.» در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: «امروزه دو طرز نگاه به یونانیان رواج دارد. یکی آن که از زمان رنسانس تا همین زمان‌های اخیر تقریبا در سراسر جهان معمول بود و آن احترام کمابیش خرافی بود نسبت به یونانیان، به عنوان مبدع و مخترع بهترین چیزها و صاحب نبوغ فوق بشری که مردم جدید را نمی‌رسد سودای رسیدن به مقام و مرتبه‌ی آنان را در سر بپرورانند.»
فهرست نسخه‌های مصنفات ابن‌سینا
نویسنده:
یحیی مهدوی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
ابن‌سینا، علی رغم زندگانی ناآرام و پر حادثه خود، اندیشمند و نویسنده‌ای پرکار بوده است. آنچه از نوشته‌های خرد و کلان وی بر جای مانده است، نماینده ذهنی فعال و پویاست که گویی در هر شرایطی، حتی در سخت‌ترین و توان‌فرساترین آن‌ها، از فعالیت و خلاقیت باز نمی‌ایستاده است. در فهرست نسخه‌های مصنفات ابن سینا، 131 نوشته اصیل از ابن سینا و 111 اثر منسوب به وی یا نوشته‌هایی با عنوانهای دیگر معرفی شده است.
بررسی تطبیقی مبانی الاهیاتی هرمنوتیک روشی و اصول فقه
نویسنده:
مسعود فیاضی
نوع منبع :
مقاله , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی,
چکیده :
در هرمنوتیک دو رویکرد روشی و فلسفی شایع است که اصلیترین تفاوت آنها در پی شفرض اساسی معناداری متن فی حد ذاته و صرف نظر از خواننده است. در بین این دو رویکرد آنکه با دانش اصول فقه قرابت داشته، در این پیش فرض بنیادین مشترک است، هرمنوتیک روشی است. به طورطبیعی بررسی تطبیقی این دو دانش ثمرات معرفتی درخوری برای هر دو خواهد داشت؛ اما پیش زمینه اصلی این بررسی و مقدم بر آن، بررسی تطبیقی دستگاه های فکری آنهاست که تشکیل دهنده اصلی هویت آنها می باشد؛ زیرا تنها در این صورت است که معنای قواعد و روش هایی که در این دو دیسیپلین به کار رفته، معین خواهد شد. از این جهت لازم است در ابتدا بررسی تطبیقیای بین مبانی الاهیاتی هرمنوتیک روشی و دانش اصول فقه صورت گیرد؛ چراکه خاستگاه اولین و اصلی شکل گیری هرمنوتیک روشی، تفسیر کتاب مقدس در بین یهودیان و مسیحیان بود و به همین دلیل آموزههای الاهیاتی نقش بسیار مهمی در شکل دهی به آن داشت. مقاله حاضر می کوشد این بررسی تطبیقی را بین اصلی ترین آموزههای الاهیاتی که بیشترین تأثیر را در ساماندهی به روش های تفسیری در هرمنوتیک و اصول فقه دارند، انجام دهد
صفحات :
از صفحه 49 تا 78
درسگفتار ایده‌آلیسم آلمانی (صوتی) [سید حمید طالب زاده]
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ایده‌آالیسم آلمانی، نام جنبشی در فلسفۀ آلمان است که در دهۀ هشتاد سدۀ هجدهم میلادی آغاز و در دهۀ چهل سدۀ نوزدهم پایان یافت. مشهورترین نمایندگان این جنبش، کانت، فیشته، شلینگ، و هگل هستند. هرچند تفاوت‌های بزرگی میان این چهره‌هاست، اما همگی در پذیرش ایده‌آلیسم، مشترکند. ایده‌آلیسم آلمانی برخلاف نامی که دارد واقعیت عالم مدرن را بیان می‌کند. فیلسوفان این دوره از تاریخ تفکر مانند جغد مینروا بر روی خرابه‌های ویران شده، پرواز کردند. دورانی که واقعیت توسط هیوم دست‌نیافتنی شده بود و متافیزیک گذشته دیگر پاسخ‌گوی سؤالات جدید مطرح‌شده نبود، عالم تفکر برای استبقای خویش نیازمند طرحی جدید بود. طرحی که با کانت آغاز شد و همو ستون‌های اصلی آن را بنا کرد. کانت در این طرح جدید با گذر از متافیزیک گذشتگان، متافیزیک جدیدی بنا کرد. در این نگرش دیگر بحث انطباق عالم خارج و عالم ذهن مطرح نبود، بلکه سوژه با توجه به امکاناتی که دارد خود جهان بیرون را شهود می‌کند. این طرح توسط فیخته و شلینگ رشد پیدا می‌کند، عنصر سوژه و من استعلایی در آن پروارنده می شود و با هگل به اوج خود می رسد. برای فهم زمانه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، فهم ایده‌آل‌های آلمانی ضروری است. درس‌گفتارهای ایده‌آلیسم آلمانی ترم اول درس های دکتر سیدحمید طالب‌زاده در مجمع عالی حکمت اسلامی قم در سال ۱۳۸۹ است. تخصص دکتر طالب‌زاده در فلسفۀ اسلامی و غرب و مکان ایراد درس‌ها باب بسیاری بحث‌های تطبیقی مفید را گشوده است.
درسگفتار تاریخ فلسفه - ۱: آغاز فلسفه ی یونان (تصویری) [ آرتور هولمز ]
سخنران:
آرتور هولمز
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم , درس گفتار،جزوه وتقریرات , کتابخانه عمومی